اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد مدار یو پی اس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد مدار یو پی اس

سلام من می خوام این مدار رو بسازم فقط یه سوال دارم این که شرح کار این مدار رو واسم بگید....یکی هم این که وقتی برق وصله از اون باطری مصصرف نمیشه که؟؟؟

Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

پاسخ : سوال درمورد مدار یو پی اس

کسی نیست مارو یاری کنه؟؟؟؟؟؟
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

دوست گلم به این مدار نمیشه واژه UPS رو اطلاق کرد ،چون یکی از اجزای مهم و اصلی UPS ها رو نداره (مبدل DC به AC)
      اما طرز کار مدار سادس :
      تو خروجی ترانس یه پل دیود وجود داره که ولتاژ AC رو به DC تبدیل می کنه و خازن C1 هم نقش خازن صافی رو بازی می کنه ، اما مجموع مقاومت های (فکر کنم نمی دونم درسته یا نه ) برای روشن کردن LED هستش در زمانی که باتری شارژ شد ( یه مقسم ولتاژ هست اگه اشتباه نکنم ، زمانی که باتری شارژ نشده ولتاژ سر مقاومت R2 تا زمین آنقدر کمه که نمی تونه LED رو روشن کنه و در صورت شارژ شدن باتری ولتاژ بالا میره و LED روشن میشه ) نقش دیود D3 هم اینه که زمانی که ورودی ترانس ولتاژ نداشتیم ، باتری از طریق LED دشارژ نشه ، نقش D4 هم ولتاژ از باتری به خروجی بره و برعکس این جریان اتفاق نیفته ، اما D5 هم اجازه این رو میده زمانی که باتری شارژ نشده و ورودی داریم دو سر خروجی12 ولت و 5 ولت ولتاژ داشته باشن
      نمی دونم توضیحاتم چقدر واضح بود :rolleyes: امیدوارم به دردت خورده باشه
      خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
      [hr]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ™AG
        دوست گلم به این مدار نمیشه واژه UPS رو اطلاق کرد ،چون یکی از اجزای مهم و اصلی UPS ها رو نداره (مبدل DC به AC)
        اما طرز کار مدار سادس :
        تو خروجی ترانس یه پل دیود وجود داره که ولتاژ AC رو به DC تبدیل می کنه و خازن C1 هم نقش خازن صافی رو بازی می کنه ، اما مجموع مقاومت های (فکر کنم نمی دونم درسته یا نه ) برای روشن کردن LED هستش در زمانی که باتری شارژ شد ( یه مقسم ولتاژ هست اگه اشتباه نکنم ، زمانی که باتری شارژ نشده ولتاژ سر مقاومت R2 تا زمین آنقدر کمه که نمی تونه LED رو روشن کنه و در صورت شارژ شدن باتری ولتاژ بالا میره و LED روشن میشه ) نقش دیود D3 هم اینه که زمانی که ورودی ترانس ولتاژ نداشتیم ، باتری از طریق LED دشارژ نشه ، نقش D4 هم ولتاژ از باتری به خروجی بره و برعکس این جریان اتفاق نیفته ، اما D5 هم اجازه این رو میده زمانی که باتری شارژ نشده و ورودی داریم دو سر خروجی12 ولت و 5 ولت ولتاژ داشته باشن
        تحلیل مدار های دیودی مشکل نیست اما توضیحاتون نادرست است وقتی ولتاژ ورودی وصل باشد led روشن و با قطع شدن ولتاژ ورودی led خاموش و ولتاژ خروجی توسط باتری تامین می شود ( دیود های 3 و 5 قطع می باشند در زمان قطع برق ... بیشترین ولتاژ در این لحظه باتری ...)
        التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ™AG
          اما طرز کار مدار سادس :
          ممنون فقط همون قسمت دیود هارو میخواستم بدونم.....بقیش رو بلد بودم بازم مرسی
          من ACرو نمی خوام همین دی سی 12ولت خوبه کار منو راه میندازه...
          فق شما یه مدار ساده و جواب داده نداری که مقدار شارژ باطری رو نشون بده؟؟؟؟؟
          Proudly @real_ahmadi
          #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
            تحلیل مدار های دیودی مشکل نیست اما توضیحاتون نادرست است وقتی ولتاژ ورودی وصل باشد led روشن و با قطع شدن ولتاژ ورودی led خاموش و ولتاژ خروجی توسط باتری تامین می شود ( دیود های 3 و 5 قطع می باشند در زمان قطع برق ... بیشترین ولتاژ در این لحظه باتری ...)
            از LED مطمئن نیستم که همیشه روشن هست یا نه ولی گفته های من متناقض با گفته های شما در مورد D3 و D5 نیست.
            نوشته اصلی توسط Ali-Ahmadi
            نه متاسفانه :redface:
            خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
            [hr]

دیدگاه

سلام من می خوام این مدار رو بسازم فقط یه سوال دارم این که شرح کار این مدار رو واسم بگید....یکی هم این که وقتی برق وصله از اون باطری مصصرف نمیشه که؟؟؟

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
              در این مدار تا زمانی که برق وصل باشد ال ای دی از طریق مقاومت های R1 و R2 روشن می شود. اگر باتری بکار رفته شده از نوع شارژی باشداز طریق مقاومت 220 در حد میلی آمپر شارژ می شود و با قطع برق چون مثبت باتری به کاتد دیود D3 وصل است مانع روشن شدن ال ای دی می گردد. چون مصبت باتری به آند دیود D4 وصل است برق مثبت از این دیود عبور و برای مصرق کننده های طبقه بعدی یعنی 12 و 5 ولت می رود. کار کرد مدار درست است و مانعی ندارد.
              علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
              نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

با شارژ شدن باتری ولتاژش کمی تغییر می کنه می تونی از کامپرتور استفاده کنی
                التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
                  با شارژ شدن باتری ولتاژش کمی تغییر می کنه می تونی از کامپرتور استفاده کنی
                  کامپر تور چیه/؟؟؟؟؟
                  من یه مدار پیدا کردم.....به درد میخوره؟؟؟واسه نشون دادن شارژ بازریه...
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

کامپر تور چیه/؟؟؟؟؟
                    من یه مدار پیدا کردم.....به درد میخوره؟؟؟واسه نشون دادن شارژ بازریه...
                    ic بسیار مناسبی انتخاب کردین البته من از وضعیت موجودیش در داخل اطلاع ندارم اگه به دیتاشیتش مراجعه کنی صفحه 6 Block Diagram هستش که می تونین کامپرتور ها رو ببینید البته اگه دیتاشیت رو ببینید این متوجه می شید این مدار برای هر باتری مناسب نیست و مقادیر المان ها رو باید با توجه به شرلیط انتخاب کنید
                    التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
                      ic بسیار مناسبی انتخاب کردین البته من از وضعیت موجودیش در داخل اطلاع ندارم اگه به دیتاشیتش مراجعه کنی صفحه 6 Block Diagram هستش که می تونین کامپرتور ها رو ببینید البته اگه دیتاشیت رو ببینید این متوجه می شید این مدار برای هر باتری مناسب نیست و مقادیر المان ها رو باید با توجه به شرلیط انتخاب کنید
                      اگه مناسب نیست خودتون یه مدار بدید ممنون
                      Proudly @real_ahmadi
                      #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X