اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای درایو 16 دیجیت سگمنت با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای درایو 16 دیجیت سگمنت با میکرو

سلام من باید 4 عدد سگمنت 4 دیجیت رو راه اندازی کنم ولی پایه کم دارم , چی کار کنم؟
    فقط 15 تا پین ازاد دارم
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : راهنمایی برای درایو 16 دیجیت سگمنت با میکرو

سلام
    وقت بخیر
    نوشته اصلی توسط armin_gera
    سلام من باید 4 عدد سگمنت 4 دیجیت رو راه اندازی کنم ولی پایه کم دارم , چی کار کنم؟
    فقط 15 تا پین ازاد دارم
    دوست محترم، جناب "armin_gera"

اگر از یک دیکودر 4 به 16 (مانند 74154) استفاده نمایید ، تعداد پینهای مورد نیازتان حد اکثر 13 عدد خواهد شد
    8 پین : دیتا
    4 پین : آدرس دیکودر
    1 پین : سلکتور

با احترام
    94/8/12

دیدگاه

یک روش دیگه ای رو هم من پیشنهاد میکنم .... البته این روش رو برای 8 سون سگمنت به راحتی میتونید به زاحتی اجراکنید.
      همون طور که میدونید هر سون سگمنتی 7 بخش داره به اضافه دات که میشه 8 بخش به اضافه یک پین مشترک که جمعا شما میتونید با اشغال 9 پین یک سون گمنت رو راه اندازی کنید...
      در این رو ش شما فقط با اشغال همین 9 پین میتونید 8 سون سگمنت رو راه اندازی کنید.
      یعنی شما هیچ پین اضافه و هم چنین هیچ قطعه دیگه ای رو هم به پروژه تون نیاز نیست اضافه کنید و به راحتی به جای یک سون سگمنت 8 سون سگمنت رو راه اندازی می کنید. شماتیکشم به صورت زیره:

https://drive.google.com/file/d/0B-4E5zKFN5hBQkNKTG50SjdZSm8/view?pli=1
      براي جوينده ي علم محدوديتي نيست. "ولو بالسين"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
        یک روش دیگه ای رو هم من پیشنهاد میکنم .... البته این روش رو برای 8 سون سگمنت به راحتی میتونید به زاحتی اجراکنید.
        همون طور که میدونید هر سون سگمنتی 7 بخش داره به اضافه دات که میشه 8 بخش به اضافه یک پین مشترک که جمعا شما میتونید با اشغال 9 پین یک سون گمنت رو راه اندازی کنید...
        در این رو ش شما فقط با اشغال همین 9 پین میتونید 8 سون سگمنت رو راه اندازی کنید.
        یعنی شما هیچ پین اضافه و هم چنین هیچ قطعه دیگه ای رو هم به پروژه تون نیاز نیست اضافه کنید و به راحتی به جای یک سون سگمنت 8 سون سگمنت رو راه اندازی می کنید. شماتیکشم به صورت زیره:

https://drive.google.com/file/d/0B-4E5zKFN5hBQkNKTG50SjdZSm8/view?pli=1
        این روش نمیشه و نوشته های سگمنت ها تداخل میکنن
        عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر معیری
          سلام
          وقت بخیردوست محترم، جناب "armin_gera"

اگر از یک دیکودر 4 به 16 (مانند 74154) استفاده نمایید ، تعداد پینهای مورد نیازتان حد اکثر 13 عدد خواهد شد
          8 پین : دیتا
          4 پین : آدرس دیکودر
          1 پین : سلکتور

با احترام
          94/8/12
          ممنون بابت جوابتون
          اینی که فرمودین مولتی پلکسر هست یا دیکوره؟

دیدگاه

سلام
            وقت بخیر
            ممنون بابت جوابتون
            اینی که فرمودین مولتی پلکسر هست یا دیکوره؟
            دیکودر 4 به 16
            البته به دی مالتی پلکسور هم معروفه

http://www.uni-kl.de/elektronik-lager/417721

http://files.stricker-ruben-dario.we...CI%2074154.swf

با احترام
            94/8/13

دیدگاه

این روش نمیشه و نوشته های سگمنت ها تداخل میکنن
              در این روش شما باید از سرعت بالا برای نمایش اعداد استفاده کنید و به نوعی خطای دید رو ایجاد کنید.
              به راحتی هم میشه اجراش کرد. آخه بنده خودم ساختمش.
              براي جوينده ي علم محدوديتي نيست. "ولو بالسين"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
                در این روش شما باید از سرعت بالا برای نمایش اعداد استفاده کنید و به نوعی خطای دید رو ایجاد کنید.
                به راحتی هم میشه اجراش کرد. آخه بنده خودم ساختمش.
                به نظر عملی میاد, برای 16 تا سگمنت چی کار باید کرد؟ چون پرتام کافی نیست

دیدگاه

سلام
                  وقت بخیردیکودر 4 به 16
                  البته به دی مالتی پلکسور هم معروفه

http://www.uni-kl.de/elektronik-lager/417721

http://files.stricker-ruben-dario.we...CI%2074154.swf

با احترام
                  94/8/13
                  این قطعه ادرس رو از پینای a تا d میگره و پین مربوط به اون ادرس رو در خروجی 1 میکنه؟ یعنی ما برای 1 شدن پین خروجی فقط باید ادرس رو به پایه های ادرس بدیم درسته؟پایه های دیتا مه مستقیم از میکرو میره به سگمنت و این دیکودر برای پایه مشترک سگمنت ها استفاده میشه درسته؟
                  پایه g1 و g2 برا چی هستن؟
                  نوشتن برنامه سخت نیست تو این حالت؟
                  خیلی ممنون بابت لینکا خیلی کمک کردن

دیدگاه

سلام
                    وقت بخیر
                    به نظر عملی میاد, برای 16 تا سگمنت چی کار باید کرد؟ چون پرتام کافی نیست
                    راه اندازی و درایو ( 4 عدد سگمنت 4 دیجیت ) که فرمودید (درصورتیکه مالتیپلکس باشند) ، با روش چارلی پلکسیینگ که دوستمون اشاره فرمودند قابل اجراء نخواهد بود .

راه مرسوم (استفاده از دیکودر 4 به 16) که خدمتتون ارائه شد .

در صورت 1 بودن هر دو پین کنترلی g1 وg2 ، همه خروجیها 1 میشوند و در صورت 0 شدن هر دو پین کنترلی g1 و g2 ، فقط خروجی متناظر با آدرس ورودی 0 و مابقی خروجیها 1 خواهند بود

راه دیگر درایو( 4 عدد سگمنت 4 دیجیت ) ، استفاده از 3 عدد 74595 و در کل استفاده از5 پین میکرو میباشد .

با احترام
                    94/8/13

دیدگاه

سلام
                      وقت بخیرراه اندازی و درایو ( 4 عدد سگمنت 4 دیجیت ) که فرمودید (درصورتیکه مالتیپلکس باشند) ، با روش چارلی پلکسیینگ که دوستمون اشاره فرمودند قابل اجراء نخواهد بود .

راه مرسوم (استفاده از دیکودر 4 به 16) که خدمتتون ارائه شد .

در صورت 1 بودن هر دو پین کنترلی g1 وg2 ، همه خروجیها 1 میشوند و در صورت 0 شدن هر دو پین کنترلی g1 و g2 ، فقط خروجی متناظر با آدرس ورودی 0 و مابقی خروجیها 1 خواهند بود

راه دیگر درایو( 4 عدد سگمنت 4 دیجیت ) ، استفاده از 3 عدد 74595 و در کل استفاده از5 پین میکرو میباشد .

با احترام
                      94/8/13
                      من از همین روشی که فرمودید استفاده میکنم
                      فقط میمونه جریان کشی که فک کنم باید با ترانزیستور جریان دهی رو زیاد کنم چون خود ایسی نمیتونه جریان زیادی بده , نظرتون چیه؟ uln2803 مناسبه؟ هر پین نیاز به 200 میلی امپر جریان کشی داره به نظرتون این ایسی جریانو میده؟

دیدگاه

پاسخ : راهنمایی برای درایو 16 دیجیت سگمنت با م&#174

سلام
                        وقت بخیر

من از همین روشی که ..... استفاده میکنم
                        فقط میمونه جریان کشی که فک کنم باید با ترانزیستور جریان دهی رو زیاد کنم چون خود ایسی نمیتونه جریان زیادی بده , نظرتون چیه؟ uln2803 مناسبه؟ هر پین نیاز به 200 میلی امپر جریان کشی داره به نظرتون این ایسی جریانو میده؟
                        از روش دیکودر 74154 یا از روش 74595 ؟

پیشنهاد میگردد.....

اگرسگمنتهای شما آند مشترک هست ، از روش دیکودر 74154 استفاده نمایید ، به اینصورت....
                        - دیتا از پورت میکرو >>> uln2803 >>> با مقاومت مناسب (مثلا 220 اهم) به دیتای سگمنتها
                        - خروجی 74154 >> ترانزیستور pnp >>> پین سلکتور سگمنتها

اگر سگمنتهای شما ، کاتد مشنترک هست ، از چیپ cd4067 استفاده نمایید ، به اینصورت ...
                        - دیتا از پورت میکرو >>> udn2891 (ورژن مثبت uln2803) >>> ......مانند نوشته فوق
                        - خروجی cd4067 >>> یو ال ان 2803 >>> پین سلکتور سگمنتها

البته روش 74595 ، خیلی ساده تره و کم حجم تر هست ....

با احترام
                        94/8/13

دیدگاه

سلام
                          وقت بخیر
                          از روش دیکودر 74154 یا از روش 74595 ؟

پیشنهاد میگردد.....

اگرسگمنتهای شما آند مشترک هست ، از روش دیکودر 74154 استفاده نمایید ، به اینصورت....
                          - دیتا از پورت میکرو >>> uln2803 >>> با مقاومت مناسب (مثلا 220 اهم) به دیتای سگمنتها
                          - خروجی 74154 >> ترانزیستور pnp >>> پین سلکتور سگمنتها

اگر سگمنتهای شما ، کاتد مشنترک هست ، از چیپ cd4067 استفاده نمایید ، به اینصورت ...
                          - دیتا از پورت میکرو >>> udn2891 (ورژن مثبت uln2803) >>> ......مانند نوشته فوق
                          - خروجی cd4067 >>> یو ال ان 2803 >>> پین سلکتور سگمنتها

البته روش 74595 ، خیلی ساده تره و کم حجم تر هست ....

با احترام
                          94/8/13
                          سگمنتام اند مشترک هستن

نمیشه بدون درایور دیتا هارو به میکرو وصل کنیم؟ هر led سگمنت 25 میلی جریان کشی داره و فکر میکنم میکرو بتونه جریان رو تامین کنه
                          و اما درباره 74154 , این دیکودر ادرسی که بهش میدیم رو 0 میکنه نه 1 , دیکودری نداریم که ادرسی که بهش میدیم رو 1 کنه و بقیه رو 0

دیدگاه

اقا من اینطوری مدارو میخوام طراحی کنم نظرتون چیه؟
                            74154 یه دکودر اکتیو لو هست و اونوقت باید تو خروجی حتما ترانزیستور مثبت بزارم
                            من میخوام این کارو کنم:
                            سگمنت اند مشترک
                            دیتا از میکرو >> سگمنت با مقاومت مناسب 220 اهم یا 330
                            میکرو >> دیکودر active high مثل 4514 >>und2981 >> اند سگمنت
                            البته 2981 خیلی گرونه 5 تومن :eek: :eek: جاش چه ایسی میشه گذاشت؟

دیدگاه

سلام
                              وقت بخیر
                              اقا من اینطوری مدارو میخوام طراحی کنم نظرتون چیه؟
                              74154 یه دکودر اکتیو لو هست و اونوقت باید تو خروجی حتما ترانزیستور مثبت بزارم
                              من میخوام این کارو کنم:
                              سگمنت اند مشترک
                              دیتا از میکرو >> سگمنت با مقاومت مناسب 220 اهم یا 330
                              میکرو >> دیکودر active high مثل 4514 >>und2981 >> اند سگمنت
                              البته 2981 خیلی گرونه 5 تومن :eek: :eek: جاش چه ایسی میشه گذاشت؟
                              از 4514 و 4515 که مکمل همدیگر هستند هم میتونید استفاده نمایید .
                              منتها این دو آی سی دارای یک پایه "لچ" هستند که بنظر برای مدار شما بکار نمیاد و فقط یک پین اضافه به میکرو تحمیل میشه .

بنده این مدار رو پیشنهاد میکنم ، با این مدار میتونید هر دو مدل سگمنتهای مالتیپلکس آند مشترک و کاتد مشترک رو راه اندازی نمایید .

چیپ 4067 یا 4097 این امکان رو داره که با تغییر وضعیت ولتاژ روی پایه 1 ، میتونید خروجیها رو بصورت active low یا active high تعریف نمایید .

دلیل استفاده ازچیپهای 74540 و 74541 در قسمت دیتای اینه که با این طراحی ، نیازی به دستکاری در برنامه ، بخصوص در قسمت جدول کاراکترها نیست .

در بجای ترانزیستورهای pnp و npn هم میتوانید از سری udn یا uln استفاده نمایید .

این هم طرح مشابه بر مبنای چیپ 74595 (با استفاده از "فقط" 5 پین میکروکنترولر)

با احترام
                              94/8/14

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X