اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تئوری ساخت فلزیاب های pi (پروژه فلزیاب clone pi اضافه شد) :yes:

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تئوری ساخت فلزیاب های pi (پروژه فلزیاب clone pi اضافه شد) :yes:

باسلام.
    من میخوام موجی حدود یک میلی ولتو تقویت کنم. اگه از پ امپ بخوام استفاده کنم به چه شکل میتونم این ولتاژو به حدود دو یا سه ولت برسونم. سوال دیگه اینکه آیا با یک پ امپ میشه این کارو کرد یا باید از دو یا چند طبقه استفاده کنم؟
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    ویرایش ۴ آذر ۱۳۹۴:
    لینک دانلود پروژه فلزیاب معروف clone pi (آخرین ورژن فریمور) به همراه شماتیک کامل و شماتیک دوم(شامل ولتاژهای نقاط مختلف) و فایل هگز ( مگا 8) و راهنمای تنظیم فیوزبیت ها برای پروگرم کردن. ( خداییش پدرم دراومد تا همه شو یجا جم کنم)
    این پروژه همان فایل اورجینال سایت سازنده میباشد. موفق باشید
    از امکانات مهم این فلزیاب: بالانس اتوماتیک کویل بدون تنظیمات سخت٬ حذف اتوماتیک اثرات زمین٬ پایداری بسیار بالا و.... میشه نام برد. در ضمن کسانی که ساختن تونستن یک سکه رو با کویل 50 توی 60 سانت بزنن و یک قوطی کنسروو توی یک متر و بیست سانتی بزنن و همچنین یک شیٔ 20×20 را در دو متری بزنند (البته با کویل 80 سانتی معمولی. اگه کویل تخت بپیچید بردش بیشتر میشه)
    دکمه تشکرو بزنین مرسی.
    لینک دانلود:
    http://s3.picofile.com/file/82245990...ector.zip.html
    انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

پاسخ : سوال درمورد پ امپ

میشه چرا نشه فقط چون گینت زیاده و ورودی کوچیک از lna استفاده کن که خروجی تونویز غرق نشه مورد دیگه هم فرکانس سیگنالت هست که چون گینت زیاده و تو تقویت کننده ها پارامتر مهم حاصل ضرب بهره در پهنای باند ثابت هستش با گین بالا پهنای باند زیادی نداری و ...
    التماس دعا

دیدگاه

حتما باید حواستون باشه که ورودی طبقه دوم از ورودی مجازش بیشتر نباشه وگرنه خروجی اشباع میره در واقع swing مدارتون باید مناسب یاشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smehdia
        حتما باید حواستون باشه که ورودی طبقه دوم از ورودی مجازش بیشتر نباشه وگرنه خروجی اشباع میره در واقع swing مدارتون باید مناسب یاشه
        تو سوال مطرح کردن خروجی قراره به 2-3 ولت برسه مشکلی واسه swing پیش نمیاد
        التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
          میشه چرا نشه فقط چون گینت زیاده و ورودی کوچیک از lna استفاده کن که خروجی تونویز غرق نشه مورد دیگه هم فرکانس سیگنالت هست که چون گینت زیاده و تو تقویت کننده ها پارامتر مهم حاصل ضرب بهره در پهنای باند ثابت هستش با گین بالا پهنای باند زیادی نداری و ...
          میشه درمورد ina بیشتر توضیح بدین؟ درضمن برای من تعداد طبقات مهم نیس. میتونم تا سه طبقه و بیشتر داشته باشم تو مدارم. فرکانسمم به 500 هرتز نمیرسه. در ضمن این ولتاژو قراره با میکرو نمونه برداری کنم. اگه با میکرو نشد شاید با پ امپ انتگرال بگیرم ازش. ولتاژی که درموردش حرف میزنم ولتاژ برگشتی یک سلفه. (سلف اصلی فلزیاب)

دیدگاه

lna =low noise amplifier
            اگه می خوای چند طبقه ببندی فقط کافیه طبقه اول lna باشه طبقه های بعدی واسه گین بیشتر توصیه می کنم در خروجی طبقه اول یعنی بعد lna فیلتر مناسب قرار بدید
            التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
              lna =low noise amplifier
              اگه می خوای چند طبقه ببندی فقط کافیه طبقه اول lna باشه طبقه های بعدی واسه گین بیشتر توصیه می کنم در خروجی طبقه اول یعنی بعد lna فیلتر مناسب قرار بدید
              علی جان ممنونم که با حوصله جواب میدید. از دوستان دیگر هم تشکر میکنم. میشه یک شماتیکی بذارین که من بهتر متوجه بشم؟ چون من زیاد به این مدارات وارد نیستم و بیشتر برنامه نویسی کار کردم متأسفانه. من قصد انجام یک پروژه فلزیاب دارم(واسه دل خودم :rolleyes که قسمت آنالوگ اون مربوط میشه به تقویت و انتگرال گیری که خیلی مشکل دارم با این قسمت و قسمت دیجیتال اون که با میکرو انجام میشه وظیفه اینترفیس یا محیط کاربری و تنظیمات و... رو داره. با تئوری کار کردن فلزیابها هم آشنایی دارم. نوع فلزیابی که من قصد ساخت اونو دارم از نوع pi هستش.
              ممنونم.

دیدگاه

من در مورد فلزیاب به شخصه وقت نزاشتم اما خوشحال می شم یک کلیتی ازش مطرح کنید در مورد انتگرال انالوگ اگه قرار شد استفاده کنید نکات قابل توجه زیادی هست که واگرا نشه انتگرالگیر تون ...
                اما در مورد تقویت کننده اگه مسله قیمت ندارید ازین جا یک lna مناسب انتخاب کنید بعدش دیگه سیگنال تا حدی بزرگ می شه و با تقویت کننده های دیگه می شه بزرگتر و تا رنج adc اوردش اگه فرض بگیریم 2 میلی ولت هستش با گین 250 برسونینش به 500 میلی بعد طبقه بعد هم با یک اپ امپ معمولی با گین 10 برسونین به 5 یا با 5 به 2.5 برسونین و ref adc رو مناسب انتخاب کنید

http://www.analog.com/en/products/amplifiers/operational-amplifiers/low-noise-amplifiers-lessthanequalto-10nv.html
                التماس دعا

دیدگاه

ممنونم. اگه ممکنه یه شماتیک از این طبقات بذارید. مگه lna چقدر قیمتشه؟

دیدگاه

قیمتش زیاد نیست اما انالوگ دیوایس معمولا ای سی هاش گرون تر از مشابه هاش هست واسه لینکی که دادم گفتم
                    در مورد شماتیک

التماس دعا

دیدگاه

ممنونم علی جان
                      میشه درمورد شماتیک یکم توضیح بدین؟

دیدگاه

اونطور که من فهمیدم انتگرال گیر به این صورت بسته میشه:

من جایی دیدم که توی مدار فلزیاب بعد از انتگرال گیر یه فیلتر rc گذاشته بود و بعد خروجی فیلترو به adc میکرو داده بود. به نظرتون چجوری کار میکنه؟ البته فک کنم باید یه مقاومت بزرگ باید با خازن فیدبک موازی بشه تا مدار از نقطه نظر dc برقرار باشه

دیدگاه

وقتی در مدار فلزیاب به سلف اصلی یا همون کویل یک پالس بدیم ٬ بعد از تمام شدن زمان پالس شکل موج بصورت زیر درمیاد.

شکل بالا نشون میده که وقتی پالسی (مربعی) به سلف بدیم٬ پس از قطع پالس٬ موجی با شیب مشخص و در جهت عکس در خروجی سلف دیده میشه. این ولتاژ در حد میلی ولت هستش. اگه جسمی فلزی در نزدیکی سلف باشه٬ شیب این موج کوچک تغییر میکنه که ما با نمونه برداری از این موج کوچک میتونیم به وجود این شیٕ فلزی پی ببریم. البته برای اینکه این موج قابل دید باشه باید یه مقاومت با سلف موازی کنیم تا شیب بیشتر بشه و بتونیم ببینیمش و اندازه گیری کنیم. با نزدیک شدن فلز به سلف اصلی یا کویل٬ شیب این موج بیشتر میشه٬ ینی مدت زمان بیشتری طول میکشه که به صفر برسه. همچنین هرقدر پهنای پالس بیشتر باشه این موج قوی تره. البته مقدار شیب بستگی زیادی به مقدار اندوکتانس سلف اصلی داره

دیدگاه

فک کنم اگه اسم تاپیک به تئوری ساخت فلزیاب pi تغییر پیدا کنه بهتره. اینجوری تعداد افرادی که تو بحث شرکت میکنن بیشتر میشه. نظرتون چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedtaran
                              ممنونم علی جان
                              میشه درمورد شماتیک یکم توضیح بدین؟
                              یک تقویت کننده دو طبقه با اپ امپ هستش که ورودی رو تفاضلی می گیره بدلیل اینکه سیگنال فقط به پایه های اپ امپ متصل شدند امپدانس ورودی بالایی داره در مورد بهره اگه فرض کنید تک سر باشه ورودی va=0 بهره طبقه اول 1+R2/R3 و طبقه دوم 1+Rf/R1 هستش مقاومت فیدبک رو مناسب انتخاب کنید که نه نویز زیادی داشته باشه نه جریان زیاده در حدود 10 کیلو و با در نظر گرفتن بهره مقاومت های دیگر رو محاسبه کنید در خروجی طبقه اخر دو زنر سری با یک مقاومت 100 اهم برای کلمپ قرار دهید تا به هر دلیلی خروجی زیاد شد میکرو اسیب نبینه
                              التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X