اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور اندازه گیری دوران

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور اندازه گیری دوران

سلام
    من دنبال یه سنسور هستم که بتونه یه مسافت رو برام اندازه بگیره
    اینطور بگم بهتره. یه مخزن هست که عمقش 40 متره و سیستمی روش بسته شده که یه شفت خروجی داره و به ازی هر 3.6 متر یک دور بدور خودش میزنه. یعنی هر درجه رو تبدیل میکنه به 1 سانت. ابتدای کار گفتم شاید بشه از شفت انکودر استفاده کرد. منتها به خاطر اینکه پس از هر بار قطع برق و یا مشکل در سیستم باید کالیبرش کرد ازش صرف نظر کردم. گزینه بعدی استفاده از سنسورهای سنجش زاویه بود که اونم به دلیل اینکه دوران بیشتر از 360 هست بعید میدونم شدنی باشه. یه راه دیگه بستن شفت انکودر با ولوم هست که اونم باز مشکلات کالیبراسیون داره(استفاده مطلق از ولومهای مولتی ترن هم میشه یه راه حساب کرد اگر دقت بالا مد نظر نباشه)

دیگه من چیزی متاسفانه به ذهنم نمیرسه :redface:
    اگر کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم در اختیارم بگذاره :rolleyes:

پاسخ : سنسور اندازه گیری دوران

دوستان من همچنان منتظرم :sad:
    آیا میشه از سنسور شتاب سنج برای چنین کاری استفاده کرد؟

دیدگاه

سلام،من متوجه عملکرد سیستم مورد سوال شما نشدم،اما در توضیحتون به کالیبره کردن انکودر اشاره کردین،به نظر من الزامی به کالیبره کردن شفت انکودر نیست،شفت انکودرهای موجود در بازار ذاتا کالیبره هستن و نیازی به کالیبره کردن ندارن و فقط شما باید از خروجی اونها استفاده کنید،اگر اشتباه میکنم بیشتر توضیح بدین

دیدگاه

ممنونم از کمکتون
        درسته که شفت انکودرها دقیق و کالیبره شده هستند منتها یه سری مشکلاتی برای اینکار باهاشون وجود داره
        اینطور بگم بهتره:
        فرض کنید این شفت مورد نظر هست که روی مخزن بسته شده:

این حالت یعنی مخزن خالی هست و شفت داره 0 درجه رو نشون میده
        حالا شروع میکنن به پر کردن مخزن و به اندازه 90 سانت که برسه شفت چنین حالتی پیدا میکنه:

همینطور ادامه میدن ته با 140 سانت برسه که میشه این:

و ...

حالا شما تصور کنید ما از قبل به برنامه و دستگاه گفته بودیم که موقعیت شکل 1 همون مخزن خالی هستش و شفت انکودر هم به همین شفت کوپل شده و دائم داره به دستگاه گیرنده پالس شمارش میده

حالا به هر دلیلی (قطعی برق - اشتباهات کاربر - خطای سیستم - پاره شدن کابل و ...) دستگاه گیرنده پالسهای انکودر رو دریافت نکنه و انکودر همچنان پالس بفرسته. مسلما دقت به هم میریزیه و هم مقدار خوانده شده غلطه و هم 0 سیستم جابجا شده. و بدتر اینکه باید مجددا دستگاه رو کالیبره کرد

نمیدونم منظورم رو متوجه شدید یا خیر
        حالا من به دنبال یه سنسوری هستم که بفهمه موقعیت شفت کجاست و به هم نریزه. صنعتی هم موجود باشه نه اینکه بخواهیم خودمون یه چیزی سر هم کنیم(چون تعداد لازمه)
        حالا شما چیزی به نظرتون میرسه؟
        ممنون

دیدگاه

با سلام
          اگر میخواهید میزان مایع درون مخزن رو بررسی کنید
          از سنسور ارتفاع سنج استفاده کنید
          .
          این سنسور روی یک قطعه شناور بسته میشه
          و با سطح مایع بالا و پایین میره و ارتفاع مورد نظر رو اعلام میکنه
          کاری هم به رفت و امد برق و ... نداره
          .
          خروجی عدد هست
          اگر بخواهید تبدیل به عقربه کنید میتونید با یک برنامه نویسی و استفاده از یک استپ موتور عقربه ای کنید
          .
          سنسور فاصله سنج هم میشه به جای سنسور ارتفاع به کار برد
          موفق باشید

دیدگاه

خواهش میکنم،در تابلوهای آسانسور،به علت استفاده از اینورتر،نیاز هست که سیستم بصورت close loop کار کنه،برای همین از شفت انکودر برای فیدبک گرقتن از دور موتور استفاده میشه،در بعضی دیگه از تابلو های کنترلی،از همین انکودر برای تشخیص موقیت کابین استفاده میشه،که بسیار هم دقیق هست،اینکه ممکنه به هر علتی کنترلر اصلی نتونه پالسهای ارسالی از انکودرو دریافت کنه یا اینکه به علت قطع برق موقعیت کابین در میانه مسیر باشه،همگی راهکارهای نرم افزاری دارن و به راحتی میشه با ثبت لحظه ای مشکلو حل کرد،من اگه بودم و پروژه هم صنعتی بود از شفت انکودر استقاده میکردم ،برای پروزه شما یا باید از پتانسیومتر استفاده کرد که با توجه به زاویه چرخش مقدار مقاومتشو استخراج کرد که به نظرم ایده عملی نیست و یا باید از شفت انکودر استفاده کرد،از دوستان اگه کسی ایده بهتری داره راهنمایی کنه

دیدگاه

یادم رفت بگم
              در موتور برای عقربه
              همواره باید از یک فرستنده و گیرنده مادون قرمز روی عقربه و نقطه صفر استفاده کرد
              با رفتن برق عقربه به سمت نقطه صفر حرکت میکنه
              وقتی گیرنده با فرستنده موازی شد
              برنامه پالس رو دریافت میکنه و وارد مرحله دوم میشه
              طبق عدد گرفته شده از ارتفاع سنج یا فاصله سنج یا فشارسنج و...
              یک زمان موتور را روشن میکند تا به نقطه مورد نظر برسد
              .
              فقط یکبار باید ارتفاع روی صفحه با زمان رسیدن به اون نقطه رو کالیبره کنید
              مثلا عدد 4 موتور 4ثانیه جریان مثبت بگیره
              دریافت عدد بعدی
              مثلا 6
              دربرنامه 6-4=2ثانیه ولتاژ مثبت
              دریافت مجدد عدد5.1
              5.1-6 =0.9ثانیه ولتاژمنفی بگیره
              و....

دیدگاه

درود بی پایان

دوست عریز هدف شما از این همه کار در نهایت چیه!!! اندازه گیری مایع داخل مخزن؟؟؟

یا اون شفتی که داره دوران میکنه

ارادتمند تمامی اساتید
                من از تنگی چشم فیل دانستم

آنان که غنی ترند ... محتاج ترند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ekf2000
                  با سلام
                  اگر میخواهید میزان مایع درون مخزن رو بررسی کنید
                  از سنسور ارتفاع سنج استفاده کنید
                  .
                  این سنسور روی یک قطعه شناور بسته میشه
                  و با سطح مایع بالا و پایین میره و ارتفاع مورد نظر رو اعلام میکنه
                  کاری هم به رفت و امد برق و ... نداره
                  .
                  خروجی عدد هست
                  اگر بخواهید تبدیل به عقربه کنید میتونید با یک برنامه نویسی و استفاده از یک استپ موتور عقربه ای کنید
                  .
                  سنسور فاصله سنج هم میشه به جای سنسور ارتفاع به کار برد
                  موفق باشید
                  سلام
                  سنسور و سیستم اندازه گیری وجود داره و دقیق هم هست و نمیشه تعویضش کرد و یا چیز دیگه ای وارد مخزن کرد
                  فقط یه شفت بیرونه که عملکردش رو توضیح دادم و باید روی اون کار کنم

نوشته اصلی توسط Majid-BN
                  خواهش میکنم،در تابلوهای آسانسور،به علت استفاده از اینورتر،نیاز هست که سیستم بصورت close loop کار کنه،برای همین از شفت انکودر برای فیدبک گرقتن از دور موتور استفاده میشه،در بعضی دیگه از تابلو های کنترلی،از همین انکودر برای تشخیص موقیت کابین استفاده میشه،که بسیار هم دقیق هست،اینکه ممکنه به هر علتی کنترلر اصلی نتونه پالسهای ارسالی از انکودرو دریافت کنه یا اینکه به علت قطع برق موقعیت کابین در میانه مسیر باشه،همگی راهکارهای نرم افزاری دارن و به راحتی میشه با ثبت لحظه ای مشکلو حل کرد،من اگه بودم و پروژه هم صنعتی بود از شفت انکودر استقاده میکردم ،برای پروزه شما یا باید از پتانسیومتر استفاده کرد که با توجه به زاویه چرخش مقدار مقاومتشو استخراج کرد که به نظرم ایده عملی نیست و یا باید از شفت انکودر استفاده کرد،از دوستان اگه کسی ایده بهتری داره راهنمایی کنه
                  منظور من از اندازه گیری دقیت اندازه گیری 1 میلی متر جابجایی هست
                  ایده پتانسومتر با توجه به اینکه شفت حدود 10 دور دوران داره عملی نیست. مگر اینکه مولتی ترن ولومی ببندیم که باز اون چیزی که میخواهیم نمیشه.
                  قضیه فقط قطع برق نیست. وگرنه میشد آخرین مقدار رو در یه ایپرام ذخیره کرد و در راه اندازی مجدد بازخوانیش کنیم. مشکل اینه که ممکنه در نبود برق سطح مخزن جابجا بشه(پر یا خالیش کنن) و ما بیایم دوباره همون مقدار قبل رو بخونیم اشتباه هست و سیستم به اشتباه میفته. فرض کنید موقعی که برق رفته و یا سیستم اصلا بنابه هر دلیلی از کار افتاده سطح مخزن 5 متر بوده و مخزن رو تا ته خالی کردن و حالا برق میاد و ما همون مقدار قبلی 5 متر رو داریم نشون میدیم. در صورتی که مخزن خالی شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliEbi1
                    درود بی پایان
                    دوست عریز هدف شما از این همه کار در نهایت چیه!!! اندازه گیری مایع داخل مخزن؟؟؟
                    یا اون شفتی که داره دوران میکنه
                    ارادتمند تمامی اساتید
                    سلام
                    در پستهای قبلی عرض کردم
                    سطح مایع داخل مخزن یه رابطه خطی با چرخش اون شفت داره و به ازای هر سانتیمتر شفت 1 درجه چرخش داره . ارتفاع مخزن هم بقدری هست که باعث میشه شفت در موقع پر بودن مخزن 10 دور کامل 360 درجه بزنه
                    حالا من باید بیام با یه سنسور و یا وسیله این مقدار رو بخونم و تبدیل کنم به کمیت حجم موجود در مخزن
                    تمام مشکل هم اینه که از چه سنسوری میشه برای فهمیدن این موضوع استقاده کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m.rasooli
                      سلام
                      در پستهای قبلی عرض کردم
                      سطح مایع داخل مخزن یه رابطه خطی با چرخش اون شفت داره و به ازای هر سانتیمتر شفت 1 درجه چرخش داره . ارتفاع مخزن هم بقدری هست که باعث میشه شفت در موقع پر بودن مخزن 10 دور کامل 360 درجه بزنه
                      حالا من باید بیام با یه سنسور و یا وسیله این مقدار رو بخونم و تبدیل کنم به کمیت حجم موجود در مخزن
                      تمام مشکل هم اینه که از چه سنسوری میشه برای فهمیدن این موضوع استقاده کرد
                      درود بر شما
                      ساده ترین راحل ها
                      شما میتونی یه ترفند بزنی عین شمارشگر تسمه نوار نقاله که شمارش میکنه یا هر چیز دیگه با برای راحتی کار میتونی مقدار زوایه خودت رو
                      با قطر شفت رو چون نمیدونم میگم زوایه 1 درجه رو به ازای 1 سانت بکنی 10 درجه مثلا 1 سانت که مشکل عدم دقت سنسور پیدا نکنی

نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه راحتتر بگم شما هر سنسوری دلت خواست مغناطیسی یا نوری مقدار گردش شفت رو به ازای تغییرات
                      مایع داخل مخرن میشماری و با نسبت تبدیل میگی چقدر مایع هست این راحتترین روش دیگه بحث میکرو که چجوری باشه و در صورت برق رفتن ...
                      با خودتون اشکالی هم نداره باتری پشتیبان برای مداراتون بزارید ها
                      نمونش کنتور برق دیجیتال وسله صنعتی هست داخلشون باتری پشتیبان داره تا 40 سال خوندم جواب میده قرار نیست که همیشه برق بره

روش دوم
                      دقیق تر شما یه مارپیچ روی شفت پیاده میکنی و حد بالا و پایین رو بهش میشناسونی
                      ساده تر بگم یه پیچ رو فرض کنید مهره اول پیچ باشه که مثلا مخزن خالیه با بالا اومدن مایع پیچ میچرخه و از اونجایی که پیچ ثابته
                      مهره باید بدنبالش بچرخه، مخزن پر بشه این حد پرش این وسط شما با سنسور های روش اول میتونی مقدار رو بصورت دقیق بخونی
                      که هر 1 درجه مهره مثلا 0.5 سانت یا 1 سانت جابجا میشه مقدار رو میتونید بخونید

من از تنگی چشم فیل دانستم

آنان که غنی ترند ... محتاج ترند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliEbi1
                        درود بر شما
                        ساده ترین راحل ها
                        شما میتونی یه ترفند بزنی عین شمارشگر تسمه نوار نقاله که شمارش میکنه یا هر چیز دیگه با برای راحتی کار میتونی مقدار زوایه خودت رو
                        با قطر شفت رو چون نمیدونم میگم زوایه 1 درجه رو به ازای 1 سانت بکنی 10 درجه مثلا 1 سانت که مشکل عدم دقت سنسور پیدا نکنی

نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه راحتتر بگم شما هر سنسوری دلت خواست مغناطیسی یا نوری مقدار گردش شفت رو به ازای تغییرات
                        مایع داخل مخرن میشماری و با نسبت تبدیل میگی چقدر مایع هست این راحتترین روش دیگه بحث میکرو که چجوری باشه و در صورت برق رفتن ...
                        با خودتون اشکالی هم نداره باتری پشتیبان برای مداراتون بزارید ها
                        نمونش کنتور برق دیجیتال وسله صنعتی هست داخلشون باتری پشتیبان داره تا 40 سال خوندم جواب میده قرار نیست که همیشه برق بره

روش دوم
                        دقیق تر شما یه مارپیچ روی شفت پیاده میکنی و حد بالا و پایین رو بهش میشناسونی
                        ساده تر بگم یه پیچ رو فرض کنید مهره اول پیچ باشه که مثلا مخزن خالیه با بالا اومدن مایع پیچ میچرخه و از اونجایی که پیچ ثابته
                        مهره باید بدنبالش بچرخه، مخزن پر بشه این حد پرش این وسط شما با سنسور های روش اول میتونی مقدار رو بصورت دقیق بخونی
                        که هر 1 درجه مهره مثلا 0.5 سانت یا 1 سانت جابجا میشه مقدار رو میتونید بخونید
                        سلام
                        ممنونم که در بحث شرکت میکنید
                        مواردی رو که اشاره کردید تئوری کار هست و اگر چند پست بالاتر رو بخونید متوجه میشید که قبلا خودم تا یه حدودی بهشون اشاره کردم و دوستان دیگه هم تا حدودی گفتنش
                        ما مشکل روش اندازه گیری و تبدیل نداریم. چون خودش کاملا خطی رفتار میکنه. مشکل اینه که چه سنسوری باید استفاده بشه(دست ساز نه) که در حالات مختلف (که رفتن برق فقط یک موردش بود) به هم نریزه
                        این پست رو بخونید به نظرم منظورم رو بفهمید:
                        نوشته اصلی توسط m.rasooli
                        سلام
                        سنسور و سیستم اندازه گیری وجود داره و دقیق هم هست و نمیشه تعویضش کرد و یا چیز دیگه ای وارد مخزن کرد
                        فقط یه شفت بیرونه که عملکردش رو توضیح دادم و باید روی اون کار کنم
                        منظور من از اندازه گیری دقیت اندازه گیری 1 میلی متر جابجایی هست
                        ایده پتانسومتر با توجه به اینکه شفت حدود 10 دور دوران داره عملی نیست. مگر اینکه مولتی ترن ولومی ببندیم که باز اون چیزی که میخواهیم نمیشه.
                        قضیه فقط قطع برق نیست. وگرنه میشد آخرین مقدار رو در یه ایپرام ذخیره کرد و در راه اندازی مجدد بازخوانیش کنیم. مشکل اینه که ممکنه در نبود برق سطح مخزن جابجا بشه(پر یا خالیش کنن) و ما بیایم دوباره همون مقدار قبل رو بخونیم اشتباه هست و سیستم به اشتباه میفته. فرض کنید موقعی که برق رفته و یا سیستم اصلا بنابه هر دلیلی از کار افتاده سطح مخزن 5 متر بوده و مخزن رو تا ته خالی کردن و حالا برق میاد و ما همون مقدار قبلی 5 متر رو داریم نشون میدیم. در صورتی که مخزن خالی شده
                        قضیه باطری هم منطفیه چون اولین بار به کارفرما گفتیم یه باطری میزاریم تو سیستم اندازه گیری و به یه دلایل نامعلومی گفت که باطری نباید وجود داشته باشه

ممنون از همگی دوستان و اساتید :redface:

دیدگاه

سلام،با توجه به توضیحات شما و اون چیزی که من متوجه شدم شما باید از سنسورهای LVDT استفاده کنید،اگر با گوگل سرچ کنید شرکتهایی هستن که این سنسورو دارن،ظاهرا 2 نوع مقاومتی و مغناطیسی داره که نوع دوم باید برای کار شما مناسبتر باشه،هر دو نوع کاملا خطی هستن و دقت در حد میکرون دارن،موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Majid-BN
                            سلام،با توجه به توضیحات شما و اون چیزی که من متوجه شدم شما باید از سنسورهای LVDT استفاده کنید،اگر با گوگل سرچ کنید شرکتهایی هستن که این سنسورو دارن،ظاهرا 2 نوع مقاومتی و مغناطیسی داره که نوع دوم باید برای کار شما مناسبتر باشه،هر دو نوع کاملا خطی هستن و دقت در حد میکرون دارن،موفق باشید
                            سلام
                            واقعا ممنونم از کمکتون :applause:
                            با توجه به چیزی که من تو سرچها دیدم دو تا مشکل پیش میاد
                            1 - ساخت سیستمی جهت تبدیل حرکت دورانی به عرضی که بدون لقی باشه و کاملا دقیق عمل کنه (با ترکیب پیچ و مهره هم میشه ساخت ولی همش میشه خطا و لقی)
                            2 - چگونگی جا دادن اون سنسور در محفظه اصلی دستگاه. چون با توجه به تصاویر موجود سایزش بیشتر از 10 سانته و مشکل بشه جاش داد

شما جایی رو سراغ دارید که این سنسور رو ارائه بدن. حدود قیمتش چقدر هست؟

دیدگاه

سلام
                              شما میتونید از انکودرهای absoluteاستفاده کنید
                              مثلا شما میتونید از یه انکودرabsoluteبا رزولوشن360کهکد خروجیشم باینری هست برای زاویه و موقعیت لحظه استفاده کنید که نیازی به کالیبره شدن نداره چون به ازای یک زاویه خاص خروجیش ثابته خب این از زاویه اون لحظه نشانگرتون
                              برای تعیین دورتون هم میتونید از یه انکودر دیگه مثل قبلی استفاده کنید به این ترتیب که نسبت انکودر و با اون شفت با فولی یا چرخ دنده نسبت مثلا 1به 10 کنید یعنی با 10 دور چرخیدن شفت انکودرتون یک دور بچرخه
                              مثلا شما اگر توی دورهفتم و زاویه75 باشیدانکودر دوم زاویه 252 رو نشون میده که252 تقسیم بر 36 میشه دور هفتم (اگر رزولوشنش360 باشه)وانکودر اول هم زاویه75رونشون میده که در نهایت 7ضربدر 360 به اضافه 75 میشه مقدار حرکت شفتتون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X