اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال : برای طراحی درایور استپ موتور با امکان تغییر سرعت....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال : برای طراحی درایور استپ موتور با امکان تغییر سرعت....

سلام به همه دوستان ....
    من میخوام یه استپ موتور قوی رو راه اندازی کنم ...
    میخوام سرعتشو کم و زیاد کنم ... ولی یک مشکل اساسی دارم
    من با L298 و L297 موتور رو درایو کردم ... حالا وقتی فرکانس رو تغییر میدم ولتاژ تغذیه موتور رو هم باید تغییر بدم (بین 4 تا 21 ولت)که فکر کنم منطقی نیست این کارم .. سیم پیچ های موتور رو هم بصورت موازی و bipolar بستم ...
    میخواستم بدونم بهترین مداری که میتونم ببندم که بتونم دور موتور رو تغییر بدم و خوب کار کنه چطوریه ...
    ممنونم ....

پاسخ : سوال : برای طراحی درایور استپ موتور با امکان تغییر سرعت....

اقا کسی نیست چیزی بگه ؟؟؟

دیدگاه

پاسخ : سوال : برای طراحی درایور استپ موتور با امکان تغییر سرعت....

برای درایو عادی موتور نیازی به تغییر ولتاژ نیست.
      نمی دونم منظورتون چیه ولی با افزایش فرکانس لزوما نیازی به افزایش ولتاژ نیست.
      اگر اینکارو بکنید بهتره ولی نکنید هم مشکلی پیش نمیاد.
      هرچی ولتاژ تغذیه بیشتر باشه جریان موتور هم بیشتره در نتیجه گشتاور بیشتره ولی یک مسئله هست که پاسخ زمانی سیم پیچ های موتور محدوده و کند انجام می شه.
      با افزایش سرعت , جریان کاهش پیدا می کنه و نیاز به ولتاژ بیشتری هست.
      یک تکنیک می زنن به نام Chopping که جریان رو یکدفعه سریع کاهش و افزایش بدن که میدان استاتور روتور رو بهتر دنبال کنه که سرعت ماکزیمم موتور استپر بیشتر بشه. برای این کار هم مثلا از یک منبع ولتاژ بالا استفاده می شه ولی جریان کمتر از V/R نگه داشته می شه و وقتی لازم شد کل ولتاژ روی سیمپیچ می فته که شیب جریان بیشتر بشه و جریان سریع تر تغییر کنه و وقتی جریان به میزان مورد نظر رسید ولتاژ محدود می شه.
      اینکارو می تونید با رگولاتور جریان خطی انجام بدین ولی کلا کار سخته منم تا بحال انجام ندادم. منظورم از رگولاتور خطی همون 4 تا سویچی هستن که جریان 4 فاز موتور رو قطع و وصل می کنند باید به صورت خطی جریان رو محدود کنند با میزانی تلفات.
      یک روش هم سری کردن مقاومت با سیم پیچ های موتور است و دقیقا یادم نمیاد چه طور کار می کنه ولی تلفات افزایش پیدا می کنه.
      شاید هم بتونید یک باک بزارین و با افزایش فرکانس ولتاژ رو زیاد کنید.
      درباره Chopping و انواع تکنیک هاش تحقیق کنید شاید جوابتون همین باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X