اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در تغذیه میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در تغذیه میکرو

سلام دوستان
    یه مدار میخوام ببندم شامل :
    دو آرمیچر 6 ولتی با جریان کشی هر کدام 250 میلی آمپر
    یه آرمیچر 6 ولتی با جریان کشی 110 میلی آمپر
    یه فرستنده 5 ولتی با جریان کشی 25 میلی آمپر
    و یه Atmega8A با تغذیه 2.7 تا 5.5 ولت

مشکل اینجاست که برای تغذیه فقط مجاز به استفاده از باطری قلمی هستم
    اگه 4 تا باطری رو سری کنم بشه 6 ولت ، با توجه به جریان های اولیه آرمیچر ها فکر میکنم میکرو هنگ کنه ، تجربه دارین؟
    اگه یه رگولاتور 3 ولت هم ببندم بازم فکر نکنم کارم مهندسی باشه ، نظر شما چیه؟

پیشنهادی با توجه به محدودیت ها دارین؟ (یه ربات ساده کنترلی دیگه) :nerd:
    *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

پاسخ : مشکل در تغذیه میکرو

نوشته اصلی توسط 0121takpa
    سلام دوستان
    یه مدار میخوام ببندم شامل :
    دو آرمیچر 6 ولتی با جریان کشی هر کدام 250 میلی آمپر
    یه آرمیچر 6 ولتی با جریان کشی 110 میلی آمپر
    یه فرستنده 5 ولتی با جریان کشی 25 میلی آمپر
    و یه Atmega8A با تغذیه 2.7 تا 5.5 ولت

مشکل اینجاست که برای تغذیه فقط مجاز به استفاده از باطری قلمی هستم
    اگه 4 تا باطری رو سری کنم بشه 6 ولت ، با توجه به جریان های اولیه آرمیچر ها فکر میکنم میکرو هنگ کنه ، تجربه دارین؟
    اگه یه رگولاتور 3 ولت هم ببندم بازم فکر نکنم کارم مهندسی باشه ، نظر شما چیه؟

پیشنهادی با توجه به محدودیت ها دارین؟ (یه ربات ساده کنترلی دیگه) :nerd:
    اگه مشکلت فقط در زمان راه اندازی هست با خازن بزرگ تغذیه رو بای پس کن
    التماس دعا

دیدگاه

توی مدارهایی که بار سلفی داریم، بهتره تغذیه میکرو از بقیه مدار جدا باشه، که راحت ترین راه برای این جدا سازی استفاده از همون رگولاتور هستش که فرمودید. از رگولاتور 3.3 استفاده کنید با خازن های تغذیه در ورودی و خروجی با رنج های مناسب.
      چون همینن الان هم اگر بخواید تغذیه رو مستقیم به میکرو بدید آسیب میبینه باید ولتاژ رو کاهش بدید. برای اطمینان از عدم هنگ میکرو حتما فیلتر LC رو روی تغذیه ورودی میکرو ببندید .
      از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

رگلاتور تلفات زیادی داره می تونید از تغذیه با دیود وصل کنید به میکرو رو تغذیه طرف میکرو هم خازن قرار بدید این جوری حتی اگه ولتاژ ورودی به شدت هم کم بشه خازن برای میکرو جریان رو تامین می کنه و خازن میکرو به قسمت های دیگه جریان نمی ده
        التماس دعا

دیدگاه

دوستان اگه دیود زنر بذارم سر تغذیه میکرو مثلا 3v3 اون وقت برای آرمیچر ها هم ولتاژ 3.3 ولت میشه؟
          راستش شک دارم حتی با رگولاتور و خازن و فیلتر جریان صافی به میکرو برسه
          :sad:
          *_**_**_* دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت پیامبراعظم(ص) *_**_**_*

دیدگاه

دوستان اگه دیود زنر بذارم سر تغذیه میکرو مثلا 3v3 اون وقت برای آرمیچر ها هم ولتاژ 3.3 ولت میشه؟
            راستش شک دارم حتی با رگولاتور و خازن و فیلتر جریان صافی به میکرو برسه
            :sad:
            زنر با مقاومت باید وصل کنید و ولتاژ ارمیچر هاتون می تونه همون 6 بمونه اون کاری که گفتم انجام بدین نتیجه می گیرید ایشالا
            التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
              زنر با مقاومت باید وصل کنید و ولتاژ ارمیچر هاتون می تونه همون 6 بمونه اون کاری که گفتم انجام بدین نتیجه می گیرید ایشالا
              حقیقیتش اول متوجه نشدم منطورتون از قرار دادن دیود چیه :mrgreen:

اگه موتور جریان زیادی بکشه و ولتاژ ، افت شدیدی داشته باشه دیگه دیود هدایت نمیکنه چرا که ولتاژ سر کاتد ، که همون ولتاژ سر خازنه از ولتاژ آند ، که همون ولتاژ افت کرده هست ، بیشتره :read:

در ضمن روش شما از روش استفاده از رگولاتور خیلی بهتره ؛ رگولاتور ولتاژی رو رگوله میکنه که حداقل 1.5 ولت از ولتاژ خودش بیشتر باشه یعنی 4.8 ولت ، ولی در طرح شما فقط 0.7 ولت کم میشه و تا افت ولتاژ باطری تا 3.5 ولت جواب میده که اختلافش میشه ، 1.3 ولت بهره بیشتر از باطری ، احسنت به شما :applause:

با توجه به 3 آرمیچر 250 میلی آمپری و اینکه تغذیه ما 4 تا باطری قلمی 1.5 ولتیه سری هست میزان خازن پیشنهادی چقدره؟
              هرچی بیشتر بهتره؟

دیدگاه

حقیقیتش اول متوجه نشدم منطورتون از قرار دادن دیود چیه :mrgreen:

اگه موتور جریان زیادی بکشه و ولتاژ ، افت شدیدی داشته باشه دیگه دیود هدایت نمیکنه چرا که ولتاژ سر کاتد ، که همون ولتاژ سر خازنه از ولتاژ آند ، که همون ولتاژ افت کرده هست ، بیشتره :read:

در ضمن روش شما از روش استفاده از رگولاتور خیلی بهتره ؛ رگولاتور ولتاژی رو رگوله میکنه که حداقل 1.5 ولت از ولتاژ خودش بیشتر باشه یعنی 4.8 ولت ، ولی در طرح شما فقط 0.7 ولت کم میشه و تا افت ولتاژ باطری تا 3.5 ولت جواب میده که اختلافش میشه ، 1.3 ولت بهره بیشتر از باطری ، احسنت به شما :applause:

با توجه به 3 آرمیچر 250 میلی آمپری و اینکه تغذیه ما 4 تا باطری قلمی 1.5 ولتیه سری هست میزان خازن پیشنهادی چقدره؟
                هرچی بیشتر بهتره؟
                ما هیچ وقت هرچه بیشتر بهتر نداریم چون تو مهندسی همیشه چیزی که می گیرید بهایی هم داره و باید مصالحه کنید اگه خازن رو بزرگ کنید وقتی ولتاژ افت کنه دیرتر برمیگیرده به ولتاژ اولیش چون جریان شما محدوده
                توصیه من استفاده از یک خازن 220 یا 470 برای میکرو و یک خازن 1000 روی 6 ولت هست که البته من این مقادیر رو تجربی عرض کردم و از مشخصات دقیق مدار شما اطلاعی ندارم و اگه مشکل مرتفع نشد خازن میکرو رو بزرگتر کنید
                التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
                  ما هیچ وقت هرچه بیشتر بهتر نداریم
                  تسلیم :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X