اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار منبع تغذیه متغیر با جریان نسبتا بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست مدار منبع تغذیه متغیر با جریان نسبتا بالا

سلام
    من از مدار زیر برای یک منبع تغذیه متغیر با جریان بالا استفاده میکنم ولی مشکل بزرگی که این مدار داره ایه که در ولتاژ خروجی پایین حدودا زیر 5 ولت ،وقتی جریان بالا ازش میگیرم هر چهار تا ترانزیستور بعد از چند ثانیه همزمان میسوزه ،خروجی یکسوشده ترانسم 32 ولت ،20 آمپر هست .اگه امکانش هست یه مدار خیلی بهتر،کارامدتر و مناسب تر بهم معرفی بفرمایید ،یا این که یه ترانزیستور جایگزین برای 3055 که واقعا اینایی ازش تو بازار هست همش تقلبیه .

پاسخ : درخواست مدار منبع تغذیه متغیر با جریان نسبتا بالا

نوشته اصلی توسط em_eca
    سلام
    من از مدار زیر برای یک منبع تغذیه متغیر با جریان بالا استفاده میکنم ولی مشکل بزرگی که این مدار داره ایه که در ولتاژ خروجی پایین حدودا زیر 5 ولت ،وقتی جریان بالا ازش میگیرم هر چهار تا ترانزیستور بعد از چند ثانیه همزمان میسوزه ،خروجی یکسوشده ترانسم 32 ولت ،20 آمپر هست .اگه امکانش هست یه مدار خیلی بهتر،کارامدتر و مناسب تر بهم معرفی بفرمایید ،یا این که یه ترانزیستور جایگزین برای 3055 که واقعا اینایی ازش تو بازار هست همش تقلبیه .

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
    راحت ترین وسیله برای بدست آوردن یک ولتاژ متغیر با آمپر بالا استفاده از یک وریک می باشد. وریک در واقع یک ترانسفورمر متغیر می باشد. محل فروش تهران خ لاله زار، فروشندگان ادوات برقی. این هم شکل مدار به کار رفته.

علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

ممنون از پاسختون ،موردی فرمودید بنظر خیلی خوب میاد ولی من 80000 تومن برای این ترانس قوی هزینه کردم ، اگه یه مداری باشه که بتونم به صورت الکترونیکی ولتاژ رو کم وزیاد کنم خیلی بهتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط em_eca
        ممنون از پاسختون ،موردی فرمودید بنظر خیلی خوب میاد ولی من 80000 تومن برای این ترانس قوی هزینه کردم ، اگه یه مداری باشه که بتونم به صورت الکترونیکی ولتاژ رو کم وزیاد کنم خیلی بهتره.
        یه سر به تاپیک زیر بزن
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95872.0

با تغییر ماسفت یا موازی کردن چند ماسفت و تغییر قطر سیم سلف میتونی به اون جریانی که احتیاج داری برسی

من با دوتا irf3205 به جریان 12 آمپر دست پیدا کردم

دیدگاه

دوست گرامی

وقتی شما در ولتاژ پایین از جریان زیادی استفاده میکنید قاعدتا توان بزرگی بر روی ترانزیستورها تلف میشود به طور مثال اگر شما در 5 ولت از 10 آمپر استفاده فرمایید چیزی نزدیک به 270 وات توان تلف شده وجود حواهد داشت .

البته مطابق دیتاشت مجموع 4 ترانزیستور باید بتوانند بیش از 400 وات را تحمل نمایند ....

پیشنهاد میشود علاوه بر استفاده از ترانزیستورهای مرغوب
          از هیت سینک بزرگ استفاده فرمایید
          برای اتصال ترانزیستورها و هیت سینک از خمیر سیلیکون استفاده کنید
          و به عنوان راه حل آخر یک فن کوچک میتواند کمک موثری در خنک نگاه داشتن ترانزیستورها باشد

پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

سلام.
            به جای استفاده از رگولاتور خطی از رگولاتور سوییچینگ استفاده کنید.
            وقتی ترانزیستورهای طبقه خروجی در ناحیه خطی باشن یه شدت گرم می شوند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sx2000
              سلام.
              به جای استفاده از رگولاتور خطی از رگولاتور سوییچینگ استفاده کنید.
              وقتی ترانزیستورهای طبقه خروجی در ناحیه خطی باشن یه شدت گرم می شوند.
              یعنی تو همین مدار بجای 317 یه رگولاتور دیگه استفاده کنم؟

دیدگاه

با سلام
                به Datasheet رگولاتور سویچینگ LM2576 مراجعه نمایید بخش application circuit

دیدگاه

سلام خدمت بزرگوارن علی الخصوص جناب تحیری عزیز که تو فروم تی تی از وجودشون استفاده می کنم؛
                  تو مدار پست اول تاپیک چند تا سئوال دارم:

1 - مقاومت های 0.22 اهم در خروجی های ترازیستور ها چه کاری انجام میدن؟
                  2- دیود D10 چه کاری انجام میده؟ محافظ اتصال کوتاه؟
                  3- دیود D5 چه کاری انجام میده؟
                  4- دیود های D7 الی D9 صرفا برای داشتن خروجی صفر ولت و از بین بردن ولتاژ 1.2 ولت خروجی رگلاتور تعبیه شدن؟
                  5- مقاومت R7 کارش چیه؟ بیس 3055 ها رو پول داون می کنه؟ من 10K جاش گذاشتم و باعث شده خروجیم 1.5 ولت افت کنه.

خلاصه قصه اینه که برای تفریح یه منبع تغذیه 0-48 ولت ساختم که ولتاژ با میکرو ( آردوینو) کنترل میشه و 5 ولت میکروتوسط اپتوکوپلر میاد روی اپ امپ و بعد میره مدار ترانزیستوری برای تقویت جریان. تقویت جریان رو هم عینا همین مدار رو بستم با این تفاوت که 317 رو حذف کردم و PWM که با یه خازن کوچیک صاف اش کردم کار کنترل ورودی بیس رو انجام میده. الان داره براحتی کار می کنه ولی هنوز بار جدی روش ننداختم.
                  برای کنترل جریان میکرو توسط اپ آمپ ولتاژ سر شنت رو می خونه فرمان کم کردن ولتاژ رو طی برنامه انجام میده.

لذا:

6- آیا روش کنترل جریان من صحیح هست؟
                  7-به خاطر استفاده از ال سی دی 2.4 اینچ رنگی حسابی سر میکرو گرمه و در بد ترین حالت حدودا 300 میلی ثاانیه طول می کشه تا بفهمه جریان باید کنترل بشه یا اتصال کوتاهی اتفاق افتاده و خروجی باید قطع بشه. این مشکل ساز خواهد شد؟

پیشا پیش ممنون از راهنمایی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X