اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال ابتدایی برد مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال ابتدایی برد مدار

سلام

یک نقشه مدار تو نت دیدم میخاستم طراحیش کنم اولا با چه نرمافزاری دوما چجوری پیاده سازی کنم روی برد(منظورم برد برد نیستا)؟

تو نت چند تا فیلم دیدم که فیبر مسی رو چه بلائی سرش میارن ولی راحی سریعتر و بهتر نیست؟ و البته ارزانتر

پاسخ : یه سوال ابتدایی برد مدار

نوشته اصلی توسط pmc
    سلام

یک نقشه مدار تو نت دیدم میخاستم طراحیش کنم اولا با چه نرمافزاری دوما چجوری پیاده سازی کنم روی برد(منظورم برد برد نیستا)؟

تو نت چند تا فیلم دیدم که فیبر مسی رو چه بلائی سرش میارن ولی راحی سریعتر و بهتر نیست؟ و البته ارزانتر
    سلام
    برای طراحی که بهش میگیم pcb از نرم افزارهایی چون proteus، altium، eagle و ... استفاده میکنیم (من برای شما که تازه شروع میکنید proteus پیشنهاد میکنم چون کار باهاش آسون و محیط کارش هم ساده تر از بقیه هستش)
    برای فیبر مسی هم ارزانترین راه و سریعترین راه استفاده از روش اتو می باشد، اگر از کاغذ پشت برچسبی استفاده بشه میشه در 10 دقیقه یک برد اتو و اسید کاری کرد
    روش اتو هم در انجمن زیاد بحث شده، در قسمت جستجو انجمن سرچ کنید پیدا نکردید بگید لینک بزارم براتون

یک توضیح کلی در مورد روش اتو بدم :
    بعد طراحی pcb توسط یکی از برنامه های بالا طرح را با چاپگر لیزری روی کاغذ زرد رنگ پشت برچسبی چاپ کنید (چاپ روی قسمت روغنیش باشه)
    بعد چاپ، اندازه طرح pcb فیبر برش بدید (توسط کاتر) بعد فیبر رو با یک سنباده خیلی نرم سنباده بزنید تا جایی که فیبر براق شد (زیاد سنابده نزنید که مس فیبرتون نازک بشه) بعد سنباده توسط اسپری های تمیز کننده خشک مثل اسپری خشک ناهید اسپری بزنید و بعد اسپری با دستمال تمیز فیبر دستمال بکشید تا فیبر تمیز شود (اگر امکان تهیه این اسپری نداشتید فیبر رو با مایع ظرفشویی بشوید و سپس فوری خشک کنید، از مایع دستشویی استفاده نکنید فقط ظرفشویی، با توجه به تجربه خودم میگم از مایع دستشویی استفاده نکنید).
    بعد شستن فیبر تا جایی که امکان داره از دست زدن به قسمت مسی فیبر خودداری کنید
    خب حالا فیبر رو طوری که قسمت مسیش رو به بالا باشه روی یک سطح صاف که خطر سوزاندن با اتو نداشته باشه بزارید (مثل زیر اتویی که روش یک سینی قرار بدید یا سرامیکی چیزی) و pcb چاپ شده روی کاغذ پشت برچسبی رو روی فیبر قرار بدید طوری که قسمت چاپ شده رو به قسمت مسی فیبر قرار بگیره
    سپس اتو روشن کنید و در درجه ملایم قرار بدید (کمی بیشتر از نصف درجه اتو) بعد برای شروع بعد گرم شدن اتو برای چند ثانیه اتو را روی کاغذ که زیرش فیبر قرار دارد بزارید و کمی فشار بدید و همونطور چند ثانیه نگه دارید تا کاغذ به فیبر بچسبد، سپس اتو را به ارامی و با فشار خیلی کمی روی کاغذ بکشید و در این هنگام با دستتان که دستکشی پارچه ای یا اینکه یک تکه پارچه گوشه ای از کاغذ و فیبر را گرفته تا با کشیدن اتو روی کارتون کاغذ از فیبر جدا نشود.
    این کار کشیدن ات حدود 5 تا 10 دقیقه بسته به کیفیت کاغذ و اتو انجام بدید و در حین کشیدن اتو روی کاغذ و فیبر گاهی اتو ثابت با کمی فشار روی قسمتهای مختلف نگه دارید. (زمان اتو کردن با انجام چندین بار و کسب تجربه بدست میارید) خب بعد اتو کاری یک ظرف آب ولرم بیارید و فیبرتون که کاغذ روی آن چسبیده برای مدت حدودا 30 ثانیه تا 1 دقیقه داخلش قرار بدید تا کاغذ کمی نرم شود سپس کاغذ را به آرامی از فیبر جدا کنید (البته اگر جنس کاغذ استفاده شده کاغذ پشت برچسبی باشه میتونید فیبر زیر شیر آب بگیرید و کاغذ به ارومی جدا کنید، ولی اگر کاغذ مورد استفاده کاغذ گلاسه روغنی باشه باید داخل آب ولرم قرار بدید تا کاغذ کامل نرم شود و بعد آروم جدا کنید، تازه بعد جدا سازی کاغذ نوع گلاسه کمی کاغذ روی مس باقی میماند که باید داخل همون آب با کشیدن مسواک روی اون قسمتها جدا کنید).
    خب الان نوبت اسید کاریه که معمولا از اسید پرکلرودوفر (به این اسید کلروفریک و فریک کلراید هم میگن) استفاده میکنیم، مقدار مناسبی از اسید داخل آب ولرم که حتما آب داخل ظرف پلاستیکی باشه میریزیم، چون این اسید خورنده فلز هست و ظرف فلزی هم میخوره. بعد ظرف را به آرامی تکان دهید تا مایع اسید روی فیبر حرکت کند، حتما قبل قرار دادن فیبر داخل اسید توسط مته کوچک یا یک سوزن و هر چیز دیگه یک سوراخ در گوشه فیبر خارج از مداره و قسمت مسی ایجاد کنید و یک نخ داخل سوراخ ببندین، تا در موقعی که فیبر داخل اسید هست فیبر را با نخ بالا بکشید و چک کنید ببینید مسهاش توسط اسید خورده شده یا نه، خب اینم اسید کاری، بعد پایان اسید کاری دوباره با سنباده نرم روی فیبر بکشید تا جوهر روی قسمت مسی فیبر پاک بشن و باز بعد سنباده با اسپری یا مایع ظرفشویی فیبرتون تمیز کنید، حالا فیبرتون رو با مینی دریل مخصوص فیبر مدار چاپی یا آرمیچر و سه نظام سوراخ کاری کنید.
    نکته : اگر امکانش داشتید حتما از کاغذ پشت برچسبی که معمولا به رنگ زد هستن استفاده کنید.
    مهم : چاپگر مورد استفاده برای چاپ pcb روی کاغذ حتمی باید لیزری باشه، اگر نداشتید خودتون میتونید از طرحتون در نرم افزارهای طراحی pcb خروجی pdf بگیرید و با در داشتن کاغذ مخصوص و pdf به یک کافی نت مراجعه کنید تا براتون با چاپر لیزری روی کاغذ چاپ کنند.
    عجله ای تایپ کردم، اگر جایی براتون گنگ بود حتما بگید.

در مورد طراحی pcb اگر میخواهید وارد الکترونیک شوید یا اینکه الکترونیک کار میکنید با برنامه های بالا میتونید طراحیش کنید (آموزش طراحی با این افزارها هم تو انجمن موجوده)
    اما اگر کار طراحی تا الان انجام ندادید ¾”=pیخواید کار الکترونیک انجام بدید و فقط همین مدار رو لازم دارید به شرطی که مدار زیاد وقت گیر نباشه اینجا بزارید براتون طراحی میکنم
    ولی اگر واقعا به الکترونیک علاقه دارید و قصد یادگیری دارید از طریق آموزشهای موجود در اینترنت و انجمن طراحی pcb با این نرم افزارهارو یاد بگیرید
    توی اینترنت فیلم آموزشی proteus به زبان فارسی موجوده و کار کردن با proteus رو راحت یاد میده
    موفق باشید.

دیدگاه

سلام خییییلللللللیییییییی ممنون

یکجانوشته بودید که بین اتو و فیبر باید از سرامیک استفاده بشه یعنی غیر مستقیم اتو بکشم؟
      مثل لباس که برای جلوگیری از یکسری مشکلات یه پارچه کتان بین لباس و اتو قرار میدن.

بار اوله که میخام طراحی کنم چیز سختی هم نیست البته برای من شاید باشه ولی در کل دوتا خازن یه رگولاتور و یه مقاومت هست همین. اگه نتونستمبراتون میفرستم زحمتش با شما

این مدارهایی که بصورت زیاد تولید میشه قطعا از این روشها استفاده نمیکنن چون خیلی طول می کشه. ،خوب اونا چیکار میکنن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pmc
        سلام خییییلللللللیییییییی ممنون

یکجانوشته بودید که بین اتو و فیبر باید از سرامیک استفاده بشه یعنی غیر مستقیم اتو بکشم؟
        مثل لباس که برای جلوگیری از یکسری مشکلات یه پارچه کتان بین لباس و اتو قرار میدن.

بار اوله که میخام طراحی کنم چیز سختی هم نیست البته برای من شاید باشه ولی در کل دوتا خازن یه رگولاتور و یه مقاومت هست همین. اگه نتونستمبراتون میفرستم زحمتش با شما

این مدارهایی که بصورت زیاد تولید میشه قطعا از این روشها استفاده نمیکنن چون خیلی طول می کشه. ،خوب اونا چیکار میکنن؟
        سلام
        دلیل اینکه گفتم از کاشی استفاده کنید یا سینی برای جلوگیری از سوختن هست مثلا نباید رو فرق اینکارو انجام بدید
        منظورم از سرامیک، زمین که سسرامیککاری شده یا مزائیک
        روش تولید انبوه فرق داره و دردسر داره، تو اون روش تولید pcb هرد دفعه تعداد زیادی هست، ولی اگر بخواید یک pcb فقط طراحی کنید روش اتو سریعتر هست، من خودم الان تو 10 دقیقه 2 pcb میزنم (همزنان 2 تا اتو و اسیدکاری منظورم هست)
        خب روش تولید انبود در تعداد 1500 تا 2000 از چاپ سیلک استفاده میکنند و در تعداد بالاتر از دستگاه cnc

یک روش دیگه که هست استفاده از لامینت هست که خودتون تو خونه میتونید انجام بدید، اما هزینه بیشتر داره، این روش از چاپ با اتو کمی سختتر و پر هزینه تره
        چون (وسایل مورد نیازش لامینت، پودر زهور، سود سوز آور و لامپ uv و طلق ترانسپرنت) که بجای لامپ مییشه از نور خورشید استفاده بشه اما زمان ضهور به 1 ساعت میرسه!

خب من روش لامینت و اتو کار کردم، لامینت با دستگاه قید نور مهرسازی که حدود 250 تومن گرفتم انجام دادم، روش اتو هم وسایل خاصی نمیخواد
        در هنگام تولید pcb در تعداد پایین به نظرم بهترین روش اتو هست، با اتو ظریف ترین طرحهای pcb چه smd باشه طرح چه dip با اتو میشه انجام داد بدون مشکل

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X