اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال : مقاومت چند اهم برای این LED ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال : مقاومت چند اهم برای این LED ؟

سلام دوستان
    من سفارش 34273 رو ثبت کردم معطل خرید این مقاومتها براش هستم
    این LED زیر رو میخوام با باتری 12 ولت ماشین روشن کنم اگر زحمتی نیست بگین مقاومت چند اهم برای تبدیل ولتاژ 12 به 2.3v لازمه؟
    1W LED LITEON
    http://eshop.eca.ir/power-led-%D9%88%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7/1464-1W-LED-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2.html

پاسخ : سوال : مقاومت چند اهم برای این LED ؟

نوشته اصلی توسط Haswell
    سلام دوستان
    من سفارش 34273 رو ثبت کردم معطل خرید این مقاومتها براش هستم
    این LED زیر رو میخوام با باتری 12 ولت ماشین روشن کنم اگر زحمتی نیست بگین مقاومت چند اهم برای تبدیل ولتاژ 12 به 2.3v لازمه؟
    1W LED LITEON
    http://eshop.eca.ir/power-led-%D9%88%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7/1464-1W-LED-%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2.html

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
    با توجه به این که شما می خواهید این ال ای دی را روی خودرو وصل کنید، ولتاژ باتری خودرو در هنگام روشن بودن می شود 14 ولت و چون جریان این ال ای دی طبق کاتالوگ 0.3 آمپر یا 300 میلی آمپر است ، پس شما باید از یک مقاومت 47 اهم 5 وات آجری استفاده کنید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

یعنی یه مقاومت میخواد 14 ولت رو به 2.4ولت تبدیل کنه دقت کردید با تلرانس 5 درصد مقاومت ها اگه ولتاژ بیشتر از 2.4 بشه ال ای دی پَر
      از دو چیز بسیار زیاد یاد گرفتم (1) نمونه مدارهای موجود در سایت های خارجی (2) مهندسی معکوس بردهای غیر ایرانی. به نقل از آقای مرتضی امانی
      --------------------------------------------------------
      تمام دنیا ما را تحریم کرده اند؛ حداقل خودمان همدیگر را تحریم نکنیم. به نقل از pencil
      --------------------------------------------------------
      اشک هایی که پس از هر شکست ریخته میشوند همان عرق هاییست که برای پیروزی ریخته نشده است. mehran901

دیدگاه

ممنون عزیزان
        اما جسارتا دو نکته

1.اخیرا تعدادی مقاومت 47 اهم (توان پایین) گرفتم که برای تبدیل 5v به حدود 2.3~2.4v استفاده کردم (دو تا چراغ مطالعه USB ساختم هر کدوم با حدود 50-30 عدد LED SMD مخلوط سفید و زرد 7020 و 8520). حالا چطور ممکنه مقاومت 47 اهم برای تبدیل 12v به 2.3 هم کاربرد داشته باشه؟ :eek:

2.توسط منبع تغذیه ی متغیر و دقیق بارها امتحان کردم بجز مدلهای بسیار ریز مثل 1210 که برای ولتاژهای زیر 2v ساخته شدند، اغلب LED SMDها تا حدود 3.8v توان تحمل دارند و بعد از اون افزایش ولتاژ تا 4.5v نه تنها باعث نوردهی بیشتر نمیشه بلکه باعث داغ شدن و سوختنشون خواهد شد. پس بازه ی 2.4 تا 3v حدی مطمئن و پایدار هست خصوصا این مدل مذکور که از نوع power LED هست و رسما ولتاژ کاریش تا 3.3v هم اعلام شده

تجربه:
        قبلا با power LEDهای قرمز 1W البته مدل لنز دار پخش نور (که بنظرم گرمای تولیدی کمتری نسبت به این مدل لایتون داره) یک فقره چراغ سوم ترمز خودرو بالای شیشه عقب پرنور و باکیفیت ساختم که شامل یک آرایه ی 20 تایی این LEDها روی یک برد سوراخدار 1.5×30 سانت بود. و چون هر 5 تا LED با هم سری شده بودند کلا نیاز به استفاده از مقاومت منتفی بود لذا مجموعه بسادگی داره با ولتاژ 12 خودرو کار میکنه بدون مشکل ویا داغ شدن
        دیروز یک مجموعه 20 تایی LEDهای لایتون رو هم برای همین منظور مونتاژ کردم اما چون این مرتبه برد در نظر گرفته به اندازه ی 3-2 تا LED فضا اضافه آورد بفکر افتادم این تعداد اضافی رو بکمک مقاومت مستقل برای هر کدوم نصب کنم و در این تاپیک مطرح کردم. گرچه فکر کنم قید این فضای اضافه و استفاده از مقاومت رو بهتره بزنم و با برش بخش اضافی برد یکجوری با همون 20 تا قضیه فیصله پیدا کنه
        اگر شخص دیگری هم خواست چنین چیزی بسازه پیشنهاد می کنم سراغ همین power LED های لایتون بره. یکبار برای چراغ سوم ترمز پژو 206 از 20 تا smd مدل 5630 استفاده کردم بد نشد اما نوردهی آنچنان چشمگیری که توقع اولیه ام بود (خیره کنندگی) نداشت. البته شاید با دو برابر کردن تعداد smdها بشه جواب بهتری گرفت ولی در هر حال power LEDها مخصوصا انواع 1Wکه داغ هم نمیشن نصب ساده تری داشته و کارایی خیلی بهتری دارند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moghani1376
          یعنی یه مقاومت میخواد 14 ولت رو به 2.4ولت تبدیل کنه دقت کردید با تلرانس 5 درصد مقاومت ها اگه ولتاژ بیشتر از 2.4 بشه ال ای دی پَر
          مشخصات ال ای دی طبق کاتالوگ به قرار زیر است.
          1W LED قرمز 30/40LM مارک LITEON
          Product Chip: 40x40mil
          Chip Brand: LITEON-Taiwan
          Product Lumen :30-40LM
          Products Voltage :2.2-2.4V
          Products current :300mA
          Wavelength :620nm
          Viewing angle: 120 degrees
          جریان مصرفی 300 میلی آمپر، توان مصرفی یک وات، ولتاژ کار 2.2 الی 2.4 ولت.
          1- وقتی ال ای دی را برای نصب روی خودرو بکار می برند ولتاژ را 14 ولت محاسبه می کنند نه 12 ولت چون به محض روشن شدن خودرو ولتاژ 14 ولت می شود.
          2- اگر ما ولتاژ 14 ولت را تقسیم بر جریان 300 میلی آمپری کنیم می شود 46.66 اهم که این مقاومتی جزو رنج استاندار نمی باشد پس نزدیک ترین رنج 47 اهم می باشد. و چون جریان عبوری این مقاومت 300 میلی آمپر است پس توان آن می شود 4.2 وات که نزدیک ترین رنج استاندارد به آن می شود 5 وات آجری. ( این محاسبه توان در حال اتصال کوتاه ال ای دی با 0.8 وات اضافه توان است. لازم به ذکر است تولرانس مقاومت های آجری سیمی حداکثر زیر 1 درصد است نه 5 درصد.
          3- چون حداکثر جریان عبوری در این مدار بدون ال ای دی 300 میلی آمپر است، پس با نصب ال ای دی جریان و افت ولتاژ از مقدار تعین شده کم تر و ال ای دی بدون خطر کار می کند. در واقع نوعی محدود کننده جریان در این مدار لحاظ گرده است.
          4- اگر ما ولتاژ 2.4 ولت را منهای 14 ولت برق خودرو کنیم با جریان 0.3 آمپری مقاومت می شودتقریبا 38 اهم 3.2 وات که نزدیک ترین رنج 3 وات آجری است 0.2 وات کم تر . اگر ال ای دی در اثر گرم شدن مقاومت آن کاهش یابد جریان عبوری بیش از بیش از 300 میلی آمپر، بعلت نداشتن محدود کننده جریان در روش دوم باعث از بین رفتن ال ای دی می شود.

دیدگاه

سلام 14 ولت منهای ولتاژ کارکرد ال ای دی 2.2 تا 2.4 تقسیم بر جریان 300 میلی

دیدگاه

آقا ممنون استفاده کردیم از پاسخها :job:

دیدگاه

ضمنا مقاومت آجری 47 اهم توی فروشگاه ندیدم. اگر هست لطفا لینکش رو بدین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Haswell
                  ضمنا مقاومت آجری 47 اهم توی فروشگاه ندیدم. اگر هست لطفا لینکش رو بدین
                  مقاومت 47 اهم آجری در وات های 5 و 10 وات جزو رنج های استاندارد می باشد. اگر در فروشگاه های سایت وجود ندارد، دلیلی ندارد، که در فروشگاه های دیگر وجود نداشته باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                    سلام 14 ولت منهای ولتاژ کارکرد ال ای دی 2.2 تا 2.4 تقسیم بر جریان 300 میلی
                    علت استفاده از مقاومت 47 اهم 5 وات بجای 38 اهم 3.2 وات به قرار زیر است.
                    اگر ما ولتاژ 2.4 ولت را منهای 14 ولت برق خودرو کنیم با جریان 0.3 آمپری مقاومت می شود تقریبا 38 اهم 3.2 وات که نزدیک ترین رنج 3 وات آجری است 0.2 وات کم تر . اگر ال ای دی در اثر کارکرد و گرم شدن مقاومت آن کاهش یابد جریان عبوری بیش از بیش از 300 میلی آمپر، می شود. ( بعلت نداشتن محدود کننده جریان بیش از 0.3 آمپر ) . در این روش چون محدود کننده جریان نداریم، جریان مازاد باعث از بین رفتن ال ای دی می شود.

دیدگاه

دوستان یک سوال
                      برای آرایش 5×4 تایی زیر از Power LEDهای مذکور که با برق خودرو قراره روشن بشه چه مقاومتی پیشنهاد می کنین؟
                      ممنون

دیدگاه

تصویر اصلاح شد
                        با حساب خودم یک مقاومت 47 اهم 15 وات کافیه
                        آیا این درسته؟

دیدگاه

نبود آقا؟ :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Haswell
                            نبود آقا؟ :cry:
                            با سلام :
                            اگر مطابق شکل ارائه شده که 4 ردیف 5 تایی باهم سری و در کل و هر ردیف سری بصورت 4 ردیفی موازی وصل شده اند، شما می توانید از یک مقاومت 12 اهم 20 وات برای کل ال ای دی ها استفاده کنید. (مطابق نقشه خودتان)

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوال : مقاومت چند اهم برای این LED ؟

نوشته اصلی توسط Haswell
                              تصویر اصلاح شد
                              با حساب خودم یک مقاومت 47 اهم 15 وات کافیه
                              آیا این درسته؟
                              با سلام:
                              خیر یک مقاومت 12 اهم 20 وات آجری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X