اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کشیدن خط روی برگه

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کشیدن خط روی برگه

با سلام من یه پروژه رو شروع کردم که تو این پروژه باید خطی رو که تو کامپیوتر کشیدم رو روی برگه بیارم تا حالا من تونستم تو vb نمودار رسم کنم و طول خط ها را روی پورت سریال بفرستم تو این قسمت باید با کمک یک قلم که ثابت هست و صفحه زیر اون که به دو استپ موتور وصل هست ( یکی حرکت در x و یکی در y ) کل اون خط ها را روی اون صفحه بکشم اگه یه راهنمایی کوچولو بکنید که چه چوری مثلا برگه را به اندازه 4 سانتی متر به جلو ببرم تا خطی در محور x ها به طول 4 سانتی متر کشیده بشه و سوال دوم این که اگر خواستم یه منحنی رسم کنم باید چه فرمان هایی به استپ موتور بدم
    با تشکر :cry:

پاسخ : کشیدن خط روی برگه

سلام
    چرا شما قلم رو به موتور ها اتصال نداید و کاعذ را در محور x , y می خواهید تغییر بدهید ؟ دلیل خاصی داره ؟

دوتا روش کلی که من تا حالا دیدم

1) اتصال قلم به محور x و حرکت کل محور xدر جهت محور y تو اینترنت نمنونه های زیادی وجود داره ماشین های cnc خانگی هم که بعصی ها درست میکنند از همین روش استفاه میکنند ( جناب manian داره رو این بحث کار میکنه )

2) روش پرینتر های جوهر افشان که کاتریج در جهت محور x حرکت میکنه و کاغذ در جهت محور y مزیت این روش نسبت به روش بالا اینه که
    شما تنها در عرض کاعذ محدودیت دارید و طول کاغذ هر میزان میتونه باشه و لی روش اول کل ابعاد کاغد محدود به طول دو محور شماست

فایل های پیوست شده

دیدگاه

ممنون از راهنمای خوبتون
      خوب حالا من اگر با روش اول خواسته باشم یه دایره به شعاع 2 سانتی متر رسم کنم چه طوری باید این کارو انجام بدم
      اگه میتونید راهنمایی کامل بکنیدچون من تاحالا برای استپ موتور برنامه ای ننوشتم

دیدگاه

گستردگی این انجمن زیاده. طبیعیه که پاسخ دهی هم دیرتر انجام بشه. ضمن اینکه پروژه تو یه ترکیب نرم افزار و سخت افزاره
        و البته تو نت هم نمونه هایی وجود داره.
        اما راجع به پروژه. بهتره اول یا استپ موتور کار کنی. بعد اگه بتونی میزان حرکت یک موتور رو در یک جهت کنترل کنی 30 در صد کارو انجام دادی.
        تو ادامه باید با دوتا موتور کار کنی و فرمول دایره و ادامه ماجرا

دیدگاه

سلام ،
          برای رسم شکل باید روابط ریاضی اون رو برسی کنی وگرنه استپ موتور کار خاصی که انجام نمیده جز حرکت قلم و مابقی کار برنامه نویسی طرح است
          محیط دایره برابر است با حاصلضرب عدد پی در قطر آن
          اگر r شعاع دایره باشه
          A=prr
          شما باید کل صفحه رو آدرس بندی کنی یعنی بر اساس درجه های موتور ابعاد اون میایی کل صفحه رو آدرس میدی
          حالا برای رسم یک دایره به دوتا اطلاعات نیاز داریم یکی قطر داره یکی آدرس مرکز دایره با استفاده از رابطه بالا محیط دایره رو بدست میاریم من مثال رو برای رسم ناحیه 2 دایره میزنم
          طول هر ناحیه میشه محیط تقسیم بر 4 با فرض برابر بودن پله های محور عمودی با افقی شما ابتدا میایی شما با معین کردن محل a نقطه b و c رو رسم میکنی حالا برای رسم انحنا شما باید به ازای هر حرکت پله در جهت x و به سمت چپ در محور منفی باید یک پله در محور yکاهش بدی تا به نقطه c برسی و برای سایر محور ها از همین اصل استفاده میکنی

مثلا برای رسم دایره به قطر 10 سانتی متر
          A=10*3.14=13.14
          F=13.14 / 4=3.285cm=32.85mm
          بافرض پله های 1mm برای دو محور بعد از نقطه گذاری برای نقاط bوc شروع به کاهش پله ها در محورy وحرکت به چپ قلم اون در محور افقی میکنی
          فایل های پیوست شده

دیدگاه

با سلام
            اگر هدف انجام دادن این کار هست نه ساختن و نوشتن خود برنامه، شما میآ‌توانی از برنامهآ‌هایی که برای کنترل CNC وجود دارد به سادگی استفاده کنی. این محاسباتی هم که شما نیاز داری و همچنین درایو موتورها رو انجام میآ‌دهند.
            یک نمونه خیلی عالی و متن باز و البته لینوکسی EMC هست که میآ‌توانی اینجا ببینی:
            www.linuxcnc.org
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

بازم دمتون گرم که جواب دادید
              ببینید من باید این برنامه رو خودم بنویسم که نرم افزارش باید تو vb باشه و سخت افزارش هم pic باشه که با زبان بیسیک برنامه نویسی شده باشه
              خوب حالا اگر کسی بتونه یه راهنمای کلی بکنه خیلی خوبه اقا علی شما هم خیلی خوب توضیح دادید بازم ادامه بدید برای شکله های دیگه واقعا توضیحتون عالی بود

دیدگاه

من یک پیشنها برای شما دارم که میتونی خودت به شکل عملی و راحت دستگاه رو شبیه سازی کنی

3 تا چیز احتیاج داری که هر سه تا رو هم خودت میتونی بسازی
                خط کش T
                گونیا 90 درجه
                تخته رسم

حالا یک کاغذ شطرنجی بردار روی تخته رسم بچسبون بعد خط کش t باشه به عنوان حرکت دهنده محور x و گونیا به عنوان حرکت دهنده قلم به چپ و راست حال ببین برای رسم هر شکل چه کار باید انجام بدی و فقط یادت بشه که خط ها رو از وسط مربع های شطرنج عبور ندی و ویژگی پله ای بودن پرینتر یادت نره

فایل های پیوست شده

دیدگاه

ببخشید این سوالو میکنم اخه تا حالا با است موتور کار نکردم ببینید کترین درجه ای که میتونه یه استپ موتور بزنه چه قدر است و در همه استپ موتورها این درجه ثابت است برای مثال فکر کنید من یه استپ موتور را به یک UCN5804 متصل میکنم حالاوقتی یه پالس 10000 برای UCN5804 بفرستم هر استپ موتوری که به اون ای سی وصل کنم به یک اندازه میچرخه یا فرق میکنه
                  اگر کسی با این ای سی کار کرده لطفا یه توضیح کوچکی هم در موردش بده.
                  با تشکر

دیدگاه

سلام دوست من.
                    امیدوارم آن چیزی که من میگم همون چیزی باشه که شما می خای.
                    کلا ستپر موتور بسته به اینکه چند فاز باشه و چطوری سیم پیچی شده باشه مقدار درجه به ازای هر پالسش مشخص میشه. مثلا یک ستپر موتور 5 فاز شرکت Autonix به شماره دارای رزولوشن 0.72 درجه به ازای هر پالس هست. در واقع این نشون میده که اگر 500 پالس برای ستپر بفرستی این موتور بک دور کامل(360 درجه) میزنه.
                    500=0.72 / 360
                    حالا اگر تعداد پالس در واحد زمان که داری برای موتور میفرستی هر چقدر باشه سرعت حرکت موتور رو مشخص میکنه. یعنی مثلا اگه 500 پالس در ثانیه برای موتور ارسال کنی موتور 1 دور در هر ثانیه میچرخه.

حالا شما میخای حرکت دورانی یک موتور رو به وسیله یک مکانیز به حرکت خطی یک مداد (یا حتی چیزهای بزرگتر و صنعتی مثل تورچ هوا-گاز، مثل تورچ پلاسما، مثل ابزار جوش، مثل دستگاه حکاکی و خیلی چیزهای دیگه ) تبدیل کنی. برای این کار شما با توجه به اینکه به چه دقتی نیاز داری و طول و عرض میزت چقدره ابزارهای متفاوتی می تونی داشته باشی مثا بال اسکرو، رک و پینیون و یا چیزهای دیگه. همه اینها عملکردشون به صورت ساده مثل یک پیچ و مهره است. اگه پیچ رو ثابت در نظر بگیرید که محور ان به شافت موتور کوپل شده و مهره بتونه روی پیچ حرکت کنه . با چرخیدن موتور و فرض ثابت بودن پیچ مهره روی پیچ به حرکت در میاد. که گام حرکت آن بر مبنای یک دور چرخیدن موتور مشخصه. مثلا اگه موتور یک دور بچرخه بال اسکرو 5 میلیمتر به جلو یا عقب حرکت می کنه. به این ترتیب حرکت دورانی شما به یک حرکت خطی تبدیل میشه.

من این کار رو برای تورچ پلاسما انجام دادم (البته نه با PIC با PLC) ولی این توی اصل داستان تاثیری نداره.
                    امیدوارم تونستم باشم کمکت کنم. اگه بازم سوال داشتی من رو خبر کن.

موفق باشی :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X