اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روش فلوت یا شناور برای شارژ باطری خشک چیه یا روش دو دیود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روش فلوت یا شناور برای شارژ باطری خشک چیه یا روش دو دیود

سلام دوستان
    در تاپیک دیگه مربوط به شارژ باطری خشک سوال پرسیدم کسی جواب نداد
    تاپیک زدم گفتم شاید یکی از دوستان راهنمایی کنه
    میخواستم بدونم روش فلوت یا شناور چی هست؟ و مدارش چطوریه.
    من یک باتری 12 ولت 4.5 آمپر ساعت دادرم که برای دزدگیری که طراحی کردم میخوام استفاده کنم.
    ولی روشی مناسب برای شارژ خودکار و ... پیدا نکردن.
    شنیدم میگن از روش فلوت یا شناور استفاده میکنند ممنون میشم اگر اطلاعاتی در این مورد دارید راهنمایی کنید.

و اینکه بعضی جاهها دیدم میگن با دو عدد دیود معمولی مثل 4007 میشه اینکارو کرد یعنی هم شارژ اتوماتیک باتری خشک هم اتصال باطری به مدار وقتی برق قطع شد
    این روش هم ممنون میشم بگید چطوریه و آیا به باتری صدمه نمیرسونه

پیشاپیش تشکر

اضافه شده در تاریخ :
    دوستان اگر کسی میتونه راهنمایی کنه
    باطری برای یک دزدگیر حرفه ای با چشمی بیسیم و کلی امکانات استفاده میکنم بعد تموم شدن میخوام تو انجمن بزارم، تو ثوابش شریک میشید.

پاسخ : روش فلوت یا شناور برای شارژ باطری خشک چیه یا روش دو دیود

نوشته اصلی توسط hamidelectroniic
    سلام دوستان
    در تاپیک دیگه مربوط به شارژ باطری خشک سوال پرسیدم کسی جواب نداد
    تاپیک زدم گفتم شاید یکی از دوستان راهنمایی کنه
    من یک باتری 12 ولت 4.5 آمپر ساعت دادرم که برای دزدگیری که طراحی کردم میخوام استفاده کنم.
    ولی روشی مناسب برای شارژ خودکار و ... پیدا نکردن.
    شنیدم میگن از روش فلوت یا شناور استفاده میکنند ممنون میشم اگر اطلاعاتی در این مورد دارید راهنمایی کنید.

و اینکه بعضی جاهها دیدم میگن با دو عدد دیود معمولی مثل 4007 میشه اینکارو کرد یعنی هم شارژ اتوماتیک باتری خشک هم اتصال باطری به مدار وقتی برق قطع شد
    این روش هم ممنون میشم بگید چطوریه و آیا به باتری صدمه نمیرسونه

پیشاپیش تشکر
    با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
    اگر نیاز شما فقط به یک باتری شارژر 12 ولت اتوماتیک با باتری 4.5 آمپر ساعت است من یک نقشه عملی این شارژر را در این تاپیک برایتان قرار دهم.
    با دو دیود 1n4007 نمی توانید یک باتری شارژر اتوماتیک بسازید.
    روش فلوت یا شناور را بیخیال شو چون باتری ها فقط به دو صورت شارژ می شوند، اتوماتیک و معمولی حالا روش شناور یا فلوت را از کجا آورده اند !!!
    ف
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

پاسخ : روش فلوت یا شناور برای شارژ باطری خشک &#1670

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
      اگر نیاز شما فقط به یک باتری شارژر 12 ولت اتوماتیک با باتری 4.5 آمپر ساعت است من یک نقشه عملی این شارژر را در این تاپیک برایتان قرار دهم.
      با دو دیود 1n4007 نمی توانید یک باتری شارژر اتوماتیک بسازید.
      روش فلوت یا شناور را بیخیال شو چون باتری ها فقط به دو صورت شارژ می شوند، اتوماتیک و معمولی حالا روش شناور یا فلوت را از کجا آورده اند !!!
      ف
      خیلی ممنون دوست عزیز
      ممنون میشم مدار بزارید
      این روش دیود تو یک تاپیک گفته بودند که به صورت زیر هستش :
      نوشته اصلی توسط مجتبی باوفا
      دوست عزیزم سلام خسته نباشید برای اینکه مدارت بصورت اتوماتیک بعد از قطع برق توسط باطری تغذیه بشه راه های مختلفی وجود داره اما یک راه خوب و ارزان استفاده از مدار شارژر اتوماتیک هست که با هزینهای کمتر از پانصد تومان میتونی این قسمت رو به مدارت اضافه کنی اول از همه اینکه باید وهتاژ نامی باطری مورد استفاده رو طوری در نظر بگیری که توی طراحی به مشکل نخوری باطری 12 ولت برای طراحی توی مدارانی که با 5 و لت کار میکنند مناسب بنظر میاد شما باید ولـتاژ نامی باطری رو در عدد 1.17 ضرب کنی که این میشه ولتاز استاندارد شارژ باطری که در باطری 12 ولت این عدد برابر 14.04 میشه که از اون اعشار ناچیز که بگذریم همون 14 میشه پس شما برای شارژ باطری به ولـتاژی معادل 14 ولت dc نیاز داری
      البته پارامتر های دیگری هم در شارژ استاندارد باطری علاوه بر ولتاژ مهمه که میشه به نوع باطری و امپر ساعت اسمی اون اشاره کرد برای باطری های خشک sealed lead که در بازار به همون باطری خشک قابل شارژ معروف هستند و در اکثر جاها از اونها استفاده می شود (خصوصا در دزدگیرهای اماکن به عنوان بک پ برای زمان قطع برق ) برای این نوع باطری بهتره که باطری با جریان یک دهم جریان نامی خودش و با ولتاژ ضرب در 1.17 ولتاژ نامی خودش شارژ بشه البته میشه با جریان بالاتر هم شارژ کرد و ظاهرا مشکلی پیش نمیاد اما عمر باطری رو کم میکنه پس برای شارژ چنین باطری ای شما باید ابتدا یک ولتاژ حدودا 15.5 ولتی یا 16 ولتی dc داشته باشی بعد به کمک یک رگولاتور LM317 ولتاژ 14.7 رو بسازی و بعد از عبور از یک دیود به سر مثبت باطری وصل کنید که این ولتاژ 0.7 دوسر دیود افت میکنه و 14 ولت به باطری میرسه بدین ترتیب تازمانی که ولتاژ باطری کاملا شارژ نشده و به 14 نرسیده باشه ولتاژ دوسر دیود بیشتر از 0.7 اختلاف داره و دیود وصله اما به محض رسیدن ولتاژ باطری به 14.1 دو سر دیود به 0.6 میرسه و دیود قطع میشه و این همچنان ادامه داره و باطری همیشه کاملا شارژ خواهد ماند اما برای زمانی که برق مدار قطع میشه بهید یک دیود 4007 دیگه با این دیود بصورت موازی و معکوس وصل کنید تا در صورت قطع برق منبع اصلی ( برق شهر ) دیود دوم وصل شده و ولتاژ باطری رو به مدار بفرسته که میتونه یه رگولاتور دیگه LM317 باشه که روی 5 ولت تنظیم شده باشه به همین راحتی و با 2 عدد LM317 و دو دیود معمولی 4001 یا 4007 یک ژارژر کاما اتوماتیک میشه ساخت البته مسئله جریان یک دهم رو خودتون یه جوری حل کنید مثلا به انتخاب ترانس مناسب یا هر راه دیگه ای
      این روش استفاده از دو دیود اگر جوابگو باشه عالی هست یا اینکه مدار کم حجمی باشه بخاطر اینکه خود مدار دزدگیر خیلی شلوغه گفتم قسمت شارژ اگر بشه کوچک و جمع و جور باشه نشد هم اکالی نداره
      اما میگن تو مدارات و دستگاه های دزدگیر برای اینکار یا از دو دیود استفاده میکنند یا یک مدار هست قطعات کم استفاده شده نمیدونم حالا چی باشه

روش فولت یا شناور هم در تاپیک "مدار شارژر اتوماتیک باتری 12ولت 7آمپر" همین انجمن مدارهای آنالوگ ازش اسم بردن اما روش نگفتند

دیدگاه

خیلی ممنون دوست عزیز
        ممنون میشم مدار بزارید
        این روش دیود تو یک تاپیک گفته بودند که به صورت زیر هستش :
        روش فولت یا شناور هم در تاپیک "مدار شارژر اتوماتیک باتری 12ولت 7آمپر" همین انجمن مدارهای آنالوگ ازش اسم بردن اما روش نگفتند
        شما می توانید بجای دیود 5 آمپری از دو دیود 1n4001 یک آمپری با یک ترانس جفت 14 ولت یک آمپری در این مدار استفاده کنید . بقیه مدار تغیر نمی کند.

دیدگاه

خیلی ممنون مهندس
          برای اتصال باطری به مدار دزدگیر چکار باید کرد؟

دیدگاه

منظورم این هست باتری رو مستقیم به مصرف کننده (دزدگیر) وصل کنم؟ دیودی چیزی لازم نداره؟، چون اگر بدون هیچ چیز دو سر باطری بدم به مصرف کننده در موقعی که برق هست تغذیه دزدگیر هم وارد باتری میشه و هم با شارژر هم با تغذیه دزدگیر، باتری شارژ میشه!
            من تا حالا با باتری خشک کار نکردم، ممنون میشم دوستان در این مورد هم راهنمایی کنند.

دیدگاه

جناب تحیری، با سلام
              برای شارژ باطری معمولا عنوان میشه که باید بسته به جریان نامه باطری، جریان شارژ محدود بشه، آیا د این مدار این اتفاق می افتد؟ یا اساسن چندان نیاز نیست؟
              از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

در بعضی مدارهای شارژر ، سر منفی باطری مستقیم به زمین مدار وصل نمیشه و حداقل با یک مقاومت وصل میشه، با توجه به اینکه زمین باطری و مدار یکسان نیست و امپدانسی بینشون هست، یک حالت فلوت بودن ایجاد میکنه
                از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : روش فلوت یا شناور برای شارژ باطری خشک چ

خیلی ممنون مهندس
                  برای اتصال باطری به مدار دزدگیر چکار باید کرد؟
                  با سلام:
                  قطب مثبت و منفی باتری را مستقیم به سیم مثبت و منفی دزدگیر وصل کنید.

دیدگاه

منظورم این هست باتری رو مستقیم به مصرف کننده (دزدگیر) وصل کنم؟ دیودی چیزی لازم نداره؟، چون اگر بدون هیچ چیز دو سر باطری بدم به مصرف کننده در موقعی که برق هست تغذیه دزدگیر هم وارد باتری میشه و هم با شارژر هم با تغذیه دزدگیر، باتری شارژ میشه!
                    من تا حالا با باتری خشک کار نکردم، ممنون میشم دوستان در این مورد هم راهنمایی کنند.
                    با سلام مجدد:
                    اگر دزدگیر بطور مستقیم از باتری و شارژر اتوماتیک تغذیه کند، در هنگام قطع برق بدون هیچ مشکلی کار می کند و نیازی به چیزی ندارد و در کار دزد گیر هم کوچک ترین وقفه ای نمی افتد. و با آمدن برق باتری بطور خودکار شارژ می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
                      جناب تحیری، با سلام
                      برای شارژ باطری معمولا عنوان میشه که باید بسته به جریان نامه باطری، جریان شارژ محدود بشه، آیا د این مدار این اتفاق می افتد؟ یا اساسن چندان نیاز نیست؟
                      با سلام مجدد:
                      چون شارژ اتوماتیک است، جریان شارژ در هنگام نزدیک شدن به فول شارژ کم یا محدود می شود و در هنگام فول شارژ کلا جریان قطع می شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                        با سلام مجدد:
                        اگر دزدگیر بطور مستقیم از باتری و شارژر اتوماتیک تغذیه کند، در هنگام قطع برق بدون هیچ مشکلی کار می کند و نیازی به چیزی ندارد و در کار دزد گیر هم کوچک ترین وقفه ای نمی افتد. و با آمدن برق باتری بطور خودکار شارژ می شود.
                        خیلی ممنون بخاطر راهنمایهاتون دوست عزیز
                        منظورم رو فکر کنم اشتباه گفتم
                        منظورم اینه که من تغذیه دزدگیر رو از ترانس میگیرم که میدمش به یک رگولاتور
                        دو سر باطری هم میدم به رگولاتور، به باتری هم مدار شارژر وصل هست
                        خب اینجوری باطری از دو طرف شارژ نمیشه مگه؟
                        برای اینکه منظورم درست بیان کنم عکس زیر رو میزارم :

تو عکس که میبینید باتری بجز مدار شارژر که بهش وصله به طور مستقیم ترانس هم بهش وصل میشه اگر دو سر باطری بدم به دزدگیر
                        خب اینجوری از دو طرف شارژ میشه درسته؟

یک سوال دیگه مهندس جان
                        دلیل استفاده از ترانس دوبل 14 ولت چی هست؟ باتری 12 ولت مگر با ولتاژی حدود 13.7 ولت شارژ نمیشه؟
                        با تشکر

دیدگاه

تو عکس که میبینید باتری بجز مدار شارژر که بهش وصله به طور مستقیم ترانس هم بهش وصل میشه اگر دو سر باطری بدم به دزدگیر
                          اینجوری نباید وصل بشه، راه همانطور که مهندس متحیری گفتند اینه که قطب مثبت و منفی باتری را مستقیم به سیم مثبت و منفی دزدگیر وصل کنید. پل دیود و مدار دیگری نیاز نیست.

دلیل استفاده از ترانس دوبل 14 ولت چی هست؟ باتری 12 ولت مگر با ولتاژی حدود 13.7 ولت شارژ نمیشه؟
                          طبقه آخر مدار، دیود زنر و مقاومت و .... کار تنظیم ولتاژ رو انجام میده

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : روش فلوت یا شناور برای شارژ باطری خشک چ

خیلی ممنون بخاطر راهنمایهاتون دوست عزیز
                            منظورم رو فکر کنم اشتباه گفتم
                            منظورم اینه که من تغذیه دزدگیر رو از ترانس میگیرم که میدمش به یک رگولاتور
                            دو سر باطری هم میدم به رگولاتور، به باتری هم مدار شارژر وصل هست
                            خب اینجوری باطری از دو طرف شارژ نمیشه مگه؟
                            برای اینکه منظورم درست بیان کنم عکس زیر رو میزارم :

یک سوال دیگه مهندس جان
                            با تشکر
                            باسلام:
                            این مدار شارژر اتوماتیک 12 ولت مستقیم به دزد گیر وصل می شود و احتیاجی به پل دیود و رگولاتور ندارد. اگر شما بعد از باتری پل دیود وصل کنید و به دو سر باتری وصل کنید ، باتری از دو طرف سارژ می شود و دیگر شارژر اتوماتیک معنی ندارد و از طرف پل دیود بصورت یکسره و غیر قابل کنترل شارژ می کند.
                            دلیل استفاده از ترانس دوبل 14 ولت اینست که منبع ورودی باید از منبع خروجی (باتری) اضافه تر باشد. مثلا خروجی دینام های خودرو برای باتری 12 ولت 14 ولت می باشد. اما زمانی که ولتاژ باتری به 13.2 ولت رسید، این مدار ولتاژ اضافه را توسط دیود های زنر قطع می کند.

دیدگاه

خیلی ممنون از راهنماییتون
                              یک سوال دیگه داشتم، مشکلی پیش نمیاد از ترانس 16 ولت دوبل استفاده کنم؟ امکان تهیه 14 ولت دوبل ندارم
                              تریستور هم که من 1 آمپر ورودی میدم باز باید 8 آمپر باشه؟

و سوال آخر مهم نیست جریان ترانزیستورها چقدر باشه؟ مثلا BC556 که 0.1 آمپر تحمل میکنه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X