اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در کار با پروگرامر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در کار با پروگرامر

سلام
    دوستان رشته من برق نیست ولی مجبورم که یک پروژه رو آماده کنم برنامه رو در کدویژن نوشتم و حالا که پروگرامر رو به سیستم وصل میکنم و میخوام برنامه رو انتقال بدم این پیغام رو نمایش میده the communication port COM2 is not available
    تو قسمت programmer در کدویژن تمام پورتها رو امتحان کردم ولی بازم همین پیغام رو نشون میده . لطفا راهنماییم کنید :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

پاسخ : راهنمایی در کار با پروگرامر

با سلام
    احتمال میدم درایور پروگرمرتون رو درست نصب نکردین
    و اینکه برای پروگرم کردن برنامه میتونید از نرم افزار progisp استفاده کنید البته اگه پروگرمرتون از نوع USBASP هستش

دیدگاه

سلام
      نمیدونم ، درایور رو طبق آموزشی که داخل سی دی پروگرامر بود نصب کردم وسیستمم شناسایی کرده!!!!!!!
      بله پروگرامرم USBASP هستش میشه کار با نرم افزار progisp رو توضیح بدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شانیا
        سلام
        نمیدونم ، درایور رو طبق آموزشی که داخل سی دی پروگرامر بود نصب کردم وسیستمم شناسایی کرده!!!!!!!
        بله پروگرامرم USBASP هستش میشه کار با نرم افزار progisp رو توضیح بدید؟
        سلام
        زیاد کار باهاش سخت نیست شما نرم افزارprogisp رو باز کنید و طبق عکس زیر عمل کنید اگه درایور پروگرمر نصب باشه بدون مشکل برنامه داخل میکرو ریخته میشه

دیدگاه

انجام دادم با این برنامه بازم ارور میده :(
          این پیغام رو میدهchip enable program error!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دیدگاه

متوجه این خطا نمیشم یعنی آی سیم از کار افتاده؟؟؟؟

دیدگاه

یعنی کسی نمیتونه به من کمک کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :( :( :( :(

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شانیا
                انجام دادم با این برنامه بازم ارور میده :(
                این پیغام رو میدهchip enable program error!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                پروگرمرتون مال کدوم شرکت هست؟نگاه کنین ببینین روی برد جامپرLSوجود داره؟ اگه هست فعالش کنین

دیدگاه

پروگرامرم از این نوع هستش

پروگرامر میکروکنترلرهای AVR مدل Multi AVR Programmer

http://eshop.eca.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1%D 9%87%D8%A7/489-multi-avr-programmer.html

دیدگاه

من یک بار برنامه رو ریختم تو میکروکنترلر و مدار رو روی بردبورد بستم ولی انجام نشد میخواستم برنامه رو حذف کنم و یک برنامه آماده دیگه رو بریزم و امتحان کنم که از اونموقع به بعد این ارور رو میده
                    chip enable program error
                    دفعه اول که برنامه رو ریختم پیغام داد که با موفقیت انجام شده !!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شانیا
                      من یک بار برنامه رو ریختم تو میکروکنترلر و مدار رو روی بردبورد بستم ولی انجام نشد میخواستم برنامه رو حذف کنم و یک برنامه آماده دیگه رو بریزم و امتحان کنم که از اونموقع به بعد این ارور رو میده
                      chip enable program error
                      دفعه اول که برنامه رو ریختم پیغام داد که با موفقیت انجام شده !!!!
                      با این حساب احتمالا فیوزبیت هارو دستکاری کردین یا لاک بیت رو فعال کردین یا پایه ریست رو غیرفعال کردین و یا کریستال اسیلاتور رو گذاشتی در حالت RCیا کریستال خارجی

دیدگاه

دوست عزیز خطای مربوطه نشان دهنده این است که پروگرامر بدرستی در کامپیوتر نصب و راه اندازی شده است. اما نمی تواند با میکروی شما ارتباط برقرار کند. حال این خطا میتواند به یکی از دلایل زیر باشد :

1- تنظیم فیوز بیت های میکرو بصورتیکه که دیگر به روش SPI امکان برنامه را ندارد. مثلا در میکروی مگا 8 فیوز بیت مربوط به پایه ریست یا همان RSTDISBL و یا اینکه فیوز بیت SPIEN را غیر فعال کردید که در هر دو مورد دیگر پروگرامر شما قادر به برنامه ریزی نیست و شما باید از پروگرامرهایی که روش ولتاژ بالا را ساپورت میکنند. استفاده کنید مثلا TNM.

2- شما فیوز بیت های مربوط CKSEL و یا CKDIV8 را بر روی حداقل فرکانس اسیلاتور داخلی تنظیم کردید. که در این حالت باید سرعت پروگرامر خود را بر روی حداقل تنظیم کنید که فکر میکنم پروگرامر شما جامپری برای این منظور دارد.

3- شما فیوز بیت CKSEL را بر روی اسیلاتور خارجی و یا RC خارجی تنظیم کردید و در این حالت به دلیل اینکه پروگرامر شما فاقد مولد کلاک است. امکان راه اندازی میکرو را ندارد و یا باید خود کلاک مناسب را تهیه کنید و به میکرو اعمال کنید. و یا اینکه از پروگرامرهایی مثل سانا که داری مولد کلاک مناسب هستند استفاده کنید.

4- شما ممکن است که اصلا هیچ یک از فیوز بیت ها را تغییر نداده باشید ولی میکروی شما بعد از یک پروگرام ساده دیگر توسط پروگرامر فوق شناسایی نشود!. بله متاسفانه یک عیب بزرگ پروگرامر شما و برخی پروگرامرهای مشابه نحوه خوراندن زیف سوکت به این پروگرامر است. زیف سوکت در پروگرامر شما به ابتدایی ترین روش و غلط ترین روش اضافه شده و در واقع پروگرامر شما جزو پروگرامرهای دارای زیف محسوب نمیشوند. در این روش غلط با موازی و اتصال کوتاه کردن برخی پین ها سعی به خوراندن زیف سوکت به پروگرامر شده است. که عملا باعث میشود در میکروهای 40 پایه مثل مگا 32 و حتی در 28 پین مثل مگاهشت. به مجرد اینکه میکرو برنامه ریزی شود و در برنامه شما برخی پایه ها را به عنوان خروجی تعریف کرده باشید. این پایه ها به دلیل اتصال کوتاه شدن با سایر پایه باعث ایجاد تداخل سیگنالی در میکرو و پروگرامر شوند. و خطای فوق ظاهر شود. البته اتصال دائم خطوط تغذیه نیز به چندین پین زیف سوکت نیز مزید بر علت میشود. کافیست که به تصویر زیر که مربوط به کف برد زیف سوکت پروگرامر شما است دقت کنید تا بهتر متوجه این مسئله شوید :

البته برای اطمینان از این مسئله میتوانید سورس برنامه و نوع میکرو را در اینجا قرار دهید تا بصورت دقیقتر بررسی شود. باز هم شما برای حل مسئله یا باید میکرو را خارج از زیف سوکت پروگرام کنید و یا اینکه از پروگرامرهایی با زیف سوکت هوشمند مثل پروگرامر سانا استفاده کنید.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X