اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان فعال با کنترلر دیجیتال با avr یکسوساز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان فعال با کنترلر دیجیتال با avr یکسوساز

سلام دوستان
    من میخام این موضوع را برای پروژه ارشد بردارم پیاده سازی همچین مداری چه مشکلاتی داره ؟ اصلا چطوری میشه ساخت ؟ :nerd:
    من فقط میدونم مبدل بوست میخاد.
    خواهشا زودتر جواب بدبد

اضافه شده در تاریخ :
    تو رو خدا زودتر جواب بدید.

پاسخ : طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان با مبدل بوست و کنترلر دیجیتال با avr یکسوساز

برای ارشد خیلی خنده داره که بخوایین روی همچین مبحثی کار کننین اونم با AVR

موضوع خیلی سادس برای اصلاح ضریب قدرت کافیه اختلاف فاز حساب بشه که با یکی آشکار ساز گذر از صفر انجام میشه و همراهش یک بانک خازنی و خواندن ولتاز جریان هم که سادس حتی برای سه فاز

میمونه مبدل بوست که خیلی خیلی سادس هست با یک سوئیچ قدرت مثل ماسفت و ساخت یک سلف پاور و مدار فیلتر و فیدبک انجام میشه

تنها مشکلش هم شیلد کردن avr هست که نمیشه اسمش رو مشکل گذاشت چون راحت با ایزوله کردن قسمت کنترلر حل میشه

دیدگاه

پاسخ : طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان فعال با کنترلر دیجیتال با avr یکسوساز

نوشته اصلی توسط saranegar
      سلام دوستان
      من میخام این موضوع را برای پروژه ارشد بردارم پیاده سازی همچین مداری چه مشکلاتی داره ؟ اصلا چطوری میشه ساخت ؟ :nerd:
      خواهشا زودتر جواب بدبد

اضافه شده در تاریخ :
      سلام دوست عزیز
      این پروژه نسبتا خوبی است ولی برای ارشد شاید بهتره باarmپیاده سازی کنید وکمی کامل تر باقابلیت های بیشتر
      Ali Reza Tarkesh Esfahani

Yahoo: amt_1390@yahoo.com

دیدگاه

سلام دوستان
        خواهشا زودتر جواب بدبد

اضافه شده در تاریخ :
        دوست عزیز تو انجمن جستجو کنید مطلب زیاده زودتر به نتیجه می رسی
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

پاسخ : طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان با مبدل بوست و کنترلر دیجیتال با avr یکسوساز

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده ............®TJ Co
          برای ارشد خیلی خنده داره که بخوایین روی همچین مبحثی کار کننین اونم با AVR

موضوع خیلی سادس برای اصلاح ضریب قدرت کافیه اختلاف فاز حساب بشه که با یکی آشکار ساز گذر از صفر انجام میشه و همراهش یک بانک خازنی و خواندن ولتاز جریان هم که سادس حتی برای سه فاز

میمونه مبدل بوست که خیلی خیلی سادس هست با یک سوئیچ قدرت مثل ماسفت و ساخت یک سلف پاور و مدار فیلتر و فیدبک انجام میشه

تنها مشکلش هم شیلد کردن avr هست که نمیشه اسمش رو مشکل گذاشت چون راحت با ایزوله کردن قسمت کنترلر حل میشه
          اگه فیلتر خازنی بذارم مگه اصلاح توان غیر فعال نمبشه؟

دیدگاه

برای اصلاح ضریب توان به صورت راکتیو از بانک خازنی استفاده میشه من میخام اصلاح ضریب توان اکتیو باشه این چطوری انجام میشه؟

دیدگاه

پاسخ : طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان فعال

برای اصلاح ضریب توان به صورت راکتیو از بانک خازنی استفاده میشه من میخام اصلاح ضریب توان اکتیو باشه این چطوری انجام میشه؟
              سلام دوست عزیز . برای این کار باید مصرف کننده توان راکتیو بیاری تو مدار .

اگر خازن ها تو مدار شما توان q تولید کرده باشند . شما برای مصرف این توان باید سلف بیاری تو مدار .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اندازه گیری اختلاف زاویه بین جریان و ولتاژ و محاسبه کوسینوس این زاویه .

حالاشما باید با وارد کرده پله ای سلف کسینوس زاویه رو در حد 1 نگه دارید . یعنی برای مثال . ابتدا یه سلف 1 هانری وارد میشه و اگر کوسینوس فی نزدیک 1 نشد باز یه سلف دیگه با اندازه متفاوت من الان در حال پیدا کردن روابطشم . اگر پیدا کردم این جا قرار میدم .

شما فعلا مدار اندازه گیری کوسینوس فی رو طراحی کن برنامشو بنویس .

تا برسیم به اصلاح ضریب توان
              I'm going to
              RWTH Aachen
              University

دیدگاه

پاسخ : طراحی و ساخت مدار اصلاح ضریب توان فعال

من در ابتدا پست آخر استارتر تایپک رو نخوندم / الان متوجه چیزی شدم .

به احتمال قوی شما فرمول های محاسبه توان رو فراموش کردین .

در فرموال بالا p توان فعال ماست . حالا اگر زاویه بین ولتاژ و جریان 0 باشه کوسینوس اون زویه میشه 1 و ما به بیشترین توان اکتیو دست پیدا میکنیم .
                و همین طور توان راکتیو ما هم میشه 0 چون سینوس 0 همان 0 است .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                حالا اگر مدار ما سلفی خالص باشه . با در نظر گرفتن کوسینوس 90 درجه (چون ولتاژ سلف 90 درجه جلوتره ) کلا ما دیگه توان فعال نداریم . و همش میشه توان غیر فعال .

برای این که توان فعال رو اصلاح کنیم . باید به اندازه کافی خازن با مدار موازی کنیم . که کسینوس فی ما نزدیک به 1 بشه . تحت این شرایط میگن ضریب توان اصلاح شد .

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر مدار ما خازن باشه چون در خازن ولتاژ 90 در جه عقب تره و ما فی رو 90- در نظر میگیریم باز هم توان فعالمون 0 و توان راکتیو ما میشه q- یعنی خازن ما توان راکتیو تولید میکنه و در صورت استفاده نشدن این توان اتفاق های بدی تو مدار میوفته . برای اصلاح این ضریب ما به اندازه کافی سلف میاریم تو مدار تا ضریب توان ما نزدیک به 1 شه .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

باخوندن مطالب بالا باید متوجه شده باشید که اصلاح توان راکتیو وجود ندارد . و در اصل ما تمام این کار هارو برای اصلاح توان اکتیو میکنیم و همواره در تلاشین توان راکتیو ما 0 باشه تا تمام توانی که از شبکه میگیریم تبدیل به کار شه .

اگر مطالب بالا رو متوجه شدین حالا بگین که مداری که شما میخواین برای اصلاح ضریب توان شبکه سلفیه و یا شبکه خازنی ؟

ویرایش پست . من الان متوجه شدم که منظور استارتر اصلاح ضریب توان به صورت فعال بود . روش ارائه شده توسط اینجانب اصلاح ضریب توان اکتیو . به صورت غیر فعال بود .

این چیزی که شما میخوای دقیقا گرفتن مدرکت رو به 6 ماه بعد موکل کرد .

I'm going to
                RWTH Aachen
                University

دیدگاه

من منظورم تفاوت این دو مدار هست ک میفرستم مربوط به مقاله ای هست که استادم داده اون مداری ک فیلتر اکتیو هست بیس کار من هست.انگار پاور کامپیوتر هم از شبیه همین استفاده میشه.تو مقاله با یک آیسی انجام داده اما استادم گفته باید با avr باشه.
                  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید. اگه موضوع خوبی نیست عوضش کنم؟
                  http://upload7.ir/u/action?q=download&filename=KPcu6kYF.pdf

دیدگاه

دوستان چه اصراری دارن روشهای غیر فعال رو به زور بچپونن تو مسئله و بگن کاری نداره؟ اصلاح ضریب توان اکتیو کنترولر الکترونیکی نیاز داره و معمولا خروجیش dc میشه. اگر بخواید روی خط ac قرارش بدید avr از پس کل مسئله بر نمیاد. یعنی فقط میتونه نقش تصمیم گیرنده و اندازه گیری داشته باشه. باید از یک کنترولر انالوگ استفاده بکنید. ولی اگر از arm استفاده بکنید قابل اجراس. سخت افزار شما از یک اینورتر ماتریسی (12 سوییچ برای سه فاز) تشکیل شده که شما باید با درایو کردن 6 سوییچ عمل یکسوسازی کنترل شده (دوستان باز خراب نشید سر ما که یکسوسازی کاری نداره. این یکسوسازی یه خورده توابع ریاضیش متفاوته چون به جای اضافه کردن هارمونیک به شبکه باید باعث کم شدن هارمونیک های درشت بشه) انجام بدید و با درایو کردن 6 سوییچ دیگه با اعمال انرژی به شبکه به صورت هارمونیکی طوری که هارمونیک های به وجود امده توسط بارهای دیگه حذف بشه عمل اصلاح رو انجام بدید.

دقت بکنید که اصلاح کننده های فعال برای شبکه های سلفی و خازنی گرچه قابل اجرا هستن ولی صرفه اقتصادی ندارن. اصلاح کننده های سلفی و خازنی فقط میتونن اختلاف فاز جریان و ولتاژ رو تصحیح بکنن. تفاوت شکل جریان و ولتاژ رو نمیتونن برطرف بکنن. به این هارمونیک ها اصطلاحا اینهارمونیک گفته میشه. به راحتی قابل محاسبه نیست.

برای سخت افزارتون راجع به اینورتر های ماتریسی تحقیق بکنید. در صورت اجرای پروژه به 12 خط خروجی کنترلی و چند نمونه جریانی و ولتاژی قبل و بعد از شبکه ماتریسی تون به عنوان ورودی نیاز دارید. فکر نمیکنم با avr قابل پیاده سازی باشه.

در صورت نیاز به تامین بار dc مساله خیلی ساده تر میشه. یک خروجی مشکل رو حل میکنه ولی باز هم فکر میکنم avr از پس مسئله بر نیاد.
                    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X