اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی در مورد بهبود مدار شارژر LEDمهتابی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی در مورد بهبود مدار شارژر LEDمهتابی

با سلام خدمت اساتید عزیز
    یک چراغ اضطراری با 60 عدد led دارم که مدتی به دلیل اینکه باتریش خراب شده بود کنار افتاده بود. یک باتری نو براش تهیه کردم اما تصمیم دارم با ایجاد تغییراتی در مدار شارژرش عمر باتری رو بیشتر کنم. قبلا" برای اینکه جریان شارژ رو کم کنم و باتری آروم آروم شارژ بشه از خازن 225j ورودی از خازن 684j استفاده کردم که مشاهده کردم که باتری خیلی دیر شارژ میشه حتی یک روز کامل تو شارژ بود ولی یک ربع بیشتر روشن نموند. اما زمانی که از همون خازن 225j استفاده می کنم دیگه این مشکل وجود نداره.
    از اساتید خواهشمندم اگر نظری دارند بفرمایند تا روی مدار اعمال کنم.

پاسخ : درخواست راهنمایی در مورد بهبود مدار شارژر LEDمهتابی

نوشته اصلی توسط mohammad1365
    با سلام خدمت اساتید عزیز
    یک چراغ اضطراری با 60 عدد led دارم که مدتی به دلیل اینکه باتریش خراب شده بود کنار افتاده بود. یک باتری نو براش تهیه کردم اما تصمیم دارم با ایجاد تغییراتی در مدار شارژرش عمر باتری رو بیشتر کنم. قبلا" برای اینکه جریان شارژ رو کم کنم و باتری آروم آروم شارژ بشه از خازن 225j ورودی از خازن 684j استفاده کردم که مشاهده کردم که باتری خیلی دیر شارژ میشه حتی یک روز کامل تو شارژ بود ولی یک ربع بیشتر روشن نموند. اما زمانی که از همون خازن 225j استفاده می کنم دیگه این مشکل وجود نداره.
    از اساتید خواهشمندم اگر نظری دارند بفرمایند تا روی مدار اعمال کنم.
    با سلام:
    زمانی که شما از خارن 684 یا 680 نانو استفاده میکنید، حد اکثر جریان شما می شود47 میلی آمپر در صورتی که جریان مجاز شارژ شما برای یک باتری 4.5 ولت 700 میلی آمپر ساعت حدود 70 میلی آمپر است یعنی 1/10 ظرفیت باتری. که باید از یک خازن 105 یا 1 میکر فاراد با ولتاژ 400 ولت استفاده کنید. اما با نصب یک خازن 225 حد اکثر جریان شما می شود 154 میلی آمپر که باتری شما را خیلی زودتر پر می کند، اما باعث کاهش طول عمر آن می شود.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
      با سلام:
      زمانی که شما از خارن 684 یا 680 نانو استفاده میکنید، حد اکثر جریان شما می شود47 میلی آمپر در صورتی که جریان مجاز شارژ شما برای یک باتری 4.5 ولت 700 میلی آمپر ساعت حدود 70 میلی آمپر است یعنی 1/10 ظرفیت باتری. که باید از یک خازن 105 یا 1 میکر فاراد با ولتاژ 400 ولت استفاده کنید. اما با نصب یک خازن 225 حد اکثر جریان شما می شود 154 میلی آمپر که باتری شما را خیلی زودتر پر می کند، اما باعث کاهش طول عمر آن می شود.
      سلام
      استاد گرامی جناب تحیری
      ضمن تشکر بابت راهنمایی ارزنده شما.
      استاد گرامی چه طور مقدار خازن رو 1 میکرو فاراد فرمودید ؟؟ منظورم اینکه که از چه رابطه ای استفاده کردید که فرمودید خازن 1 میکرو در خروجی خود بعد از پل دیود حدود 70 میلی آمپر جریان دارد؟؟؟
      سپاس

دیدگاه

سلام
        استاد گرامی جناب تحیری
        ضمن تشکر بابت راهنمایی ارزنده شما.
        استاد گرامی چه طور مقدار خازن رو 1 میکرو فاراد فرمودید ؟؟ منظورم اینکه که از چه رابطه ای استفاده کردید که فرمودید خازن 1 میکرو در خروجی خود بعد از پل دیود حدود 70 میلی آمپر جریان دارد؟؟؟
        سپاس
        با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامی:
        خازن 1 میکرو فاراد در فرکانس 50 سیکل یک مقاوت ظاهری برابر 3180 اهم در مدار ایجاد می کند و چون ولتلژ برق 220 ولت است از تقسیم این ولتاژ بر مقاومت ظاهری جریان خروجی می شود تقریبا 70 میلی آمپر. ( این جریان a.c قبل از پل دیود می باشد و با عبور از پل دیود مقذاری از آن کم می شود و با وصل شدن به خازن ولتاژ بالا تا حدی جبران سازی می شود و به حدود اولیه می رسد.)
        x.c = 0.159 / f.c که در این فرمول 0.159 عدد ثابت، x.c مقاومت ظاهری بر حسب اهم، f فرکانس برق شهر 50 سیکل و c ظرفیت خازن بر حسب میکرو فاراد.

دیدگاه

با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامی:
          خازن 1 میکرو فاراد در فرکانس 50 سیکل یک مقاوت ظاهری برابر 3180 اهم در مدار ایجاد می کند و چون ولتلژ برق 220 ولت است از تقسیم این ولتاژ بر مقاومت ظاهری جریان خروجی می شود تقریبا 70 میلی آمپر. ( این جریان a.c قبل از پل دیود می باشد و با عبور از پل دیود مقذاری از آن کم می شود و با وصل شدن به خازن ولتاژ بالا تا حدی جبران سازی می شود و به حدود اولیه می رسد.)
          x.c = 0.159 / f.c که در این فرمول 0.159 عدد ثابت، x.c مقاومت ظاهری بر حسب اهم، f فرکانس برق شهر 50 سیکل و c ظرفیت خازن بر حسب میکرو فاراد.
          سلام مجدد
          پس با این رابطه می توان مقدار مقاومت ظاهری رو بدست آورده و سپس با استفاده از قانون اهم مقدار جریان خروجی خازن ( با برق 2220 ولت شهری )رو بدست آورد.فقط متوجه نشدم مگه برق شهری 50 هرتز نیست ؟؟ چرا شما فرمودید سیکل ؟؟ من فکر می کنم منظور شما از سیکل همون مگا هرتز باشه درسته ؟؟
          من مقادیر رو در رابطه x.c قرار دادم اما مقدارش 3180 نشد من به این صورت حساب کردم:
          x.c= 0.159/50 *1
          x.c= 0.00318
          که البته تو این رابطه اگر فرکانس برق شهر رو بر حسب مگا هرتز در نظر بگیریم 50 باید تقسیم بر 10 به توان منفی 6 شود که می شود :0.00005 مگا هرتز
          حال اگر به جای 50 تو رابطه بالا از 0.00005 مگاهرتز استفاده کنیم مقدار مقاومت ظاهری می شود 3180
          درست حساب کردم ؟؟؟

جناب تحیری برای بهبود دادن مدار شارژر میشه یک زنر 6 ولتی بعد از دیود 4007 بین قطب مثبت و منفی باتری قرار داد ؟؟؟ و یا به قول یکی از دوستان(جناب محمد شاهی ) به من پیشنهاد داد با 431 و ترانزیستور یک دیود زنر قدرتمند بسازم که جلوی افزایش بی رویه ولتاژ رو می گیره
          میشه چنین کاری کرد؟؟ اگر شدنی هست لطفا" بفرمایید چه طور این کار رو انجام بدم ؟؟
          سپاس

دیدگاه

سلام مجدد
            پس با این رابطه می توان مقدار مقاومت ظاهری رو بدست آورده و سپس با استفاده از قانون اهم مقدار جریان خروجی خازن ( با برق 2220 ولت شهری )رو بدست آورد.فقط متوجه نشدم مگه برق شهری 50 هرتز نیست ؟؟ چرا شما فرمودید سیکل ؟؟ من فکر می کنم منظور شما از سیکل همون مگا هرتز باشه درسته ؟؟
            من مقادیر رو در رابطه x.c قرار دادم اما مقدارش 3180 نشد من به این صورت حساب کردم:
            x.c= 0.159/50 *1
            x.c= 0.00318
            که البته تو این رابطه اگر فرکانس برق شهر رو بر حسب مگا هرتز در نظر بگیریم 50 باید تقسیم بر 10 به توان منفی 6 شود که می شود :0.00005 مگا هرتز
            حال اگر به جای 50 تو رابطه بالا از 0.00005 مگاهرتز استفاده کنیم مقدار مقاومت ظاهری می شود 3180
            درست حساب کردم ؟؟؟

جناب تحیری برای بهبود دادن مدار شارژر میشه یک زنر 6 ولتی بعد از دیود 4007 بین قطب مثبت و منفی باتری قرار داد ؟؟؟ و یا به قول یکی از دوستان(جناب محمد شاهی ) به من پیشنهاد داد با 431 و ترانزیستور یک دیود زنر قدرتمند بسازم که جلوی افزایش بی رویه ولتاژ رو می گیره
            میشه چنین کاری کرد؟؟ اگر شدنی هست لطفا" بفرمایید چه طور این کار رو انجام بدم ؟؟
            سپاس
            با سلام مجدد خدمت شما کاربر گرامممی:
            1- معنی سیکل با هرتز هر دو یکی می باشد.
            2- برق کشور ایران 50 سیکل یا 50 هرتز می باشد. یعنی 50 بار در ثانیه تغیر جهت می دهد و مگا هرتز نیست.
            3- شما در محاسبه FXC اشتباهتان اینست که فرکانس 50 سیکل را ضرب در یک کردید. (یک میکرو فاراد) یک میکروفاراد مساوی 0.000001 این عدد می شود، که اگر در 50 سیکل ضرب شود می شود 0.00005 و اگر عدد ثابت 0.159 را به این عدد تقسیم کنید می شود 3180 اهم و از تقسیم ولتاژ 220 ولت به 3180 اهم جران تقریبی می شود حدود 70 میلی آمپر.
            4- زمانی که شما ولتاژ دو سر بعد پل دیود را که D.C است و به باتری متصل است چند ولت می باشد؟ اندازه گیری و اعلام فرمائید. تا بر مبنای آن اطلاعات بتوانم راهنمایی کنم.

دیدگاه

زمانی که شما ولتاژ دو سر بعد پل دیود را که D.C است و به باتری متصل است چند ولت می باشد؟ اندازه گیری و اعلام فرمائید. تا بر مبنای آن اطلاعات بتوانم راهنمایی کنم.
              سلام
              استاد گرامی لازم به توضیح هست که باتری مورد استفاده شده در این چراغ از نوع 4 ولت 1400 میلی آمپر هست که من خودم الان سرچ کردم متوجه شدم چون رو بدنه باتری چیزی نوشته نشده.
              ولتاژ دو سر پل دیود در حالی که باتری متصل هست بین 6 تا 7 ولت متغییر هست
              سپاس

دیدگاه

با سلام مجدد:
                بنظرم این ولتاژ تا حدی مناسب باتری ها می باشد و باعث طول عمر آن ها بشرطی که از اول بصورت نو روی دستگاه بسته شود می باشد. دیگر نیازی به مدارات اضافی نمیباشد.

دیدگاه

با سلام مجدد:
                  بنظرم این ولتاژ تا حدی مناسب باتری ها می باشد و باعث طول عمر آن ها بشرطی که از اول بصورت نو روی دستگاه بسته شود می باشد. دیگر نیازی به مدارات اضافی نمیباشد.
                  سلام
                  استاد برای افزایش عمر باتری من الان یک کاری انجام دادم. خواستم نظر شما رو هم بدونم
                  با توجه به 1400 میلی آمپر بودن باتری من مقدار خازن ورودی رو کاهش دادم و از 225 به 105 رسوندم ( 70 میلی آمپر جریان خروجی خازن ).همچنین قبل از خازن یک مقاومت 100 اهم با خازن سری کردم و بعد از دیود 4007 یک زنر 5.1 ولتی بین قطب مثبت و منفی باتری موازی کردم .همچنین یک مقاومت 10 اهم با قطب مثبت باتری سری کردم تا جریان شارژ کنترل شود.
                  نظر شما چیه ؟؟
                  سپاس

دیدگاه

سلام
                    استاد برای افزایش عمر باتری من الان یک کاری انجام دادم. خواستم نظر شما رو هم بدونم
                    با توجه به 1400 میلی آمپر بودن باتری من مقدار خازن ورودی رو کاهش دادم و از 225 به 105 رسوندم ( 70 میلی آمپر جریان خروجی خازن ).همچنین قبل از خازن یک مقاومت 100 اهم با خازن سری کردم و بعد از دیود 4007 یک زنر 5.1 ولتی بین قطب مثبت و منفی باتری موازی کردم .همچنین یک مقاومت 10 اهم با قطب مثبت باتری سری کردم تا جریان شارژ کنترل شود.
                    نظر شما چیه ؟؟
                    سپاس
                    با سلام مجدد:
                    اگر زینر دیود گرم نکرد خوب است ، اگر خیلی گرم کرد، از وات بالاتر استفاده شود. این کار هم برای افزایش عمر باتری مناسب می باشد.

دیدگاه

سلام
                      استاد ضمن تشکر از بابت راهنمایی های شما.
                      یک خواهش دیگه داشتم اینکه می خوام یک نشانگر شارژ برای این مدار درست کنم. حال با توجه به مقاومت 10 اهم موجود در نقشه من اومدم از ولتاژی که بر روی مقاومت افت می کند استفاده کردم . و یک ال ای دی قرار دادم که با شارژ کامل خاموش شود فقط نمی دونم پتانسیومتر رو چه طور تنظیم کنم که در شارژر کامل خاموش شود.؟؟؟
                      لینک مدار تغییر یافته : http://s1.picofile.com/file/8227650842/charger.pdf.html

آیا استفاده از همون مدار نشانگر کافی هست یا نیاز به استفاده از ترانزیستور هست ؟؟مثل مدار زیر

سپاس

دیدگاه

سلام
                        استاد ضمن تشکر از بابت راهنمایی های شما.
                        یک خواهش دیگه داشتم اینکه می خوام یک نشانگر شارژ برای این مدار درست کنم. حال با توجه به مقاومت 10 اهم موجود در نقشه من اومدم از ولتاژی که بر روی مقاومت افت می کند استفاده کردم . و یک ال ای دی قرار دادم که با شارژ کامل خاموش شود فقط نمی دونم پتانسیومتر رو چه طور تنظیم کنم که در شارژر کامل خاموش شود.؟؟؟
                        لینک مدار تغییر یافته : http://s1.picofile.com/file/8227650842/charger.pdf.html

آیا استفاده از همون مدار نشانگر کافی هست یا نیاز به استفاده از ترانزیستور هست ؟؟مثل مدار زیر

سپاس
                        با سلام:
                        در مدار قبلی شما مقاومت 10 کیلو را با یک 10 اهمی موازی و بصورت سری با باتری وصل کردید، اما در این مدار شما مقاومت 10 کیلو با ال ای دی را بصورت موازی با باتری وصل کردید. فکر میکنم مدار نشان گر قبلی شما بهتر باشد.

دیدگاه

سلام
                          توی مدار اول برای نشان گر ال ای دی شارژ مقاومت 13 کیلو استفاده کردید.
                          این مقدار زیاد نیست؟اصلا توی این ولتاژ فک نکنم ال ای دی روشن شه. حداکثر مقاومت 1 کیلواهم خوب بود.
                          http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                            سلام
                            این مقدار زیاد نیست؟اصلا توی این ولتاژ فک نکنم ال ای دی روشن شه. حداکثر مقاومت 1 کیلواهم خوب بود.
                            با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
                            البته مقدار آن 1.3 کیلو باید باشد، شاید نقطه صفر جامانده باشد.چون مقاومت 13 کیلو نمی توان یک ال ای دی را در آن ولتاژ با نور مناسب روشن کند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                              سلام
                              سلام
                              درسته مقدار اون مقاومت 330 اهم هست که من اشتباه نوشته بودم .سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X