اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت ترانس ایزوله یک به یک (1:1)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت ترانس ایزوله یک به یک (1:1)

قصد دارم تا یک موج سینوسی با دامنه 5 ولت که از میکرو تولید میشه رو نسبت به بقیه مدار ایزوله کنم برای این کار نیاز به یک ترانس یک به یک دارم فرکانس کاری هم 50 تا 500 هرتز است ممنون میشم در محاسبه و ساخت کمکم کنید. اگر کسی تجربه ساخت داره کمک کنند. ایا نمونه بازاری هم وجود داره؟
    گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
    همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

پاسخ : طراحی و ساخت ترانس ایزوله یک به یک (1:1)

نوشته اصلی توسط amin20107
    قصد دارم تا یک موج سینوسی با دامنه 5 ولت که از میکرو تولید میشه رو نسبت به بقیه مدار ایزوله کنم برای این کار نیاز به یک ترانس یک به یک دارم فرکانس کاری هم 50 تا 500 هرتز است ممنون میشم در محاسبه و ساخت کمکم کنید. اگر کسی تجربه ساخت داره کمک کنند. ایا نمونه بازاری هم وجود داره؟
    با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
    از نظر شدن امکان پذیر می باشد، اما چون جریان خروجی میکرو ها در حد چند میلی آمپر می باشند، ابتدا شما باید این ولتاژ را برای جریان بالاتر تقویت و سپس به میکرو وصل کنید. (تقویت بوسیله یک یا دو طبقه ترانزیستور).
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      از نظر شدن امکان پذیر می باشد، اما چون جریان خروجی میکرو ها در حد چند میلی آمپر می باشند، ابتدا شما باید این ولتاژ را برای جریان بالاتر تقویت و سپس به میکرو وصل کنید. (تقویت بوسیله یک یا دو طبقه ترانزیستور).
      تقویت مساله ای نیست مسله دقیقا پیچیدن ترانس یک به یک هست... چون فرکانس پایین هست باید هسته اهنی باشه من از هسته چوک صوتی رادیو استفاده کردم یعنی چوک رو باز کردم و از همون سیم پیچ خودش به تعداد دور مساوی برای اولیه و ثانویه پیچیدم ولی ترانس پیچیده شده فقط در فرکانس های بالا به دردستی کار می کرد و در فرکانس 50HZ عملا پالس سوزنی میداد بحث بهره هم اصلا مهم نیست من با فانگشن هم امتحان کردم فقط در صورتی که فرکانس بالا بود ترانس به درستی کار می کرد

دیدگاه

تقویت مساله ای نیست مسله دقیقا پیچیدن ترانس یک به یک هست... چون فرکانس پایین هست باید هسته اهنی باشه من از هسته چوک صوتی رادیو استفاده کردم یعنی چوک رو باز کردم و از همون سیم پیچ خودش به تعداد دور مساوی برای اولیه و ثانویه پیچیدم ولی ترانس پیچیده شده فقط در فرکانس های بالا به دردستی کار می کرد و در فرکانس 50HZ عملا پالس سوزنی میداد بحث بهره هم اصلا مهم نیست من با فانگشن هم امتحان کردم فقط در صورتی که فرکانس بالا بود ترانس به درستی کار می کرد
        فرکانس کار ترانس ها به سه دسته تقسیم می شوند.
        1- از 1 هرتز الی 20 کیلو هرتز هسته آهنی E و I لمینیت معمولی. ( شامل فرکانس های 50 و 60 و 400 هرتز و تا 20 کیلو سیکل).
        2- از فرکانس 20 کیلو الی 2 مگا هرتز هسته فریت.
        3- از 2 مگا هرتز به بالاتر هسته هوا.
        حالاسوال اینست، زمانی که شما با فانکشن جنراتور به ورودی یک پالس 50 هرتز با دامنه 5 ولت سینوسی می دهید و خروجی شما بصورت 5 ولت سوزنی در می آید، آیا در آن لحظه شکل موج ورودی شما هم تغییر می کند؟ (احتمالا باید این جور باشد). اگر بود شما از یک ترانس 220 ولت به 4.5 الی 6 ولت این 50 هرتز را به ورودی ترانس ترانس چوک صوتی بدهید و شکل موج را در خروجی بررسی کنید. اگر مشکلی نداشت عدم تطبیق امپیدانس بین ورودی میکرو با ترانس چوک صوتی احتمال آن زیاد است.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با سلام
          همانطور که خودتان هم ذکر کردید چون فرکانس پایین است بایداز هسته آهنی معمولی استفاده شود نه از هسته فریت چوک صوتی دلیل سوزنی شدن شکل موج هم همین عملکرد هسته است بنابراین باید از هسته ترانسهای معمولی کاهنده مثلا 220 به 12 استفاده نمایید و سیم پیچ آنرا مجدد با دور های مساوی در اولیه و ثانویه بپیچید . در تهران به میدان امام خمینی /پاساژ فتوت / طبقه دوم مراجعه نمایید انواع ترانسها موجود است و میتوانید ابتیاع نموده و یا راهنمایی عملی بگیرید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
            با سلام
            همانطور که خودتان هم ذکر کردید چون فرکانس پایین است بایداز هسته آهنی معمولی استفاده شود نه از هسته فریت چوک صوتی دلیل سوزنی شدن شکل موج هم همین عملکرد هسته است بنابراین باید از هسته ترانسهای معمولی کاهنده مثلا 220 به 12 استفاده نمایید و سیم پیچ آنرا مجدد با دور های مساوی در اولیه و ثانویه بپیچید . در تهران به میدان امام خمینی /پاساژ فتوت / طبقه دوم مراجعه نمایید انواع ترانسها موجود است و میتوانید ابتیاع نموده و یا راهنمایی عملی بگیرید.
            بابت ادرس خیلی ممنون. در مورد ترانس صوتی هم بگم که این ترانس رو با نام چوک رادیویی میشناسند هسته از جنس اهن و از نوع EE است. عکس ترانس صوتی را در زیر قرار دادم. ابی رنگه رو من پیچیدم نسبت دورهای مساوی هم داره ولی فقط در فرکانس بالای 100 کیلو کار میکنه. لازم به ذکر است که من نسیت تبدیل قرمز زنگه 100:270:270 بود(تا باز می کردم شمردم)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
              فرکانس کار ترانس ها به سه دسته تقسیم می شوند.
              1- از 1 هرتز الی 20 کیلو هرتز هسته آهنی E و I لمینیت معمولی. ( شامل فرکانس های 50 و 60 و 400 هرتز و تا 20 کیلو سیکل).
              2- از فرکانس 20 کیلو الی 2 مگا هرتز هسته فریت.
              3- از 2 مگا هرتز به بالاتر هسته هوا.
              حالاسوال اینست، زمانی که شما با فانکشن جنراتور به ورودی یک پالس 50 هرتز با دامنه 5 ولت سینوسی می دهید و خروجی شما بصورت 5 ولت سوزنی در می آید، آیا در آن لحظه شکل موج ورودی شما هم تغییر می کند؟ (احتمالا باید این جور باشد). اگر بود شما از یک ترانس 220 ولت به 4.5 الی 6 ولت این 50 هرتز را به ورودی ترانس ترانس چوک صوتی بدهید و شکل موج را در خروجی بررسی کنید. اگر مشکلی نداشت عدم تطبیق امپیدانس بین ورودی میکرو با ترانس چوک صوتی احتمال آن زیاد است.
              بله با این کار در واقع من میام سیگنال ورودی رو از ترانس صوتی ایزوله می کنم ولی فرکانس کاری ترانس صوتی همچنان بالا هست و با این کار نتیجه مانند قبل خواهد بود. به شکل های زیر که از اسکپ گرفتم توجه کنید. فرکانس شکل اول همان گونه که توسط اسکپ هم اندازه گیری شده 49 هرتز و فرکانس شکل دوم 49KHZ است.
              یک سوال در مورد ترانس های هسته E I مقدار سلف هر سیم پیچ باید در حدود چقدر باشد؟ از چه روابطی محاسبه می شود ایا منبعی برای ان می شناسید که معرفی کنید؟ :read:

دیدگاه

امین؛ چون خود من برای مقایسه برق شهر با یه سیگنال مثلثی نیازی به همچین مداری داشتم؛ این مدار رو امروز صبح هم با ترانس بستم هم با اپتو خطی IF300 البته اپتو رو همراه باتروث مرتبه 2 بستم و نتیجه عالی شد؛ اگه وقت کنم دوباره مدار رو ببندم حتما از اسکوپ عکس میگیرم؛ ( فرکانس من 400 هرتز بود چون اسکوپم توانایی نشون دادن 50 رو نداشت) دقیقا همون راهکار هایی که برات تو اون تاپیک نوشتم رو خودمم انجام دادم از لحاظ قیمت و وزن هم خیلی صرفه جویی میشه...
                رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
                  امین؛ چون خود من برای مقایسه برق شهر با یه سیگنال مثلثی نیازی به همچین مداری داشتم؛ این مدار رو امروز صبح هم با ترانس بستم هم با اپتو خطی IF300 البته اپتو رو همراه باتروث مرتبه 2 بستم و نتیجه عالی شد؛ اگه وقت کنم دوباره مدار رو ببندم حتما از اسکوپ عکس میگیرم؛ ( فرکانس من 400 هرتز بود چون اسکوپم توانایی نشون دادن 50 رو نداشت) دقیقا همون راهکار هایی که برات تو اون تاپیک نوشتم رو خودمم انجام دادم از لحاظ قیمت و وزن هم خیلی صرفه جویی میشه...
                  اگر براتون امکانش هست نقشه مدار رو بگذارید(داخل همون تاپیک) من می بندم نتیجه اسکپ رو هم می گیرم توی همون تاپیک قرار میدم

دیدگاه

سلام من یه تراس ایزوله یک به یک میخواهم که ولتاژ اولیه 220 ولت و خروجی220 ولت باشه و جریان ثانویه 20 امپر میخواهم باشه می تونید کمک کنید چطور سطح مقطع هسته ترانس تعداد دور سیم پیچ اولیه و ثانویه ترانس و قطر سیم لاکی و شماره استاندار ورقه ترانس و ابعاد و اندازه تشکیل دهنده قرقره رو محاسبه کنم یکم زیاد هست ولی تمام چیز های که یه ترانس میخواهد
                    www.andishmandan-javan.com
                    گروه الکترونیک واتس اپ 09140710365 پیام بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza1378
                      سلام من یه تراس ایزوله یک به یک میخواهم که ولتاژ اولیه 220 ولت و خروجی220 ولت باشه و جریان ثانویه 20 امپر میخواهم باشه می تونید کمک کنید چطور سطح مقطع هسته ترانس تعداد دور سیم پیچ اولیه و ثانویه ترانس و قطر سیم لاکی و شماره استاندار ورقه ترانس و ابعاد و اندازه تشکیل دهنده قرقره رو محاسبه کنم یکم زیاد هست ولی تمام چیز های که یه ترانس میخواهد
                      با سلام نوشتن این مطالب در این سایت نیازمند زمان زیادی هست و به علت داشتن جدول بزرگ نوشتن ان سخت تر است. در صورتی که شما زحمت بکشید کتاب "نکنولوژی و کارگاه سیم پیچی" رشته الکتروتکنیک دبیرستان رو دانلود بفرمایید در فصل اول به صورت ساده هم توضیح داده شده و هم یک نمونه مسله با آن حل شده است دقیقا جواب گوی شما است. من که حواب گرفتم

دیدگاه

سلام
                        اساتید محترم هسته های حلقوی که برای گیت ماسفت ها استفاده میشن چه نقشی دارند و چطور باید طراحی کردشون؟

دیدگاه

سلام
                          برای ساخت ترانس یک به یک برای ایزوله کردن با انجام محاسبات برای طراحی یک ترانس نمونه مقادیر زیر را استفاده نمایید:
                          فرض کردیم ولتاژ ورودی 220 ولت و متناظر با آن ولتاژ خروجی هم 220 است و ما می خواهیم در خروجی جریان 20 آمپز داشته باشیم.
                          تعداد دور سیم پیچ اولیه و ثانویه 125 دور از سیم شماره 3 میلی متر بر روی قرقره ای با سطح مقطع 87.5 سانتی متر مربع با هسته های ورقه آهنی EI قابل انجام خواهد بود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pulsetronic
                            سلام
                            اساتید محترم هسته های حلقوی که برای گیت ماسفت ها استفاده میشن چه نقشی دارند و چطور باید طراحی کردشون؟
                            اون برای درایو ماسفت هست یک روش قدیمی ولی با طول عمر زیاد... توی انجمن به دنبال ترانس پالس بگردید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X