اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینها یعنی چی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینها یعنی چی؟

سلام خدمت اساتید به نام و گمنام انجمن
    یه سوال بسیار مقدماتی دارم لطفن نخندید
    ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب
    آقا نخندید دیگه
    اوووووی با شما هستم نخند

اساتید این عبارت ها چیه؟
    میشه لطف کنید و فارسیش رو بگید چی؟
    1.Code Usage
    2.Data YUsage
    3.Hardware Stack

آقا یکیش حافظه داخلیه؟
    یکیش حجم برنامه هست؟
    اون یکیش رو نمی دونم
    لطفن راهنمایی کنید
    با تشکر

پاسخ : اینها یعنی چی؟

استک معنیش فکر کنم می شه پشته وقتی یه کاری دارید انجام می دید و دستتون پره و می خواید یک کار دیگه انجام بدید مجبورین کاری که الان می کردین رو یک جا بزارین استک همچین نقشه داره یعنی اطلاعات رو توش پوش می کنید تا کار دیگه رو انجام بدین ساختارش هم این جوری اه که وقتی می خونید بالاترین داده (چیزی که اخرین بار گذاشتین ) رو می خونه و بقیه یکی بالا میان وقتی هم چیزی توش وش کنید داده های قبلی یکی پایین می رن مثلا فرض کنید 1 رو پوش کنم بعد 2 بعد 3 وقتی می خوام بخونم او 3 بیرون میاد بعد 2 بعد 1 ....
    التماس دعا

دیدگاه

سلام
      ممنون که جواب دادید
      بقیه ش هم میشه توضیح بدید؟؟
      ممنون

دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

نوشته اصلی توسط Majid.ebru
        بقیه ش هم میشه توضیح بدید؟؟
        ممنون
        استک Stack یا نشانگر استک Stack Pointer چیست؟
        استک یک فضای داخلی برای هر پردازنده ای است از زمانی پردازشگر ها ساخته شده اند. استک جایی است که شمارنده برنامه Program Counter= PC مقدار خود را در آن ذخیره می کند وقتی که می خواهد از روال افزایش یکی یکی به شمارنده عدول کند. مثلا میخواهد به یک جایی پرش کند. بسته به نوع پردازنده این استک دارای یک عمقی است. و همچنین استک قابل خواندن نوشتن و دستکاری نیست.
        مقدار PC داخل استک وارد می شود وقتی که :
        • یک دستور فراخوانی یا دستور CALL اجرا شود.
        • یک وقفه اجرا که منجر به کاری شاخه ای یا فری بشود.
        مقدار قبلی PC از استک توسط RETURN, RETLW,RETFIE بازخوانی و برگشت داده می شود.

Code usage و Data Usage دو تا عبارت عام هستند و مثل استک مفهوم خاص نیستند که بشود برایشان توضیحی قابل قبول داد. معنی عبارات Code usage (استفاده از کد) یا استفاده از Data اگر بخواهد به طور دقیق بیان شوند. مربوط به شرایطی قبلی و بعدی این کلمات و تابع شرائط دیگر است.
        Hardware Stack مربوط به منطقه ای است (قسمتی از سخت افزار) که عملیات ذخیره کردن آدرس ها در آن اتفاق بیفتد.

توجه داشته باشید که آدرسی ابتدا از پشته یا استک بیرون می آید که از همه آخرتر بوده است.

والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

سلام و ممنون که جواب دادید
          اصل سوالم از اینجاست که من با برنامه رایگان JAL استفاده می کنم و کنار پنجره کامپایلر این اطلاعات رو می دهو می خاستم بدونم که این اطلاعات چی؟

ممنون از همه دوستان

دیدگاه

بسم الله الرحمن الرحیم

از بابت عکس متشکرم زیرا من نمی دانستم که همچین کمپایلری وجود دارد آن هم مبتنی بر جاوا برایم خیلی جالب بود.

اما از محتوای عکس بر می آمد که شما از میکروکنترلر PIC16F877A استفاده می کنید. اگر به دومین پاراگراف در ستون سمت چپ نگاهی بیندازید :

می بینید که سه منطقه حافظه برای خانواده میکروچیپ پیش بینی شده است.
            High-Performance RISC CPU:
            Up to 8K x 14 words of Flash Program Memory,
            Up to 368 x 8 bytes of Data Memory (RAM),
            Up to 256 x 8 bytes of EEPROM Data Memory

اینگونه به ذهن من می رسد که اعداد نمایش داده بر اساس مقدار استفاده برنامه شما از کل مقدار فیزیکی در دستر س این چیپ است. به عنوان مثال اگر شما هر کیلو دیجیتال را 2 به توان 10 = 1024 بگیرید لذا 8*1024 = 8192 کلمه 14 بیتی , و برنامه کامپایل شده شما تنها 695 کلمه را اشغال کرده است و به همین ترتیب برای بقیه موارد. با توجه به ظرفیت های سخت افزاری برای این قطعه که مورد استفاده جنابعالی است.
            البته فضای ذخیره برنامه یک فضای یک پارچه و پیوسته از نظر سخت افزاری نیست و به چند صفحه تقسیم می شود. اما کاربران عموما متوجه این قضیه نیستند.

صرفا جهت اطلاعتان عرض شود : مطلب مهم بعدی این است که یک ایده نرم افزاری یا مثلا یک فلوچارت در محیط های مختلف وقتی تبدیل به برنامه می شود و این برنامه ها کامپایل می شوند ، به دلیل اختلاف در اسمبلر ها ، نتیجه کار متفاوت است . یعنی در اجرا ؛ سرعت های متفاوت و اندازه های متفاوتی از نظر حجم برنامه خواهند داشت.

حالا یک سوال : جسارتا چرا این موارد برایتان مهم شده ؟ کنجکاوی است یا به مطلبی برخورد کرده اید؟
            والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

سلام
              خیلی ممنونم از شما دوست عزیز
              فدای داری فدای
              راستش کنجکاویه
              دارم یه پروژه کار می کنم و اوایل یه مشکلاتی با این برنامه داشتم و همش این مورد ها به حد هشدار می رسید.دقیقن نمی دونم کدومشون
              بعدن که مشکلم رو پیدا کردم فهمیدم که اصلن این سه تا آیتم دخلی توی مشکل من ندارن
              با خودم گفتم بزار ببینم این سه تا چین؟؟؟
              من سعی می کنم که از برنامه های کرک شده استفاده نکنم چون:
              1-بحث حلال و حرامش(بهتر بگیم بحث وجدان)
              2-هر وقت یه جای برنامه گیر می کنم نمی گم " حتمن از کرکشه؟"
              3-برنامه های رایگان یادگیریشون سخته اما خیلی از موارد رو یاد می ده زمانبره اما جالبه - به قول گفتنی هلو هلو بپر تو گلو نیست

.
              .
              اما خیلی سخته
              ممنون از دوستان و بخشید سرتون رو درد آوردم

اضافه شده در تاریخ :
              نوشته اصلی توسط رضا اصغریان

از بابت عکس متشکرم زیرا من نمی دانستم که همچین کمپایلری وجود دارد آن هم مبتنی بر جاوا برایم خیلی جالب بود.
              نمی دونستم بر پایه چی
              برنامه حرفه ای نیست
              اما به نظر من گیر و گور نداره
              و چون مثال زیاد داره تا به حال به مشکل بر نخوردم
              آموزش انچنانی نداره
              یه چندتا PDF داره اما ....
              اما مثالاش خوبه
              من چندتا از این دست برنامه ها که رایگان هست رو از قبیل Great Cow Basic یا SDCC یا Pascal PIC یا .... آزمایش کردم اما نتونستم یه مثالی درباره USB پیدا کنم اما این برنامه داشت
              قققققققرررررررربونت

دیدگاه

سلام
                یه سوال چرا عکس اولی که گذاشتم رو حذف شده؟؟؟ :angry: :angry: :angry:
                این کامپایلر با برنامه eclipse هم میشه نوشته :read: :nice: :rolleyes: :icon_razz:
                فقط جهت اطلاع

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X