اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی pcb دو لایه در التیوم دیزاینر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی pcb دو لایه در التیوم دیزاینر

با سلام
    میخوام یک pcb دولایه با التیوم درست کنم!! به نظر شما امکان پذیر هست !! کلا می گویند استفاده از قطعات smd باعث کوچک شدن برد می شود !! ولی در حالت 1 لایه اصلا این چنین نیست به نظر من !! شاید مثلا مقاومت smd یکم از مقاومت dip کوچکتر باشد ولی همه در کنار هم و در کنار خطوط ها قرار می گیرند !!
    مخصوصا اگر توی پروژه از lcd و ای سی میکرو کنترلر استفاده بشه !! مثل عکس زیر: همه چیز در هم هست!
    یک سئوال کنار خط ابی و قرمز انگار یک پد هست !! این پد انگار لایه بالا را به لایه پایین وصل می کند!! ایا پد باید سوراخ شود و یک تیکه سیم باید از دو طرف فیبر لحیم شود تا لایه ها به متصل شوند ؟ درسته؟

سپاس

پاسخ : طراحی pcb دو لایه در التیوم دیزاینر

سلام
    منظور از اون پد <<ویا>> <<via>> هست
    که ایجاد کردنش همینجوری نیست با سیم میشه اما اصولش اینطوری نیست :nerd:
    اما ایجاد ویا باسیم :
    باید پد اندازه بزرگی داشته باشد (بیشتر از ضخامت سیم)
    یه سیم ترجیهن مفتولی رو از توش رد کن و بعدش هم خودت میدونی
    ولی میشه اون مدار رو تو یه لایه به راحتی کشید
    در ضمن مدار زیر با این وضع ضخامت ترک ها به سختی با روش های خانگی درست میشن
    البته من دیدم با اتو هم درمیارن
    هر کمکی خواستی بفرمایید من چون تمام روز رو بیکارم میتونم کمکتون کنم :job:
    از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
    --------------------------------------------------------
    تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
    اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
      سلام
      منظور از اون پد <<ویا>> <<via>> هست
      که ایجاد کردنش همینجوری نیست با سیم میشه اما اصولش اینطوری نیست :nerd:
      اما ایجاد ویا باسیم :
      باید پد اندازه بزرگی داشته باشد (بیشتر از ضخامت سیم)
      یه سیم ترجیهن مفتولی رو از توش رد کن و بعدش هم خودت میدونی
      ولی میشه اون مدار رو تو یه لایه به راحتی کشید
      در ضمن مدار زیر با این وضع ضخامت ترک ها به سختی با روش های خانگی درست میشن
      البته من دیدم با اتو هم درمیارن
      هر کمکی خواستی بفرمایید من چون تمام روز رو بیکارم میتونم کمکتون کنم :job:
      ممنون دوست عزیز: والا دو دل هستم که 1 لایه بزنم یا 2 لایه و تا حالا 2 لایه کار نکردم!! ولی دوست دارم 2 لایه هم کار کنم و تجربه کنم!!
      الان باید یک بار لایه بالا: را روی یک طرف برد و یکبار لایه پایین ان طرف برد چاپ کنم(فایبرگلاس 2 لایه)
      مشکل اصلی اینجا هست که چطور خط ها را روی هم بندازم(دو طرف فیبر)؟
      راستی استفاده از ان ای سی مگا8 dip معقول هست؟چون سوراخ کاری باید شود پایه ها !! و خطوط خراب میشوند !

سپاس

دیدگاه

چرا دو دل, یک لایه که بهتر از دولایه است
        اتفاقا هر کسی که بتونه مدار دولایه رو یک لایه رسم بکنه اون بالا تره :nerd:
        در مورد سوراخ کاری باید سوراخ دقیق بکنی که تقریبا خیلی سخته
        آی سی مهم نیست
        اما اگر منظورت اینه که خودت دولایه چاپ کنی با روش اتو وغیره....
        میشه گفت کار احمقانه ای هست
        بدی بیرون برات بهتر میزنن
        منظورم از بیرون کارخانه ها نیست بعضی افراد کارگاه های کوچیکی دارند برای کار نمونه
        نمونه اش خودم من برای پاساژ چهل ستون (تبریز)کار میکنم
        مظمئنا شهر شما هم مثل من داره
        ولی باز هم بگم هر قدر مدار درلایه ی کمتر و اندازه کوچک تر مدار رو طراحی کنه حرفه ای تره

باز هم اگه کمکی خواستی بفرما
        از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
        تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
        اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

خیلی ترک ها ویا ها پد ها و ... رو ریز زدین
          بردتون خراب میشه بعد چاپ شک نکنین
          اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است

دیدگاه

بخشهای که در شکل زیر علامت گذاری شده به جای وصل نیست.....

برای کشیدن یک طرح شما نیاز دارید که قواعد طراحی رعایت کنید.....
            خیلی سریع و کوتاه در زمینه قواعد طراحی :
            1- با توجه به احتمال چاپ طرح برد توسط اتو پیشنهاد می کنم ضخامت ترکها رو 1 میلیمتر در نظر بگیرید.
            2- فاصله ترکها به هم 0.5 میلیمتر و یا 0.7 میلیمتر بسیار عالی
            3- قطر وایا ها بهتره 2 میایمتر با سوراخ 0.8 میلیمتر یا 1 میلیمتر در نظر گرفته بشه
            4- برای بهتر شدن طراحی لازمه که به صورت دستی ترکها رو رسم کنید و از اتو روت کردن اجتناب کنید...با این کار در چیدمان بهتر قطعات ماهر تر می شید

دیدگاه

چرا دو دل, یک لایه که بهتر از دولایه است
              اتفاقا هر کسی که بتونه مدار دولایه رو یک لایه رسم بکنه اون بالا تره :nerd:
              در مورد سوراخ کاری باید سوراخ دقیق بکنی که تقریبا خیلی سخته
              آی سی مهم نیست
              اما اگر منظورت اینه که خودت دولایه چاپ کنی با روش اتو وغیره....
              میشه گفت کار احمقانه ای هست
              بدی بیرون برات بهتر میزنن
              منظورم از بیرون کارخانه ها نیست بعضی افراد کارگاه های کوچیکی دارند برای کار نمونه
              نمونه اش خودم من برای پاساژ چهل ستون (تبریز)کار میکنم
              مظمئنا شهر شما هم مثل من داره
              ولی باز هم بگم هر قدر مدار درلایه ی کمتر و اندازه کوچک تر مدار رو طراحی کنه حرفه ای تره
              باز هم اگه کمکی خواستی بفرما
              ممنون دوست عزیز: یعنی چاپ دولایه با روش اتو غیر ممکن هست !!!؟؟؟
              چرا بعضی ها میگن چاپ 2لایه حرفه ای تر هست و کلاس داره :mrgreen: ولی شما میگی 1 لایه خوب هست !! هدف من از 2لایه این هست حجم مدار کوچک تر بشه و از قطعات smd میخوام استفاده کنم !!! مثلا توی برد یک لایه زمانیکه از قطعات smd استفاده کنیم : قطعات smd در پشت برد قرار می گیرند و فیبر بد شکل میشود به نظرم!!
              الان برای ان مدار که برای سنسور گاز هست (mq7) فیبر 10*10 سانت ایا مناسب هست؟
              در مورد دادن فیبر به بیرون که بگم چیز مهمی نیست که بخوام بیرون بدم :redface: هدف ام یاد گرفتن هست !!
              البته برای ست کردن خطوط یعنی افتادن خطوط روی هم در 2 لایه بالا و پایین:روشی به ذهنم رسید: مثلا ان via هایی که باعث اتصال 2 لایه به هم هستند را با مته 0.5 سوراخ کنیم و بر اساس همان سوراخ ها خطوط را روی هم بزاریم و ست کنیم !! البته نمی دانم جواب میده یا نه!!
              لطفا هر کی می داند نظر بدهد در مورد این مسائل.
              سپاس

اضافه شده در تاریخ :
              نوشته اصلی توسط protelworker
              بخشهای که در شکل زیر علامت گذاری شده به جای وصل نیست.....

برای کشیدن یک طرح شما نیاز دارید که قواعد طراحی رعایت کنید.....
              خیلی سریع و کوتاه در زمینه قواعد طراحی :
              1- با توجه به احتمال چاپ طرح برد توسط اتو پیشنهاد می کنم ضخامت ترکها رو 1 میلیمتر در نظر بگیرید.
              2- فاصله ترکها به هم 0.5 میلیمتر و یا 0.7 میلیمتر بسیار عالی
              3- قطر وایا ها بهتره 2 میایمتر با سوراخ 0.8 میلیمتر یا 1 میلیمتر در نظر گرفته بشه
              4- برای بهتر شدن طراحی لازمه که به صورت دستی ترکها رو رسم کنید و از اتو روت کردن اجتناب کنید...با این کار در چیدمان بهتر قطعات ماهر تر می شید
              ممنون دوست عزیز از نظرات گران بهایتان
              در مورد نیفتادن بعضی از خطوط باید بگم که برای نت لیبل هست و بررسی میشود. شماتیک اصلی مدار من این هست.
              میخواستم برای مقاومت و خازن ها در مدار زیر از مقاومت و خازن smd سایز 1206 کنم تا دستم راه بیفتد!! چون تا حالا با smd کار نکردم !! ولی قطعات Smd زیاد در حجم مدار تاثیر ندارد !! و جمع و خور نمی شود !! گمان کنم به خاطر زیاد بودن همین ترک یا خط ها هست !! من ماندم چکار کنم! میخواستم هم دولایه را ازمایش کنم و هم قطعات smd را !!

سپاس

دیدگاه

در ابتدای کار طراحی برد بسیار گیج کننده و سخت به نظر میرسه .
                اما همیشه با بلوک بندی و بخش بندی کردن نقشه شماتیک میشه به ساختار اولیه از چیدمان برد رسید .
                نقشه شماتیک یکبار دیگه نگاهی بهش بندارید.
                1- مهمترین بخش مدار شما ارتباط بین آی سی U1 و کانکتور LCD در صورتی که برنامه آی سی توسط خودتون نوشته شده می تونید با جابه جا کردن شماره پایه ها به بهترین چیدمان اتصال برسید.
                2- پتانسیومتر PT2 در نزدیکترین فاصله به کانکتور LCD قرار بدین
                3-قطعاتی که برای ریست پایه میکرو هستند در نزدیک این آی سی قرار می گیرند.
                4- با توجه به این نکته که بخش قدرت مدار شما (رله) باید از بخش فرمان ایزوله باشه تا جای ممکن خطوط ولتاژ پایین رو از نزدیکی خطوط ولتاژ بالا پایه های رله دور کنید.
                5-ترانزیستور Q2 و دیودD1 به نزدیکترین فاصله به رله قرار دهید.
                با این کار شما فضای خالی زیادی در اختیار دارید که میشه مدارتون فشرده تر کنید

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : طراحی pcb دو لایه در التیوم دیزاینر

کلاس چیه دیگه :NO: مگه لباس هست که می خوای کلاس بذاری

دیدگاه

کلاس چیه دیگه :NO: مگه لباس هست که می خوای کلاس بذاری
                    منظور از کلاس: یعنی حرفه ای تر : اگر شما می گویید دو لایه به درد نمیخوره مثلا چرا برد راه انداز سیم 900 را 2 لایه طراحی می کنند؟
                    لطفا دلیل مستند و علمی بگویید.
                    سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                      منظور از کلاس: یعنی حرفه ای تر : اگر شما می گویید دو لایه به درد نمیخوره مثلا چرا برد راه انداز سیم 900 را 2 لایه طراحی می کنند؟
                      لطفا دلیل مستند و علمی بگویید.
                      سپاس
                      سوالات شبیه اینه که چرا مادر برد و تو چند لایه میسازن

عزیز من اینکه اون ها دولایه (sim900)یا مادر برد رو چند لایه ساختند چون می خواستند کوچیک باشه و اصلا امکان ساخت مادر برد تو یک لایه وجود نداره

دیدگاه

در مورد برد ها اگه می تونی یک لایه بزنی که حتما یک لایه تو سایز برد هم زیاد تاثیری نداره در ضمن smd مربوط به برد دو لایه نیست
                        امااا وقتی دیدی مدارت یک لایه نمی شه یعنی بعضی ترک ها رو نمی تونه وصل کنه پیشنهاد بعدی استفاده از جامپر هست اگه بازم نشد به فکر 2 لایه باش که اونم 2 مدل داره یا برد می خوای بدی متالیزه که هزینه نسبتا زیادی هم داره یا نمی خوای بدی اگه نمی خوای بدی که باید سیم بزنی ازین ور به اون ور پایه ایسی ها هم از دو طرف لحیم کنی که کار مسخره به حساب میاد اما اگه بدی متالیزه بردت دیگه اون سیم ها رو نمی خواد و پایه ای سی هم از یک طرف کافیه لجیم بشه چون سوراخ ها برد با متالیزه دیوارش مس می گیره ....
                        التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
                          در مورد برد ها اگه می تونی یک لایه بزنی که حتما یک لایه تو سایز برد هم زیاد تاثیری نداره در ضمن smd مربوط به برد دو لایه نیست
                          امااا وقتی دیدی مدارت یک لایه نمی شه یعنی بعضی ترک ها رو نمی تونه وصل کنه پیشنهاد بعدی استفاده از جامپر هست اگه بازم نشد به فکر 2 لایه باش که اونم 2 مدل داره یا برد می خوای بدی متالیزه که هزینه نسبتا زیادی هم داره یا نمی خوای بدی اگه نمی خوای بدی که باید سیم بزنی ازین ور به اون ور پایه ایسی ها هم از دو طرف لحیم کنی که کار مسخره به حساب میاد اما اگه بدی متالیزه بردت دیگه اون سیم ها رو نمی خواد و پایه ای سی هم از یک طرف کافیه لجیم بشه چون سوراخ ها برد با متالیزه دیوارش مس می گیره ....
                          من هم همین رو میگم
                          اصلا چون قطعات SMD میخواد بزنه بردش کوچیک میشه و تقریبا هر دو طرف برد قطعه هست
                          که میشه استفاده بهینه
                          به دوستمون هم پیشنهاد میکنم بیشتر تک لایه کار کنه از من گفتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X