اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اعمال ولتاژ به ورودی مقایسه گر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اعمال ولتاژ به ورودی مقایسه گر

با سلام
    دوستان همانطور که می دونید، از مقایسه گر برای مقایسه دو ولتاژ ورودی های مثبت و منفی استفاده میشه. به طوریکه اگر ولتاژ ورودی مثبت از منفی بزرگتر باشه خروجی در وضعیت High و اگر کوچکتر باشه خروجی Low خواهد بود.

سوالی که دارم اینه که آیا ولتاژ های اعمالی به ورودی های مقایسه گر بایستی ولتاژی با زمین مشترک با تغذیه مقایسه گر باشه؟ مثل این مدار:

یا نه میشه به جای دو ولتاژ از یک منبع شناور (Float) که یک سرش به ورودی مثبت و سر دیگرش به ورودی منفی مقایسه گر وصل شده استفاده کرد؟ مثل این:

پاسخ : اعمال ولتاژ به ورودی مقایسه گر

سلام
    مدار بالایی که بستید به شکل مقایسه گر است و در آن باید سر زمین مشترک داشته باشد.
    مقایسه کننده نیاز به یک مرجع اندازه گیری مشترک ( زمین) دارد
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud85
      با سلام
      دوستان همانطور که می دونید، از مقایسه گر برای مقایسه دو ولتاژ ورودی های مثبت و منفی استفاده میشه. به طوریکه اگر ولتاژ ورودی مثبت از منفی بزرگتر باشه خروجی در وضعیت High و اگر کوچکتر باشه خروجی Low خواهد بود.

سوالی که دارم اینه که آیا ولتاژ های اعمالی به ورودی های مقایسه گر بایستی ولتاژی با زمین مشترک با تغذیه مقایسه گر باشه؟ مثل این مدار:

یا نه میشه به جای دو ولتاژ از یک منبع شناور (Float) که یک سرش به ورودی مثبت و سر دیگرش به ورودی منفی مقایسه گر وصل شده استفاده کرد؟ مثل این:
      شکل دو هم درسته اما در چنین حالتی که ورودی فلوت هست بهتره دستکم یکی از پایه ها (معمولن توسط مقاومت) به ولتاژ حدود نصف تغذیه بایاس بشه.

دیدگاه

مسعود جان ممنون که توضیح من رو کامل کردید
        اما در چنین حالتی که ورودی فلوت هست بهتره دستکم یکی از پایه ها (معمولن توسط مقاومت) به ولتاژ حدود نصف تغذیه بایاس بشه.
        اینکار هم یعنی باز ایجاد کردن یک نقطه مرجع اندازه گیری .
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
          مسعود جان ممنون که توضیح من رو کامل کردید اینکار هم یعنی باز ایجاد کردن یک نقطه مرجع اندازه گیری .
          هم بله هم خیر
          برای مقایسه کردن دو ولتاژ شما درست میفرمایید باید یک نقطه مرجع داشته باشیم مثل زمین آیسی، اما وقتی یک سیگنال تفاضلی داریم این نقطه مرجع میتونه فلوت باشه یا تغییر کنه یعنی نقطه مرجعی هست اما ربطی به ولتاژهای تغذیه آیسی نداره
          مهم تفاضل دو سیگنال هست که وقتی از هم کم میکنیم نتیجه مثبت میشه یا منفی. اون مقاومتها هم برای این گذاشته میشه که احتمال سوختن یا کارکرد غیر عادی آیسی رو به حداقل برسونیم.

دیدگاه

برای مقایسه کردن دو ولتاژ شما درست میفرمایید باید یک نقطه مرجع داشته باشیم مثل زمین آیسی، اما وقتی یک سیگنال تفاضلی داریم این نقطه مرجع میتونه فلوت باشه یا تغییر کنه یعنی نقطه مرجعی هست اما ربطی به ولتاژهای تغذیه آیسی نداره
            مهم تفاضل دو سیگنال هست که وقتی از هم کم میکنیم نتیجه مثبت میشه یا منفی. اون مقاومتها هم برای این گذاشته میشه که احتمال سوختن یا کارکرد غیر عادی آیسی رو به حداقل برسونیم.
            صحبت شما در مورد سیگنال تفاضلی کاملل صحیح است، منتها چون دوستمون سوالش در مورد مقایسه کننده بود، من توضیحی در مورد سیگنال تفاضلی ندادم و فقط بحث مقایسه کننده کردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X