اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی profibus با میکرو کنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی profibus با میکرو کنترلر

سلام خدمت دوسان عزیز

اولین سوال که برای شروع در این پست فکر میکنم بزارم تا کمی اطلاعات همه و من بیشتر بشود سوال اساسی زیر می باشد .

profibus چیست ؟ و آیا می توان با میکرو کنترلر با آن ارتباط برقرار کرد ؟ :read:
    خداوندا
    از بچگی به من آموختندهمه را دوست بدار حال که بزرگ شده ام و کسی را دوست می*دارم می گویند:
    فراموشش کن
    دکتر علی شریعتی

پاسخ : راه اندازی profibus با میکرو کنترلر

سلام دوستان چرا هیچ کس کمک نمی کنه ؟ :sad:

پروتکل Profibus در سه بخش PA ، DP و FMS برای دستیابی و غلبه بر نیازهایک کنترل صنعتی توسط چند شرکت آلمانی و از جمله زیمنس معرفی و پشتیبانی میشوند و مجموعه ای از نیازمندیها را بطور جامع پوشش می دهند در حالی که پروتکل قدیمی MODBUS اساسا برای انتقال از یک Master به تعدادی Slave وبالعکس بر روی خط RS232 طراحی شده است . این پروتکل برای انجام کارهای شبکه ای کفایت نمی کند اما به لحاظ سادگی مورد استفاده زیادی در صنعت داشته است و حتی در سطح کنترل فرآیند ها به کار برده شده است . پروتکل CANاصولا برای انتقال حجم بسیار کم اطلاعات (8 بایت ) بطور وسیع طراحی شده وابتدا برای ارتباط سنسورها در داخل خودروها به کار گرفته شد . بعدها بهعنوان یک Fieldbus وارد اتوماسیون صنعتی شد اما به دلیل اینکه نحوه آدرس دهی ، لایه های بالاتر ISO در آن تعریف نشده است معیار دوم را دارا نیست ولذا برای رفع مشکلات آن پروتکل های جدیدی مانند CAN Open ، Net Device وCan Sos توسط سازندگان به آن اضافه شده است که مشتقات زیادی دارند . این پروتکل ها توسط سازندگان آمریکایی به کار گرفته شده اند و نسبتا قدیمی تراز Profibus می باشند و از طرفی دارای سرعت انتقال 1Mb/s می باشند که نسبت به Profibus در حدود 12 برابر کمتر می باشد . همچنین Foundation Fieldbusدر تلاش برای یکسان سازی پروتکل های ارتباطی در سطح سنسورها و عمل کننده ها در فرآیندها و نه در سطح خطوط و سلول هایی که نیاز به سرعت ارتباطی زیاد دارند باز هم توسط سازندگان آمریکایی مطرح و مقبولیت یافته است که البته در مواردی که به کار برده شده است به دلیل نیاز به سرعت پاسخ کم درسطح فرآیند ، سرعتی حدود 31.25Kb/s این باس کفایت می کند . در جمع آوری ورودی ها و خروجی های سریع تر این استاندارد پاسخگو نمی باشد .

منبع :WWW.NOISE1.BLOG.IR
    خداوندا
    از بچگی به من آموختندهمه را دوست بدار حال که بزرگ شده ام و کسی را دوست می*دارم می گویند:
    فراموشش کن
    دکتر علی شریعتی

دیدگاه

ProfibusDP
      این پروتکل برای انتقال سریع اطلاعات در سطح Device ها بوده و در اینجاکنترلر مرکزی با ورودی ها و خروجی های گسترده شده در تمام سایت تماس میگیرد و اطلاهات لازم را تا 12Mb/s بر روی خط RS485 با فیبر نوری مبادله میکند و در مواردی که "زمان پاسخ" کم و در حدود 10Ms مورد نیاز است استفادهمی شود .
      برای اینکه کنترلر مرکزی جوابگوی سرعت های مورد نیاز در سطح شبکهصنعتی باشد لازم است زمان پاسخ PLC کم و در حدود چند 10Ms باشد .
      لذاتبادل اطلاعات PLC با ورودی و خروجی های گسترده شده عموما به صورت دوره ایانجام می گیرد بطوریکه مثلا اگر 16 ایستگاه ورودی و خروجی ، هر یک با 2بایت ورودی و خروجی به PLC متصل باشند زمان پاسخ شبکه برای به روز کردناطلاعات در سرعت 12Mb/s تنها حدود 1Ms می باشد در صورتیکه همین تعدادایستگاه در پروتکل Profibus PA یا Foundation Fieldbus نیاز به حدود 300Msبرای به روز کردن اطلاعات دارد .
      در این پروتکل امکان به روز کردن اطلاعاتبه صورت Acyclic هم وجود دارد .

خداوندا
      فراموشش کن
      دکتر علی شریعتی

دیدگاه

کتاب آموزش شبکه PROFIBUS و اترنت صنعتی

http://pl30.blogfa.com/post-61.aspx
        خداوندا
        فراموشش کن
        دکتر علی شریعتی

دیدگاه

این هم یک pdf عالی برای مفهموم بهتر اما هنوز نمی دانم با میکرو کنترلر قابل اتصال هست یا که خیر !!!

https://www.kuebler.com/PDFs/Feldbus...ication_DP.pdf
          خداوندا
          فراموشش کن
          دکتر علی شریعتی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X