اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قرار دادن زیف سوکت برای پروگرامر usbasp

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قرار دادن زیف سوکت برای پروگرامر usbasp

سلام
    امکان داره یک زیف سوکت برای پروگرامر usbasp که بشه همه میکروهارو از پین یک درون سوکت قرار داد؟
    کار پیچیده ایه؟
    oo:

باتشکر

پاسخ : قرار دادن زیف سوکت برای پروگرامر usbasp

برای قرار دادن تمامی میکروها از پین یک بر روی زیف سوکت؛ با توجه به اینکه پایه های MOSI, MISO, SCK, RESET, VCC, GND در میکروهای مختلف در مکان های مختلفی قرار دارند، باید سخت افزار پروگرامر مراحل زیر را انجام دهد :

1- تشخیص نوع میکرو
    2- تامین سیگنال و اعمال آن به زیف سوکت متناسب با نوع میکرو

مرحله یک یعنی تشخیص نوع میکرو میتواند بصورت ساده و دستی انجام شود و یا بصورت اتوماتیک و خودکار. در حالت دستی شما باید توسط جامپرها و سوئیچ هایی نوع میکرو را تعیین کنید. که روش جالبی نیست.
    بصورت اتوماتیک نیز باید سخت پروگرامر USBASP را به نحوی تغییر دهید که امکان تشخیص نوع میکرو را داشته باشد. که این روش بسیار بهتری نسبت به حالت دستی است و تنها مشکل آن طراحی و پیاده سازی آن است که ساده نیست.

مرحله دوم یعنی تامین سیگنال و اعمال آن به زیف سوکت متناسب با نوع میکرو نیز میتواند بصورت دستی و توسط چامپرها و دیپ سوئیچ ها انجام شود. که روش راحت و جالبی برای کاربر نیست و در روش دوم میتوان بصورت خودکار و اتوماتیک عمل فوق را انجام داد که بسیار بهتر از روش دستی است. اما در این بخش نیز نیاز به طراحی سخت افزاری خاصی است.

بصورت پیاده سازی روش اتوماتیک بر روی پروگرامر USBASP نیاز به دانش فنی لازم و صرف زمان است. تا بتوان USBASP را تبدیل به نوع زیف سوکت دار پیشرفته نمود. زیرا خود پروگرامر اصلی USBASP فاقد این ویژگی است. اما شما میتوانید از پروگرامر سانا استفاده کنید که تنها USBASP موجود با قابلیت های مدنظر شما است. البته ویژگی های دیکری نیز همچون برنامه ریزی حافظه های EEPROM سری 24CXXX و تامین کلاک جهت پوشش تمامی حالات فیوزبیت CKSEL و CKDIV8 نیز از قابلیت های مهم پروگرامر سانا است.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

یه سوال: اگر مثل تصویر زیر به طوری 6 خروجی USBasp رو به زیف وصل کنیم که بشه انواع میکرو رو قرار دارد مشکلی پیش نمیاد؟ مثلا وقتی مگا32 که 40 پایه هست رو روی زیف سوکت قرار میدیم دوپایه ی 32 و 24 هم متصل به VCC مدار هست که این اتصال و اتصالات مشابه این اضافه هستند....

دیدگاه

روش فوق ساده ترین روش و بدترین روش ممکن است. که برای استفاده کننده ها سودی ندارد و تنها سود آن برای تولیدکنندگان این نوع پروگرامرهاست که در واقع از علاقمندنی خریدران به داشتن پروگرامر زیف سوکت دار مطلع هستند و با روش فوق بسادگی نظر این دسته از خریداران را جلب کرده تا فروش بهتری داشته باشند. ولی خریدار با یک پروگرامر ناقص و دارای مشکلات فراوان روبرو میشود.

دوست عزیز اگر روش فوق کارایی داشت چرا طراح اصلی USBASP و یا شرکت اتمل برای پروگرامرهای خود از این روش استفاده نکرده است؟ به تصاویر زیر دقت کنید :

در تمامی تصاویر فوق از روش مد نظر شما استفاده شده است و تمامی پروگرامرهای فوق دارای مشکلات همچون :
        - وجود دائم خطوط تغذیه بر روی پروگرامر و در نتیجه روشن بودن میکرو بر روی زیف و تداخل سیگنالی با پروگرامر و احتمال عدم شناسایی میکرو و یا حتی پروگرامر!
        - عدم تشخیص درج درست میکرو + وجود دائم تغذیه احتمال سوختن میکرو به دلیل درج غلط میکرو بر روی زیف سوکت!
        - اتصال چندین پایه میکرو به هم بر روی زیف سوکت و تداخل سیگنالی میکرو و عدم شناسایی درست!
        - امکان پروگرام تعداد محدودی از انواع میکروها بر روی زیف سوکت! برخی مدل ها امکان پروگرام را در این روش نخواهند داشت. و پوشش کاملی نخواهید داشت.
        - عدم درج میکروها از پین یک زیف سوکت و درج هر میکرو برحسب تعداد پین ها در مکان های مختلف! در نتیجه افزایش احتمال درج غلط میکرو بر روی زیف سوکت.
        - عدم تامین کلاک مناسب و در نتیجه احتمال از کار افتادن میکرو بر اثر تنظیم فیوزبیت های CKSEL و CKDIV8 !

روش فوق فقط در پروگرامرهای داخلی استفاده میشود و در هیچ محصول مشابه ای در دنیا دیده نمیشود!

بهترین روش در پروگرامر سانا پیاده سازی شده که نکات مثبت USBASP را با زیف سوکت هوشمند در کنار هم قرار داده است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط lachini
          روش فوق ساده ترین روش و بدترین روش ممکن است. که برای استفاده کننده ها سودی ندارد و تنها سود آن برای تولیدکنندگان این نوع پروگرامرهاست که در واقع از علاقمندنی خریدران به داشتن پروگرامر زیف سوکت دار مطلع هستند و با روش فوق بسادگی نظر این دسته از خریداران را جلب کرده تا فروش بهتری داشته باشند. ولی خریدار با یک پروگرامر ناقص و دارای مشکلات فراوان روبرو میشود.

دوست عزیز اگر روش فوق کارایی داشت چرا طراح اصلی USBASP و یا شرکت اتمل برای پروگرامرهای خود از این روش استفاده نکرده است؟ به تصاویر زیر دقت کنید :

در تمامی تصاویر فوق از روش مد نظر شما استفاده شده است و تمامی پروگرامرهای فوق دارای مشکلات همچون :
          - وجود دائم خطوط تغذیه بر روی پروگرامر و در نتیجه روشن بودن میکرو بر روی زیف و تداخل سیگنالی با پروگرامر و احتمال عدم شناسایی میکرو و یا حتی پروگرامر!
          - عدم تشخیص درج درست میکرو + وجود دائم تغذیه احتمال سوختن میکرو به دلیل درج غلط میکرو بر روی زیف سوکت!
          - اتصال چندین پایه میکرو به هم بر روی زیف سوکت و تداخل سیگنالی میکرو و عدم شناسایی درست!
          - امکان پروگرام تعداد محدودی از انواع میکروها بر روی زیف سوکت! برخی مدل ها امکان پروگرام را در این روش نخواهند داشت. و پوشش کاملی نخواهید داشت.
          - عدم درج میکروها از پین یک زیف سوکت و درج هر میکرو برحسب تعداد پین ها در مکان های مختلف! در نتیجه افزایش احتمال درج غلط میکرو بر روی زیف سوکت.
          - عدم تامین کلاک مناسب و در نتیجه احتمال از کار افتادن میکرو بر اثر تنظیم فیوزبیت های CKSEL و CKDIV8 !

روش فوق فقط در پروگرامرهای داخلی استفاده میشود و در هیچ محصول مشابه ای در دنیا دیده نمیشود!

بهترین روش در پروگرامر سانا پیاده سازی شده که نکات مثبت USBASP را با زیف سوکت هوشمند در کنار هم قرار داده است.
          مهندس لاچینی جسارت نباشه ولی شما تا بحال نمونه ای رو دیدین که با همین پروگرمر های غیر استاندارند بغیر از نیاز به منبع کلاک با مشکل دیگه ای روبه رو بشن؟؟؟ من که ندیدم

بعد هم جسارت نباشه ، خودتون هم بهتر میدونین که تبلیغات توی انجمن مجاز نیست و نمیدونم چرا تا بحال مدیران متذکر نشدن چون توی 320 پستی که دادین داخل همشون سانا رو تبلیغ کردین خواهشا رعایت بقیه رو هم بکنین
          چون تا بحال هر کس تبلیغ کرده پستش یا امضاش تصحیح تا پاک شده این یجور ظلم در حق اوناست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
            مهندس لاچینی جسارت نباشه ولی شما تا بحال نمونه ای رو دیدین که با همین پروگرمر های غیر استاندارند بغیر از نیاز به منبع کلاک با مشکل دیگه ای روبه رو بشن؟؟؟ من که ندیدم

بعد هم جسارت نباشه ، خودتون هم بهتر میدونین که تبلیغات توی انجمن مجاز نیست و نمیدونم چرا تا بحال مدیران متذکر نشدن چون توی 320 پستی که دادین داخل همشون سانا رو تبلیغ کردین خواهشا رعایت بقیه رو هم بکنین
            چون تا بحال هر کس تبلیغ کرده پستش یا امضاش تصحیح تا پاک شده این یجور ظلم در حق اوناست
            حقیقت امر را بخواهید؛ من شخصا اعتقاد دارم وقتی چیزی بصورت آماده وجود دارد نباید دنبال ساخت آن رفت؛ اما در رابطه با پروگرامر AVR هم بنده از هاتل و TNM استفاده میکردم؛ بدلیل اینکه زیف سوکت به شکل درستی در آنها قرار داده شده بود. اما مشکل اصلی من در مواقعی بود که در سیستم عامل های دیگر بخصوص لینوکس امکان استفاده از این پروگرامرها به هیچ عنوان وجود نداشت؛ و در نهایت بخاطر نیاز شخصی اقدام به طراحی پروگرامر سانا کردم که قابلیت های مشابه پروگرامرهای فوق را داشته و اما مزیت قابلیت استفاده در سایر سیستم عامل ها را نیز داشته باشد. و برخی مزایای دیگر.
            اما زمانی که طراحی را شروع کردم در ابتدا تحقیق بسیاری در رابطه با مشکلات دوستان با پروگرامرهای ISP بخصوص USBASP و STK200/300 و STK500 و ISPMKII کردم. که در مورد STK500 بخشی به کلون بودن آن بر میگشت و بطور کلی همگی از اضافه کردن غیر استاندارد زیف سوکت بود. چند نمونه در این موضوع :
            1- کاربری از سوختن میکرو بخاطر غلط جا زدن میکرو در زیف سوکت گله داشت. چون پروگرامرهای فوق بدون هیچگونه منطقی بصورت دائم پایه های تغذیه را به زیف سوکت متصل میکنند. و در صورت درج غلط میکرو جریان زیادی به میکرو اعمال میشود. در حالیکه بصورت استاندارد تغذیه و سایر خطوط باید فقط در زمان برنامه ریزی به میکرو و آنهم درصورتیکه میکرو درست درج شده باشد باید اعمال شود. به تاپیک زیر به عنوان نمونه مراجعه کنید :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=111151.0

تصویر مربوطه :

2- تداخل سیگنالی بخصوص اگر شما با توجه به تصاویری که در آنها سیگنال ها را مشخص کردم، مراجعه کنید متوجه میشوید بسیار رخ میدهد. مثلا پایه ریست میکرو بدون دلیل به سایر پین های میکرو متصل است! و کافیست به گوگل مراجعه کنید و عبارت "chip enable program error" را جستجو کنید :

البته در فروشگاه سایت هم در بخش پروگرامر AVR در قسمت نکات فنی چنین آمده است :
            جهت سهولت در امر پروگرام کردن میکرو های مختلف، با طراحی ویژه ، تمامی میکروهای AVR با بسته بندی DIP مختلف ، اهم از ۸ پایه تا ۴۰ پایه قابلیت پروگرام شدن از طریق زیف سوکت را دارند. به علت جا گذاری پایه های تمامی میکروها بر روی یک زیف سوکت، در موارد بسیار نادر و معمولاً در هنگام کار با میکروهای ۴۰ پایه، اتصال برنامه ریزی برای میکروهای دیگر با میکروی شما تداخل پیدا کرده و شما با چنین پیغامی مواجه می شوید. یعنی شما بر روی یکی از پورت های میکروی ۴۰ پایه برنامه ای ریخته اید که پورت خروجی را یک و صفر می کند و همین یک و صفر شدن با پایه برنامه ریزی میکروهای دیگر اتصال کوتاه شده و دستگاه قادر به پروگرام نمودن میکرو نمی باشد. در چنین مواقعی میکرو یک بار پروگرام شده و دیگر پروگرام نمی شود. برای رفع این مشکل میکرو را بر روی بردبورد نصب و تغذیه میکرو را وصل نمایید و سپس از روی برد پروگرامر به اختیار از کانکتور ISP و یا پین هدر موجود در کنار آن پایه های MISO,SCK,RST,MOSI,GND را به میکر وصل و میکرو را پروگرام نمایید

البته طراحی فوق به هیچ عنوان ویژه محسوب نمیشود و از طرف دیگر امکان پروگرام کردن تمام میکروهای DIP از 8 تا 40 پین را نمیتواند انجام دهد. اما توضیحات موجود در ادامه متن فوق به وضوع مشکلات اشاره شده را تایید میکند.

---------------------
            در پایان باید عرض کنم که بنده در تمامی پست ها توضیحات فوق را نداده ام؛ و هدف من بیشتر راهنمایی دوستان بوده است. در مجموع شما اگر دقت کنید این محصول تعریف تجاری برای بنده ندارد. به مشخصات فنی و قیمت و شرایط ارسال Multi AVR Programmer و سانا دقت کنید متوجه خواهید شد. که عملا بنده پروگرامر سانا را برای رفع نیاز دوستان و نه برای سود و منافع شخصی معرفی میکنم.

دیدگاه

واقعیتش من دنبال پروگرامر آماده نیستم. من یه دونه USBASP ساختم که کارم رو راه میندازه ولی من سعی میکنم برای کسب تجربه و یادگیری هم که شده در مورد امکانات مختلفی که میشه به پروگرمر اضافه کرد بپرسم.

سوال من این بود که کسی جواب نداد:

مثلا وقتی مگا32 که 40 پایه هست رو روی زیف سوکت قرار میدیم دوپایه ی 32 و 24 هم متصل به VCC مدار هست ، که اضافه هستن! آیا برای پروگرم کردن مشکلی ایجاد میکنه؟ یا ممکنه به میکرو آسیب بزنه؟

خواهشا فقط به همین سوال جواب بدید!
              باتشکر

دیدگاه

احتمال مشکل هست به دلیل اینکه : اگر به پین های مگا 32 دقت کنید که در تصویر زیر آمده است :

PC2 در پین 24 به VCC متصل میشود و اگر در برنامه شما این پین به عنوان خروجی تعریف شده باشد و مقدار آن صفر شود. به دلیل اینکه میکرو به محض درج بر روی زیف سوکت دارای تغذیه خواهد بود به سرعت به PC2 جریان زیادی وارد میشود. و باعث صدمه دیدن میکرو خواهد شد. در رابطه با سایر پین های متصل به خطوط تغذیه و سیگنال نیز اینگونه است.

دیدگاه

به نظرم هر فردی بسته به تخصص و نیاز خود، حق دارد به طور مستدل و با دلایل فنی، از آخرین محصولات برتر موجود در بازار مطلع شود. این موضوع را نباید با تبلیغات معمولی و اکثرا اغواگر تجاری، خلط مبحث کرد.

دیدگاه

به نظرم از دیپ سوئیچ هم میشه استفاده کرد ولی 4 تا دیپ سوئیچ 6 کانال میخواد!!!! اگه بشه یه برنامه نوشت که کار این دیپ سوئیچ هارو بکنه خیلی عالی میشه ولی متاسفانه من تازه کارم و نمیتونم :mrgreen:

دیدگاه

بله میشه از دیپ سویچ استفاده کرد ولی این روش کمی برای استفاده کننده ناخوشایند هست و از طرفی احتمال خطا نیز بالا میرود و نکته آخر اینکه حالت خودکار و اتوماتیک نیست.
                      روش دیگر هم که میتوان استفاده کرد، استفاده از مالتی پلکس هست. که کنترل مالتی پلکس ها کمی ساده تر از دیپ سویچ تنها است. ولی مدار شلوغ و پر هزینه است. این روش را در لینک زیر میتوانید مشاهده کنید:
                      http://murchlabs.com/introducing-the-tinyloadr-avr-programmer/

تصویر پروگرامر روش بالا که همانطور مشاهده میکنید ابعاد بزرگی داشته و مدار شلوغ تر و البته دو لایه!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X