اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی پیرامون لینوکس و برنامه های متن باز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی پیرامون لینوکس و برنامه های متن باز

سلام.
    بریم سر اصل مطلب:
    آیا زمان به جبر ما رو به سمت برنامه های متن باز سوق خواهد داد ؟
    اگه بالایی مثبت باشه هر چقدر دیر وارد این جوزه شویم ضرر خواهیم کرد؟(بله! :mrgreen
    از پیتون و c# کدام رو برای یادگیری انتخاب میکنید؟
    ایا این دیوانگیه که ویندوز رو رها کنیم و سعی کنیم تمام نیازهایمان را در لینوکس حل کنیم؟
    کدام نسخه لینوکس برای الکترونیک کارها مناسب تر هست؟
    چه امکاناتی در لینوکس برای الکترونیک کارها فراهم است که در ویندوز نیست؟
    اشکالاتی که به لینوکس و برنامه های متن باز وارد است چیه؟
    ---------------------------------------------------------------------------------------------
    دوستان ویندوزی دلیل نرفتن شما به سمت لینوکس چیه یا که اصلا بهش فکر نکردین؟
    و....
    ادامه دارد...
    ====================
    پ.ن:دوستان میدونم بهترین جا فارومهای مربوطه است ولی به چند دلیل نمیتونم.پس خواهشا بجای جواب لینک فاروم ندید.

پاسخ : سوالاتی پیرامون لینوکس و برنامه های متن باز

اگر زمان هم به جبر سوق نده ، من یکی که دست از این GNU/Linux ور نمیدارم

من پایتون رو ترجیح میدم ( البته هنوز چیزی ازش نمیدونم )

اگر رها کردن ویندوز دیوانگی باشه ، پس من آدم دیوانه ای هستم
    چون چند ماهی هست دارم رخت بر میبندم به سمت لینوکسی شدن کامل
    همین چند روز پیش هم در زمینه زدن برد مدار چاپی در لینوکس به استقلال رسیدم
    دیگه هم دست ازش برنمیدارم
    ( واقعا هم خیلی باهاش حال کردم )

کامپایلر هم که قربونش برم ، gcc عزیز
    فقط مونده پروتیویس ، که اونم جدیدا واسش یه راهی پیدا کردم. البته manian بهم گفت ( اگه خواستین بگین تا بگم )

من از توزیع اوبونتو استفاده میکنم و تمام خواسته هامو برطرف میکنه
    کلا نرم افزارها ( چه الکترونیکی و چه غیر الکترونیکی ) چون با سورس هم عرضه میشوند ، در نصب اونا مشکل خاصی پیش نمیاد
    البته استفاده از پکیج از پیش کامپایل شده ، راحت تره
    که معمولا با یه سرچ واسه توزیع مورد نظر پیدا میشه

یکی از خوبیهای لینوکس باز بودن و استفاده راحت تر از امکاناتش هست
    مثل ساختن درایور سخت افزارها در اون
    و یا استفاده از پورتهای سخت افزاری ( چون همه چیز مثل فایل هست )

و مزیت مهم دیگه در استفاده از لینوکس ، جامعه ایه که دورش جمع شدن
    جامعه ای پر از افراد علاقه مند و متخصص (مثل manian ) که دوست دارن به افراد آماتور ( مثل من ) کمک کنن

اشکالی هم که معمولا به لینوکس و برنامه هاش میگیرن ، سختی شروع کار با اوناست
    که ممکنه اولش بخوره توی زوق آدم
    ولی راه که افتادی ، اونقدر شیرین میشه که نگو
    ( ولی نمی دونم چرا من موقع شروع توی زوقم نخورد و برعکس واسم لذت بخش بود. باید یه دکتر برم ! )
    چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H_A_M_E_D
      سلام.
      بریم سر اصل مطلب:
      آیا زمان به جبر ما رو به سمت برنامه های متن باز سوق خواهد داد ؟
      اگه بالایی مثبت باشه هر چقدر دیر وارد این جوزه شویم ضرر خواهیم کرد؟(بله! :mrgreen
      با سلام
      فکر نکنم لزوما ما به سمت نرمآ‌افزارآ‌های آزاد میآ‌ریم ولی مطمئن هستم که این شکل از نرمآ‌افزارآ‌ها هر روز توصعه بیشتری پیدا میآ‌کنند و در دنیا مطرحآ‌تر میآ‌شوند حداقل اکنون در سمت سرورآ‌ها اکثر سرورآ‌ها از نرمآ‌افزارآ‌های آزاد استفاده میآ‌کنند.
      پس میآ‌شه گفت افراد متخصص مثل شما باید با نرمآ‌افزارآ‌های آزاد حداقل آشنا باشند تا در صورت لزوم به راحتی بتوانند از آنها استفاده کنند.

از پیتون و c# کدام رو برای یادگیری انتخاب میکنید؟
      خوب ما جماعت لینوکسی بین یک نرمآ‌افزار انحصاری ماکروسافتی وابسته به پلتفرم و یک نرمآ‌افزار آزاد مجانی غیر وابسته به پلتفرم و البته به شدت محبوب خوب مشخصه یک انتخاب عاقلانه میآ‌کنیم! پایتون قربونت برم!

چه امکاناتی در لینوکس برای الکترونیک کارها فراهم است که در ویندوز نیست؟
      بجز نرمآ‌افزارآ‌ها که ممکن است در یکی از این سیستمآ‌عاملآ‌ها باشد و در دیگر نباشد، میآ‌شه گفت خیلی فرق خاصی لزوما وجود ندارد. ولی در لینوکس یک امکانی که فراهم است، بحث بلادرنگ (Real Time) است که در ویندوز وجود ندارد.

اشکالاتی که به لینوکس و برنامه های متن باز وارد است چیه؟
      البته گفتن اشکالات در اینجا مصداق دندان اسب پیشکش است ولی خوب به نظر من اولین مشکل در نرمآ‌افزارآ‌های آزاد سختی کار با آنها است. معمولا حداقل سواد و دانش کامپیوتر مورد نیاز برای کار با لینوکس و نرمآ‌افزارآ‌های آزاد معمولا بیشتر از ویندوز است.
      البته یک نکته مهم هم وجود دارد. استراتژی ویندوز بر سادهآ‌سازی است به این نحو که حتی یک سیبآ‌زمینی هم بتواند از ویندوز استفاده کند. در حالی که این موضوع در لینوکس وجود ندارد ولی اگر یک سیبآ‌زمینی شروع به استفاده از ویندوز کند احتمالا بعد از چند سال بازآ‌هم سیبآ‌ باقیآ‌ میآ‌ماند ولی یک سیبآ‌زمینی که به خودش سختی داده و آمده لینوکس بعد از مدتی کار با لینوکس حتما کم کم کاربری حرفهآ‌ای خواهد شد. کلا لینوکس شما رو مجبور به یادگیری میآ‌کند.

خوب حالا بعد از پاسخ به سوالات شرعی شما من یک منبر بروم مبسوط!
      استفاده کردن و یا نکردن از لینوکس میآ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد (البته در کشور ما متاسفانه به علت رعایت نشدن قانون کپیآ‌رایت شرایط یک مقدار غیر معموله و شما پولی برای نرمآ‌افزارآ‌های چند هزار دلاری هم نمیآ‌پردازید!).
      ممکن است شما از یک سری نرمآ‌افزار برای کار و حرفهآ‌ خودتون استفاده میآ‌کنید و یا حتی مجبور هستید از آنها استفاده کنید. خوب در این حالت شما به عنوان یک کاربر حرفهآ‌ای در محیط کار از ویندوز و آن نرمآ‌افزارآ‌ها استفاده میآ‌کنید. پس شرایط حرفهآ‌ای ممکن است شما را مجبور به استفاده از یک ابزار کنند.
      دلایل منطقی و مهندسی نیز برای استفاده از لینوکس وجود دارد. به عنوان مثال برای سیستمآ‌عاملآ‌های نهفته (embedded)، سیستمآ‌عاملآ‌های بلادرنگ و یا تغییر هسته (کرنل) برای یک هدف خاص.
      کد باز بودن برنامهآ‌های لینوکس نیز کمک میآ‌کند که بتوانیم آنها را بهبود دهیم. به عنوان مثال نرمآ‌افزار PCB در لینوکس یک نرمآ‌افزار متن باز است مثلا من شخصه علاقه دارم اگر وقت بکنم یک قسمت برای تبدیل به فرمت پروتل در آن درست کنم که کاربران ایرانی راحتآ‌تر از آن استفاده کنند.

ولی دلایل عشقی زیادی نیز وجود دارد که به نظرم سهم عمدهآ‌ای در استفاده از لینوکس دارد (پاسخ آقای رستمی قسمتی از این علایق را نشان میآ‌دهد). دقت کنید که لینوکس یک سیستمآ‌عامل مردمی است. یعنی مردم و اشخاص حقیقی آن را ایجاد کردهآ‌اند و برای آن زحمت میآ‌کشند. این موضوع باعث میآ‌شود که در لینوکس یک جامعه (community) ایجاد شود. این جامعه شامل کاربران عادی و کاربران توصعه دهنده است و چون انگیزه اصلی افراد در این جامعه علایق است و نه جنبهآ‌های مادی، این جوامع جوی صمیمی و دوستانه دارند. دقت کنید اکنون در خیلی از شهرآ‌های ایران lug یا linux user group تشکیل شده است. یعنی افراد مثلا جمعهآ‌ها جمع میآ‌شوند و درباره لینوکس با هم صحبت و مشورت میآ‌کنند. خوب شما همچین چیزی را در یک سیستم غیر آزاد نخواهید دید.
      نوشته اصلی توسط حمید رستمی
      جامعه ای پر از افراد علاقه مند و متخصص (مثل manian ) که دوست دارن به افراد آماتور ( مثل من ) کمک کنن
      دوستان این قسمت رو هم اصلا جدی نگیرند!
      حالا از منبر پایین میآ‌آییم.
      مشتقانه منتظر نظرات دوستان هستم

من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

چند تا سوال دیگه:
        قضیه ی پارسیکس و دبیان چیه؟و رابطشون با نسخه های لینوکس مثل اوبونتو و سوزی ؟
        چرا حجم فضایی که لینوکس میگیره زیاده؟
        مدت زمان یادگیری برای یه مبتدی چقدره؟
        یه قول هم بدید که از لینوکس خوشم خواهد امد :icon_razz:
        برمیگردم.....

دیدگاه

درود

قضیه ی پارسیکس و دبیان چیه؟و رابطشون با نسخه های لینوکس مثل اوبونتو و سوزی ؟
          اینا هر کدوم توزیعهای مختلف لینوکس هستن که هر کسی از هر کدوم که خوشش اومد و نیازهاشو برطرف میکنه میتونه استفاده کنه
          تنوع در توزیعهای لینوکس خیلی زیاده ( آدم سرش گیج میره :biggrin:
          http://distrowatch.com/index.php?language=IR

ولی چند تاشون از بقیه بیشتر شناخته شده ان. مثل توزیعهای Debian ( همین چند روز پیش 15 ساله شد ) ، RedHat ، Suse و ...
          که معمولا بقیه توزیعها سعی میکنن شبیه اینا باشن ( از لحاظ مدیر نصب برنامه و میزکار و ... )
          مثلا Parsix و Ubuntu توزیعهای شبیه Debain هستن و اصطلاحا بهشون DebianBase گفته میشه
          ( راستی توسعه دهنده Parsix ایرانیه . آلن باغومیان عزیز )

چرا حجم فضایی که لینوکس میگیره زیاده؟
          کدوم حافظه ؟ هارد دیسک یا رم ؟
          من که اوبونتو نصب کردم 2.1GB هاردم استفاده شد
          الان میزکار سه بعدی هم که دارم ، 400MB رم استفاده شده

منظورت از یادگیری چیه ؟
          ولی یه اصل اساسی واسه یادگیریش وجود داره ، اونم چیزی نیست جز JFGI
          کلا مستندات واسه یادگیری زیاده
          یا مثلا میتونی مثل من عمل کنی که وقتی میخواستم برنامه PCB رو یاد بگیرم (هنوز هم در مرحله آموزشم ) ، توی کانال IRC هی مزاحم manian شدم

یه قول هم بدید که از لینوکس خوشم خواهد امد
          این دیگه بستگی به خودت داره :biggrin:
          چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

سلام بزرگان

آقا حامد
            حجم زیاد لینوکسی که شما فرمودین مال پکیج های نرم افزاری هست که موقع نصب انتاخب میکنین یا بطور پیشفرض انتخاب شده تا نصب بشه که بسته یه این که چی باشه مقدارش کم و زیاد میشه.
            حالا شما کدوم نسخه رو میخواین نصب کنین ؟ من که open suse 11 (بخونین سوژه) و دبین رو از www.sito.ir خریدم ، البته هنوز که دو هفته از پست فیش واریزیم میگذره هنوز بدستم نرسیده. :cry2:

Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

یه قول هم بدید که از لینوکس خوشم خواهد امد icon_razz
              سلام H_A_M_E_D جان

فکر کنم چون منم مثل خودت تازه کار هستم، جواب این سوالت رو بتونم بدم!
              زمان یادگیری این طور که من فهمیدم، خیلی بیشتر از یاد گیری ویندوز هست. در واقع ویندوز چیز زیادی برای یادگیری نداره و هر روز هم داره اسمارت تر میشه تا هر کسی بتونه باهاش به راحتی کار کنه. اما تو لینوکس شما قدم از قدم برداری باید یه چیز جدید یاد بگیری! همه چیز در اختیار کاربر هست ( البته کاربر حرفه ای! ) و این می تونه انگیزه ای باشه برای بیشتر یاد گرفتن.
              به قول حمید خیلی ها ( از جمله خود من ) اول کار تو ذوقشون می خوره و دلسرد میشن. ولی باید تلاش کرد و جلو رفت. چون بعدش کم کم شیرین میشه! اگه از دنیای تکراری ویندوز خسته شدی، یه دنیا چیز جدید تو لینوکس منتظرته!

-------------------------------------------------------------------------------------
              پیشنهاد:
              فکر کنم ایجاد یه زیر مجموعه در قسمت کامپیوتر برای لینوکس و نرم افزار های کد باز ایده بدی نباشه! نظر دوستان چیه؟

دیدگاه

من دیروز پیتون رو دانلود کردم و ان شاءا.. هم هفته بعد شروع میکنم.ولی فعلا تحت ویندوز و به موازاتش لینوکس رو هم یاد میگیرم.چون فرمودید این برنامه وابسته به پلتفرم نیست فکر نکنم یاد گرفتنش تحت ویندوز موردی داشته باشه.نظر شما چیه؟یا اینکه تحت لینوکس یاد بگیرم بهتر هست؟
                ان شاء.. اگه از این تاپیک نتیجه بگیرم اولین پروزم با پیتون این خواهم بود که پروزه pc interface رو که با vb نوشتم با پیتون انجام بدم.http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=8039.0
                فقط یکم اضطراب دارم که پیتون نتونه نیازهام و نیازهایی که ممکنه در اینده داشته باشم رو براورده کنه و بعد از کلی وقت گذاشتن بفهمم که راه رو اشتباه اومدم.مثلا یه جا خوندم فکر کنم اقای رستمی فرموده بودن که مثلا مقاله ای بنویسی که مثلا توش برای نتیجه گیرهات و .. از vb استفاده کنی بعلت اینکه وی بی برای اماتور هاست و گرونه زیاد اثر خوشایندی نخواهد گذاشت.
                حالا این سوال برای من پیش اومده ایا مثلا پیتون در بین اهالی الکترونیک و کامپیوتر اونقدر شناخته شده هست که بشه حاصل کارهات رو با پیتون ارائه بدی؟
                اگه میشه یکم من رو در این مورد رهنمایی کنید و یکم بیشتر از پیتون برام بگید.
                با تشکر از همه ی کسایی که تو این تاپیک نظر دادن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط احسان محمودی
                  پیشنهاد: فکر کنم ایجاد یه زیر مجموعه در قسمت کامپیوتر برای لینوکس و نرم افزار های کد باز ایده بدی نباشه! نظر دوستان چیه؟
                  سلام بزرگان

منم کاملا موافقم.
                  مسئولین بزرگوار این قسمت لطفا (اگه امکان داره ) این کارو انجام بدین.
                  مرسی

Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

خوب دوستان

1_ برای کارهای مهندسی به خصوص الکترونیک و پردازش تصویر کدام

توزیع را پیشنهاد میکنید؟

من الان از ویندوز استفاده میکنم ولی به دلایلی( هم علاقه زیادی دارم و هم اینکه مجبورم )

باید از لینوکس استفاده کنم.

2_ لیست و خود نرم افزار های الکترویکی رو از کجا باید تهیه کنم؟

دیدگاه

سلام بزرگان

آقا بهازین
                      راستش یه فیدورا با این اسم (الکترونیک) طراحی شده البته من ندارمش که ببینم چطوره

آقا احسان (محمودی) اونو داره . لایو هست . البته یادم میاد گفته بود بوت نمیشه. حالا باهاشون یه گپی بزن ببین چطوریاست.
                      ولی نظر من اینه که بازم یه کمبودایی داشته که فقط لایوشو فعلا گذاشتن تا از شر نصبش راحت شین.
                      اینجا رو هم ببین .
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=17892.0
                      آقا احسان لطف کرده لینکو به فروشگاه linuxshop.ir داده که اونم دانلودش کرده و خودشم احتمالا از اونجا تهیه ش کرده که گفته بوت نمیشه.
                      راستی کسی از این سایت چیزی گرفته؟ این cd/dvd های که میده رایتی هستن با همون قیافه ی عادی یا یه برچسبی چیزی روش داره ابرومندانه تره ؟ آقا احسان شما بگو.

دیدگاه

سلام

البته فروشگاهی که من بهش لینک دادم sito.ir هست. اونم الآن این توزیع رو گذاشته توی فروشگاه. من خریدم ولی اصلاً بوت نشد تا ببینم چه جوریاست! حالا یا بد رایت شده، یا بد دانلود شده و یا اصلاً کلاً ایراد داره!
                        کلاً sito.ir قیمت هاش پایین تره. دی وی دی رو میده 1000 تومان و با این قیمت پایین، خوب ظاهر دی وی دی رو میشه حدس زد دیگه!
                        راستی آقا عابد، سفارش هاتون به دستتون رسید یا نه؟ من چون تهران هستم 2 روزه واسم اومد. اگه هنوز نرسیده، با مدیرش تماس بگیر. برو تو سایتش شماره موبایل هم داده
                        ------------------------------------------------------------
                        در مورد پیشنهاد هم اگه دوستان لینوکسی و expert ! نظرشون مساعد هست، لطف کنن و در قسمت پیشنهادات سایت این موضوع رو مطرح کنن! من خودم خواستم این کارو بکنم، دیدم جسارته در حضور بزرگان اوپن سورس :icon_razz:

دیدگاه

زمان به نفع اپن سورس است

بله .... توسعه نرم افزارها در ابتدا هم اپن سورس بود از اولین کسانی که بحث پول گرفتن و انحصار رو راه انداخت ... بیل گیتس بود.
                          امروزه توسعه سریع و ایمن بدون این مفهوم ممکن نیست حالا شرکتهای زیادی رو اینور و اونور میبینی که پروژه هاشون یا بخشی از اونا رو اپن سورس کردن....ممکنه که تحت GPL نباشه ولی فرایند توسعه باز تقریبا برتریش پذیرفته شده....نمونه ش شرکتهای بزرگی مثل IBM و SUN هستن....محصولات اپن سورسی که فعال هستن از معادلهای بسته شون خیلی قویترن مثل Apache توی وب سرورها.....یا لینوکس توی سیستم عاملها ....(اپل هم مدت قابل توجهی هست که سیستم عامل خودشو به خانواده یونیکسها پیوند زده و به نحوی به لینوکس نزدیک شده ولی خوب کارش مستقله البته بخشهای متن باز هم داره)...از نمونه های دیگه...verilog HDL یا SystemC یا مثلا سیمبیان...البته سیمبیان اپن سورس نیست ولی اگه مثلا به سایت developer نوکیا برید روند توسعه اپلیکشنهای اونو میبنین کلا به این قافله نزدیک شده..... یا Maple که بهترین نرم افزار پردازش سمبولیک ریاضی هست...یا....
                          کلا مدل توسعه باز متن سریعتر ... خروجی بهتر.... و ارزانتر هست......

Python

در مورد زبان باید توجه کنید که اول باید نیازتون رو مشخص کنید و بعد بر اساس اون یه زبان رو انتخاب کنید....اگه با یکی دو زبان آشنائی دارین یادگیری یه زبان جدید کاری نداره که....چرا باید مظطرب بشین یا از پشیمانی بترسین :eek:
                          از طرفی اگه بخوام در حالت کلی زبانی رو پیشنهاد کنم اولین زبان python خواهد بود....باید بدونید که پایتون جز تاپترین زبانهای دنیاست یه سایت هست که زبانها رو مثل تیمای فوتبال رنک میکنه الان اسمش یادم رفته بهرحال....اما بهتون توصیه نمیکنم که مثلا یه سیستم عامل رو عوض C با بایتون بنویسین یا یه وبسایت رو عوض php با پایتون....
                          اما اگه یه برنامه همه فن حریف ...ساده و کارا و.... رو میخوای پایتون بهترین انتخابه....قرار هم نیست ضرر کنی چون این زبان توی ناسا هم استفاده شده فکر کنم همین رباتهای روح و فرصت توی مریخ که شاهکار کردن بخششی از کدها رو با پایتون نوشتن.. :mrgreen:

لینوکس و الکترونیک

یه توزیع هست از زیر شاخه فدورا که پره از برنامه های اپن سورس واسه الکترونیک....توی همین سایت معرفی شده....
                          ولی توصیه نمیکنم یادگیری لینوکس رو با اون شروع کنی ...... مثلا میتونی بین ubuntu یا fedora یا suse یا mandrake یکی رو انتخاب کنی خیلی هم فرق نمیکنه دبیان اونم debian etch که توی این سایتهائی که معرفی میکنن بیشتر واسه سرورها هستن و هر چند توزیع خوبیه ولی پکیجهاش به خاطر مسائل امنیتی دیر پگرید میشن البته میتونی از debian lenny استفاد کنی.....من بهت فدورا رو پیشنهاد میکنم FC9
                          در اشل جهانیش جالبته بدونی که لینوکس قویتر از ویندوز در زمینه برق هست :eek: تقریبا تمامی نرم افزارهای روی ویندوز واسه لینوکس هم نسخه دارن (حالا بماند چرا شرکتها آرزو میکنن که نرم افزارشون تحت لینوکس بدن تا ویندوز)...بعضیها هم امکانات مخصوصی روی لینوکس دارن دلیلشم امکانات ویژه ای هست که این سیستم عامل به خصوص به توسعه دهنده ها میده معروفه که میگن لینوکس بهشت برنامه نویس هاست. حالا اگه خواستی بیشتر توضیح میدم...
                          ولی توی ایران.....به ویندوز بچسپ نمیتونی رهاش کنی....تا وقتی کرک هست...معروفه که میگن ایران بهشت نرم افراه :twisted:

چه امکاناتی لینوکس داره که در ویندوز نیست

مقالات زیادی در این مورد هست مثلا یکیش یه همچین چیزی بود:
                          ۲۱ دلیل بر برتری لینوکس یا...
                          بهرحال آزادی در لینوکس خودش واسه انتخابش کافیه....امنیت هم اضافه کنید.......اینکه مثل یه ماشین میمونه که همه جاشو میتونی خودت تغییر بدی ..... بدون محدودیت....بدون لایسنس
                          بگردین پیداش میکنین
                          اما در حیطه تخصص خودمون ...هم خیلی زیاد هست میشه یه لیست بلند بالا تهیه کرد ولی امکاناتش خیلیش از اپن سورس بودنش میاد مثلا اگه از مانیان بپرسی بهت میگه چطور میشه یه سیستم عامل cnc رو بتونی راحت پیاده کنی سیستم عاملی که اکثر کاراتو انجام میده و کار طراحی cnc رو ساده میکنه...مبتنی بر لینوکس
                          توی لینوکس یه امکانی هست به اسم clustering که توی سرورها و ابر کامپیوترها که لینوکس اونجا یکه تازه و رقیب نداره....شما با این امکان یه ابر رایانه میسازین به سادگی واسه همین اخیرا توی دانشگاههای ایران مد شده.....همون ابرکامپیوتری که توی امیرکبیر ساختن کلی پزشو دادن و بعد به ملت گفتن که ایران به فناوری ساخت ابر کامپیوتر دست پیدا کرد
                          :eek: :eek: :eek: :eek:
                          کاری که این نخبگان کردن این بود که حدود ۱۰۰ تا از مادربوردهای مبتنی بر یکی از پردازنده های AMD رو با هم کلاستر کردن
                          سخت افزار ساخت AMD
                          +سیستم عامل لینو کس
                          + دو تا برنامه که بخش اعظمیش رو مدیون تلاش هندیها در دهه نود در توسعه شون هستیم
                          +پاور و رک که اونم آماده هست
                          +فیبر نوری و ارتباط پر سرعت بین مادربوردها
                          ===============
                          اینا میشه یکه ابر کامپیوتر که میشه پزشو زد و کلی کسب اعتبار کرد بخصوص مالی......این کار رو توی ISP ها البته واسه ۳ ۴ برد و کامپیوتر انجام میدن یکم بودجه رو بالا ببری...یه ابر کامپیوتر میسازی....اینم از مزایائی هست که در لینوکس هست ولی در ویندوز نیست و میتونی بهمین راحتی معروف بشی :mrgreen:
                          شما باید به این نکته توجه کنید که لینوکس توی سرورها / workstation ابر کامپیوتر حرف اول رو میزنه.......مثلا ۷۰ درصد سرورها فقط در ختیار RedHat Linux هست البته اطالعاتم یکم قدیمی شاید شده باشه ولی حدود ۹۰ درصد سرورها روی خانواده یونیکسها هستن مثل سرور اصلی خود مایکروسافت :eek: در ابرکامپیوترها هم تقریبا فقط لینوکس
                          توی سیستمهای embeded لینوکس با هسته real-time خیلی مد شده این روزها و Windows CE تقریبا اوت شده کسائی از اون استفاده میکنن که دنبال اینن که هر چه ساده تر بدون فسفر سوزندن با کمی پول نصبش کنن البته فک رکنم لینوکس در عرصه embeded دوم هست و سیستم عامل اول یادم نیست...
                          توی گوشی موبایل هم لینوکس از ویندوز جلوتر زده مثل گوشیهای موتورولا و گوشیهای به اصطلاح Tablet PC نوکیا فکر کنم مثل ۸۰۰۰ و .....
                          کلا لینوکس خیلی بهتر از ویندوزه مسئله توی تعداد کاربرای ویندوزه مثلا علیرغم اینکه شرکتها دوست دارن و به خاطر امنیت نرم افزراشون در مقابل کرک و توسعه ارزان تر و راحت تر (مجبور نمیشن واسه هر کاری کلی لایسنس رو امضا و پول بدن) در لینوکس لینوکس رو ترجیح میدن ولی لینوکس بازار نداره واسه همین بازیهای تحت لینوکس کمن.....اما در مورد نرم افزارهای تخصصی چون خیلی از مشتریهای شرکتها و موسساتی هستن که نرم افرار خریداری شده رو تحت شبکه ارائیه میدن و سرورشون هم معمولا لینوکسه...تحت لینوکس نمر افزارها هست و با امکامات بیشتر هم اهست.

اشکال برنامه های باز متن

مثل اینه که بگیم اشکال راست گفتن چیه؟آ‌واسه همین با نظر manian اینجا موافق نیستم.(البته از دید دیگه)
                          خوب بازمتن بودن یه چیز خوبه مثل راست گفتن......
                          شاید یه پروژه ای بازمتن باشه ولی هنوز کامل نشده باشه مثلا ورژنیش این باشه : V0.0.8.1 ....ما نمیتونم انتظار یه کار enterprise رو ازش داشته باشیم بازمتن یعنی اینکه وقتی پروژه در حال توسعه اس و کمکی ازت بر میاد کمک کن از گزارش خطا گرفته تا کد نویسی یا ترجمه و.... پس اگه من از نرم افزار در حال توسعه استفاده میکنم نمیتونم بگم مشکل از باز متنه
                          ایراد معمول دیگه....مسئله مادیه ...مثلا میگن خوب چه جور بفروشیمشون .....بارها این گفته شده که باز متن بودن به معنی رایگان بودن نیست.....خوب امکان داره یکی ازین مفهوم خوب سو استفاده کنه...

سخته

خوب اگه میخوام مثل ویندوز باشه و یکمی گیج میزنیم سخته......ولی من اگه به یه کسی که تا حالا کامپیوتر کار نکرده بخواد یاد بگیره (جوانب و عواقبش رو نمیگم فرض روی یادگیریه) بهش لینوکس رو انتخاب میکنم چون میتونه در ابتدای لاگین زبان موزد نظر شو انتخاب کنه....فارسی که سهله ....آذربایجانی و گیلکی و کردی و..... حالا توی ویندوز چی؟ با کلی مکافات باید از اول ویندوز فارسی نصب کنه اگه باشه...
                          یه نکته:
                          یادگیری در لینوکس هیچوقت تمامی نداره

چون کاملا آزاده و هیچ منطقه ممنوعه نداره و اپن سورسه و خودت میتونه هر قسمتیش رو خواستی دستکاری کنی.....بیش از ۱۰ جور Desktop Environment داره ولی ویندوز یکی کاربر ویندوز اصلا اینو نمیفهمه
                          توی لینوکس موتور گرافیکی و این مسائل یه جور Server/Client هست واسه همین میگن X Server خوب میتونین موتور گرافیکتون روی یه کامپوتر توی نیویورک باشه و خوتان به اون وصل بشین مثل یه سرویس گیرنده و ... حالا از XFree86 خوشتون نیومد X11 سیستم رو دوست ندارین...به یه سرور دیگه متصل بشین و ..... یعنی وقتی شما روی موس کلیک میکنین میتونی فرمان رو واسه یه X Server توی شانگهای چین روی کامپوتر دوست چینی تون بفرستین کامپیوتر قوی اونم واسه تون پردازش میکنه و نتیجه رو میفرسته و شما خروجی رو صفحه مانیتور میبینی :mrgreen: البته جو گیر نباید بشینم این کار واسه ایرانیا نیست :icon_razz:
                          و کلی مسئله دیگه......به نظرتون قابل مقایسه هست؟؟؟
                          مثلا میخوام فایلهای موسیقیم رو منظم کنم هر چی هست کافیه ۱ دقیقه اگه وارد باشم یه اسکریپت بنویسم (فکر نکنین bash لینوکس و DOS توی ویندوز قابل مقایسه ان :mrgreen: ) بعد برم به بقیه کارام برسم توی ویندوز چی؟ یا باید دستی چند روز وقت بزرام یا تشریف ببرم یه برنامه بخرم واسه این کار البته اگر همچین چیزی ساخته شده باشه...
                          بهرحال اختلاف بسیار زیاده طوری که :angry:

بهتره بدونین که جلوه های ویژه فیلمهای هالیوودی مثل ارباب لقه ها و .... روی لینوکس میرن استودیوهای فیلیم سازی هالیوود هیچوقت به طور عام سراغ ویندوز نرفتن قبلا از irix که یه سیستم عامل مخصوص اینکار و اونم جز خانواده یونیکسها بود استفاده میکردن ولی دیدن هزینه توسعه و نگهداریش خیلی بالاس نه به ویندوز بلکه به لینوکس پورت کردن مثلا چون Maya روی لینوکس خیلی سریعتر از معادل ویندوزیشه.....

سخن آخر اینکه به قول اولین سایت لینوکسی ایران technotux :
                          لینوکس تنها یک سیستم عامل نیست . لینوکس یک فرهنگ است

دیدگاه

اینم اون سایتی که زبانها رو رنک میکنه:
                            http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
                            باید از مکانیسم رده بندیش مطلع باشین تا درست قضاوت کنین حداقل این:
                            The ratings are based on the number of skilled engineers world-wide, courses and third party vendors. The popular search engines Google, MSN, Yahoo!, and YouTube are used to calculate the ratings. Observe that the TIOBE index is not about the best programming language or the language in which most lines of code have been written.

The index can be used to check whether your programming skills are still up to date or to make a strategic decision about what programming language should be adopted when starting to build a new software system.

البته اگه وقتی به لیست نگاه کردم یاد این شعر افتادم:
                            از روئیدن خار سر دیوار دانستم.....................که ناکس کس نمیگردد بدین بالا نشینیها

منظورم PowerShell مایکروسافت یه بادکنک که بزودی میترکه در کمتر از ۶ ماه از رتبه ۸۲ اومده ۱۵ احتمالا مایکروسافت قراردادی بسته :mrgreen:....خیلی جدیش نگرین بهرحال هیچوقت کپی برابر اصل نمیشه :biggrin:

دیدگاه

سلام بزرگان

اقا احسان بالاخره لینوکسه دستم رسید.
                              KDE 4.0 داره/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X