اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور مشابه مدار زیر رو بسازم ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور مشابه مدار زیر رو بسازم ؟؟

با سلام ، بلافاصله میرم سر اصل مطلب
    شاید تابحال خیلی ها دیده باشن که روی آداپتور شارژر یک یا دو LED باشه که وقتی باطری خالیه رنگ اون قرمز باشه و با شارژ شدن تدریجی باطری رفته رفته تغییر رنگ داده و زمانی که باطری کاملا شارژ شده باشه سبز رنگ میشه
    حالا من یک مدار شارژ هلی کوپتر رو باز کردم و مدارش رو کشیدم ، اون قسمتی که مربوط به نمایشگر شارژ باطری میشه رو هم تو عکس علامت گذاری کردم ، همانطور که مشخصه ابتدا خروجی مدار از یک مقاومت 68/0 اهم یک واتی عبور کرده و اما نکته مهم اینکه دو مقاومت به بیس ترانزیستور 9015 وصل شده که یکی 62 اهم یک درصد خطا و دومی 510 اهم یک درصد خطا هست که حتما همین دو مقاومت هستن که روند شارژ شدن باطری رو مشخص می کنن.
    حالا هدف من از این همه صحبت این هست که چطور مقدار اون 2 تا مقاومت را بدست بیارم ؟
    مثلاٌ این مدار مربوط به یک شارژر 180 میلی آمپر هست که باطری 3.7 ولتی 1 آمپر رو شارژ می کنه.
    حالا من اگر بعنوان مثال بخام یک باطری 6 ولتی 2 آمپر رو شارژ کنم و با استفاده از LED روند شارژ شدن باطری و زمان شارژ شدنش رو ببینم اون وقت چطور باید اون دو مقاومت R1 , R2 رو محاسبه کنم ؟؟؟؟؟؟
    با تشکر

پاسخ : چطور مشابه مدار زیر رو بسازم ؟؟

سلام والا من مدار بالا رو نتونستم درست تحلیل کنم ولی پیشنهاد بنده مقایسه کننده پ امپی هست که ولتاژ باطری رو با یک ولتاژ رفرنس که با یک زنر ساده یا حالا آی سی های ولتاژ رفرنس هست مقایسه کنه و خروجی رو هم به یک اپتو کوپلر یا رله بده
    موفق باشید

دیدگاه

سلام
      این مداری که شما شماتیکش رو گذاشتید، شامل یک منبع تغذیه ی سوییچینگ هست که با مدار شارژ ترکیب شده.
      اینکه بخواهید باتری با مشخصات دیگه رو شارژ کنید، تغییرات باید در منبع تغذیه اعمال بشه. سپس بر اساس تغییرات منبع، مدار شارژ رو تغییر بدید.
      موفق باشید
      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

شرمنده ممکنه سوالم بنظر خیلی مسخره بیاد....
        دقیقا مثبت و منفی باطری کجا وصل میشه ...مثبت باطری به 3.8 ولت منفی مدار به زمین وصل میشه یا دو سر مقاومت 3K/1%
        برای تحلیل مدار نقشه شماتیک رو بلوک بندی می کنیم.

1[glow=red,2,300]- PC817 فیدبک منبع تغذیه سوئیچینگ[/glow]
        لینک زیر به شما کمک می کنه تا برای جستجوی نقش ای سی PC817 در مدار تغذیه سوئیچینگ :
        https://www.google.com/search?q=PC81...8&oe=utf-8
        2[glow=red,2,300]- ای سیTL431 دیود زنر متغییر [/glow]
        برای اطلاعات بیشتر فایل را دانلود کنید.
        http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.c...cd290909a31ace
        لینک بحث در مورد این ای سی:
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=86388.0
        و لینک زیر:
        https://www.google.com/search?q=TL43...66&bih=623
        3- مقاومت شانت تبدیل جریان به ولتاژ
        روشن موندن LED قرمز به مقدار جریان عبور از مقاومت شانت و ولتاژ پایه B ترانزیستور S9015 بستگی داره
        4-لطفا نوع باطری به کار رفته در دستگاه هلی کوپتر مشخص کنید.(عکس بگیری از باطری بهتره)
        عکس

دیدگاه

سلام
          بلی دوست عزیز باطری به همون جایی که مشخص کردین و مستقیم به منفی وصل میشه
          باطری هم اگر خواستید عکس میگیرم ولی خوب گفتم که باطری از نوع لیتیومی 3.7 ولتی 1000 میلی آمپر هست
          ببینید هرچی هست تو اون مقاومت شانت هست
          طبق قانون یک باطری 3.7 ولت 1 امپر = 3.7 اهم هست
          خوب این مدار طوری طراحی شده که وقتی وقتی مقاومت دو سر باطری خیلی کمتر از 3.7 اهم باشه اونوقت چراغ قرمز روشن میشه فقط و با کاهش مقاومت رفته رفته چراغ سبز روشن تر میشه و وقتی مقاومت دوسر باطری به 3.7 اهم رسید (یعنی باطری کامل شارژ شد) اونوقت چراغ سبز کاملا روشن میشه
          این کار هیچ ربطی به TL431 و اپتوکوپلر نداره باور کنید.

اگه خواستید تو پرتیوس هم نشون میدم براتون

دیدگاه

ای بابا کجا رفتین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X