اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هارمونیک در برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هارمونیک در برق

سلام به همگی
    آیا کسی در مورد هارمونیک اطلاعاتی داره ؟
    و با چه مدار الکترونیکی میشه آن را محاسبه کرد ؟

پاسخ : هارمونیک در برق

با سلام خدمت شما دوست عزیز
    این یک سوال خیلی مهمه
    من از این سوال شما ممنون هستم :applause:
    راستش این برای خود من هم سواله؟؟؟
    می دونید بحث هارمونیک همیشه جایی مطرح می شه که منبع و مولد سینوسی نتونه یه موج کاملا سینوسی بسازه
    این مشخصه که یه موج کاملا سینوسی هیچ هارمونیکی نداره ....
    ولی حالایه موجی رو در نظر بگیرید که خیلی شبیه سینوسیه ولی یه تفاوت هایی هم داره
    جناب فوریه اومده و گفته که دلیل اینکه این موج یه موج سینوسی کامل نیست اینه که این موج دارای هارمونی هستش
    یعنی اینکه این موج برآیند تعداد نامحدودی موج سینوسی با فرکانس های مختلفه که در نهایت این موج رو تشکیل دادن.
    این خیلی موضوع جالبیه هر شکل موجی رو شما در نظر بگیرید بر آیند تعداد نامحدودی از موج های سینوسیه....
    نتیجه : هارمونی قابل دیدن نیست بلکه هارمونی فقط خودش رو توی تغییر شکل یه موج نشون می ده.
    این رو شما می دونید اگه در یک مولد ac هیچ یک از هارمونی ها خنثی نشه شکل موج خروجی یه موج مربعی می شه که لبه های مایلی داره...
    شما گفتید آیا مداری هست که بتونه این رو اندازه گیری کنه.
    من شنیدم که هست البته نه تو ایران
    خیلی گرون قیمت و خیلی کاربردیه برای مصارف صنعتی.
    یه پیشنهاد :
    شما هارمونی های استاندار موجود در مولد ها رو شناسایی کنید و بررسی کنید که اثر اونها کی بیشتر میشه
    و چه تاثیراتی در موج خروجی و سیشستم ها می ذاره بعد در مورد سنس کردن اون به طور منطقی و مقابله با اون کار کنید
    :job: :job:
    چون این طور سیستم تقریبا ارزش ریالی بالایی داره و اکثر کارخانه های صنعتی به اون نیاز دارن
    امیدوارم اطلاعات مبتدیانه ی من به درد شما بخوره
    در خدمتتون هستم.
    موفق باشید :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سلام
      یکی از شرکتهای فعال در دنیا الکترفلو electroflow این شرکت آمریکائی ، جدیدا 2300 دستگاه جهت کل پستهای زمینی توزیع عربستان فروخته ویک نماینده هم در ایران جدیدا داره .( اگه جستجو کنید حتما پیدا میکنید.)
      در خصوص هارمونیکها وکیفیت توان 12 جلد استاندارد فارسی دارم که pdf حجم آنها 20 مگه اگر خواستید می تونم تقدیم کنم.
      مرسی
      :angry:

دیدگاه

در این شکل ابتدا مشخصه ولتاژ جریان یک بار خطی ترسیم شده است که این مشخصه خطی است. همچنین همین مشخصه برای بارهای غیر خطی هم ترسیم شده است که نشانگر است که رابطه بین ولتاژ و جریان غیر خطی است.
        حال تصور کن که اگر بارخطی در جریانمتناوب با ولتاژ دارای شکل موج سینوسی قرار گیرد جریان آن هم سینوسی خواهد بود.
        اما اگر یک بار غیر خطی در به ولتاژ سینوسی متصل شود دیگر جریان آن سینوسی نخواهد بود و از فرم سینوسی خارج خواهد شد.(شکل2

برطبق بسط سری فوریه که میتوان هر تابع متناوب را برحسب مجموع چند موج سینوسی با فرکانسهای مختلف نوشت ما میتوانیم شکل موج غیر سینوسی حاصل را به مولفه های سینوسی با فرکانهاس مختلف تجزیه کنیم که اگر این موجهای سینوسی با هم جمع شوند شکل موج اصلی حاصل میآ‌شوند. در شکل2 این مطلب قابل مشاهده است.
        از میان شکل موجهای سینوسی آن موجی که یا شکل موج اصلی هم فرکانس است، هامونیک اول - اگر فرکانسش دو برابر باشد هارمونیک دوم. اگر n برابر باشد هارمونیک nام است.
        وقتی که هر دو نیم سیکل مثبت ومنفی یک موج شبیه یکدیگر باشند، سری فوریه فقط شامل هارمونیک های فرد است. درحقیقت وجود هارمونیک های زوج اغلب نشان دهنده وجود اشکالی در سیستم است.
        پس وجود بارهای غیر خطی مانند ادوات الکترونیک قدرت، کامپیوتر های خانگی، لامپ های کم مصرف، کوره های قوس الکتریکی ایجاد هارمونیک میآ‌کنند.
        سخت ترين چيزي كه مي توان در زندگي ياد گرفت اين است كه از روي كدام پل
        بايد رد شد و كدام پل را بايد خراب كرد
        از سه چيز متنفرم 1- خيانت 2- دروغ 3- نامردي
        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

با سلام
          نوشته اصلی توسط m_d1360
          سلام به همگی
          آیا کسی در مورد هارمونیک اطلاعاتی داره ؟
          و با چه مدار الکترونیکی میشه آن را محاسبه کرد ؟
          چند سال قبل من یک پروژه برای یک شرکت بزرگ در زمینه دستگاههای اندازه گیری و کنترل(اصلاح ضریب توان ،
          کنتور چند تعرفه ای ، دیتا لاگر ، Event Recordr ) کار کردم توی اون کنتور هارمونیک ها لحاظ شده بودند ، تا جائی
          که امکان داره براتون توضیح میدم.
          عمل اساسی برای شناسائی و محاسبه هارمونیک دو روش وجود داره :
          1- استفاده از از آی سی های خاص که برای این منظور ساخته شدند(نظیر محصولات Analog Devices).
          2- استفاده از یک A/D و ترجیحا" DSP با شرائط خاص.
          افتادگی آموز اگر طالب علمی
          هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X