اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شمارش افراد در محیطی که نور آفتاب وجود دارد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شمارش افراد در محیطی که نور آفتاب وجود دارد

نقل قولویرایش
    سلام مهندسین
    من میخوام در محیط بیرون که نور آفتاب هم وجود داره با قرار دادن یک فرستنده در یک سمت دیوار و با قرار دادن گیرنده در سمت دیگر بتونم افرادی که عبور می کنند رو تشخیص بدم
    می دونم که باید از TSOP1738 و فرستنده ...TSAL62 باید استفاده کنم
    میدونم که باید 38KHفرستنده بقرستم
    تمام مباحث انجمن رو مطالعه کردم
    سایت های خارجی و یوتیوپ هم دیدم
    کار منو راه ننداختن،چون مدار هایی که بسته شده بود اکثرا با 555 بود و بردشون کم بود
    من برد لازمم تقریبا بین 2-3 متره
    من با 555 گیرنده رو بایاس کردم منتهی با همه کنترل ها تحریک میشد و اصلا دقیق نمیشد روش حساب کرد
    برای من دقت مهمه که نویز نگیره
    بنظزتون اگه فرستنده و گیرنده رو با RC5 بفرستم و روبروی هم بزارم و آدرس دهی و کدگذاریشون کنم جواب میده؟بازم نویز میگیره؟و یا بردش میرسه؟
    ببخشید طولانی شد،کامل توضیح دادم تقریبا که اگه کسی میتونه کمک کنه راحت تر باشه
    من کارم خیلی گیره این بخشه
    تقریبا کار من مثل سنسور های درب پارکینگ هاست که نویزی نمیگیرن مادون قرمز های دوطرف گیت

پاسخ : شمارش افراد در محیطی که نور آفتاب وجود دارد

بنده همین پروزه شما رو سال پیش ساختم و البته با بردی بین 50 تا 1000 متر که میشد کالییبره ش کرد... نویز هم خیلی خیلی کم میگرفت ... وکار من هم دقیقا مثل شما تو آفتاب بود...
    راه حل:
    فرستنده تو لیزر بزار با وات مثلا 5 میلی
    گیرنده تو گیرنده رنگ بزار
    حالا بیا و گیرنده رو روی نور قرمز کالیبره کن
    یعنی فقط نور قرمز رو بگیره
    حالا هر وقت نور لیزر دریافتی قطع شد نشون از اینه که یه نفر داره رد میشه و شما بشمر
    براي جوينده ي علم محدوديتي نيست. "ولو بالسين"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
      بنده همین پروزه شما رو سال پیش ساختم و البته با بردی بین 50 تا 1000 متر که میشد کالییبره ش کرد... نویز هم خیلی خیلی کم میگرفت ... وکار من هم دقیقا مثل شما تو آفتاب بود...
      راه حل:
      فرستنده تو لیزر بزار با وات مثلا 5 میلی
      گیرنده تو گیرنده رنگ بزار
      حالا بیا و گیرنده رو روی نور قرمز کالیبره کن
      یعنی فقط نور قرمز رو بگیره
      حالا هر وقت نور لیزر دریافتی قطع شد نشون از اینه که یه نفر داره رد میشه و شما بشمر
      تشکر بابت پاسخ
      تقریبا شما اولین نفری هستین که میبینم عملی استفاده کردین کاری شبیه به من رو
      چنتا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین
      لیزر که از همین 5میلی وات
      گیرنده رنگ رو متوجه نشدم منظورتون چیه؟گیرنده لیزر منظورتونه؟میشه سایت فروشگاهشو بزارین؟شما از کودوم گیرنده استفاده کردین؟
      و اینجاشو نفهمیدم که چجوری بیام روی نور قرمز کالیبرش کنم؟باید گیرنده رو بدم adc میکرو و روی نور قرمز ستش کنم؟اینجوری نور محیط تاثیری نداره؟
      من بردم نهایتا 3 متر هم کافیه اما بیشتر ضرر نداره
      ممنون میشم کمکم کنین
      کارم گیر همین بخشه

دیدگاه

ببنید بدترین حالت استفاده از سنورهای نوری تو آفتابه.
        تو این محیط ها نویز حداکثره و تقریبا میشه گفت به دلیل وجود نویز سفید هر نوع نور با طول موجی وجود داره... جوری که میزان اون حداکثره...
        برای کارتون از سنسور ارزون TCS230 استفاده کنید و فرستنده لیزری با میلی وات دلخواه برای فاصله های کم.
        ببنید خود ECA نداره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
          ببنید بدترین حالت استفاده از سنورهای نوری تو آفتابه.
          تو این محیط ها نویز حداکثره و تقریبا میشه گفت به دلیل وجود نویز سفید هر نوع نور با طول موجی وجود داره... جوری که میزان اون حداکثره...
          برای کارتون از سنسور ارزون TCS230 استفاده کنید و فرستنده لیزری با میلی وات دلخواه برای فاصله های کم.
          ببنید خود ECA نداره؟
          http://eshop.eca.ir/%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1%D9%87%D8%A7/2036-%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2-5mw-650nm.html
          و برای رنگ از
          http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C/2646-%D9%85%D8%A7%DA%98%D9%88%D9%84-%D8%AA%D8%B4%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D8%B1%D9%86%DA%AF-tcs3200.html
          استفاده کنم خوبه؟
          شما از tcs230 استفاده کردین؟
          چرا از گیرنده لیزر مثل اینا استفاده نکردین؟
          http://eshop.eca.ir/%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1%D9%87%D8%A7/2385-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%84%DB%8C%D8%B2%D8%B1-pd438c-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9-everlight.html

با tcs230 دیگه نیاز به گذاشتن فیلترهای دودی نیست؟

(بهتون پیام شخصی هم دادم)
          تشکر بابت راهنمایی

دیدگاه

خواهش میکنم
            حقیقتش من اول میخواستم از IR مثل شما برای کارم استفاده کنم.
            بعد ش اومدم لیزر رو انتخاب کردم.
            کاری که من انجام دادم قطعی بوده و خطایی نداشته.
            ولی شما میتونید به جای گیرنده تون از همون گیرنده لیزر استفاده کنید.
            و فرستنده تون هم که همون لیزره.
            با هر بار قطع و وصل شدن نور دریافتی به مدت معلوم میتونید یه شمارش رو انجام بدید.
            --------------------------------------
            در مورد TCS230 عرض کنم که این سنسور از نوع RGB هستش و داخلش 64 پیکسل سنسوور داره. 16 تاش قرمز 16 تاش سبز و 16 تاش آبی هستن. 16 تای آخری هم از نوع سفیدند.
            حالا شما توسط کانفیگ کردن پایه های سنسور فقط 16 تای قرمز رو انتخاب کنید.
            بعدش باید خروجی فرکانسی دریافتی از سنسور رو سنس کنید و هم چنین تعیین کنید.
            خروجی سنسور یک پالس مربعی با فرکانس متغیر به ازای شدت نورهای دریافتی هستش که به راحتی میتونید بفهمید که در حال حاضر کدوم نور داره دریافت میشه.
            حالا با دریافت نور لیزر یا نور شدید قرمز فرکانس خروجی فیلتر قرمز به شدت زیاد میشه و این نشون میده که شما دارید نور لیزر رو دریافت میکنید. محدوده تغییر این فرکانس در نور ثابت دریافتی کم هستش.
            حالا شما با قراردادن یک محدوده فرکانسی دریافتی می تونید ورود نور لیزر رو تشخیص بدید و در صورت خروج از این محدوده نشون از اینه که نور قطع شده و احتمالا یکی داره رد میشه.
            نکته: هر چیزی می تونه نور لیزر رو قطع کنه. مثلا افتادن یک برگ و قطع کردن نور لیزر هم می تونه یک خطا باشه که برای حل این موضوع باید زمان عبور افراد رو محاسبه کنید و این موضوع رو برای انسان کالیبره کنید. به عنوان مثال حیوانی مثل گاو سرعت عبور و میزان قطع کردنش با انسان فرق میکنه.
            ----------------------
            در مورد فیلتر دودی بگم که من هم مثل شما اول رفتم یه شیشه رو بیرون دودی زدم با مقدار 15 درصد. و حتی چندین لایه دودی رو روی هم سوار کردم اما فایده نداشت که نداشت. آخه نور خورشید در هر صورت سنسورم رو اشباع میکرد و باور کنید حتی سرعت کارکرد میکرو م رو کم میکرد جوری که بعضی وقتا هنگ میکرد... امان از این افتاب که بهش میگن نویز سفید... این موضوع یه راه حل ساده داره و اون این که شما بیاید برای ورودی سنسورتون دریچه بذارید جوری که فقط یه پرتو نور بشه بهش وارد شد ... با این کار داخل سنسور که توی دریچه هست سایه میشه و کارتون عالی میشه...

دیدگاه

این ماژول هم شاید به درتون بخوره.
              البته من استفاده نکردم و نمیدونم بردش چقدره.
              http://roboeq.ir/products/detail/%D9...%B2%20ARDUINO/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m52r65
                خواهش میکنم
                حقیقتش من اول میخواستم از IR مثل شما برای کارم استفاده کنم.
                بعد ش اومدم لیزر رو انتخاب کردم.
                کاری که من انجام دادم قطعی بوده و خطایی نداشته.
                ولی شما میتونید به جای گیرنده تون از همون گیرنده لیزر استفاده کنید.
                و فرستنده تون هم که همون لیزره.
                با هر بار قطع و وصل شدن نور دریافتی به مدت معلوم میتونید یه شمارش رو انجام بدید.
                --------------------------------------
                در مورد TCS230 عرض کنم که این سنسور از نوع RGB هستش و داخلش 64 پیکسل سنسوور داره. 16 تاش قرمز 16 تاش سبز و 16 تاش آبی هستن. 16 تای آخری هم از نوع سفیدند.
                حالا شما توسط کانفیگ کردن پایه های سنسور فقط 16 تای قرمز رو انتخاب کنید.
                بعدش باید خروجی فرکانسی دریافتی از سنسور رو سنس کنید و هم چنین تعیین کنید.
                خروجی سنسور یک پالس مربعی با فرکانس متغیر به ازای شدت نورهای دریافتی هستش که به راحتی میتونید بفهمید که در حال حاضر کدوم نور داره دریافت میشه.
                حالا با دریافت نور لیزر یا نور شدید قرمز فرکانس خروجی فیلتر قرمز به شدت زیاد میشه و این نشون میده که شما دارید نور لیزر رو دریافت میکنید. محدوده تغییر این فرکانس در نور ثابت دریافتی کم هستش.
                حالا شما با قراردادن یک محدوده فرکانسی دریافتی می تونید ورود نور لیزر رو تشخیص بدید و در صورت خروج از این محدوده نشون از اینه که نور قطع شده و احتمالا یکی داره رد میشه.
                نکته: هر چیزی می تونه نور لیزر رو قطع کنه. مثلا افتادن یک برگ و قطع کردن نور لیزر هم می تونه یک خطا باشه که برای حل این موضوع باید زمان عبور افراد رو محاسبه کنید و این موضوع رو برای انسان کالیبره کنید. به عنوان مثال حیوانی مثل گاو سرعت عبور و میزان قطع کردنش با انسان فرق میکنه.
                ----------------------
                در مورد فیلتر دودی بگم که من هم مثل شما اول رفتم یه شیشه رو بیرون دودی زدم با مقدار 15 درصد. و حتی چندین لایه دودی رو روی هم سوار کردم اما فایده نداشت که نداشت. آخه نور خورشید در هر صورت سنسورم رو اشباع میکرد و باور کنید حتی سرعت کارکرد میکرو م رو کم میکرد جوری که بعضی وقتا هنگ میکرد... امان از این افتاب که بهش میگن نویز سفید... این موضوع یه راه حل ساده داره و اون این که شما بیاید برای ورودی سنسورتون دریچه بذارید جوری که فقط یه پرتو نور بشه بهش وارد شد ... با این کار داخل سنسور که توی دریچه هست سایه میشه و کارتون عالی میشه...
                تشکر فراوان بابت پاسخ های دقیق و کاربردی
                همه چی واضح و خوب بود
                انشالا مدارو میبندم و اگه مشکلی پیش اومد و رفع نشد مزاحم میشم
                بعنوان سوال آخر،نیازی به مدوله کردن نور لیزر نیست که؟یعنی نویز نمیگیره که؟
                بازم تشکر فراوان مهندس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X