اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار شارژ باتری sealed lead battery - باتری خشک 6 ولت 5Ah

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار شارژ باتری sealed lead battery - باتری خشک 6 ولت 5Ah

سلام دوستان

یک باتری sealed lead battery - باتری خشک 6 ولت 5Ah دارم که میخواستم براش مدار شارژ با برق 220 ولت درست کنم.

ال داشتان ایننطور بود که این باتری برای یک چراغ قوه هست. باتری قدیمش باد کرده بود و من باتری جدید خریدم با همون مشخصات قبلی ولی نمیدونم چرا دود از مدار بلند شد و....
    حالا میخوام یا مدار جایگذین بسازم.
    بهم لطفا سر نخ بدید و بگید باید چکار کنم ؟!!!

[img][/img]

پاسخ : مدار شارژ باتری sealed lead battery - باتری خشک 6 ولت 5Ah

نوشته اصلی توسط شاید
    سلام دوستان

یک باتری sealed lead battery - باتری خشک 6 ولت 5Ah دارم که میخواستم براش مدار شارژ با برق 220 ولت درست کنم.

ال داشتان ایننطور بود که این باتری برای یک چراغ قوه هست. باتری قدیمش باد کرده بود و من باتری جدید خریدم با همون مشخصات قبلی ولی نمیدونم چرا دود از مدار بلند شد و....
    حالا میخوام یا مدار جایگذین بسازم.
    بهم لطفا سر نخ بدید و بگید باید چکار کنم ؟!!!

[img][/img]
    با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
    وجود دود احتمالا برعکس وصل شدن قطب های باتری، اتصالی در مدار می باشد، اگر شارژر اتوماتیک 6 ولت می خواهید برایتان پلود کنم.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      وجود دود احتمالا برعکس وصل شدن قطب های باتری، اتصالی در مدار می باشد، اگر شارژر اتوماتیک 6 ولت می خواهید برایتان پلود کنم.
      نه همه چی درست بود، با باتری خودش که باد کرده بود قبلش امتحان کردم مشکلی نداشت، ولی با باتری جدید دود کرد!!!!!
      یک مداری میخوام که بجای مدار این شارزر اصلیش بذارم.
      یعنی با 220 ولت شهر بیام باتری رو شارژ کنم
      فک میکنم باید 6.4 ولت و جریان 1 امپر بده مدار شارژر.

ممنون میشم اگر کمک کنید
      پای ابرو هم وسطه خخخخخ

دیدگاه

باتری های sealed lead acid نیازی به قطع اتوماتیک ندارن . وقتی شارژ میشن جریان کشیده
        شده از منبع به شدت افت میکنه . مثلا در استندبای شارژرها که در اینورترها استفاده میشه
        همیشه ولتاژ روی باتری قرار داره . شمما با یک منبع تغذیه معمولی هم میتونی شارژ کنی . فقط...
        دو سه تا نکته رو باید رعایت کنی تا باتری خراب نشه :

اول اینکه طبق نوشته های روی باتری باید جریان اینشیال شارژ (شارژ اولیه) که بعد از هر بار خالی شدن
        باتری از منبع کشیده میشه کاملا محدود بشه . مثلا رو باتری های 12 ولت 7 آمپر نوشته 2.1 آمپر . پس
        باید جریان منبع شما از این حد بالاتر نره.

دوم اینکه بر اساس پلیت های باتری باید 2.3تا 2.45 ولت برای شارژ اختصاص بدی . مثلا باتری های 12 ولتی
        داخلش 6 تا پلیت داره که ضربدر 2.3 ولت بشه میشه 13.8 ولت که ولتاژ استاندارد شارژه .
        این مقدار 2.3 تا 2.45 مال انواع روش های شارژه . مثلا استدبای - قطره ای - سایکلیک و ...
        هر کس متناسب کار خودش باید مقادیر رو عوض کنه .
        حتما کاتالوگ باتری رو از فروشنده بگیرید و پارامترهای الکتریکی و مخصوصا دما رو مطالعه و رعایت کنید .

معمولا تولید کننده تست میکنند تا ببینن کدوم روش بیشتر کارشون رو راه میندازه و بازده بالاتری داره و
        از همون روش استفاده میکنند .

مثلا در UPS های آفلاین همیشه باتری رو پر نگه میدارند و به روش استندبای همیشه ولتاژ روی باتریه و
        دائم در حالت فول قرار داره .
        ولی در بعضی موارد که لزومی نداره باتری چقدر طول میکشه تا شارژ بشه اونو از روش قطره ای شارژ
        میکنند تا وقتی به ولتاژ مورد نظر برسه قطع کنه .

روش سایکلیک هم اینطوریه که یه حد بالا و یه حد پایین برای باتری در نظر میگیرند و هر زمان از مقدار
        حد پایین کمتر شد مدار روشن و با سرعت و جریان بالا باتری شارژ میشه و وقتی به حد بالا رسید قطع
        میشه و منتظر دشارژ باتری میمونه . این سیکل روشن و خاموش شدن دائم تکرار میشه که بهش میگن
        روش سایکلیک .

یکی از دوستان تعریف می کرد یه شارژر اینورتر آمریکایی قدیمی هست که ترانس شارژر بعد از یکسو شدن بدون خازن صافی رفته به یک رگولاتور ترانزیستوری و بعد از کنترل دامنه ولتاژ و جریان رفته بود به باتری
        شکل موج شارژر نیم سیکل سینوسی بود . یعنی اصلا DC نشده بود . فقط پیک این ولتاژه کنترل شده بود که بالا نره .
        مدار پیشنهادی:

لینک مرجع اصلی:
        http://www.electroschematics.com/374...eries-charger/
        Schematic of Lead acid battery charge monitor circuit

http://www.electroschematics.com/109...-acid-battery/
        لینک بحث انجمن:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=62357.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاید
          نه همه چی درست بود، با باتری خودش که باد کرده بود قبلش امتحان کردم مشکلی نداشت، ولی با باتری جدید دود کرد!!!!!
          یک مداری میخوام که بجای مدار این شارزر اصلیش بذارم.
          یعنی با 220 ولت شهر بیام باتری رو شارژ کنم
          فک میکنم باید 6.4 ولت و جریان 1 امپر بده مدار شارژر.

ممنون میشم اگر کمک کنید
          پای ابرو هم وسطه خخخخخ
          این هم یک مدار شارژر 6 ولتی

دیدگاه

یک دنیا از زحمات اقای علی تحیری و protelworker سپاسگذارم واقعا ممنون،
            انشالله همیشه خبر ببینید.
            تعداد پلیت ها رو ندارم، دیتا شیت رو هم از اینترنت دانلود کردم.
            روی باتری دو تا عبارت نوشته :

Standby use: 6.75 - 6.90
            Cycle use: 7.2--7.50
            Initial current: less than 1.5 a
            این ها اشاره به همون روش های شارزی که شما فرمودید داره؟

جناب آقای تحیری به جای ترانس 2 سر میشه یک اداپتور dc 6 ولت قرار بدم؟
            چون هزینه ترانس فک کنم زیاد دربیاد.
            بازم جا داره تشکر کنم از وقت و دقتی که انجام دادید.
            اگر هم حوصله داشتید نحوه تحلیل و طراحی مدار رو یک شرح مختصر بدید و یک گوشه ای از راه رو نشون بدید تا مایی که علاقه داریم ولی علم نداریم بیشتر متوجه بشیم و باشد که رستگار شویم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاید
              یک دنیا از زحمات اقای علی تحیری و protelworker سپاسگذارم واقعا ممنون،
              انشالله همیشه خبر ببینید.
              تعداد پلیت ها رو ندارم، دیتا شیت رو هم از اینترنت دانلود کردم.
              روی باتری دو تا عبارت نوشته :

Standby use: 6.75 - 6.90
              Cycle use: 7.2--7.50
              Initial current: less than 1.5 a
              این ها اشاره به همون روش های شارزی که شما فرمودید داره؟

جناب آقای تحیری به جای ترانس 2 سر میشه یک اداپتور dc 6 ولت قرار بدم؟
              چون هزینه ترانس فک کنم زیاد دربیاد.
              بازم جا داره تشکر کنم از وقت و دقتی که انجام دادید.
              اگر هم حوصله داشتید نحوه تحلیل و طراحی مدار رو یک شرح مختصر بدید و یک گوشه ای از راه رو نشون بدید تا مایی که علاقه داریم ولی علم نداریم بیشتر متوجه بشیم و باشد که رستگار شویم!
              بله بجای استفاده از ترانس سنتر تپ ( CENTER TAP) که در ایران به آن جفت 6 و ... می گویند می توانید از یک ترانس تک سر 6 ولت استفاده کنید اما بجای دو دیود از 4 دیود یا از پل بریج استفاده کنید. اگر خروجی آداپتور شما 6 ولت یک آمپر باشد، می توانید ترانس و دو دیود را بردارید و +6 ولت را بصورت مستقیم وصل کنید. اما در مورد باتری شما که 6 ولت 5 آمپر ساعت است استاندارد شارژ باتری ها 1/10 ظرفیت باتری می باشدیعنی 500 میلی آمپر یا نیم آمپر که من نقشه 1 آمپری برای شما گذاشتم.
              اما تحلیل مدار :

در ابتدای کار، ال ای دی قرمز روشن و ال ای دی سبز خاموش است می باشد، اما با گذشت زمان شارژ و رسیدن ولتاژ باتری به بالاتر از 6.2 ولت، دیود زنر که با مقاومت 33 اهم یک وات سری و به منفی باتری وصل است بایاس مستقیم و ولتاژ مورد نیاز از طریق مقاومت 1 کیلو اهمی را برای روشن شدن ترانزیستور Q2 ایجاد و با روشن شدن این ترانزیستور کاتد ال ای دی سبز به خط منفی باتری متصل می شود، چون آند ال ای دی سبز از طریق مقاوت 820 اهم یک وات مستقیما به خط مثبت وصل است فقط در هنگام شارژ کامل روشن می شود. (خط ترسیمی قرمز که از آند دیود زنر به بیس ترانزیستور می رود مسیر ولتاژ مثبت ترانزیستور و خط ترسیمی آبی از مسیر شاسی یا گراند و عبور از امیتر ترانزیستور و ولتاژ منفی ال ای دی سبز را تامین می کند) با روشن شدن ال ای دی سبز ولتاژ بیس ترانزیستور Q1 منفی و این ترانزیستور خاموش می شود. با خاموش شدن این ترانزیستور برق مثبت از کلوکتور به امیتر این ترانزیستور قطع و باعث خاموش شدن تریستور و قطع جریان شارژ می گردد. (فول شارژ)

دیدگاه

باسلام
                جناب آقای تحیری عزیز
                ضمن تشکر از بابت قرار دادن مدار شارژر 6 ولتی.
                من این مدار رو برای یک باتری سیلد اسید 6 ولت 4.5 آمپری ساختم. ترانس رو هم دوبل 6 ولت 1 آمپر تهیه کردم. برای ترانزیستورها از شماره BC547B و برای تریستور از شماره BT151 استفاده کردم. در حالتی که باتری به مدار وصل نیست وقتی ترانس رو به برق میزنیم دو تا LED سبز و قرمز روی مدار همزمان روشن می شوند .وقتی باتری رو به مدار وصل کردم فقط LED قرمز روشن می شود و سبز خاموش است.
                توضیح اینکه باتری به مدت 24 ساعت به مدار وصل بود اما بعد از 24 ساعت هنوز LEDسبز روشن نشده.من مدار رو از برق کشیدم و ولتاژ باتری رو گرفتم که بعد از 24 ساعت 4.7 ولت بود. در صورتی که در شارژ کامل باید به 7.2 ولت می رسید.
                نمی دونم مشکل کجاست ولی به نظرم باتری اصلا" شارژ نشده.
                نظر شما چیه ؟؟
                سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365
                  باسلام
                  جناب آقای تحیری عزیز
                  ضمن تشکر از بابت قرار دادن مدار شارژر 6 ولتی.
                  من این مدار رو برای یک باتری سیلد اسید 6 ولت 4.5 آمپری ساختم. ترانس رو هم دوبل 6 ولت 1 آمپر تهیه کردم. برای ترانزیستورها از شماره BC547B و برای تریستور از شماره BT151 استفاده کردم. در حالتی که باتری به مدار وصل نیست وقتی ترانس رو به برق میزنیم دو تا LED سبز و قرمز روی مدار همزمان روشن می شوند .وقتی باتری رو به مدار وصل کردم فقط LED قرمز روشن می شود و سبز خاموش است.
                  توضیح اینکه باتری به مدت 24 ساعت به مدار وصل بود اما بعد از 24 ساعت هنوز LEDسبز روشن نشده.من مدار رو از برق کشیدم و ولتاژ باتری رو گرفتم که بعد از 24 ساعت 4.7 ولت بود. در صورتی که در شارژ کامل باید به 7.2 ولت می رسید.
                  نمی دونم مشکل کجاست ولی به نظرم باتری اصلا" شارژ نشده.
                  نظر شما چیه ؟؟
                  سپاس
                  شما سیمی را که به سمت قطب مثبت باتری می رود جدا کنید و یک آمپر متر بین قطب مثبت باتری و این سیم قرار دهید و آمپر را در هنگام شارژ اندازه گیری کنید. (چند میلی آمپر) .؟ ولتاژ خط منفی نسبت به آند تریستور چند ولت است؟

دیدگاه

شما سیمی را که به سمت قطب مثبت باتری می رود جدا کنید و یک آمپر متر بین قطب مثبت باتری و این سیم قرار دهید و آمپر را در هنگام شارژ اندازه گیری کنید. (چند میلی آمپر) .؟ ولتاژ خط منفی نسبت به آند تریستور چند ولت است؟
                    با سلام مجدد
                    من سلکتور آمپر متر رو روی 10ADC قرار دادم و به صورت سری بین قطب مثبت باتری و خروجی مثبت مدار شارژر قرار دادم اندازه گیری رو سه بار انجام دادم که به شرح زیر هست:
                    بار اول 0.54A
                    بار دوم 0.50A
                    بار سوم 0.47A
                    با گذشت چند دقیقه مقدار جریان تا 0.45 آمپرپائین تر آمد و دیگه کم تر نشد (البته تا زمانی که آمپر متر وصل بود )

همچنین ولتاژ گراند نسبت به آند تریستور 5.1 ولت می باشد.
                    سپاس

دیدگاه

بله بجای استفاده از ترانس سنتر تپ ( CENTER TAP) که در ایران به آن جفت 6 و ... می گویند می توانید از یک ترانس تک سر 6 ولت استفاده کنید اما بجای دو دیود از 4 دیود یا از پل بریج استفاده کنید. اگر خروجی آداپتور شما 6 ولت یک آمپر باشد، می توانید ترانس و دو دیود را بردارید و +6 ولت را بصورت مستقیم وصل کنید. اما در مورد باتری شما که 6 ولت 5 آمپر ساعت است استاندارد شارژ باتری ها 1/10 ظرفیت باتری می باشدیعنی 500 میلی آمپر یا نیم آمپر که من نقشه 1 آمپری برای شما گذاشتم.
                      اما تحلیل مدار :

در ابتدای کار، ال ای دی قرمز روشن و ال ای دی سبز خاموش است می باشد، اما با گذشت زمان شارژ و رسیدن ولتاژ باتری به بالاتر از 6.2 ولت، دیود زنر که با مقاومت 33 اهم یک وات سری و به منفی باتری وصل است بایاس مستقیم و ولتاژ مورد نیاز از طریق مقاومت 1 کیلو اهمی را برای روشن شدن ترانزیستور Q2 ایجاد و با روشن شدن این ترانزیستور کاتد ال ای دی سبز به خط منفی باتری متصل می شود، چون آند ال ای دی سبز از طریق مقاوت 820 اهم یک وات مستقیما به خط مثبت وصل است فقط در هنگام شارژ کامل روشن می شود. (خط ترسیمی قرمز که از آند دیود زنر به بیس ترانزیستور می رود مسیر ولتاژ مثبت ترانزیستور و خط ترسیمی آبی از مسیر شاسی یا گراند و عبور از امیتر ترانزیستور و ولتاژ منفی ال ای دی سبز را تامین می کند) با روشن شدن ال ای دی سبز ولتاژ بیس ترانزیستور Q1 منفی و این ترانزیستور خاموش می شود. با خاموش شدن این ترانزیستور برق مثبت از کلوکتور به امیتر این ترانزیستور قطع و باعث خاموش شدن تریستور و قطع جریان شارژ می گردد. (فول شارژ)
                      سلام مهندس تحیری
                      در این مدار تریستور چطوری بایاس شده؟ مگر نباید به گیت ولتاژ مثبت و به کاتد منفی برسد تا تریستور سوئیچ کند؟

دیدگاه

با سلام مجدد
                        من سلکتور آمپر متر رو روی 10ADC قرار دادم و به صورت سری بین قطب مثبت باتری و خروجی مثبت مدار شارژر قرار دادم اندازه گیری رو سه بار انجام دادم که به شرح زیر هست:
                        بار اول 0.54A
                        بار دوم 0.50A
                        بار سوم 0.47A
                        با گذشت چند دقیقه مقدار جریان تا 0.45 آمپرپائین تر آمد و دیگه کم تر نشد (البته تا زمانی که آمپر متر وصل بود )

همچنین ولتاژ گراند نسبت به آند تریستور 5.1 ولت می باشد.
                        سپاس
                        وجود جریان های 0.54 و 0.50 و 0.47 و با گذشت چند دقیقه به 0.45 نشان دهنده عمل کرد صحیح مدار می باشد، اما ولتاژ خروجی ترانس شما کم می باشد. (یعنی ولتاژ 5.1 نسبت به گراند).به همین خاطر ولتاژ خروجی نمی تواند به ولتاژ 6.6 ولت فول شارژ برسد. با یک ترانس دیگر امتحان کنید یا ولتاژ ورودی 220 ولت را بگیرید آیا کم تر از ولتاژ گفته شده است یا نه. شما می توانید بطور موقت ترانس را از مدار خارج کنید. اگر شما یک منبع تغذیه متغیر 0 الی 30 ولت داشته باشید، خروجی منفی آن را به خط منفی و سیم مثبت آن را به آند تریستور وصل کنید.(باتری وصل به شارژر) ولتاژ منبع را روی 8 ولت تنظیم کنید پس از گذشت حدود یک ساعت ولتاژ دو سر باتری شما نباید از 6.6 ولت کم تر و ال ای دی سبز باید پر نور روشن شود. ( بستگی به آمپر ساعت باتری که نو یا کهنه باشد این زمان کاهش یا افزایش می یابد).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                          سلام مهندس تحیری
                          در این مدار تریستور چطوری بایاس شده؟ مگر نباید به گیت ولتاژ مثبت و به کاتد منفی برسد تا تریستور سوئیچ کند؟
                          با سلام مجدد.
                          حرفتان کاملا درست است. برای روشن شدن تریستور یا (اس سی آر) آند باید مثبت، کاتد باید منفی و گیت باید نسبت به کاتد مثبت باشد. در این مدار کاتد مستقیما به مثبت باتری وصل شده و تعجب همگان به موضوع می باشد می باشد، که تریستور چگونه کار می کند.اگر اختلاف ولتاژ بین کاتد و آند تنها حدود 0.7 الی 1 ولت باشد، یعنی ولتاژ + شارژ 8 ولت و ولتاژ مثبت باتری6 ولت تریستور روشن و مشغول شارز است، اما وقتی ولتاژ مثبت باتری به به بالاتر از 7 ولت رسید، تریستور بطور خودکار جریان شارژ را قطع و با کم شدن مجدد ولتاژ باتری این روند تکرار می شود. چون در این جا ولتاژ نسبی محاسبه می شود یعنی ولتاژ 12+ یک ولتاژ منفی است نسبت به 13+ !!!

دیدگاه

وجود جریان های 0.54 و 0.50 و 0.47 و با گذشت چند دقیقه به 0.45 نشان دهنده عمل کرد صحیح مدار می باشد، اما ولتاژ خروجی ترانس شما کم می باشد. (یعنی ولتاژ 5.1 نسبت به گراند).به همین خاطر ولتاژ خروجی نمی تواند به ولتاژ 6.6 ولت فول شارژ برسد. با یک ترانس دیگر امتحان کنید یا ولتاژ ورودی 220 ولت را بگیرید آیا کم تر از ولتاژ گفته شده است یا نه. شما می توانید بطور موقت ترانس را از مدار خارج کنید. اگر شما یک منبع تغذیه متغیر 0 الی 30 ولت داشته باشید، خروجی منفی آن را به خط منفی و سیم مثبت آن را به آند تریستور وصل کنید.(باتری وصل به شارژر) ولتاژ منبع را روی 8 ولت تنظیم کنید پس از گذشت حدود یک ساعت ولتاژ دو سر باتری شما نباید از 6.6 ولت کم تر و ال ای دی سبز باید پر نور روشن شود. ( بستگی به آمپر ساعت باتری که نو یا کهنه باشد این زمان کاهش یا افزایش می یابد).
                            سلام خدمت شما استاد گرامی
                            راستش ترانس رو طبق نقشه ای که خودتون معرفی کردید تهیه کردم . ( همون دوبل 6 ولت 1 آمپر ). وقتی ولتاژ خروجی ترانس برای هر طرف رو در حالت ac اندازه می گیرم 6.3 ولت است (نسبت به سیم وسط یا همان گراند ).
                            استاد متاسفانه منبع تغذیه ندارم .
                            ترانسهایی که دم دست دارم : دوبل 12 ولت 1 آمپر-همچنین تک 12 ولت 1 آمپر - تک 9 ولت 500 میلی آمپر .
                            استاد میشه از همین ترانس (دوبل 6 ولت ) به صورتی که دوسیم کناری رو بهم وصل کنیم و تک 12 بگیریم استفاده کرد ؟؟ البته با دیود پل بریج. یا راه حل دیگری برای این مشکل دارید ؟؟ سپاس

دیدگاه

سلام خدمت شما استاد گرامی
                              راستش ترانس رو طبق نقشه ای که خودتون معرفی کردید تهیه کردم . ( همون دوبل 6 ولت 1 آمپر ). وقتی ولتاژ خروجی ترانس برای هر طرف رو در حالت ac اندازه می گیرم 6.3 ولت است (نسبت به سیم وسط یا همان گراند ).
                              استاد متاسفانه منبع تغذیه ندارم .
                              ترانسهایی که دم دست دارم : دوبل 12 ولت 1 آمپر-همچنین تک 12 ولت 1 آمپر - تک 9 ولت 500 میلی آمپر .
                              استاد میشه از همین ترانس (دوبل 6 ولت ) به صورتی که دوسیم کناری رو بهم وصل کنیم و تک 12 بگیریم استفاده کرد ؟؟ البته با دیود پل بریج. یا راه حل دیگری برای این مشکل دارید ؟؟ سپاس
                              با سلام مجدد.
                              متاسفانه مورد مطروحه شما با ترانس 12 ولت نمی شود در این جا اشکال در توان ترانس می باشد که در هنگام شارژ و وصل به بار (باتری) دچار افت ولتاژ می شود. این دومدار شارژر 6 و 12 ولت بصورت عملی و بدون اشکال چند سال است دارند راحت کار می کنند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X