اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میکروکنترلر یا رسپبری پای؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میکروکنترلر یا رسپبری پای؟

سلام به دوستان...!
    من یه سوال برام پیش اومده که مجبور شدم تایک باز کنم! :rolleyes:
    من میخواستم میکرو lpc 1768 یا lpc1788 بخرم و بین این دوتا مونده بودم که با بورد جدیدی آشنا شدم :redface:
    رسپبری پای!
    خواستم بپرسم که:
    1) برای پروگرم کردن این رسپبری پای که نیاز به پروگرمر نیست؟؟؟؟ کلا مثل میکرو باید توسط کامپیوتر و کامپایلر پروگرم بشه یا اصلا پروگرم نمیشه و فقط سیستم عامل روش نصب میشه و توی خودش برنامه نویسی میشه (مثل کامپیوتر که مثلا با ویژوال استدیو برای ویندوز برنامه نویسی میکنن) اینم باید با خودش برای خودش برنامه نویسی کرد؟!
    2) آیا واقعا اگه کابل HDMI تلویزیون رو بهش وصل کنم توی اون نشون میده؟؟؟
    3) آیا توی رسپبری پای 2 که ویندوز 10 روش نصب میشه...! این ویندوز گرافیکیه مثل ویندوز 10 کامپیوتر یا نه؟ اگه نه س به چه کاری میاد؟؟؟!
    4) تفاوت عمده آن با PLC1788 توی چیه؟
    5) با چه زبان های برنامه نویسی میشه براش برنامه نوشت؟؟؟ آیا با جاوا و سی ++ میشه براش برنامه نویسی کرد؟؟؟
    6) آیا مثل میکرو میشه کلا پردازنده اش رو و کلا رم اش رو خالی کرد و از صفر باش برنامه نویسی کنیم که مثلا باهاش بدون هیچ سیستم عاملی موزیک پلیر بنویسیم؟؟؟
    7) آیا از ماژول ها و سنسور ها پشتیبانی میکنه؟؟؟
    8) میشه کارای گرافیکی رو باهاش نشون داد مثلا فیلم پخش کرد و عکس نشون داد و یک سیستم عامل گرافیکی مثل ویندوز داشته باشه؟؟ یا لینوکس؟؟!
    9) از تاچ لمسی پشتیبانی میکنه؟؟؟
    10) اینکه نوشته میشه به پورت USB موس و کیبورد وصل کرد؟ آیا واقعا میشه و نیاز به برنامه نویسی و این حرفا نیست؟؟ منظورم اینکه اگه موسم رو وصل کنم علامت موس توی صفحه میاد؟؟! به همین راحتیه؟؟؟

توی 10 تا سوال پرسیدم...!
    هرکس هرکدوم رو تونست جواب بده واقعا ممنونش میشم! :redface:
    منتظر جوابتون هستم!
    یا علی مدد...!

پاسخ : میکروکنترلر یا رسپبری پای؟

نیاز به پروگرامر نداره . تو خودش برنامه نویسی نمی کنن ، تو کاگپیوتر مینویسن بعد میریزن روی برد
    2- بله کابل HDMI که وصل کنی عین یک مینی کامگیوتر که روش لینوکس نصب باشه میاد بالا
    3- ویندوز گرافیکیه ولی نه ویندوز کامپیوتر ! یعمی ظاهرش شبیه ویندوز هست اما درایور ها و ... باید براش اصطلاحا Port بشن مثلا اگر قرار باشه پرینتر حرارتی بهش وصل کنید درایور USB ویندوز رو نمیتونید روش نصب کنید
    5- زبانهای برنامه نویسیش تو سایت اصلیش نوشته از جمله پایتون و جاوا و ...
    6- خودتون متوجه سوالتون شدید ؟
    7- خیلی چیزا رو پشتیبانی میکنه خیلی چیزا رو هم نه ...
    8-بله دقیقا همینطوره
    10- بله عین کامپیوتر که وقتی کی برد و موس و فلش وصل میکنید میشناسه ، اینم می شناسه چون اصطلاحا این وسایل HID هستند و نیاز به نصب درایور ندارند
    Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

خیلی ممنون از شما به خصوص آقای artison
      من قبلا هم گفتم که من دوست داشتم برای کمکی که به من میکنید شمارو خوشحال کنم و بتونم لطفتون رو جبران کنم... اما متاسفانه تنها کاری که از دستم برمیاد زدن گزینه تشکره به هرحال من الان ازته قلب ازتون تشکر میکنم که وقت گذاشتید و پاسخ من رو دادید!

اما هنوز یه چیز برام جای سوال داره :cry2:
      1) من دقیقا پروگرم کردن رو متوجه نشدم؟؟ یعنی باید به وسیله کامپیوتر برنامه نویسی کنیم (مثل ویژوال استدیو) بعد فایل خروجی رو با usb یا هرچیزی توی حافظه رسپبری پای بریزیم بعد اونوقت برنامه رو ب اجراییم؟؟ :redface: یعنی یه جورایی مثل خود کامپیوتر ؟؟؟
      2) واینکه آیا برای اجرای برنامه خودمون باید حتما سیستم عاملی روی رسپبری پای نصب باشه؟؟ مثل ویندوز که فایل exe رو اجرا کنه یا لینوکس؟؟؟! ونمیشه مثل میکروکنترلر که هیچی اول توش نیست ما خودمون از 0 برنامه نویسی کنیم؟؟؟؟

یعنی دیگه سیستم عامل نصب نکنیم که به پردازنده برنامه مارو بده تا اجرا کنه..! بلکه خودمون مثل میکرو به صورت مستقیم به پردازنده برنامه رو بدیم..!؟

دیدگاه

با سلام
        رسبری پای یک کامپیوتر کوچک هست
        نه بیشتر نه کمتر
        هدفش نقل و انتقال راحت پروژه های دانشجویی هست
        در خارج رسبری پای رو دانشجو سرکلاس میبره
        روی میز خودش نمایشگر و کیبورد رسبری پای نصب شده
        کارها و پروژه هاش رو انجام میده و بدون ترس از لو رفتن برنامه نویسی اون رو از میز جدا کرده و میذاره جیبش میبره
        کاربرد اصلیش این هست یعنی کامپیوتر کوچک و شخصی برای استفاده در مکان های عمومی بدون دسترسی سایر افراد با حمل راحت
        .
        خروجی صدا و تصویر و ورودی موس و کیبورد و حافظه و....داره
        .
        حتما باید سیستم عامل داشته باشه
        .
        برای کنترل سنسور ها بردهای بهتری وجود داره چون وظیف اختصاصی این قطعه این مورد نیست
        .
        من داخل یک pdfیک قطعه مثل فلش دیدم
        چند سیم داشت
        طرف سنسور های sht کیت دار رو وصل میکرد بهش
        میزد کامپیوتر
        بعد از نصب درایور در سیستم اطلاعات دما و رطوبت رو میگرفت و نمایش میداد
        اگر میدونید میشه بگین اون قطعه چه اسمی داره؟
        فکر کنم باید به رسبری پای هم اون قطعه رو وصل کرد تا سنسور بهش شناسانده بشه
        موفق باشید

دیدگاه

رسپبری رو اولا باید دقیقا به عنوان یه کامپیوتر کامل قبول داشت!
          شما عملا شاید بتونی برا خودش کد بزنی و دیگه روش سیستم عامل نصب نکنی، ولی به نظرت کدت در حد اون سیستم عامله میشه؟ و میدونی چه سختیهایی که نباید بکشی؟ (عرفا این کارو نمیکنن)
          رسپبری در کنار اون چیزایی که گفته شد چند تا پایه مثل پایه های میکرو داره، که بعضیاشون کارای جانبی هم انجام میدن مثل ارتباط سریال و PWM و ....، سنسور هاتونو به اونا میتونید وصل کنید (همراه با مدار های جانبی) و داخل سیستم عامل از اونا تو هر زبونی که دوست دارید استفاده کنید.
          ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

باسلام
            دوستان اطلاعات خوبی دادند فقط من یک توضیحی بدم
            ببینید بر نامه نویسی گزشته برای میکرو ها بصورتstand alone بود و شما با رجیستر ها در گیر بودید
            و برای روشن خواموش کردن ال ای دی و ..... استفاده میشد.
            تا اینکه پای سیتم عامل ها اومد وسط و ماجرا کلی عوض شد
            شما اگر می خواستی مثلا قبل یک ارتباط کن درست کنی بین چنتابرد پدرت در می یومد تازه میرفتی جلو میدیدی
            مثلا کد برای اینکار وجود نداره و مثلا شما رو سری atmelکار کردی حالا باید روnxpکار کنی کلی دردسر داشتی که حالا رجیستر
            ها فرق میکنه و چه کنم.
            حالاتو این سیستم ها مانند RP شما یک لینوکس روش میریزی
            کرنل لینوکس رو میبینی چی هست موقع کامپایل بر نامه اصلیت برای اون ورژن لینوکس کامپایل میگیری.
            در کل یک کلاس لول برنامه نویسیش با میکرو هایی که میشناختی فرق داره.
            بعد هم راسپری کامپیوتر نیست.
            اینها سیستم های embeded هستند اشتباه نکنید دوستان هر گردی که گردو نیست.
            اگر اینجوریه 8051 ابر کامپیوتره.
            والا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X