اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توصیه ایی مهم به دوستان تازه کار با FPGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توصیه ایی مهم به دوستان تازه کار با FPGA

سلام به همه
    ببینید دوستان FPGA اصلا مثل AVR, ARM اینها نیست. حوزه فعالیت بسیار گسترده و خاصه. اول باید بدونی برای چی داری میای سمتش.
    چون وارد شدن به این حوزه مثل رسیدن به دوره تخصصی بعد از دو سال عمومی در پزشکیه. بحث کاملا تخصصیه و باید بدونی چی میخوای.
    میتونی در حوزه مثلا طراحی CPU, SIGNAL, IMAGE, CRYPTOGRAPHY و ... فغالیت کنی.

متاسفانه چون بعضی ها اطلاعات کافی در این زمینه ندارن FPGA رو با AVR و ARM مقایسه میکنن و تصور میکنن میشه مثل AVR پروژه ها رو با 1 ساعت وقت گذاشتن پیاده کرد.
    در صورتی که پیاده سازی یک پردازش سیگنال یا تصویر فقط در کلام راحت چرخیده چون اطلاعی ازش ندارن و همه فک میکنن مثل متلب تو چند خط کد تمومه. در صورتی که شما در FPGA جز گیت و ابزار دیجیتالی هیچ چیز دیگه ایی نداری و خودت باید همه چیز رو خلق کنی. حالا این خلق میتونه فقط در حد شبیه سازی در کامپیوتر باشه یا قرار باشه تبدیل به سخت افزار واقعی بشه. این دو خیلی متفاوتن. تو دانشگاه ها کد مینویسن و تو سیمولاتور جواب میده و خوشحال از اینکه کار تمومه. اما وقتی میاد رو سخت افزار هرگز به جواب نخواهد رسید و مشکل تازه شروع میشه!!! و متاسفانه همه فک میکنن FPGA فقط کدنویسی VHDL که در دانشگاه جسته گریخته پاس کردن در صورتی که VHDL فقط یک ابزار در این حوزه هست.

همه چیز فقط طراحی دیجیتاله، VHDL فقط ابزاری برای منعطف کردن کار طراح! یعنی VHDL هم همون طراحی دیجیتاله با این تفاوت که سینتی سایزر هم به کمک شما میاد اما اگر به طراحی دیجیتال تسلط ندارید، VHDL به شما هیچ کمکی نخواهد کرد. پس از 100% وقتتون برای یادگیری FPGA باید 70% رو برای اموختن طراحی دیجیتال بزارید!

در کار کردن با ابزاری مثل AVR، ما اصلا مهندسی نمیکنیم. چون همه چیز اماده است و شرکتی مثل ATMEL همه چیز رو براتون ساخته و پرداخته کرده و شما فقط با C چنتا کلید رو خاموش روشن (رجیستر) میکنید. در صورتی که در FPGA تمام اونها رو باید خلق کنید. اما با امنیت فیزیکی بالا چون دیگه CPU نداری.

نوع نگاه به FPGA خیلی متفاوت از دیگر CPU های قابل برنامه ریزیه!!!
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

پاسخ : توصیه ایی مهم به دوستان تازه کار با FPGA

آقای نجفی حالا توصیه شما واسه آموختن طراحی دیجیتال چیه؟؟ همون کتاب طراحی دیجیتال "مانو-چیلتی" کفایت میکنه؟؟روش آموختن طراحی دیجیتال رو اگر میشه توضیح بدید لطفاً. سپاس گذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hesan
      آقای نجفی حالا توصیه شما واسه آموختن طراحی دیجیتال چیه؟؟ همون کتاب طراحی دیجیتال "مانو-چیلتی" کفایت میکنه؟؟روش آموختن طراحی دیجیتال رو اگر میشه توضیح بدید لطفاً. سپاس گذارم
      اون الفبا. طراحی دیجیتال نیست.
      از اینجا به بعد بحث تخصصیه. باید ببینید تو چه فیلدی میخوان کار کنین. ایده ها و الگوریتم ها برای هرکاری متفاوته.
      دیتا شیت میکروکنترلر ها دید خوبی میده. مقاله های مختلف. پیاده سازی های مختلف و ...
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

حمید جان

حالا یک سوال دیگه ....

اگر کسی تجربه طراحی پیشرفته با خانواده گیت های دیجیتال کلاسیک مثل 4000 و 78XX را داشته باشه برای ورود به دنیای FPGA چه مسیری را باید طی کنه ؟
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emitor
          حمید جان

حالا یک سوال دیگه ....

اگر کسی تجربه طراحی پیشرفته با خانواده گیت های دیجیتال کلاسیک مثل 4000 و 78XX را داشته باشه برای ورود به دنیای FPGA چه مسیری را باید طی کنه ؟
          تقریبا همه چیزو داره. فقط یه راهنما میخواد که مسیرو تو FPGA بهش بده. من همیشه برای FPGA کلاس رو توصیه میکنم. چون ابزار ها خیلی گستردس. شما اصل رو بلدی فقط نحوه استفاده از ابزار ها رو میخوای

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
            تقریبا همه چیزو داره. فقط یه راهنما میخواد که مسیرو تو FPGA بهش بده. من همیشه برای FPGA کلاس رو توصیه میکنم. چون ابزار ها خیلی گستردس. شما اصل رو بلدی فقط نحوه استفاده از ابزار ها رو میخوای
            با سلام
            ممنون از راهنماییتون.ولی بغیر از کلاس درسی .ایا منبع خوب و مهم را میشناسی که معرفی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
              با سلام
              ممنون از راهنماییتون.ولی بغیر از کلاس درسی .ایا منبع خوب و مهم را میشناسی که معرفی کنید
              FPGA ابزارهای بسیار زیاد و تخصصی داره. کسی بابد باشه که مهمتر از درس بهت دید بده. منبع خوبی تا حالا ندیدم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X