اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه صحیح بایاس ماسفت قدرت با ترانزیستورbjt

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه صحیح بایاس ماسفت قدرت با ترانزیستورbjt

با عرض سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
    دوستان ممنون میشم شماتیکی از نحوه بایاس کردن ماسفت قدرت از نوع منفی رو توسط ترانزیستور bjt برام بزارین هرچی تو نت سرچ کردم به نتیجه ای نرسیدم خواهشا همون مداری که خودتون به صورت عملی باهاش کار کردین رو بزارین
    بنده میخوام با استفاده از یه ترانزیستور مثلاc945 یک ماسفت قدرت(N-Channel) رو با ولتاژ 5 ولت میکرو به روش اصولی درایو کنم
    البته اینم میدونم که میشه از logic mosfet استفاده کرد و اون رو مستقیم به میکرو وصل کرد اما نمیخوام از لاجیک ماسفت استفاده کنم :agree:
    خیلی ممنون از کمکتون

پاسخ : نحوه صحیح بایاس ماسفت قدرت با ترانزیستورbjt

اگر بخواهید فقط با یک ترانزیستور bjt ماسفت درایو کنید ؛ درایورتون تلفات حرارتی زیادی خواهد داشت و با این وجود برای کار در فرکانس های بالا مناسب نیست. برای اینکار کافیه کلکتور تراتزیستور bjt رو با یک مقاومت 150 اهم وات دار به ولتاژ تغذیه ی 12 ولت پول پ کنید. من از ترانزیستور bc337 استفاده کردم.
    و بعد کلکتورش رو مستقیم به پایه ی گیت ماسفت وصل کنید. اشکال این مدار داغ شدن مقاومت 150 اهمی هست.
    در صورتی که فرکانس کلیدزنیتون کم باشه می تونین مقاومت رو افزایش بدهید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.ahk
      اگر بخواهید فقط با یک ترانزیستور bjt ماسفت درایو کنید ؛ درایورتون تلفات حرارتی زیادی خواهد داشت و با این وجود برای کار در فرکانس های بالا مناسب نیست. برای اینکار کافیه کلکتور تراتزیستور bjt رو با یک مقاومت 150 اهم وات دار به ولتاژ تغذیه ی 12 ولت پول پ کنید. من از ترانزیستور bc337 استفاده کردم.
      و بعد کلکتورش رو مستقیم به پایه ی گیت ماسفت وصل کنید. اشکال این مدار داغ شدن مقاومت 150 اهمی هست.
      در صورتی که فرکانس کلیدزنیتون کم باشه می تونین مقاومت رو افزایش بدهید.
      دوست عزیز ممنون از راهنماییت
      این روشی که شما فرمودین راه اصولی هستش درسته؟چون بنده میخوام بردی رو طراحی کنم بخاطر همین میخوام اصولی ترین روش رو برای درایو کردن ماسفت با ترانزیستور استفاده کنم

دیدگاه

اصولی ترین روش استفاده از Gate driver هست ، با اینکه کمی هزینه ی کارتون رو بیشتر میکنه ولی اصولی تر هست.

دیدگاه

اصولی ترین روش استفاده از Gate driver هست ، با اینکه کمی هزینه ی کارتون رو بیشتر میکنه ولی اصولی تر هست.
          بله شما درست میفرمایید
          درصورت استفاده از گیت درایور میشه مستقیم با 5 ولت هر ماسفتی رو درایو کرد صرف نظر از جریان دهی ماسفت؟

دیدگاه

ولتاژ روشن شدن ماسفت های معمولی چیزی بین 8 تا 9 ولت هست ولی در این ناحیه ی کار مقاومت درین به سورس (Rds) خیلی پایین نیست و در صورت عبور جریان های بالا میتونه باعثه داغ شدن ماسفت بشه ، به همین علت معمولا از ولتاژ 12 تا 15 ولت برای درایو کردن ماسفت استفاده می کنند. و شما چه از گیت درایور استفاده کنید یا مدار ترانزیستوری ، باید این ولتاژ رو تامین کنید.

دیدگاه

ولتاژ روشن شدن ماسفت های معمولی چیزی بین 8 تا 9 ولت هست ولی در این ناحیه ی کار مقاومت درین به سورس (Rds) خیلی پایین نیست و در صورت عبور جریان های بالا میتونه باعثه داغ شدن ماسفت بشه ، به همین علت معمولا از ولتاژ 12 تا 15 ولت برای درایو کردن ماسفت استفاده می کنند. و شما چه از گیت درایور استفاده کنید یا مدار ترانزیستوری ، باید این ولتاژ رو تامین کنید.
              بله دوست عزیز این قضیه رو متوجه هستم منظور بنده این بود که بشه باخط کنترلی 5 ولت ماسفت رو کنترل کرد فرض مثال uln2003 با ورودی حداکثر 5 ولت میتونه ولتاژ بالاتر رو سویچ کنه بنده هم درایوری لازم دارم که بتونم نهایت با 5 ولت ماسفت های معمولی رو راه اندازی کنم

دیدگاه

از اساتید دیگه کسی نبود مارو تو این ضمینه مورد لطف قرار بده و راهنمایی کنه؟ :cry2:

اضافه شده در تاریخ :
                واقعا کسی نیست بهم کمک بکنه؟؟؟
                :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

دیدگاه

دوست گرامی

همانطور که مهدی عزیز اشاره کردند برای درایو صحیح یک فت قدرت به ولتاژی حدود 8 ولت و تراشه های اختصاصی نیازمندیم ....

ولی ساده ترین روش درایو که تا حدی نیز معمول میباشد استفاده از یک ترانزیستور منفرد مانند شکل زیر میباشد

این روش قابل توسعه به استفاده از دو ترانزیستور مکمل مانند شکل زیر میباشد ( البته باز هم با در اختیاز داشتن ولتاژ بالاتر )

و در نهایت اگر هیچ چاره دیگه ای وجود نداشته باشد از این طرحها هم میتوانید استفاده کنید کi از 5 ولت استفاده نموده است

و این طر
                  پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
                    دوست گرامی

همانطور که مهدی عزیز اشاره کردند برای درایو صحیح یک فت قدرت به ولتاژی حدود 8 ولت و تراشه های اختصاصی نیازمندیم ....

ولی ساده ترین روش درایو که تا حدی نیز معمول میباشد استفاده از یک ترانزیستور منفرد مانند شکل زیر میباشد

این روش قابل توسعه به استفاده از دو ترانزیستور مکمل مانند شکل زیر میباشد ( البته باز هم با در اختیاز داشتن ولتاژ بالاتر )

و در نهایت اگر هیچ چاره دیگه ای وجود نداشته باشد از این طرحها هم میتوانید استفاده کنید کi از 5 ولت استفاده نموده است

و این طر
                    با سلام
                    دوست عزیز از اینکه وقت گذاشتی و بنده رو راهنمایی کردی بی نهایت سپاسگذارم :agree:
                    خب با این حساب نمیشه به این اسونی با ولتاژ 5 ولت ماسفت رو راه اندازی کردی خب حالا شما چه قطعه ای رو واسه راه اندازی ماسفت پیشنهاد میکنید؟عملکرد این درایور ماسفت ها چطوری هست؟
                    خیلی ممنون که وقت گذاشتی
                    یه نمونه درایور ماسفت
                    http://eshop.eca.ir/%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%81%D8%AA-mosfet/4624-%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%81%D8%AA-ir2113.html

دیدگاه

تاپیک های زیادی در مورد راه اندازی ماسفت تو انجمن وجود داره. یه خورده میگشتین، لینک های مفیدی رو پیدا میکردین که یکیشون هم واسه خودم هست.
                      راهنمایی برای راه اندازی ماسفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi.ahk نمایش پست ها
                        منظورتون از ولتاژ روشن شدن ماسفت ها ولتاژ گیت تا زمینه یا گیت سورس؟
                        و یه سوال دیگه اینکه اگر فرکانس مدار صفر باشه ینی در واقع یه ولتاژ دی سی باشه و جریان ثابتی از مدار بخواد رد بشه، نیازی به درایور هست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X