اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

How To Run Embedded Linux On Spartan-6 FPGAs

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

How To Run Embedded Linux On Spartan-6 FPGAs

سلام خدمت اساتید و دوستان گرامی
    من کار با چیپ xs6slx9-144 رو شروع کردم و هدف اصلیم پیاده سازی لینوکس هست.برای شروع انتظار ندارم که یه ایمیج فول داشته باشم ، یه ایمیج با حداقل امکانات که قابلیت پیاده سازی داشته باشه رو چیپ مذکور برام کافیه.
    با این اوصاف ، کمک ، راهنمایی ، همکاری ، معرفی سورس یا هر چیز مربوط دیگه ای رو برسونین ممنون میشم.
    با تشکر

پاسخ : How To Run Embedded Linux On Spartan-6 FPGAs

سلام، این چیپ منابع کمی برای این کار داره، بهتره با یک FPGA بزرگتر شروع کنی مثلا LX45
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

مرسی از پاسختون
      همونطوری که عرض کردم اصلا انتظار ندارم که یه ایمیج فول داشته باشم ، اگه فقط یه ایمیجی داشته باشم که فقط دستور ls رو داشته باشه برام کافیه !
      فقط میخام روال کار دستم بیاد تا در نهایت با چیپ پر ظرفیت تر این کار رو انجام بدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shayanmelody
        مرسی از پاسختون
        همونطوری که عرض کردم اصلا انتظار ندارم که یه ایمیج فول داشته باشم ، اگه فقط یه ایمیجی داشته باشم که فقط دستور ls رو داشته باشه برام کافیه !
        فقط میخام روال کار دستم بیاد تا در نهایت با چیپ پر ظرفیت تر این کار رو انجام بدم

سلام

یکم سایت Xilinx رو میگشتی به جوابت می رسیدی. به طور خلاصه بگم, قاعدتا باید از soft core استفاده کنی, هر نوع soft core هم نمیشه. باید حتما MMU داشته باشه. بدون MMU میشه ولی من تاحالا این کار رو نکردم ولی وقتی که میخوای کرنل رو کامپایل کنی توی menuconfig پشن داره که قاعدتا باید خیلی مسلط باشی و بدونی داری چکار میکنی. بهترین راه حل استفاده از Microblaze از Xilinx هست که خودش یک کرنل لینوکس براش داده. کرنل Xilinx فقط با MMU کار میکنه و اگر بخوای روی پروسسور بدون MMU استفاده کنی باید از خود kernel.org بگیری که دردسر های خودش رو داره. برای کامپایل کردن کرنل برای host روی Microblaze به سایت خود Xilinx سر بزن: http://xilinx.wikidot.com/microblaze-linux
        توی همین سایت گفته شده که با Spartan-6 XC6SLX45T-FGG484 -3C امتحان شده. روی برد هم 128MB DDR3 موجوده. آیسی که شما داری resource کم داره و برای این کار مناسب نیست. دلیل اینکه لینوکس میخوای رو نگفتی ولی برای Microblaze میتونی از uClinux و FreeRTOS استفاده کنی که Xilinx براش documentation هم داره.

دیدگاه

سلام ، با تشکر از پاسخ شما
          والله سایت زایلینکس اینقدر گشترده هست و داکیومنت زیاد داره گیج شدم من !
          روی برد من sdram و spi flash هستش ، یکی از دوستانم با خانواده الترا و سایکلون 4 یه ایمیج درست کرده بود که حجمش فقط 1.8 مگابایت بودش و روی sdram ایمیج رو ریخته بودش.کلیپ نیم ساعته هم از یه قسمت مراحل کارش گرفته و تو پارات گذاشته.
          اصلا دلیل اصلی کاری که میخام انجام بدم اینه که من با لینوکس و مینی پی سی کار میکنم و برای یه سری کاربرد هایی لازم دارم بردهای سفارشی بزنم ، نمیتونم از برد آماده استفاده کنم.یک سری میکروپروسسور هایی هم هست که با اضافه کردن ادوات لازم میشه لینوکس روش بالا آورد (آی سیش فکر کنم pcmXX بودش) اما اگه اینکار رو بکنم بازم لازمه یه fpga برای پردازش موازی کنارش بزارم . برای همین گفتم کل کار ها رو با یه fpga انجام بدم.
          کاری هم که میخایم انجام بدیم یه کار علمیه و برای همین بودجه به اونصورت نداریم که بیام برای شروع یه برد گرون قیمت بگیرم.واسه همین برای دستگرمی این چیپ رو انتخاب کردم که بردش ارزون در میاد و بعد از گرفتن تست های اولیه و بالارفتن درصد امکان سنجی پروژه ، طرح توجیهی درست و حسابی آماده کنیم و وارد فاز اصلی کار بشیم.
          به طور مختصر فرق linux و uclinux رو میتونین توضیح بدین ؟ میدونم داکیومنت ها هستش ها ! اما توضیح یک نفر که اشراف داره به موضوع یه چیز دیگست.
          پیشاپیش ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shayanmelody
            سلام ، با تشکر از پاسخ شما
            والله سایت زایلینکس اینقدر گشترده هست و داکیومنت زیاد داره گیج شدم من !
            روی برد من sdram و spi flash هستش ، یکی از دوستانم با خانواده الترا و سایکلون 4 یه ایمیج درست کرده بود که حجمش فقط 1.8 مگابایت بودش و روی sdram ایمیج رو ریخته بودش.کلیپ نیم ساعته هم از یه قسمت مراحل کارش گرفته و تو پارات گذاشته.
            اصلا دلیل اصلی کاری که میخام انجام بدم اینه که من با لینوکس و مینی پی سی کار میکنم و برای یه سری کاربرد هایی لازم دارم بردهای سفارشی بزنم ، نمیتونم از برد آماده استفاده کنم.یک سری میکروپروسسور هایی هم هست که با اضافه کردن ادوات لازم میشه لینوکس روش بالا آورد (آی سیش فکر کنم pcmXX بودش) اما اگه اینکار رو بکنم بازم لازمه یه fpga برای پردازش موازی کنارش بزارم . برای همین گفتم کل کار ها رو با یه fpga انجام بدم.
            کاری هم که میخایم انجام بدیم یه کار علمیه و برای همین بودجه به اونصورت نداریم که بیام برای شروع یه برد گرون قیمت بگیرم.واسه همین برای دستگرمی این چیپ رو انتخاب کردم که بردش ارزون در میاد و بعد از گرفتن تست های اولیه و بالارفتن درصد امکان سنجی پروژه ، طرح توجیهی درست و حسابی آماده کنیم و وارد فاز اصلی کار بشیم.
            به طور مختصر فرق linux و uclinux رو میتونین توضیح بدین ؟ میدونم داکیومنت ها هستش ها ! اما توضیح یک نفر که اشراف داره به موضوع یه چیز دیگست.
            پیشاپیش ممنون.
            من خودم هیچ وقت با uClinux کار نکردم ولی چیزهایی رو که میدونم رو به شما میگم. micro Controller Linux یا همون uClinux برای کنترلر های کوچیک که MMU ندارن استفاده میشه. uClinux کلا یک distro از linux هست و اسم کرنل نیست. کرنل همون linux هست ولی یک سری کتابخونه ها/ file system های مخصوص خودش رو داره. حداقل سخت افزار لازم هم یک CPU در حد CortexM/ Microblaze و یک RAM که حداقل ۷-۸ MB فضا داشته باشه. حجم image هم از ۵۰۰kB هست به بالا (بستگی به config ها و Driver ها داره).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadh1387
              من خودم هیچ وقت با uClinux کار نکردم ولی چیزهایی رو که میدونم رو به شما میگم. micro Controller Linux یا همون uClinux برای کنترلر های کوچیک که MMU ندارن استفاده میشه. uClinux کلا یک distro از linux هست و اسم کرنل نیست. کرنل همون linux هست ولی یک سری کتابخونه ها/ file system های مخصوص خودش رو داره. حداقل سخت افزار لازم هم یک CPU در حد CortexM/ Microblaze و یک RAM که حداقل ۷-۸ MB فضا داشته باشه. حجم image هم از ۵۰۰kB هست به بالا (بستگی به config ها و Driver ها داره).
              ممنون
              داکیومنت های مربوط به uclinux تو سایت خود زایلینکس هست یا یه پروژه ای هستش که توسط یه شرکت دیگه توسعه داده شده ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X