اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعویض سر هویه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعویض سر هویه

سلام،
    ببخشید سوالم خیلی ابتدایی هست، ولی هرچی سرچ کردم چیزی پیدا نکردم :angry:
    سر هویه من خراب شده بود و یه سر هویه معمولی خریدم(بدون المنت)، الان که اونو داخل المنت قبلی گزاشتم، حرارتش خیلی کمه. هویه 40 واتی هست و سر هویه هم متناسب با اون خریداری کردم. قسمت سیم پیچ به خوبی مثل قبل داغ میشه، فقط قسمت سر هویه خوب داغ نمیشه . سر هویه قبلی سخت در اومد ولی این جدیده راحت رفت داخل (مثل اینکه یکم قطرش کمتر باشه). سوالم اینه که مشکل از سر هویه است ؟ (مثلا جنسش خوب نیست؟ آخه 4 تومن خریدم...) اگه دورش یکم فویل آلومینیم بپیچم، بعد داخل المنت قرارش بدم درست میشه ؟

پاسخ : تعویض سر هویه

سلام
    اگر هویه ازین 40 وات های معمولی باشه، دو تا پیچ دو طرف قسمت سیم پیچش داره ، اگر اونها رو محکم کنید دیگه نیازی به فویل و ... ندارید و باید به خوبی داغ بشه.
    سر هویه قبلیتون رو دو باره بذارید، اگه خوب گرم شد و مشکلی نداشت یعنی مشکل از کیفیت نوک جدیده
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

ممنون از پاسختون. هویه من از همین معمولی ها هست مارک goot. پیچ ها محکم هست ولی بازهم خیلی داغ نمیشه. متاسفانه سر هویه قبلی رو انداختم دور... نمیشه قسمت سیم پیچ رو کمی تنگ تر کرد ؟ آخه فکر میکنم چون سطح تماسش با سر هویه کم هست، خوب نمیتونه داغش کنه ...

دیدگاه

موردی که برای این هویه های وجود داره اینه که نوک هویه کامل به بدنه سیم پیچ مماس نمیشه، برای اینکه مطمئن بشید یه مقدار فویل دور نوک بپیچید و نتیجه رو بررسی کنید.

فقط دقت کنید چنانچه به این نتیجه رسیدید که کیفیت نوک خوب نیست، حتما نوک Goot بخرید که قیمت حدود 16 تومنه
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سر هویه اگه خیلی بیرون باشه درست داغ نمیشه.
          2 تا 3 سانت بزار بیرون باشه.
          الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

دوستان من یه سئوال اساسی تر دارم! (زیاد به لحیم کاری وارد نیستم)
            نوک هویه چی داره که میسوزه؟
            چرا میگن روغن لحیم قاتل نوک هویه هست!

ویه سئوال ساده!
            کی بفهمیم باید نوک هویه رو عوض کنیم!؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hashemisali70 نمایش پست ها

ویه سئوال ساده!
              با سلام و درود
              نوک هویه اگر درست نگهداری شود تا چند سال جواب می دهد.
              یکی از کارهایی که انجام می دهم این است که وقتی هویه تازه تهیه شده و اولین بار هست که آن را روشن می نمایم از همان ابتدا نوک را به سیم لحیم فشار می دهم و به صورت افقی روی سیم ها حرکت می دهم تا جایی که دما به حد کافی برسد و قبل از اینکه نوک تیره شود آن را قلع اندود می کنم.
              نکته دیگر اینکه قبل از خاموش کردن هویه با یک سیم مخصوص مثل سیم ظرفشویی نوک را از اکسیدها پاک می کنم و مقداری قلع اندود می کنم سپس هویه را خاموش می کنم. با این کارها مدت ها نوک هویه نقره ای رنگ باقی می ماند و قابلیت جذب قلع را حفظ می کند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
                با سلام و درود
                نوک هویه اگر درست نگهداری شود تا چند سال جواب می دهد.
                یکی از کارهایی که انجام می دهم این است که وقتی هویه تازه تهیه شده و اولین بار هست که آن را روشن می نمایم از همان ابتدا نوک را به سیم لحیم فشار می دهم و به صورت افقی روی سیم ها حرکت می دهم تا جایی که دما به حد کافی برسد و قبل از اینکه نوک تیره شود آن را قلع اندود می کنم.
                نکته دیگر اینکه قبل از خاموش کردن هویه با یک سیم مخصوص مثل سیم ظرفشویی نوک را از اکسیدها پاک می کنم و مقداری قلع اندود می کنم سپس هویه را خاموش می کنم. با این کارها مدت ها نوک هویه نقره ای رنگ باقی می ماند و قابلیت جذب قلع را حفظ می کند.
                ممنون از پاسختون!
                ولی سئوالات اساسی من هنوز مونده!
                اینکه نوک هویه مگه بیشتر از یک تیکه فلزه که بخواهد بسوزه؟
                واینکه واقعا روغن لحیم فاتل نوک هویه هست؟ چرا؟

دیدگاه

ممنون از پاسختون!
                  ولی سئوالات اساسی من هنوز مونده!
                  اینکه نوک هویه مگه بیشتر از یک تیکه فلزه که بخواهد بسوزه؟
                  واینکه واقعا روغن لحیم فاتل نوک هویه هست؟ چرا؟
                  طبق آزمایشات صورت گرفته حرارت دادن به برخی فلزات موجب می گردد به سرعت با اکسیژن ترکیب شوند.

محصولی به نام پاک نوک تولید شرکت فومن شیمی هست که برای پاک کردن اکسیدهای نوک هویه قدرتی بسیار عالی دارد.

دیدگاه

ویه سئوال ساده!
                    اگه فرض رو بر این بذاریم که منظور از "سوختن نوک" همون "خراب شدن نوک" هستش، بله میسوزه.
                    سنگ روی اجاق گازهای طبغ غذا توی آشپز خونه رو دیدید؟ دیدید بعد یه مدت تقریبا شروع به تجزیه میکنه؟ نوک هویه های معمولی هم بعد یه مدت اینجوری میشه. منظور از هویه های معمولی اونایی هستش که کاملا یه تیکه یه مفتول فلزی ساده هستش. بعضی مواقع هم زنگ زدگی پیدا میکنه این نوک ها که با اسفنج می تونید تمیزش کنید.
                    در موارد دیگه که نوک از یه قسمت نگه دارنده قلع ساخته شده، بعد از یه مدتی شروع به تجزیه میکنه. منظورم شبیه این نوع نوک ها هستش:

نوکش رو ببین. اون قسمت شفاف ظاهرا از جنس خاصی هستش(من منظورم همون قسمت هستش). معمولا بعد یه مدت خراب میشه. سازنده ها سعی میکنن با مواد خاص گرما رو درست به سمت نوک هدایت کنن. این مواد که معمولا توی نوک های ارزون خیلی خوب نیست، بعد یه مدت خراب میشه.

نوع دیگه از خراب شدن نوک، تغییر شکل نوک هستش. این نوک ها رو ببین:

خوب به سر نوک ها دقت کن. اینا بیشتر یا نوک SMD هستن یا نوع خاصی از نوک ها هستن که بخاطر شکل خاص کله شون، مورد استفاده قرار میگیرن. مثلا اونی که کله شون گرد شده برای نگه داشتن قله روی نوک و بعد برای قلع اندود کردن سیم ها یا پدهای روی PCB استفاده میشه. یا اونایی که عین سوزن تیز هستن برای قطعات با پکیج کوچیک یا دیگر قطعات و پین های کوچک مورد استفاده قرار میگیره. مثلا این کدهای سایز قطعات SMD پسیو هستش. مثلا مقاومت ها:

من خودم اکثرا سایز 1210 یا 1206 رو استفاده میکنم. اگه این نوک ها نباشن سخته که این قطعات رو لحیم کنید.
                    در صورت تخریب یا خراب شدن سر این نوکها دیگه نمیشه ازشون راحت استفاده کرد. مثلا اون سوزنی ها بیشتر از همون ناحیه سرشون خراب میشن و بعد از تجزیه و خراب شدنش دیگه قطر سرش زیاد میشه و سخته ازش استفاده کنی یا چون اون جنس قلع گیرش رو نداره دیگه خوب قلع نمیگیره. در برخی موارد به علت تجزیه شدن یا اکسیده شدن نوک، دیگه انتقال حرارت خوب صورت نمیگره. معمولا این موارد رو با اسکاچ میشه پاک کرد. چند نمونه نوک خراب:

همچنین اطلاعاتی در مورد نوک هویه:

دیدگاه

در یک مغازه بودم و یک نوک برای قطعات SMD را قیمت گرفتم و به نسبت بقیه گران تر بود و وقتی دلیل را جویا شدم فروشنده گفت که سر این نوک هویه آلیاژی از نقره است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فکر نمایش پست ها
                        در یک مغازه بودم و یک نوک برای قطعات SMD را قیمت گرفتم و به نسبت بقیه گران تر بود و وقتی دلیل را جویا شدم فروشنده گفت که سر این نوک هویه آلیاژی از نقره است.
                        نوک مربوط به چه مارکی از هویه ها بود؟
                        به جز چندتا از هویه های مشهور خیلی هاشون اصلا اطلاعات نوک هاشون رو نمیدن. من فکر میکنم مغازه داره یا الکی یه چیزی گفته یا لاف اومده.

دیدگاه

دوستان من اومدم نوک هویه رو با اسکاج ظرفشویی تمیز کنم! (البته اسکاجش یه خرده خیس بود)
                          دو روز نمیشه که نوک رو عوض کردم!
                          چشتون روز بد نبینه! نوک هویه دیگه سیم رو آب نمی کرد!
                          یعنی به همین راحتی؟؟؟
                          به نظرتون اشکال کار کجا بود؟
                          مگه نگفتین با سیم ظرفشویی میشه تمیزش کرد؟ چرا اینفدر زود پر شد؟ بخاطر جنسش بود یعنی؟؟

دیدگاه

دوستان من اومدم نوک هویه رو با اسکاج ظرفشویی تمیز کنم! (البته اسکاجش یه خرده خیس بود)
                            دو روز نمیشه که نوک رو عوض کردم!
                            چشتون روز بد نبینه! نوک هویه دیگه سیم رو آب نمی کرد!
                            یعنی به همین راحتی؟؟؟
                            به نظرتون اشکال کار کجا بود؟
                            مگه نگفتین با سیم ظرفشویی میشه تمیزش کرد؟ چرا اینفدر زود پر شد؟ بخاطر جنسش بود یعنی؟؟
                            با سلام و درود
                            بنده از سیم ظرفشویی استفاده می کنم که فلز است و کارایی دارد.
                            شما می توانید از "تمیز کننده نوک هویه" که به صورت سیمی هستند و در فروشگاه موجود اند استفاده نمایید.

دیدگاه

سلام
                              می تونی با یک تکه پارچه هم تمیز کنی .من پارچه رو چند دور می پیچونم و بعد باهاش تمیز می کنم.
                              البته جنس پارچه از پلاستیک نباشه ها.
                              موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X