اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر و نگهداری آداپتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر و نگهداری آداپتور

سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان،
    مطمئن نبودم اینو تو بخش منبع تغذیه باید زد یا اینجا...من دوتا آداپتور دارم که هردوشون کار میکنن اما مشکلاتی هم دارن که به ترتیب میگم.

اولیش آداپتور سگا بوده که 220 ولت شهر رو به 10VDC با جریان 1.3 آمپر تبدیل میکنه. این آداپتور رو من چند سالی هست برای کارهای دیگه استفاده میکنم (معمولا روشن کردن فن پاور کامپیوتر استفاده میکردم. امروز که بازش کردم دیدم که پل دیودیش خیلی سیاه شده و پلاستیک سمت پل دیودی ذوب شده که تو عکس ها بهتر دیده میشه. ولتاژ دو سر خازن رو چک کردم 17 بود (بدون بار، ولتاژ آداپتور 17 هستش). تست بوق رو هم راستش نمیدونم دقیقا چطور انجام بدم (برای هر خازن سالم یا خراب همیشه بوق میزنه برام !!! اکه کسی بلده با جزئیات به ما هم یاد بده، تو نت کلی نوشتن).
    1- سوال اول من اینه که چرا اینقدر به دیود ها فشار اومده؟ آیا باید عوضشون کنم ؟ 1n4007 خوبه یا دیود بهتری هم وجود داره ؟
    2- یه جا خوندم که ظرفیت خازن بعد از پل دیودی نباید خیلی زیاد باشه وگرنه به دیود ها و خود ترانس فشار میاد و ولتاژ اولیه رو افزایش میده، این گفته درسته ؟ (خازن این آداپتور 25v 2200mF مارک Rubycon هستش).
    متاسفانه عکس ها نصفه نیمه میومد، لینکشو میزارم :
    http://www.uplooder.net/img/image/59...123_120742.jpg
    http://www.uplooder.net/img/image/66...123_123538.jpg
    http://www.uplooder.net/img/image/6/...123_120831.jpg
    http://www.uplooder.net/img/image/88...123_121042.jpg

دومین آداپتور از این ارزوناست که 220 رو به 1.5 تا 12 ولت DC با جریان 1A تبدیل میکنه (البته طبق ادعای سازنده!). این هم کار میکنه اما یه صدای وز وزی ازش بیرون میاد (مثل صدای خازن خراب نیست که سوت بکشه) مخصوصا روی 1.5 ولت. ترانسش هم یکم سیاه شده و اون صفحات فلزیش از هم جداست و تکون میخوره. خازنش 1000 میکرو 16 ولته که من ولتاژ دو سر خازن رو گرفتم 18 بود !!
    3- خازنش رو با ولتاژ بالاتر عوض کنم ؟ ظرفیتش خوبه یا کمتر بگیرم ؟
    اینم عکساش :
    http://www.uplooder.net/img/image/1/...123_121739.jpg
    http://www.uplooder.net/img/image/3/...123_121802.jpg

چند تا سوال کلی هم بپرسم:
    4- ظرفیت خازن بعد از پل دیودی رو بر جه اساسی انتخاب میکنن ؟
    5- اگر من بخوام یکی از این دوتا آداپتور رو به رگولاتور وصل کنم و مصرف کننده بعد از رگولاتور حتما 1 آمپر جریان بکشه، آیا لازمه اون خازن 470 میکروفاراد ورودی رگولاتور رو قرار بدم؟ (یا بهتره که قرار داده بشه ؟)
    6- اگر بخوایم کارایی یه آداپتور رو افزایش بدیم چه کارهایی میشه انجام داد ؟ مثلا خنک نگهداشتن ترانس(گزاشتن رادیاتور آلومینیومی براش یا وصل کردنش به بدنه فلزی منبع تغزیه) روی جریانی که ازش میشه کشید تاثیر مثبتی داره ؟

پیشاپیش از کمکتون ممنونم :biggrin:

پاسخ : تعمیر و نگهداری آداپتور

با سلام
    دوست عزیز: اداپتور شما کار می کند !درسته؟ برای چی میخوای قطعات اش را تعویض کنی؟
    در مورد سئوال 1و2:
    دیود را 1n4007 بزار و خازن را دقیقا با همان مشخصات بخر و جایگزین کن : برای تست دیود از حالت بازر استفاده کن و برای تست خازن بهترین روش استفاده از خازن سنج هست! در مورد تست دیود و خازن با مولتی دیجیتال سرچ کن. مطلب زیاد هست.
    سئوال 3: ظرفیت خازن مهم هست ولی ولتاژ نه : بالاتر از ان ولتاژی که الان هست میتونه بزاری و پایین تر نه !
    سئوال4: مفاهیم الکترونیک هست خودم زیاد بلد نیستم :mrgreen:
    سئوال 5: از چه رگولاتوری میخوای استفاده کنی؟
    سئوال6: به یک بدنه فلزی بزرگ باید وصل کنی تا خنک شود: مثل داخل ساب اسپیکر ها که ترانس دارند!

موفق باشی

دیدگاه

سلام وقت بخیر.
      دوستان سوالی داشتم کسی مدار داخلی شارژر های گوشی سامسونگ رو نقشش رو داره با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
        با سلام
        دوست عزیز: اداپتور شما کار می کند !درسته؟ برای چی میخوای قطعات اش را تعویض کنی؟
        در مورد سئوال 1و2:
        دیود را 1n4007 بزار و خازن را دقیقا با همان مشخصات بخر و جایگزین کن : برای تست دیود از حالت بازر استفاده کن و برای تست خازن بهترین روش استفاده از خازن سنج هست! در مورد تست دیود و خازن با مولتی دیجیتال سرچ کن. مطلب زیاد هست.
        سئوال 3: ظرفیت خازن مهم هست ولی ولتاژ نه : بالاتر از ان ولتاژی که الان هست میتونه بزاری و پایین تر نه !
        سئوال4: مفاهیم الکترونیک هست خودم زیاد بلد نیستم :mrgreen:
        سئوال 5: از چه رگولاتوری میخوای استفاده کنی؟
        سئوال6: به یک بدنه فلزی بزرگ باید وصل کنی تا خنک شود: مثل داخل ساب اسپیکر ها که ترانس دارند!

موفق باشی
        ممنون از جواباتون .
        راستش دیدم برد زیر دیود ها سیاه شده، حتی ترانس رو هم آب کرده بود، مشخص بود که دمای خیلی زیادی دیود ها تولید میکنند که خیلی طبیعی نیست. با خودم فکر کردم قبل از اینکه مشکلی پیش بیاد، ایرادو رفع کنم (واسه همینم داخل عنوان "نگهداری" رو نوشتم :biggrin: ). فکر میکنم یا جریان خیلی زیادی از دیود ها گذشته یا اینکه مقدار اون خازن(2200 میکرو فاراد) زیاده و فشار میاره روی پل دیودی ولی چون مطمئن نیستم گفتم بپرسم ...
        مشکل من اینه که ظرفیت بالاتر ار 220 میکروفاراد رو نمیتونم با مولتی متر اندازه بگیرم و برای تستش، تست بوق رو داخل نت نوشته بود، که اگه روی بازر مولتی متر بزاریم و به دو سر خازن بزنیم نباید بوق بزنه، اگه زد خازن خرابه، ولی من به هر خازنی چه درست جه خراب زدم، بوق زد !
        من میخوام از 7805 استفاده کنم( البته lm317 هم دارم). در اصل میخوام ولتاژ آداپتور رو با رگولاتور تثبیت کنم و بعد به ماژول شارژر باتری لیتیومی 4056 وصل کنم . این ماژول بیشترین جریانی که مصرف میکنه 1 آمپر هست.

دیدگاه

با سلام
          دوست گلم @};-
          اول اینکه باید عرض کنم اینی که تو نت ذکر کرده با بوق خازن رو تست کنین مربوط به شارِژ و دشارژ شدن خازن هستش که به این صورت عمل میکنیم :
          مولتی متر را در حالت بوق(تست دیود) قرار داده و سیم منفی مولتی متر را به پایه منفی و سیم مثبت رو به پایه مثبت خازن میزنیم در این حالت مولتی متر شروع به بوق زدن میکنه و بسته به ظرفیت خازن بعد از گذشت چند ثانیه باید بوق قطع شود در اینصورت عمل شارژ خازن انجام شده و این نشان دهنده این هست که صفحات خازن دچار اتصال کوتاه نشده است (هرچقدر ظرفیت خازن زیاد باشد بوق دیرتر قطع میشود)
          و اینکه فرمودین خازن بعد از پل دیود به ترانس فشار میاره یا خیر باید عرض کنم که تا اونجایی که اطلاع دارم خازن ظرفیت بالا بعد از پل دیود یه امر طبیعی هستش و برای جلوگیری از ریپل ولتاژ استفاده میشه شاید منظورتون این بوده که خازن ظرفیت بالا بعد از رگولاتور مشکل ساز هست که در اینصورت فرمایشتون تایید میشه
          اگه پل دیود حرارت زیادی تولید میکنه دوحالت داره یا شما بیشتر از حد توان پل دیود مصرف دارین (در این حالت خود ترانس دمای معمولی باید داشته باشه) و یا حالت دوم اینکه بطور کلی مصرفتون از حد توان پل دیود و ترانس زیاد هستش که در این حالت هم ترانس و هم پل دیود حرارتشون بالا میره
          و اون ترانسی که فرمودین صدا میده بخاطر این هستش که صفحاتE , I شل شدن و چون میدان معغناطیسی ولتاژمتناوب باعث لرزش انها میشه صدا میدن که میتونین مقدارکمی چسب 123 لای صفحات بریزید صدا قطع بشه
          و اینکه استفاده از خازن قبل و بعد رگلاتور به جهت صاف کردن ولتاژ توصیه میشه البته خازن ظرفیت بالا در قسمت ورودی باشه
          شما باید جریان مصرفیتون رو براورد کنین و طبق اون جریان ترانسی انتخاب کنین که نیازی به خنک کاری نباشه مثلا یک امپر جریان مصرفیتون هست از ترانس2 امپر استفاده کنید مشکل داغ کردن نخواهید داشت
          بازم سوالی داشتین درختمتم :biggrin:
          ببخشید پست طولانی شد

دیدگاه

ممنون از شما آقای کریمی، الان اون تست رو کاملا متوجه شدم. حهلا با توجه به توضیحی که دادین میتونم بین خازن سالم و خراب فرق بزارم.
            فکر میکنم فقط از پل دیودی باشه، فعلا اون رو عوض میکنم و تشت میکنم ترانس رو برای گرما.
            تشکر از توضیحاتتون :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_zt
              ممنون از شما آقای کریمی، الان اون تست رو کاملا متوجه شدم. حهلا با توجه به توضیحی که دادین میتونم بین خازن سالم و خراب فرق بزارم.
              فکر میکنم فقط از پل دیودی باشه، فعلا اون رو عوض میکنم و تشت میکنم ترانس رو برای گرما.
              تشکر از توضیحاتتون :applause:
              خواهش میکنم دوست گلم @};-
              البته اینم عرض کنم که با اون روشی که گفتم فقط میشه تست اتصال کوتاه صفحات خازن رو انجام داد ولی با این روش اگه ظرفیت خازن تغییر کرده باشه نمیشه فهمید
              یا علی
              موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_zt
                سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان،
                مطمئن نبودم اینو تو بخش منبع تغذیه باید زد یا اینجا...من دوتا آداپتور دارم که هردوشون کار میکنن اما مشکلاتی هم دارن که به ترتیب میگم.

اولیش آداپتور سگا بوده که 220 ولت شهر رو به 10VDC با جریان 1.3 آمپر تبدیل میکنه. این آداپتور رو من چند سالی هست برای کارهای دیگه استفاده میکنم (معمولا روشن کردن فن پاور کامپیوتر استفاده میکردم. امروز که بازش کردم دیدم که پل دیودیش خیلی سیاه شده و پلاستیک سمت پل دیودی ذوب شده که تو عکس ها بهتر دیده میشه. ولتاژ دو سر خازن رو چک کردم 17 بود (بدون بار، ولتاژ آداپتور 17 هستش). تست بوق رو هم راستش نمیدونم دقیقا چطور انجام بدم (برای هر خازن سالم یا خراب همیشه بوق میزنه برام !!! اکه کسی بلده با جزئیات به ما هم یاد بده، تو نت کلی نوشتن).
                1- سوال اول من اینه که چرا اینقدر به دیود ها فشار اومده؟ آیا باید عوضشون کنم ؟ 1n4007 خوبه یا دیود بهتری هم وجود داره ؟
                2- یه جا خوندم که ظرفیت خازن بعد از پل دیودی نباید خیلی زیاد باشه وگرنه به دیود ها و خود ترانس فشار میاد و ولتاژ اولیه رو افزایش میده، این گفته درسته ؟ (خازن این آداپتور 25v 2200mF مارک Rubycon هستش).
                متاسفانه عکس ها نصفه نیمه میومد، لینکشو میزارم :
                http://www.uplooder.net/img/image/59...123_120742.jpg
                http://www.uplooder.net/img/image/66...123_123538.jpg
                http://www.uplooder.net/img/image/6/...123_120831.jpg
                http://www.uplooder.net/img/image/88...123_121042.jpg

دومین آداپتور از این ارزوناست که 220 رو به 1.5 تا 12 ولت DC با جریان 1A تبدیل میکنه (البته طبق ادعای سازنده!). این هم کار میکنه اما یه صدای وز وزی ازش بیرون میاد (مثل صدای خازن خراب نیست که سوت بکشه) مخصوصا روی 1.5 ولت. ترانسش هم یکم سیاه شده و اون صفحات فلزیش از هم جداست و تکون میخوره. خازنش 1000 میکرو 16 ولته که من ولتاژ دو سر خازن رو گرفتم 18 بود !!
                3- خازنش رو با ولتاژ بالاتر عوض کنم ؟ ظرفیتش خوبه یا کمتر بگیرم ؟
                اینم عکساش :
                http://www.uplooder.net/img/image/1/...123_121739.jpg
                http://www.uplooder.net/img/image/3/...123_121802.jpg

چند تا سوال کلی هم بپرسم:
                4- ظرفیت خازن بعد از پل دیودی رو بر جه اساسی انتخاب میکنن ؟
                5- اگر من بخوام یکی از این دوتا آداپتور رو به رگولاتور وصل کنم و مصرف کننده بعد از رگولاتور حتما 1 آمپر جریان بکشه، آیا لازمه اون خازن 470 میکروفاراد ورودی رگولاتور رو قرار بدم؟ (یا بهتره که قرار داده بشه ؟)
                6- اگر بخوایم کارایی یه آداپتور رو افزایش بدیم چه کارهایی میشه انجام داد ؟ مثلا خنک نگهداشتن ترانس(گزاشتن رادیاتور آلومینیومی براش یا وصل کردنش به بدنه فلزی منبع تغزیه) روی جریانی که ازش میشه کشید تاثیر مثبتی داره ؟

پیشاپیش از کمکتون ممنونم :biggrin:
                با سلام :
                آداپتور اولی شما حتی با سیاه شدن دیود ها سالمه چون ولتاژ 17 ولت بدون بار را نشان می دها. ولی چون جریان آن را 1.3 آمپر گفته در صورتی که جریانی بیش ار یک آمپر از آن اشتفاده می کنید از یک دیود 2 آمپری استفاده کنید.
                در مورد آداپتور دومی که فرمودید وزوز میکند این عیب اول از شل بودن ورقه های ترانس می باشد که با زدن کمی محلول شارلاک چسب منسب باید حل شود. ولی اگر بدون بار وزوز کرد و گرم شد، وجود اتصالی در مدار حتمی می باشد.
                علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsan_zt نمایش پست ها
                  ممنون از جواباتون .
                  راستش دیدم برد زیر دیود ها سیاه شده، حتی ترانس رو هم آب کرده بود، مشخص بود که دمای خیلی زیادی دیود ها تولید میکنند که خیلی طبیعی نیست. با خودم فکر کردم قبل از اینکه مشکلی پیش بیاد، ایرادو رفع کنم (واسه همینم داخل عنوان "نگهداری" رو نوشتم :biggrin: ). فکر میکنم یا جریان خیلی زیادی از دیود ها گذشته یا اینکه مقدار اون خازن(2200 میکرو فاراد) زیاده و فشار میاره روی پل دیودی ولی چون مطمئن نیستم گفتم بپرسم ...
                  مشکل من اینه که ظرفیت بالاتر ار 220 میکروفاراد رو نمیتونم با مولتی متر اندازه بگیرم و برای تستش، تست بوق رو داخل نت نوشته بود، که اگه روی بازر مولتی متر بزاریم و به دو سر خازن بزنیم نباید بوق بزنه، اگه زد خازن خرابه، ولی من به هر خازنی چه درست جه خراب زدم، بوق زد !
                  من میخوام از 7805 استفاده کنم( البته lm317 هم دارم). در اصل میخوام ولتاژ آداپتور رو با رگولاتور تثبیت کنم و بعد به ماژول شارژر باتری لیتیومی 4056 وصل کنم . این ماژول بیشترین جریانی که مصرف میکنه 1 آمپر هست.
                  ,سلام در مورد دیود شما به نظر میرسه یک آمپر هست واسه همین داغ میکنه 4 تا دیود شاتکی 2 آمپر یا بالاتر بگیر.اگر آداپتور قدیمی هست حتما خازنشو عوض کن.برای محاسبه ظرفیت خازن فرمولاسیون داره که تو فرمولاسیونش مقدار حدکثر افت ولتاژ رو شما تعیین میکنین ولی به طورتقریبی واسه هر آمپر 1000 میکرو فاراد میتونین استفاده کنین.اگر ورق های آهنی تراس لق میخوره اونو درستش کنین یا با چسب ثابت کنین ویا بهتره ورق هم اندازه خودشو اضافه کنین.ولتاژ خازن حدود 30 در صد بالاتر از ولتاژی که دو سرش داره باید باشه.ظرفیت خازن اگه زیاد باشه مشکلی ایجاد نمیکنه(فقط موقع پر شدن خازن شاید دیود ها داغ بشه)ولی اگه ظرفیت کم باشه نمینه ولتاژ را صاف کنه.در مورد رگولاتور باید تو ورودی و خروجی حتما خازن بزاری.اگر جریان مصرفی شما در حد توان ترانس باشه نیاز به هیت سینک نداره.موفق باشین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X