اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برد رسپری و دوربین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برد رسپری و دوربین

با عرض سلام خدمت دوستان و اساتید
    من می خوام یک کار پردازش تصویر با برد رسپری پای و کتابخانه opencv انجام بدم
    با توجه به نکات زیر :
    1- برد رسپری می تونه به یک ماژول دوربین وصل بشه که همراه با یک کابل فلت به این برد وصل میشه. (دوربین 5 مگا پیکسلی Raspberry-PI Camera ) و می توان از این دوربین برای دریافت تصویر استفاده کرد. ولی ظاهرا این دوربین در کتابخانه opencv پشتیبانی نمی شود ؟؟؟؟؟
    2- می توان به برد رسپری دوربین وب کم (دوربین از طریق ارتباط usb) وصل کرد و از آن در کتابخانه opencv استفاده کرد ولی گویا یک سری مشخصات و نکته ها باید رعایت کرد مثل اینکه فرمت تصویر خروجی دوربین و نحوه خواندن فرمت در کتابخانه opencv باید یکی باشد و گویا نرخ دریافت تصویر زیاد نیست ( 4 تا 6 فریم ) ؟؟؟؟
    3- چند برد رسپری در مدل های مختلف وجود دارد که جدید ترین آنها Raspberry pi zero است

با توجه به نکات بالا من می خوام بفهمم که اولا
    اگه قرار باشه که کتابخانه opencv فقط از پورت usb دروبین رو بخونه آیا بهتر نیست برد raspberry pi zero رو خریداری کنم که قیمت اش خیلی بهتره یا خیر
    کسی در مورد استفاده از کتابخانه opencv و برد رسپری و اتصال دوربین می تونه یک راهنمایی به من بده !!!!!!!!!

پاسخ : برد رسپری و دوربین

سلام
    1.اگر سرچ میکردید opencv+raspberrry جوابتونو پیدا میکردید
    به صورت وبکم نمیشناسه ولی درایور برای آوردن در opencv داره
    2.وب کم هایی استفاده کنید که uvc باشند
    fps به دوربین و پردازش انجام شده مرتبطه بیشتر از 7 8 فرم میشه گرفت بستگی به سایز تصویر داره!!
    3.مقدار رم زیرو 512 هست و چون با GPU اشتراکیه امکان کم آوردن رم هست!

دیدگاه

سلام
      http://www.pyimagesearch.com/opencv-...ources-guides/
      http://www.pyimagesearch.com/2015/03...cv-and-python/

دیدگاه

سلام شما پردازش تصویر با رسپری انجام دادید؟
        تو چه زبانی؟ سی یا پایتون ؟
        با دوربین خودش به چه FPS برای نمایش تصویر بدون پردازش با ۶۴۰*۴۸۰ رسیدید؟
        ممنون

دیدگاه

سلام
          بله ، با زبان پایتون.
          لینک هایی که پیوست شده اند خیلی مفید بودند.
          نمایش تصویر با استفاده از خروجی HDMI انجام ندادم ، لینک زیر بعلاوه سایت PYIMAGESEARCH میتواند راهنما باشد.

https://www.raspberrypi.org/document...ware/camera.md

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aseok
            [size=12pt]سلام
            بله ، با زبان پایتون.
            لینک هایی که پیوست شده اند ....
            ممنون ولی من این ها را دیدم و با همون pyimagesearch کار کردم میخواستم ببینم شما برای یک کار پردازشی مشخص به چند fps رسیدید؟
            مثلا برای تشخیص لبه
            چون من که کار کردم به نظرم fps بسیار پایین بود!

دیدگاه

پردازش تصویر رو برای یک تصویر ، و نه بصورت پیوسته ، انجام دادم ، الگوریتم پردازشی sift بود.

دیدگاه

من تصمیم گرفتم که برد رسپری پای زیرو رو تهیه کنم و شروع به کار کردن با اون بکنم
                البته هنوز این برد به ایران نرسیده
                دلیل انتخاب من فقط قیمت این برد است والا برد رسپری پای 2 خیلی بهتره و کامل تره
                من می خوام برد زیرو رو تهیه کنم و با اتصال وب کم به اون کار پردازش تصویر انجام بدم

من تحقیق کردم میشه با زبان C++ برای رسپری برنامه نوشت
                می شه از برنامه visual studio و visualGDB استفاده کرد و برای کار با دوربین خود رسپری در opencv هم یک کتابخانه به زبان C وجود دارده

در مورد مقدار فریم پردازشی با opencv و برد رسپری هم من قبلا یک سری مطالعه و تحقیق کرده بودم
                گویا فرمت خوندن تصویر از دوربین در کتابخانه opencv مهم است چون خودش بعدا یک تبدیل انجام میده مثلا از RGB به YCrCb یا چنین چیزی
                الان سایت اش رو یادم نیست ولی یادم هست که یکی مشکل فریم داشت و میزان پرازش اون کم بود
                و مشکل اصلی هم همین تبدیل بود که وقتی درستش کرده بود سرعت به چندین برابر رسیده بود

دیدگاه

سلام
                  در رابطه با نصب opencv در رزبری پای صفر:
                  http://www.pyimagesearch.com/2015/12...berry-pi-zero/

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iran_elec

من می خوام برد زیرو رو تهیه کنم و با اتصال وب کم به اون کار پردازش تصویر انجام بدم

من تحقیق کردم میشه با زبان C++ برای رسپری برنامه نوشت
                    می شه از برنامه visual studio و visualGDB استفاده کرد و برای کار با دوربین خود رسپری در opencv هم یک کتابخانه به زبان C وجود دارده

در مورد مقدار فریم پردازشی با opencv و برد رسپری هم من قبلا یک سری مطالعه و تحقیق کرده بودم
                    گویا فرمت خوندن تصویر از دوربین در کتابخانه opencv مهم است چون خودش بعدا یک تبدیل انجام میده مثلا از RGB به YCrCb یا چنین چیزی
                    الان سایت اش رو یادم نیست ولی یادم هست که یکی مشکل فریم داشت و میزان پرازش اون کم بود
                    و مشکل اصلی هم همین تبدیل بود که وقتی درستش کرده بود سرعت به چندین برابر رسیده بود

سلام
                    دوست عزیز من خودم با برد رزبری دو پردازش تصویر رو انجام دادم و همین دو هفته پیش نتیجه گرفتم. حالا میخوام ببینم شما تونستید با زیرو نتیجه مطلوب بگیرید یا نه؟
                    بعد این قضیه تبدیل فرمت تصویر ورودی برای پردازش رو لطف میکنید یه نگاه بندازی کجا دیدی تا ما هم سر نخ رو پیدا کنیم.
                    خدمت شما هم سلام عرض می کنم. تو همین سایت که شما معرفی کردید یه مطلبی دیدم راجع به افزایش fps در رزبری پای ولی چون اون موقع مشغول پروژه دانشگاه بودم براش وقت نگذاشتم این چند روزه هم که نگاه کردم خوب متوجه نشدم که چه جوری باید از این کار برای پردازش تصویر مثلا تشخیص اشیا استفاده کرد، ظاهرا به صورت real time از یه دوربین تصویر میگیره. میخواستم شما هم بررسی کنید و نظر بدید ممنون

دیدگاه

سلام
                      قصد دارم که پردازش تصویر با opencv را با سخت افزار orange pi one انجام دهم، اگر موفقیت آمیز بود می توانید به عنوان جایگزین rpi zero از این سخت افزار استفاده نمایید.
                      خدمت شما هم سلام عرض می کنم. تو همین سایت که شما معرفی کردید یه مطلبی دیدم راجع به افزایش fps در رزبری پای ولی چون اون موقع مشغول پروژه دانشگاه بودم براش وقت نگذاشتم این چند روزه هم که نگاه کردم خوب متوجه نشدم که چه جوری باید از این کار برای پردازش تصویر مثلا تشخیص اشیا استفاده کرد، ظاهرا به صورت real time از یه دوربین تصویر میگیره. میخواستم شما هم بررسی کنید و نظر بدید ممنون
                      سلام
                      ظاهرا در این روش از پردازش چند رشته ای برای افزایش نرخ تصویربرداری استفاده می شود، اگر فرصت شد بیشتر بررسی خواهم کرد.
                      http://www.pyimagesearch.com/2015/12...on-and-opencv/
                      http://www.pyimagesearch.com/2015/12...on-and-opencv/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X