اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه از بافر بجای اپ امپ برای ربات مسیریاب استفاده کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه از بافر بجای اپ امپ برای ربات مسیریاب استفاده کنم؟

سلام به دوستای عزیزم
    سوالم اینه چطوری میشه از یه بافر 20 پایه باهاش 8 تا سنسور رو کنترل کرد اخه من نه با بافر کار کردم و نه مداری دیدم. همیشه طبق سنت ها از اپ امپ استفاده میکردیم که واسه 16 تا سنسور باید 4 تاایسی میزاشتی ولی تازگیا با بافر اشنا شدم فک کنم باید جالب باشه! دوستان مداری اطلاعاتی چیزی داشتن دریغ نکنن :job:
    http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

پاسخ : چگونه از بافر بجای اپ امپ برای ربات مسیریاب استفاده کنم؟

سلام
    همچنان هم بهتره که از همون پ امپ استفاده کنید.
    بافر در اصل کارش تامین جریان مورد نیاز مدار شماست. به عنوان مثال شما خروجی یک پ امپ را به مداری وصل می کنید که 100 میلی آمپر جریان نیاز داره، بدیهی است که پ امپ قدرت تامین این جریان را نداره، پس یک راه اینه که بیایم بین خروجی پ امپ و وردی مدارتون یه بافر قرار میدیم.
    - بافر سطح ولتاژ رو تغییر نمیده، یعنی ورودیش یک باشه، خروجی یک میشه و بالعکس.
    - هر بافر تنها دو پایه داره، ورودی و خروجی
    -معروف ترین بافرها : 74244 و 74245
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

خیلی خوبه ، من خودم با uln2803 کار میکنم .

شما خروجی حسگرو بزن به یکی از پایه های ورودی
      خروجیشو هم بزن بی میکرو
      در ضمن خروجی بافر با 10کیلو پول پ باشه

و اگر هم خواستی می تونی بدون میکرو خروجی بافرو چک کنی :
      یا ال ای دی بردار با یک مقاومت سری کن ، سمت آند ال ای دی به 5ولت بخوره و سمت کاتد ال ای دی هم به خروجی بافر .

دیدگاه

خیلی ممنونم از دوستانی که جواب دادن
        یعنی اگه از بافر هم استفاده کنیم مجبوریم از adc میکرو هم استفاده کنیم،درسته؟
        اگه اینجوری باشه فک کنم همون اپ امپ بهتره.
        موفق باشید.

دیدگاه

بافرهایی که من گفتم یا ULN2803 همه بافر دیجیتال هستند، یعنی فقط صفر و یک ، اگر شما بخواید تفییرات سنسور رو بخونید ( آنالوگ) این قطعه اصلا به کار نمیاد!
          بهترین راه همون استفاده از پ امپ هستش.
          از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

اتفاقا منم میخام دیجیتال باشه ولی منظورتونو نفهمیدم یعنی توی ورودی هم باید دیجیتال باشه؟(میخام مثل امپ امپ انالوگ بگیره دیجیتال کنه)
            بعد یه زحمت دیگه :redface:
            یه مداری چیزی میفرستید که چجوری از بافراستفاده کنم؟

خیلی ممنونم

دیدگاه

ابتدا یه چیزی رو روشن کنیم
              دو نوع بافر داریم: 1- بافر cmos
              2- بافر ttl
              مرز صفرو یک در ttl خیلی کمه حدودا 1
              مرز صفر و یک در cmos برابر نصف تغذیه است. به همین خاطر از این بافرها به جای یه اپ امپ ساده (بیشتر برای ربات مسیریاب) استفاده میشه

بافر قطعه یک ورودی ، یک خروجی است که اگر ولتاژ ورودی آن 0 (یعنی ولتاژ ورودی بین 0 تا مرز صفر و یک) باشد خروجی صفر می شود و در ورودی 1 هم خروجی 1 می شود.
              یك چند پشیمان شدم از رندی و مستی
              عمریست پشیمان زپشیمانی خویشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                خیلی ممنونم از دوستانی که جواب دادن
                اگه اینجوری باشه فک کنم همون اپ امپ بهتره.
                موفق باشید.
                بافر uln2803 چندین کار انجام میده .

1-تقویت جریان
                2-نات کنندگی
                3-تبدیل آنالوگ به دیچیتال و سطح منطقشم از 1.5 به بالا ، یک دیجیتال میده .

اگر هم خواستی میتونی بری رو سری 74245 و... که سطح منطق دیجیتالشون از 2.5 ولت شروع مبشه .

برای تعقیب خط بهتره از همین بافرها استفاده کنی .

دیدگاه

خب خروجی این سنسور ها به ولت نمیرسه که!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost

فرستنده مادون قرمزو با یک مقاومت حدود 330 اهم سری کن و در حالت بایاس مستقیم به 5 ولت .
                    گیرنده مادون قرمز هم در بایاس معکوس ، بطوری که کاتد گیرنده به 5 ولت و از آند گیرنده خروجیو بگیر ، (در ضمن یک مقاومت حدود 10کیلو تا 4.7 کیاو رو نیز به پایه آند گیرنده پول داون کن) .
                    روی سفید ولتاژ بیشتری میده نسبت به زمینه مشکی .
                    اگر باز هم جواب ندارد ، یا فرستنده مشکل داره ، یا به احتمال زیاد گیرنده .

دیدگاه

فرستنده مادون قرمزو با یک مقاومت حدود 330 اهم سری کن و در حالت بایاس مستقیم به 5 ولت .
                      بعد از اینکه اینکار رو انجام دادید با دوربین گوشیتون به دیود فرستنده نگاه کنید، نور IR از طریق دوربین دیجیتال قابل رویت است.

گیرنده مادون قرمز هم در بایاس معکوس ، بطوری که کاتد گیرنده به 5 ولت و از آند گیرنده خروجیو بگیر ، (در ضمن یک مقاومت حدود 10کیلو تا 4.7 کیاو رو نیز به پایه آند گیرنده پول داون کن) .
                      روی سفید ولتاژ بیشتری میده نسبت به زمینه مشکی .
                      بسته به مقاومتی که استفاده میکنید رنج ولتاژ خروجی از سنسور در حالتیکه نور فرستنده دارید و ندارید قابل تنظیم است

دیدگاه

مرز صفر و یک در cmos برابر نصف تغذیه است. به همین خاطر از این بافرها به جای یه اپ امپ ساده (بیشتر برای ربات مسیریاب) استفاده میشه
                        در آی سی های دیجیتال یک حوزه ولتاژی داریم بنام Band Gap، این بازه ولتاژ چیزی شبیه هایزی ولتاژ است، یعنی از دید آی سی نه در بازه 0 دیجیتال است و نه در بازه یک دیجیتال و چون این بازه برای آی سی تعریف نشده هستش ممکنه خروجی رو صفر بده و ممکنه یک.
                        یعنی ممکنه بعضی دوستان از این آیسی برای ربات استفاده کنند و هیچ مشکلی نداشته باشند و بعضی نیز خیر.
                        پیشنهاد من برای ربات مسیریاب همون پ امپ است. چون شما در پ امپ یک ولتاژ مثلا 3 ولت خط مقایسه شماست ولی در آ سی دیجتال مثلا بین 2.2 ولت تا 3.3 ولت بازه مقایسه شماست و چنانچه ولتاژ در این بازه قرار بگیره، خروجی نامشخص است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
                          بعد از اینکه اینکار رو انجام دادید با دوربین گوشیتون به دیود فرستنده نگاه کنید، نور IR از طریق دوربین دیجیتال قابل رویت است.

بسته به مقاومتی که استفاده میکنید رنج ولتاژ خروجی از سنسور در حالتیکه نور فرستنده دارید و ندارید قابل تنظیم است
                          من مدارو با اپ امپ بستم و کار میکنه ولی ربات من 26 سنسورست!!! یعنی باید از 7 تا ایسی lm324 استفاده کنم!
                          ولی اگه با بافر استفاده کنم میشه 4 تا تازه تا 6 تا سنسور قابلیت اضافه کردن دارم!
                          راستی بنظرتون نمیشه از ADC میکرو استفاده کرد؟

خیلی ممنون

دیدگاه

دوستان کارو سخت نکنید .

بافر بافر بافر بافر استفاده کنید ، تجربه شده و توی مسابقات هم یه سری بزنید ببینید 100 شرکت کننده ها بافر دارن .

کارو نپیچونید ، adc تعداد پایه های زیادی میخواد و میکرو بیشتر میره روی پردازش و ربات تقریبی کندتر میشه
                            پ امپ هم ، حجم مدارو میبره بالا و . . . .

بافر استفاده کنید ، من تضمین میکنم

دیدگاه

بافر بافر بافر بافر استفاده کنید ، تجربه شده و توی مسابقات هم یه سری بزنید ببینید 100 شرکت کننده ها بافر دارن .
                              من مدارو با اپ امپ بستم و کار میکنه ولی ربات من 26 سنسورست!!! یعنی باید از 7 تا ایسی lm324 استفاده کنم!
                              ولی اگه با بافر استفاده کنم میشه 4 تا تازه تا 6 تا سنسور قابلیت اضافه کردن دارم!
                              راستی بنظرتون نمیشه از ADC میکرو استفاده کرد؟
                              دوستان گرامی، تجربه من از رباتیک مربوط به 10 سال پیش هستش و به روز نشده ،طبق نظر mohamadeng ممکنه که در مسابقات از این سیستم جدید استفاده کنند، اون زمان فقط پ امپ بود.
                              زیبایی الکترونیک در اینه که راه های رسیدن به خدا در اون بسیار زیاده و تجربه شما در الکترونیک عملی نشون میده که از چه راهی استفاده کنید. گیشنهادم به شما اینه که بافر رو تست کنید و ببینید که با شرایط کار شما جواب میده یا خیر، من به شخصی پ امپ رو ترجیح میدم ولی با احترام به تجربه دیگران هیچ بعید نیست که راه ساده تر و بهتری از این راه هم وجود داشته باشه......
                              الکترونیک یعنی تست و تست و تست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X