اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

linux و مانیتورینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

linux و مانیتورینگ

سلام .
    سوالم یک مقدار عجیبه .
    من با لینوکس کم کار کرد در حد اشنایی با اوبنتو . تا حالا از لینوکس استفاده نکردم اما برای یه کاری که میخوام انجام بدم نظرم به لینوکس تغییر کرد

بحث از این قراره که یه سیستم رو در نظر بگیرید مثلا خونه هوشمند که روش یه رزبری یا .. نصبه . اگه من یه برنامه با کیوت بنویسم برای کنترل نور بریزم رو رسبرین کارم رو راه میندازه اما مشکل این جاست . وقتی سیستم روشن میشه علامت تمشک رسبرین میاد بالا . وقتی سیستم عامل هم بالا اومد برنامه من ایکونش کنار مثلا ایکن پایتون خود رزبری قرار میگیره و طرف باید حتما رو برنامه که نوشتم کلیک کنه تا باز شه و اجرا شه .تازه طرف ممکنه پاشه بره به جای برنامه ای من که واسه سیستم خونه نوشته شده بقیه برنامه ها رو باز کنه واسه خودش ور بره .

حالا سوال من اینکه اگه بخوام به جای استفاده از سیستم بالا بیام یه کرنل خام بدون هیچ محیط ویژوال یا دسکتاپ رو جوری روش کار کنم که وقتی سیستم روشن شد علامتی که من میخوام نمایش داده بشه (مثلا علامت شرکت سفارش دهنده) بعدش مستقیم برنامه ای که واسه کنترل خونه هوشمند طراحی کردم بالا بیاد حتی کامند لاین هم در دسترس کاربر نباشه . فقط صفحهای که طراحی شده رو ببینه میشه این کارو کرد؟. این کارو با پلتفرم بیلدر و هسته ویندوز میشه انجام داد ( مثلATM ) اما گرونه بسیار !
    حالا سوالام:

1- این کار که هسته لینوکس رو ورداریم از صفر واسش محیط درست کنیم عملا توزیع نویسی واسه لینوکس محسوب میشه؟مثل اوبنتو که نویسندش اومد دسکتاپ اضافه کرد به هستش اما ما فقط میخوایم یه پنجره اضافه کنیم؟
    2- منبعی چیزی برای انجام این کار هست؟
    3- کلاسای LPI متونه کمک کنه؟ تا چه سطحی؟
    4- استدیو خاصی برای این کار هست که بشه هسته لینوکس رو add کرد بعد محیط سفارشی که خودمون ساختیم رو روش انداخت ؟
    5-از اسن سیستم میشه برای مانیتورینک (چه رو ARM یا x86 ) استفاده کرد؟

البته من قصد اصلیم اینکه این روی x86 راه بندازم . روی یه کامپیوتر معمولی که مراحل پورت کردن arm هم نداشته باشه
    ممنون
    اشکهايي که پس از هر شکست ميريزيم همان عرقيست که براي پيروزي نريخته ايم.
    هيتلر

پاسخ : linux و مانیتورینگ

سلام
    بله امکانش هست شما میتونید یک برنامه در init قرار داده تا بعد از بوت اتوران بشه
    در ضمن میتونید به جای محیط دسکتاب بزارید روی کامند لاین بالا بیاد و بعد برنامتونو اجرا کنه طوری که کل صفحه را بگیره و دیگه خارج از صفحه برنامتون چیزی نتونه باز کنه!
    برداشتن اون اطلاعاتی که هنگام بوت میاد نیز ممکن هست تو یک سایت دیدم آموزششو در واقع داره لاگ سیستمو موقع بوت نشون میده که میشه غیرفعالش کرد

1.کرنل واسط نرم افزار و سخت افزاره
    اضافه کردن یک برنامه به کرنل توزیع جدید محسوب نمیشه و در ضمن احتمالا برای اجرای برنامتون باید یک سری چیز به کرنل اضافه بشه و خودش به تنهایی کاری نمیتونید باهاش بکنید!
    اضافه کردن یک برنامه یک توزیع جدید نمیسازه!

2.بسته به بردی که میخرید تو انجمناش گفته هر چند در همشون چون دبین بیس هستند شبیه هست
    این کاری که میخواید انجام بدید چیز جدیدی نیست خیلی قبلا روش بحث شده

3.کلاس های LPI به درک شما از لینوکس کمک زیادی میکنه
    فیلم های LPI جادی را ببینید

4.نمیدونم :|
    ولی عموما برای اینکار روی توزیع ARCH کار میکنند سرچ کنید متوجه میشید

5.میشه البته مانیتورینگ چنتا چیز داره مثل اینکه بتونه مداوم پشت سر هم روشن باشه
    تو محیط صنعتی میتونه استفاده بشه یا نه و ...
    السیدی که ساپورت میکنه چه قیمت و چه رنجهای سایزی داره و ....

6.اینا نظر منه دلیلی نداره ۱۰۰٪ درست باشه از بقیه هم بپرسید
    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ♣ ™ Amin ™ ♣
      سلام
      بله امکانش هست شما میتونید یک برنامه در init قرار داده تا بعد از بوت اتوران بشه
      در ضمن میتونید به جای محیط دسکتاب بزارید روی کامند لاین بالا بیاد و بعد برنامتونو اجرا کنه طوری که کل صفحه را بگیره و دیگه خارج از صفحه برنامتون چیزی نتونه باز کنه!
      برداشتن اون اطلاعاتی که هنگام بوت میاد نیز ممکن هست تو یک سایت دیدم آموزششو در واقع داره لاگ سیستمو موقع بوت نشون میده که میشه غیرفعالش کرد

1.کرنل واسط نرم افزار و سخت افزاره
      اضافه کردن یک برنامه به کرنل توزیع جدید محسوب نمیشه و در ضمن احتمالا برای اجرای برنامتون باید یک سری چیز به کرنل اضافه بشه و خودش به تنهایی کاری نمیتونید باهاش بکنید!
      اضافه کردن یک برنامه یک توزیع جدید نمیسازه!

2.بسته به بردی که میخرید تو انجمناش گفته هر چند در همشون چون دبین بیس هستند شبیه هست
      این کاری که میخواید انجام بدید چیز جدیدی نیست خیلی قبلا روش بحث شده

3.کلاس های LPI به درک شما از لینوکس کمک زیادی میکنه
      فیلم های LPI جادی را ببینید

4.نمیدونم :|
      ولی عموما برای اینکار روی توزیع ARCH کار میکنند سرچ کنید متوجه میشید

5.میشه البته مانیتورینگ چنتا چیز داره مثل اینکه بتونه مداوم پشت سر هم روشن باشه
      تو محیط صنعتی میتونه استفاده بشه یا نه و ...
      السیدی که ساپورت میکنه چه قیمت و چه رنجهای سایزی داره و ....

6.اینا نظر منه دلیلی نداره ۱۰۰٪ درست باشه از بقیه هم بپرسید
      موفق باشید
      سلام امین جان
      اقا من این چند روز خیلی تو نت گشتم اما چیزی اموزشی واسه انجام این کار رو ARCH پیدا نکردم (شایدم اسم تخصصیش رو نمیدونم دارم بد سرچ میکنم :mrgreen یه سری چیزا واسه daemon و cron بود که non gui هستن
      به هر حال منبعی واسه انجام این کار دارین ؟یا این که من چی سرچ کنم؟ کتاب یا ویدیو یوتیوبی؟
      راستی ویدیو های جادی هم خیلی عالی بود
      هيتلر

دیدگاه

سلام
        ببینید اگر فقط میخواهید برنامتون اول کار بالا بیاد و کاربر دسترسی به هیچ چیز نداشته باشه با همین توزیع هایی که برای برد ها موجوده هم کارتون راه میوفته مثل رسپین یا کوبین و .... (دبین بیس ها ) و براتون بهتره چون منابعش برای اینکار بیشتر است
        ولی اگر میخواهید یک توزیع داشته باشید و اینکه مثلا چه برنامه ای مدیریت گرافیکی ، فایل منیجر ، درایور کارت گرافیک و ... را خودتون روش نصب کنید میتونید برید سراغ توزیع آرچ
        آرچ را که بوت کردید بعد باید بسته به نیازتون پکیج و برنامه ی مورد نظرتونو روش نصب کنید مثلا یکی یک آرچ بالا میاره با desktop environment گنوم
        و دیگری با KDE
        من خودم خواسم برم سراغش دیدم مرد میدان نیسم رفتم سراغ توزیع های دیگر برای همین تسلط کافی ندارم که بخوام بیشتر توضیح بدم شرمنده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ♣ ™ Amin ™ ♣
          ینید اگر فقط میخواهید برنامتون اول کار بالا بیاد و کاربر دسترسی به هیچ چیز نداشته باشه با همین توزیع هایی که برای برد ها موجوده هم کارتون راه میوفته مثل رسپین یا کوبین و .... (دبین بیس ها ) و براتون بهتره چون منابعش برای اینکار بیشتر است
          ممنون . همین رو اگر بتونید بمن بگید چطور انجام بدم یا منبعی معرفی کنید ممنون میشم . اینترنت حسابی سر در گمم کرده
          هيتلر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeed Saeb
            ممنون . همین رو اگر بتونید بمن بگید چطور انجام بدم یا منبعی معرفی کنید ممنون میشم . اینترنت حسابی سر در گمم کرده
            این یک نمونه :
            https://www.raspberrypi.org/forums/v...c.php?p=344408
            چیزهایی شبیه اینو به علاوه رسپری به انگلیسی سرچ بزنید میاره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X