اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در تقویت خروجی سنسور دما lm35 برای قطع و وصل کردن رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در تقویت خروجی سنسور دما lm35 برای قطع و وصل کردن رله

با سلام دوستان عزیز

میخوام یه مدار اندازه گیری دما با lm35 داشته باشم که وقتی دمای محیط به یه حد مشخصی رسید یه رله رو وصل کنه و اون حدمشخص هم قابل تنظیم باشه
    نمایشگر و ... هیچی نمی خواد بازه دما هم بین 0 تا 50 تغییر میکنه ، همه چیز با ترانزیستور BJT

مدارش چجوری میشه دوستان ؟ کلا چند تا ترانزیستور میخواد ؟ دو تا کافیه یکی برای تقویت و یکی برای سویچ ؟

ولی هر چی کتاب هس در مورد تقویت سیگنال DC چیزی نگفتن همه سیگنال کوچیک Ac رو بررسی کردن ، این که DC چجوری باید تقویت کنم؟

یه تقویت کننده تو پروتئوس شبیه سازی کردن هر چی دما رو بالا میبردی بجای اینکه ولتاژ خروجیم افزایش پیدا کنه کاهش پیدا میکرد ... oo:

اگ لطف کنین مدارش بذارید ممنون میشم !

در عمل میتونم مدار زیر رو ببندم ؟ اخه زمین Lm35 به ولتاژ تونن وصل کردم -------ولتاژ بالایی 12 ولت
    https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZoXnzZLY5cpyFGuejsqsB21F3w1f0Vviqy

پاسخ : مشکل در تقویت خروجی سنسور دما lm35 برای قطع و وصل کردن رله

دوست عزیز، کاری که شما می خواید یه مقایسه ساده ولتاژه که بهتره از پ امپ یا مقایسه گر استفاده کنید و به خودتون دردسر ندید.
    در غیر اینصورت باید دانش درست و درمونی در مورد الکترونیک آنالوگ داشته باشید. شما یه تقویت کننده تفاضلی (از همونا که جفت ترانزیستور داره) لازم دارید که گینش خیلی زیاد باشه. برای طبقه بعد، باید یه بافر ولتاژ درست کنید که امپدانس خروجی طبقه تفاضلی رو کم کنه. آخرش هم به یه صفر و یک می رسید که می تونید بدید به یه ترانزیستور و رله رو فعال کنید.

مداری که کشیدید چندان جالب نیست. می تونید با سعی و خطا توی پروتئوس شبیه سازی کنید و نتیجه رو بررسی کنید.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

قسمت اصلی مدارتون اشمیت تریگر هست بعدش یک تقویت کننده cc برای جریان رله و قبلش هم اگه لازم باشه یک تقویت کننده واسه گین
      چرا ترانزیستور level می خواین ببندید؟

http://www.noandishaan.com/forums/thread116502.html
      التماس دعا

دیدگاه

چرا از میکرو استفاده نمیکنید ؟ محدودیت دارید ؟( با میکرو خیلی راحت بدون دردسر تقویت میتونید این مدارو راه بندازید دقتتنم بالا میره .)
        معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi210
          چرا از میکرو استفاده نمیکنید ؟ محدودیت دارید ؟( با میکرو خیلی راحت بدون دردسر تقویت میتونید این مدارو راه بندازید دقتتنم بالا میره .)
          بعضی از دوستان حتی وقتی می رن نونوایی سنگکی به این فکر هستن که چرا شاطر بزرگوار از میکروکنترلر استفاده نمی کنه نون بپزه!!
          عزیز دلم، همه تجربیات کوتاه مدت شما تو زمان شکوفایی پر سرعتِ دنیای میکروکنترلر بوده و شما فکــــــــــر می کنید که همه چیز با میکروکنترلر راحت تر و دقیق تر و ارزون تر و قابل اطمینان تره. لازمه توجه داشته باشید که شما فقط فــــــکـــــــــــــر می کنید که همه چیز با میکروکنترلر راحت تره و دقیق تره و ارزون تره و ... واقعیت چیز دیگریست~~~
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
            بعضی از دوستان حتی وقتی می رن نونوایی سنگکی به این فکر هستن که چرا شاطر بزرگوار از میکروکنترلر استفاده نمی کنه نون بپزه!!
            عزیز دلم، همه تجربیات کوتاه مدت شما تو زمان شکوفایی پر سرعتِ دنیای میکروکنترلر بوده و شما فکــــــــــر می کنید که همه چیز با میکروکنترلر راحت تر و دقیق تر و ارزون تر و قابل اطمینان تره. لازمه توجه داشته باشید که شما فقط فــــــکـــــــــــــر می کنید که همه چیز با میکروکنترلر راحت تره و دقیق تره و ارزون تره و ... واقعیت چیز دیگریست~~~
            دقیقا همین طوره مدارات انالوگ هم جایگاه خواص خودشون رو دارند و چیزی که بسیار مفید هستش اینه که بتونیم از همه چیز در کنار هم به بهترین شکل استفاده کنیم
            التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi210

با میکرو قبلا این کارو انجام دادم ، پروژه الانم فقط با ترانزیستور ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                دوست عزیز، کاری که شما می خواید یه مقایسه ساده ولتاژه که بهتره از پ امپ یا مقایسه گر استفاده کنید و به خودتون دردسر ندید.
                در غیر اینصورت باید دانش درست و درمونی در مورد الکترونیک آنالوگ داشته باشید. شما یه تقویت کننده تفاضلی (از همونا که جفت ترانزیستور داره) لازم دارید که گینش خیلی زیاد باشه. برای طبقه بعد، باید یه بافر ولتاژ درست کنید که امپدانس خروجی طبقه تفاضلی رو کم کنه. آخرش هم به یه صفر و یک می رسید که می تونید بدید به یه ترانزیستور و رله رو فعال کنید.

مداری که کشیدید چندان جالب نیست. می تونید با سعی و خطا توی پروتئوس شبیه سازی کنید و نتیجه رو بررسی کنید.
                محدودیت استفاده از BJT دارم ،فقط ترانزیستو
                در ضمن اون مدار بالا فقط واسه تقویت استفاده کردم و هنوز واسه سویچ استفاده نکردم
                پس شما میفرمایید که برم اول درمورد بستن مدار تقویت کننده تفاضلی مطالعه کنم ؟ اون بافر که میگید از یه ترانزیستور استفاده کنم تو حالت بیس مشترک ؟ واسه تنظیم دما مرجع قطع و وصل هم یه پتانسیومتر در قسمت تقویت کننده تفاضلی بذارم ؟

دیدگاه

برای بافر از cc استفاده کنید
                  بدون تفاضلی هم می شه اما تفاضلی قطعا بهتره می تونید داخل حلقه قرار بدید و گین ثابت داشته باشین
                  التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.ra
                    برای بافر از cc استفاده کنید
                    بدون تفاضلی هم می شه اما تفاضلی قطعا بهتره می تونید داخل حلقه قرار بدید و گین ثابت داشته باشین
                    ممنون ،برم مدارش شبیه سازی کنم مشکل بود مزاحم میشم
                    فقط یه سوال ؟ این خروجی lm 35 سیگنال کوچیک نیس ، DC هستش ،مشکل بوجود نمیاره ؟

دیدگاه

تغییرات ولتاژش برای 0 تا 50 ولت 0 تا 0.5 ولته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali.tohidi
                        ممنون ،برم مدارش شبیه سازی کنم مشکل بود مزاحم میشم
                        فقط یه سوال ؟ این خروجی lm 35 سیگنال کوچیک نیس ، DC هستش ،مشکل بوجود نمیاره ؟
                        پهنای باند تقویت کننده تون باید از dc باشه (خازن کوپلینگ نباید بزارید ...)
                        سیگنال کوچک تقریبی برای سیگنال ac است که درش تقویت کننده حول نقطه کار dc خطی در نظر گرفته می شه پس ...
                        اگه یک تقویت کننده تفاضلی با گین زیاد بسازی می تونی تو حلقه ازش استفاده کنی و پهنای باند هم از dc شروع می شه...
                        التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X