اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی در مورد تجزیه آب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی در مورد تجزیه آب

با سلام.. .
    چند تا سوال راجب به تجزیه آب داشتم...که بتونم هیدروژن و اکسیژن آب رو جدا کنم توی نت چند تا مقاله دیدم که تونستن ویروسی دستکاری شده به نام M13 بسازن که میتونه آب رو تجزیه کنه اما چیز بیشتری در موردش نگفته بودند هیچ جا!!!! اگه امکان داره یه توضیحاتی بدید که زیست این ویروس چه گونه است.. و دوم اینکه کمی بیشتر در مورد تجزیه آب با الکترود توضیح بدید..... چه مقدار انرژِی لازم داره تا یک مول آب رو تجزیه کنه ؟(ولت و آمپر) و اینکه زمان مورد نیازش چه قدره برای آب مقطر؟ و اگه آب مقطر رو با 38 گرم نمک اشباع کنیم چه قدر زمان کاسته میشه؟و آیا میتوان برای سرعت بیشتر به جای 38 گرم نمک از 205 گرم شکر (محلول شکر اشباع) استفاده کرد؟ اگه میشه پس مقدار انرژی برای تجزیبه محلول اشباع شده آب با شکر رو هم بگید(مدت زمان-ولت-آمپر) و اینکه آیا روش های ساده تر که بشه آب رو تجزیه کرد وجود دارد؟
    با تشکر

پاسخ : سوالاتی در مورد تجزیه آب

سلام
    موردی که فرمودید بیشتر مربوط به دوستان شیمی میشه منتها یک تجربه دم دستی :
    آب رو با استفاده از ولتاژ و جریان متناوب مانند برق شهر می تونید تجزیه کنید. یاده ترین کار فرو بردن یک سیم برق در داخل یک ظرف آب است.

با توجه به اینکه کلاس هشتم هستید:
    - در انجام این آزمایش نهایت احتیاط را انجام دهید و حتما با کمک شخص دیگری انجام دهید.
    - ظرف حتما یا پلاستیکی و یا کریستال باشد.
    - در زمان انجام آزمایش به هیج وجه دست خود را داخل آب نکنید.
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

با سلام دوباره

تقریبا به نتیجه دارم میرسم....آقا مرتضی اینی که گفتی ولتاژ 220 ولت شهری وصل کنم احتمال میدم برای مقادیر زیاد باشه...
      توی یوتیوب گشتم بهترین روش, وصل کردن برق 12 ولت به فولاد زد زنگ (stainless steel) بود..

من تجزیه برای حدود 150 الی 200 میلی لیتر رو میخوام...تصمیم دارم از باطری های خودرو استفاده کنم...آمپر پیشنهادی تون چه قدره؟؟؟؟
      و اگر از 50 آمپر استفاده کنم میتونه مقدار هیدروژن رو برای یه موتور حدودا 10 سی سی هیدروژنی رو در لحظه ساپورت کنه!؟؟؟

با تشکر ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kiarash_bnd
        با سلام دوباره

تقریبا به نتیجه دارم میرسم....آقا مرتضی اینی که گفتی ولتاژ 220 ولت شهری وصل کنم احتمال میدم برای مقادیر زیاد باشه...
        توی یوتیوب گشتم بهترین روش, وصل کردن برق 12 ولت به فولاد زد زنگ (stainless steel) بود..

من تجزیه برای حدود 150 الی 200 میلی لیتر رو میخوام...تصمیم دارم از باطری های خودرو استفاده کنم...آمپر پیشنهادی تون چه قدره؟؟؟؟
        و اگر از 50 آمپر استفاده کنم میتونه مقدار هیدروژن رو برای یه موتور حدودا 10 سی سی هیدروژنی رو در لحظه ساپورت کنه!؟؟؟

با تشکر ....
        با سلام
        شما برای تجزیه آب باید از دو عدد ذغال داخل باتری قلمی، متوسط یا سایز ضخیم استفاده کنید. ( با باز کردن بدنه خارجی باتری و بر داشتن پوشش دور آن می توانید ذغال میله ای درون آن را برای استفاده این کار از آن جدا کنید). سپس دو عد ذغال باتری را که به عدد دوسیم متصل شده به قطب های منفی و مثبت یک باتری 12 ولت یا آداپتور وصل کنید و درون یک لیوان که تا بیش تر از نصف با آب و کمی نمک پر شده قرار دهید. کلید برق 12 ولت را روشن کنید و سپس مشاهده خواهید کرد که چگونه گاز ئیدروژن و اکسیژن از دو سز ذغال ها به بیرون بصورت حباب خارج می شوند. برای جمع آوری گاز ها می توانید از دو لوله آزمایشگاهی استفاده کنید.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

ممنون میشم اگه سوالاتی رو که پرسیدم رو حواب بدید
          :job:

دیدگاه

میخای hho generator بسازی برای ماشین؟

دیدگاه

ایول بابا :applause: :applause: :applause:
              زدی تو هدف
              راهکاری دارید؟

دیدگاه

خوب الان مشکلتون چیه؟

به این شکل نگاه کن:

فقط یخورده اسید یا نمک باید به آب بزنی تا واکنش شروع شه (یون ها حمال الکترون اند).

نمک رو زیاد نزن تا به جای اکسیژن ، کلر تولید نشه! (البته تو که اکسیژن رو لازم نداری. هر چقدر دلت خواست نمک بزن، هرچی بیشتر، سرعت واکنش بیشتر)

[glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
                درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

سلام
                  حتما از باتری یا اداپتور استفاده کنید استفاده از برق شهری خیلی خطرناک هست .(احتمال مرگ و معلولیت در صورت عدم رعایت نکات ایمنی)
                  محلول نمک را خیلی غلیظ نکنید چون در این حالت گاز کلر ازاد میشود وبسیار خطر ناک است .

از نوک اتود به جای زغال میتوانید استفاده کنید چند تا را با سیم نازک به هم ببندبد و به باتری وصل کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    میخای hho generator بسازی برای ماشین؟
                    مهندس سلام کار این دستگاه چیه معنی hho یعنی چی
                    همچون دیود ی ام که با ورق معکوس روزگار شکسته شده ام

دیدگاه

.آقا مرتضی اینی که گفتی ولتاژ 220 ولت شهری وصل کنم احتمال میدم برای مقادیر زیاد باشه...
                      حق با شماست، برای اینکه کلیات قضیه دستتون بیاد این رو گفتم
                      راستش رو بخوای وقتی هم سن شما بودم تقریبا کامپیوتری تو خونه ها وجود نداشت چه برسه به اینترنت و یوتیوب.... از دید نسل خودم گفتم :nice: :nerd:
                      از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حسین بیگدلی
                        خوب الان مشکلتون چیه؟

به این شکل نگاه کن:

فقط یخورده اسید یا نمک باید به آب بزنی تا واکنش شروع شه (یون ها حمال الکترون اند).

نمک رو زیاد نزن تا به جای اکسیژن ، کلر تولید نشه! (البته تو که اکسیژن رو لازم نداری. هر چقدر دلت خواست نمک بزن، هرچی بیشتر، سرعت واکنش بیشتر)

با تشکر از جواب جامع شما ... اما هنوز یک سوال دیگه دارم؟؟؟بعد از اینکه آب کاملا تجزیه میشه یه محلولی میمونه....توی یوتیوب آب رو تجزیه میکنن و بعدش یه محلول که دیگه اکسیژن و هیدروژن آزاد نمیکنه باقی میمونه و نمک هم قهوه ای میشه و ته نشین میشن..اون محلولی که آخر سر میمونه چیه؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad daraie
                          مهندس سلام کار این دستگاه چیه معنی hho یعنی چی
                          این دستگاهی که داره بحث میشه کاربردش این است که آب(H2O) رو تجزیه میکنه و دوتا ملکول هیدروژن و یک ملکول اکسیژن میده (البته از یک ملکول آب) و میشه با هیدروژن بدست اومده یک موتور هیدروژنی رو راه انداخت که خروجی موتور های هیدروژنی نه تنها گاز های سمی نیست که هیچ .. بلکه آب قابل شرب میباشد..

کارکرد این دستگاه ها هم تا جایی که اطلاعات کسب کردم اینطوریه:::به دو فلز فولاد زد زنگ برق وصل میکنیم ... البته به یه فلز منفی و به فلز دیگر مثبت باطری را وصل میکنیم بعد اون دو تا فلز رو داخل آب میکنیم و از یکی از فلز ها هیدروژن و از فلز دیگری اکسیژن تولید میشه...البته آبی که استفاده میشه باید در آب اسید یا باز و یا نمک قاطی کنیم ... اگه این کارو نکنیم آب تجزیه نمیشه...در ضمن به جای فولاد زد زنگ میشه از کربن((همونی که توی باطری های قلمی هست یا نوک مداد))

دیدگاه

یعنی کسی نیست باقی سوالام رو جواب بده؟ :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kiarash_bnd
                              این دستگاهی که داره بحث میشه کاربردش این است که آب(H2O) رو تجزیه میکنه و دوتا ملکول هیدروژن و یک ملکول اکسیژن میده (البته از یک ملکول آب) و میشه با هیدروژن بدست اومده یک موتور هیدروژنی رو راه انداخت که خروجی موتور های هیدروژنی نه تنها گاز های سمی نیست که هیچ .. بلکه آب قابل شرب میباشد..

کارکرد این دستگاه ها هم تا جایی که اطلاعات کسب کردم اینطوریه:::به دو فلز فولاد زد زنگ برق وصل میکنیم ... البته به یه فلز منفی و به فلز دیگر مثبت باطری را وصل میکنیم بعد اون دو تا فلز رو داخل آب میکنیم و از یکی از فلز ها هیدروژن و از فلز دیگری اکسیژن تولید میشه...البته آبی که استفاده میشه باید در آب اسید یا باز و یا نمک قاطی کنیم ... اگه این کارو نکنیم آب تجزیه نمیشه...در ضمن به جای فولاد زد زنگ میشه از کربن((همونی که توی باطری های قلمی هست یا نوک مداد))
                              مرسی ممنون بابت توضیحات من یک بار این کارو کردم و آب به رنگ زرد مانند در آمد وقتی از دوستی پرسیدم گفت این کاری که کردی خیلی خطر ناک است و باعث آزاد سازی گاز کلر میشود..وگفت رنگ زرد به خاطر کلر بوده است. برای جلو گیری از تولید گاز کلر که بسیار سمی و کشنده است چکار می کنند(منظور در ماشین هیدروژنی است)
                              همچون دیود ی ام که با ورق معکوس روزگار شکسته شده ام

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X