اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارزیابی منبع تغذیه ساخته شده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارزیابی منبع تغذیه ساخته شده

سلام
    یک منبع تغذیه که ولتاژهای 15و3.5و15- را ایجاد می کند ساخته ام.
    می خواهم ارزیابی اش کنم چه تست هایی باید برایش انجام دهم؟
    چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟

پاسخ : ارزیابی منبع تغذیه ساخته شده

نوشته اصلی توسط asadi11
    سلام
    اگه منظورتون از ارزیابی همون گرفتن جریانه میتونین یه مصرف کننده قوی بهش بزنین ببنین میتونه اون جریانی که مد نظرتون هس رو بده.برای مثال میتونین یه پتانسیو متر سرراهش قرار بدین و بعد با کمتر کردن مقدار پتانسیو ببینین تا چه حد جریان میده.درباره نویزش هم از اساتید کمک بگیرین چون زیاد در اون باره اطلاع ندارم :read:
    موفق باشین :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asadi11
      سلام
      با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
      اگر چیزی را خود طراحی نموده اید حتما می دانید این ولتاژ ها با چه آمپری ساخته شده است. نیاز شما برای تست ولتمتر و آمپر متر است. فرض کنید شما این 3 ولتاژ را برای یک آمپر طراحی کردید. ولتمتر را به بصورت موازی و یک آمپر متر دیگر را بصورت سری به مدار وصل کنید. خروجی تک تک ولتاژ های یاد شده را با کشیدن یک جریان یک آمپری که توسط آمپر متر نشان می دهد ( وصل مقاومت متناسب با آمپر مصرفی بصورت موازی با ولتمتر یا خط مثبت و منفی). زمانی که تک تک این ولتاز با جریان مصرفی 1 آمپر متر کم نشد منبع تغذیه شما از نظر ارزیابی کاملا درست است.
      علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
      نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afshin_new2
        اگه منظورتون از ارزیابی همون گرفتن جریانه میتونین یه مصرف کننده قوی بهش بزنین ببنین میتونه اون جریانی که مد نظرتون هس رو بده.برای مثال میتونین یه پتانسیو متر سرراهش قرار بدین و بعد با کمتر کردن مقدار پتانسیو ببینین تا چه حد جریان میده.درباره نویزش هم از اساتید کمک بگیرین چون زیاد در اون باره اطلاع ندارم :read:
        موفق باشین :nerd:
        عزیز برادر تابحال دیده اید که از پتانسومتر 1 آمپر جریان بگذرد؟
        فکر میکنم با عبور چند میلی آمپر جریان از پتانسیومتر دودش در بیاد :surprised:
        من خودم تو کار جریان بالام ، کلا با چیزای گنده حال میکنم، پاور گنده،ترانزیستور گنده و....
        مثلا وقتی از این پاور های 5 ولت 40 آمپر تعمیر میکنم برای تستش،از لامپ گازی(جلوی ماشین) استفاده میکنم اونم چنتا با هم
        البته لامپها رو نمی خرم چون اگه بسوزن اشکم در میاد،از باطریسازی ها لامپهاییکه یک کنتاکتشون سوخته رو مفتی میگیرم چون به هیچ درد اونا نمیخوره و همه میندازنش آشغالی
        البته اگه ادم حال داشته باشه و از المنت قوی و یا چند ده متر سیم آرماتور بندی پیچیده شده روی یه تیکه سفال هم استفاده کنه خوبه،به این راحتی ها هم نمیسوزه
        میمونه تست نویزش که اسکوپ میخاد اونم زیر بار های متفاوت
        اگه مدارتون محدود کننده جریان ویا خاموش کننده هم بعنوان حفاظت داشته باشه که خیلی خوبه
        همونطور که دوستمون گفت نباید ولتاژ زیر بار افت زیادی داشته باشه و خوبه که اصن نداشته باشه
        اگه محافظت دمایی داشته باشه هم عالیه
        راندمانش باید بالا باشه،البته اگه سوییچینگه
        نباید نویز زیادی از خودش ایجاد کنه
        باید فیلتر ورودی داشته باشه تا نویز هاش اداره برقو بدبخت نکنه!
        فیلتر خروجی رو هم که گفتم
        دیگه؟....
        دیگه چیزی یادم نمیاد
        خداییش اگه همه اینا رو داشته باشه خیلی خوبه ، برای من بیشتر از همه ثبات ولتاژ مهمه
        ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
          عزیز برادر تابحال دیده اید که از پتانسومتر 1 آمپر جریان بگذرد؟
          فکر میکنم با عبور چند میلی آمپر جریان از پتانسیومتر دودش در بیاد :surprised:
          من خودم تو کار جریان بالام ، کلا با چیزای گنده حال میکنم، پاور گنده،ترانزیستور گنده و....
          مثلا وقتی از این پاور های 5 ولت 40 آمپر تعمیر میکنم برای تستش،از لامپ گازی(جلوی ماشین) استفاده میکنم اونم چنتا با هم
          البته لامپها رو نمی خرم چون اگه بسوزن اشکم در میاد،از باطریسازی ها لامپهاییکه یک کنتاکتشون سوخته رو مفتی میگیرم چون به هیچ درد اونا نمیخوره و همه میندازنش آشغالی
          البته اگه ادم حال داشته باشه و از المنت قوی و یا چند ده متر سیم آرماتور بندی پیچیده شده روی یه تیکه سفال هم استفاده کنه خوبه،به این راحتی ها هم نمیسوزه
          میمونه تست نویزش که اسکوپ میخاد اونم زیر بار های متفاوت
          اگه مدارتون محدود کننده جریان ویا خاموش کننده هم بعنوان حفاظت داشته باشه که خیلی خوبه
          همونطور که دوستمون گفت نباید ولتاژ زیر بار افت زیادی داشته باشه و خوبه که اصن نداشته باشه
          اگه محافظت دمایی داشته باشه هم عالیه
          راندمانش باید بالا باشه،البته اگه سوییچینگه
          نباید نویز زیادی از خودش ایجاد کنه
          باید فیلتر ورودی داشته باشه تا نویز هاش اداره برقو بدبخت نکنه!
          فیلتر خروجی رو هم که گفتم
          دیگه؟....
          دیگه چیزی یادم نمیاد
          خداییش اگه همه اینا رو داشته باشه خیلی خوبه ، برای من بیشتر از همه ثبات ولتاژ مهمه
          شرمنده.حواسم نبود بجای مقاومت پر وات نوشتم پتانسیو.آره اگه از پتانسیو جریان یخورده بیشتر بگذره میسوزه.راستی منم میخاستم یه منبع متغیر بسازم میشه راهنمایی بکنین؟

دیدگاه

شرمنده.حواسم نبود بجای مقاومت پر وات نوشتم پتانسیو.آره اگه از پتانسیو جریان یخورده بیشتر بگذره میسوزه.راستی منم میخاستم یه منبع متغیر بسازم میشه راهنمایی بکنین؟
            سوییچینگ یا خطی؟
            چه ولتاژ و جریانی؟
            با محدودکننده جریان؟
            چقدر حفاظت؟
            اصن برا چه کاری؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
              سوییچینگ یا خطی؟
              چه ولتاژ و جریانی؟
              با محدودکننده جریان؟
              چقدر حفاظت؟
              اصن برا چه کاری؟
              یه منبع آزمایشگاهی.ولتاژ0تا 30ولتی حداقل 3 آمپری.قبلا یکی داشتم که ایراد پیدا کرد هرکاری کردم درست نشد.ترانسش سالمه.میخاستم ببینم از ترانس اون میتونم استفاده کنم؟البته منبع قبلیم 2 آمپری بود.میشه ازش جریان 3 آمپری کشید؟و بعد اگه بشه ولتاژ و جریان رو روی ال سی دی نشون بده.با محدود کننده جریان.اگه محافظت شده هم باشه بهتره

دیدگاه

یه منبع آزمایشگاهی.ولتاژ0تا 30ولتی حداقل 3 آمپری.قبلا یکی داشتم که ایراد پیدا کرد هرکاری کردم درست نشد.ترانسش سالمه.میخاستم ببینم از ترانس اون میتونم استفاده کنم؟البته منبع قبلیم 2 آمپری بود.میشه ازش جریان 3 آمپری کشید؟و بعد اگه بشه ولتاژ و جریان رو روی ال سی دی نشون بده.با محدود کننده جریان.اگه محافظت شده هم باشه بهتره
                اگر ترانس قبلی شما 2 آمپر و فعلی 3 آمپر، بله شما می توانید به شرطی جایگزین کنید که ترانزیستور های قدرت خروجی را با یک نوع با آمپر بالاتر، تعویض یا با موازی کردن یک نوع ترانزیستور دیگر از همان نوع استفاده کنید. البته پل دیود یا دیود های دیگر یکسو کننده هم نباید کم تر 3 آمپر باشند. اگر نبود تعویض کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                  اگر ترانس قبلی شما 2 آمپر و فعلی 3 آمپر، بله شما می توانید به شرطی جایگزین کنید که ترانزیستور های قدرت خروجی را با یک نوع با آمپر بالاتر، تعویض یا با موازی کردن یک نوع ترانزیستور دیگر از همان نوع استفاده کنید. البته پل دیود یا دیود های دیگر یکسو کننده هم نباید کم تر 3 آمپر باشند. اگر نبود تعویض کنید
                  ممنون که پاسخ دادید.ولی همان طور که گفتم میخوام یکی دیگ درست با اون شرایطی که گفتم.اون قبلیه خراب شد.الان یکی میخام بسازم که هم متغیر 0تا30ولت و3آمپری باشه محدود کننده جریان و هم مقدار ولتاژ و جریان رو روی ال سی دی نمایش بده.

دیدگاه

ترانستون باید جواب بده دیگه
                    اگه خطی میخاید یه منبع خیلی معروف تونت هست که با 3055 هست که عالی هم هست و ورودی 24 ولت میخاد

اگه هم سوییچینگ که لینک زیر که البته محدود کننده نداره که البته اگه ترانس تا 7 امپر هم بهش وصل کنید وقتی اتصالی کنه نمیسوزه مگه ترانستون

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=95872.0

در مورد ال سی دی هم که بگردید پیدا میکنین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                      اگر چیزی را خود طراحی نموده اید حتما می دانید این ولتاژ ها با چه آمپری ساخته شده است. نیاز شما برای تست ولتمتر و آمپر متر است. فرض کنید شما این 3 ولتاژ را برای یک آمپر طراحی کردید. ولتمتر را به بصورت موازی و یک آمپر متر دیگر را بصورت سری به مدار وصل کنید. خروجی تک تک ولتاژ های یاد شده را با کشیدن یک جریان یک آمپری که توسط آمپر متر نشان می دهد ( وصل مقاومت متناسب با آمپر مصرفی بصورت موازی با ولتمتر یا خط مثبت و منفی). زمانی که تک تک این ولتاز با جریان مصرفی 1 آمپر متر کم نشد منبع تغذیه شما از نظر ارزیابی کاملا درست است.
                      کلا می خواستم بدونم که چه تست هایی باید از مدارم بگیرم.
                      مثلا به جز اندازه گیری ریپل و ولتاژ خروجی و جریان خروجی چه فاکتورهای دیگری را باید در نظر گرفت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط asadi11
                        کلا می خواستم بدونم که چه تست هایی باید از مدارم بگیرم.
                        مثلا به جز اندازه گیری ریپل و ولتاژ خروجی و جریان خروجی چه فاکتورهای دیگری را باید در نظر گرفت؟
                        برای تست اندازه گیری استفاده جریان بار گفته شده بدون افت ولتاژ. و حداکثر ریپیل در این جریان مصرفی نباید بیش تر از 50 میلی ولت پیک تو پیک باشد.

دیدگاه

دوستان ببخشین.کسی میتونه فایل بسکام راجع به اندازه گیری ولتاژ وجریان توسط میکرو بهم بده.من برنامه ویسیم درحد آماتوره زیاد بلد نیستم.ممنون میشم کسی فایل بسکام بهم بده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X