اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قطع و وصل تغذیه مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قطع و وصل تغذیه مدار

سلام دوستان. اگه میشه یه کمکی به من بکنید.
    من یه مدار با میکروی atmega16 دارم که بهش چهار دکمه برای انجام کارهای مختلفی وصل شده. موضوع اینجاست که میخوام اکثر مدارم(از جمله میکرو) در حالت اولیه تغذیش قطع باشه و وقتی یکی از اون چهار دکمه رو زدم ابتدا تغذیه کل مدار وصل بشه و بعد از اون چهار دکمه برای کارهای دیگه استفاده بشه.
    این دقیقا همون اتفاقیه که در ریموت تلویزیون میوفته. مثلا وقتی شما ریموت کنترل تلوزیون رو بر میداری و مثلا دکمه 1 رو میزنی اول تلوزیون روشن میشه و بعد که روشن شد وقتی دوباره دکمه 1 رو میزنی کانال تلویزیون عوض میشه.
    میدونم راه های زیادی مثل استفاده از فلیپ فلاپ و یا آی سی 555 وجود داره اما مشکل من اینجاست که میخوام این بخش از مدارم که قراره تغذیه کل مدار رو قطع و وصل باش کنم باید با ولتاژ 2.4 ولت کار کنه و نه بیشتر.

متشکر میشم اگه کمک کنید : :nice: :nice: :nice: :nice:

پاسخ : قطع و وصل تغذیه مدار

نوشته اصلی توسط nortimor
    سلام دوستان. اگه میشه یه کمکی به من بکنید.
    من یه مدار با میکروی atmega16 دارم که بهش چهار دکمه برای انجام کارهای مختلفی وصل شده. موضوع اینجاست که میخوام اکثر مدارم(از جمله میکرو) در حالت اولیه تغذیش قطع باشه و وقتی یکی از اون چهار دکمه رو زدم ابتدا تغذیه کل مدار وصل بشه و بعد از اون چهار دکمه برای کارهای دیگه استفاده بشه.
    این دقیقا همون اتفاقیه که در ریموت تلویزیون میوفته. مثلا وقتی شما ریموت کنترل تلوزیون رو بر میداری و مثلا دکمه 1 رو میزنی اول تلوزیون روشن میشه و بعد که روشن شد وقتی دوباره دکمه 1 رو میزنی کانال تلویزیون عوض میشه.
    میدونم راه های زیادی مثل استفاده از فلیپ فلاپ و یا آی سی 555 وجود داره اما مشکل من اینجاست که میخوام این بخش از مدارم که قراره تغذیه کل مدار رو قطع و وصل باش کنم باید با ولتاژ 2.4 ولت کار کنه و نه بیشتر.

متشکر میشم اگه کمک کنید : :nice: :nice: :nice: :nice:
    سلام
    قطع تغذیه فقط در همون مدار امکان نداره! در مثالی که زدید هم تغذیه قطع و وصل نمیشه! شما ممکنه بتونید میکرو رو در مد SLEEP قرار بدید و با هر بار فشردن کلید ها، میکرو بیدار بشه و وظیفه ی مربوط به هر کلید انجام بشه و سپس میکرو دوباره در مد SLEEP قرار بگیره.
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

شما می توانید از مدار خود نگهدار استفاده کنید

دیدگاه

از کمک دوستان ممنونم.. البته منظور من این نیست که کل مدار خاموش شه ... فقط قسمت پر مصرفتر مدار منظورم بود.

دیدگاه

فقط قسمت پر مصرفتر مدار منظورم بود.
          همونجور که دیگر دوستان گفتن شما نیمتونید میکرو خاموش کنید بلکه باید در مدارتون در مد Sleep باشه. پس تکلیف این بخش مشخصه
          قسمت های دیگه مدارتون شامل چه بخش هایی میشه؟
          از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

در همه حالات باید میکرو روشن باشه. فقط کافیه از رگلاتورهایی مثل LM2576 استفاده کنی که یک پایه برای خاموش و روشن شدن دارن و قسمت های دیگه غیر از میکرو رو به خروجی اون وصل کن و خود رگلاتور را هم با میکرو کنترل کن. تغذیه میکرو هم قاعدتا جدا هست.

دیدگاه

:surprised: :surprised: :surprised: :surprised: :surprised:
              با استفاده از مدار خود نگهدار شما به راحتی می توانی میکرو را هم خاموش کنی
              :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:
              با استفاده از رگلاتور هایی که پایه فعال ساز دارند به راحتی می توانی آن پایه را به یک کلید بدهی و بعد از خوردن کلید آن پایه را با میکرو نگه دار و وقتی خواستی خاموش بشه پایه میکرو را قطع کنی مدار خاموش میشه
              رگلاتور با سه پایه فعال ساز L9741 از شرکت Infinon
              از این روش در ECU خودرو استفاده میشه تا بعد از خاموش کردن ماشین کار های لازمه را انجام دهد مثلا روشن نگه داشتن فن بعد میکرو ECU هم خاموش می شود. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X