اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفاً قبل از طرح سوال در مورد AD620 این مطلب را مطالعه کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفاً قبل از طرح سوال در مورد AD620 این مطلب را مطالعه کنید

سلام
    تا حالا ببیش از 20 مورد سوال در ایمیل و پیغام خصوصی در مورد ایراد طراحی مدار با AD620 داشتم. این به جز ده ها تاپیک ایجاد شده توی فرومه. واقعاً نمی دونم به این بچه های تازه کار چی بگم که بهشون بفهمونم قبل از طراحی مدار باید دیتاشیت رو مطالعه کنند.
    اگر کسی مشکلی در راه اندازی و ساخت مدار با آی سی تقویت کننده تفاضلی AD620 داره، حتماً این مطلب رو مطالعه کنه شاید مفید واقع بشه. اگه مشکل راه نیافتاد، همینجا بپرسه و تاپیک جدید و تکراری ایجاد نکنه و تو ایمیل و پیغام خصوصی چیزی رو مطرح نکنه.

خوب، بریم سر اصل مطلب... مواردی که در زیر مطرح میشه، به ترتیب اولیت هستند.

1) تغذیه
    عمده مشکلات کار با آی سی AD620 و INA121 یا تقویت کننده های عملیاتی یا تفاضلی، استفاده از تغذیه نامناسبه. بهترین مدل تغذیه برای اکثر پ امپ ها و این مدل آی سی های آنالوگ تغذیه دوبل 15+ و 15- ولته. به جرأت می تون بگم کمتر دستگاه صنعنی و پزشکی با پدر مادر خارجی یا ایرانی رو دیدم که تو مدار آنالوگش تغذیه دوبل استفاده نکرده باشه.
    بیش از 99% از مشکلات دوستان کم تجربه در استفاده از AD620 ناشی از تغذیه نامناسبه. لطفاً قبل از طراحی مدار و شبیه سازی، یه بار بشینید مثه بچه آدم دیتاشیت رو مرور کنید. اگر قبل از طراحی 5 دقیقه وقت صرف مطالعه کنید، به اندازه 5 روز عیب یابی بعد از ساخت فیزیکی مدار مفید واقع میشه. منظورم اینه که قبل از وقوع حادثه به فکر راه چاره باشید.
    اگر تغذیه مدار رو می خواید ولتاژهایی غیر از 15+ و 15- بذارید، توجه کنید که در یک محدوده 2 ولتی از هر سمت تغذیه، سیگنال ورودی، خروجی، و مرجع نداشته باشید. یعنی نباید انتظار داشته باشید که AD620 با همین تغذیه، بتونه سیگنال 14 ولت توی خروجی ایجاد کنه.

حالا یکی می یاد و تاپیک می زنه و کلی بحث می کنه و پیغام خصوصی میده و عز و التماس می کنه و بد و بیراه می گه و بعد از کلی برو و بیا و وقت تلف کردن از همه، بدون اینکه شماتیک مدارش رو بذاره! با کلی عشوه و ناز می گه که >>من تغذیه مدارم 0 تا 3.3+ ولته، چرا AD620 گینش 500 نیست؟!!<<
    خوب مرد مومن معلومه که مدارت کار نمی کنه! این AD620 با این تغذیه پیزوری نمی تونه هیچ خروجی ای داشته باشه. یه نگاه به دیتاشیت، همون صفحه اول، خطهای اولیه گفته که تغذیه حداقل 2.3+- ولته. حداقل! دوبل!
    هــــــــــــــیـــــــــــــــــــــــــــــــــچ جای دیتاشیت اشاره ای به تغذیه تکی در مورد این آی سی نشده.

یا یکی دیگه اومده شکل مدار گذاشته و هر چی بش می گم شماتیک مدارِ خودتو بذار و تغذیه رو بگو و اینا... گوش نمیده و بعد از چند سری پاسخ میاد می گه که >>من تغذیه مدارم 0 و 5+ ولته و مرجع ولتاژ رو گذاشتم 0 ولت. به نظرتون ایرادی داره؟!<<
    آره پسرم، ایراد داره. ولتاژ مرجع (پین 5) هم باید در همون محدوده مجاز تغذیه باشه. کافیه توی همون مدار، یه تقسیم مقاومتی بزنه و ولتاژ مرجع رو 2.5 ولت بده. مدار کار می کنه، اما خروجی بین 2 ولت تا 3 ولت (یکم بیشتر و کمتر) معتبره. چون محدوده اشباع خروجی حدود 2 ولت از هر سمت تغذیه ست.

سوال:
    همه که نمی تونن تغذیه دوبل توی مدار داشته باشن. چه خاکی به سر کنن حالا؟!
    جواب:
    لزومی به استفاده از تغذیه دوبل نیست. فقط باید محدوده سیگنال های ورودی، خروجی و ولتاژ مرجع از تغذیه های مثبت و منفی 2 ولت دورتر باشه.
    یه راه حل دیگه هم استفاده از مبدل های ولتاژ مثبت به منفیه. مثل ICL7660 یا استفاده از موج مربعی و دو تا دیود و خازن برای تبدیل ولتاژ مثبت به منفی با جریان خروجی ناچیز (در حد میلی آمپر). اینجوری می تونید با یه تغذیه مثبت و استفاده از این مدارات ساده، تغذیه منفی داشته باشید در حد 10 میلی آمپر هم کفایت می کنه چون تغذیه AD620 یا پ امپ های آنالوگ معمولاً جریان کشی ناچیزی دارند.

ریپل خروجی یا نویز این مبدلهای ولتاژ منفی معمولاً زیاده، اما برای تغذیه آی سی های آنالوگ معمولاً نویز تغذیه در فرکانس های زیر 1MHz اهمیت چندانی نداره. یه پارامتری هست به نام نسبت دفع تغذیه (PSRR) که معمولاً در فرکانس های پایین خیلی عدد خوبیه در حد 60 تا 80 دسی بل. یعنی که نویز تغذیه 60 تا 80 دسی بل تضعیف میشه و توی خروجی ظاهر می شه. می دونید که 60 دسی بل تضعیف یعنی 0.001 برابر. یعنی نویز یا ریپل تغذیه عملاً از بین می ره.
    دقت کنید که با افزایش فرکانس، این PSRR کم و کمتر می شه. طوری که ممکنه توی فرکانس های بالای 1MHz به 10 یا 0 دسی بل هم برسه. یعنی که نویز تغذیه عیناً (با ضریبِ 1) توی خروجی ظاهر می شه. که فعلاً به اینا کاری نداریم و جزو مباحث پیشرفته طراحی مدارات آنالوگه.

راستی، خازن های 100nF روی پایه های تغذیه (هم مثبت و هم منفی) فراموش نشه که مثل آب روی آتیش می مونه!

2) ولتاژ مرجع
    حدود 50% مواقع به یک نکته مهمی توجه نمی شه و اون، جریان کشیِ پایه مرجع (پین 5) آی سی AD620 است. حدود 0.5 تا 1mA محض احتیاط باید این پین قابلیت جریان دهی/جریان کشی داشته باشه. توجه کنید: هم Source و هم Sink. شما ممکنه یه تقیم مقاومتی 10K اهم بزنید از تغذیه 5+ و ولتاژ پین مرجع رو به خیالِ خودتون برابر 2.5+ ولت قرار بدید. اما باید دقت کنید که اون پین بسته به بالا و پاین رفتن سیگنال آنالوگ ورودی و خروجی، جریان متفاوتی می کشه و ممکنه این 2.5+ ولتِ خیالیِ شما، در عمل بین 2.3+ تا 2.7+ ولت تغییر کنه بدون اینکه ولتاژ مشخصی داشته باشه.
    باز ملت میان و تاپیک می زنن که AD620 درست کار نمی کنه، عجب آی سی مزخرفیه! و هزار جور بد و بیراه دیگه. ازش که می پرسی مرجع ولتاژت چیه می گه تقسیم مقاومتی زدم!

اون مطلبی که در مورد نویز تغذیه و دفع یا تضعیفش گفتم، در مورد مرجع ولتاژ اصلاً و ابداً صدق نمی کنه. یعنی که هــــر نویزی که توی مرجع ولتاژ بیاد عینـــاً میاد تو خروجی. پس دقت کنید که مرجع رو چی می ذارید. توصیه بنده به شما استفاده از زنر، و TL431 و حرفه ای تر از اون، آی سی های مرجع ولتاژ مثل REF02 هست که ولتاژ دقیق و واقعاً کم نویز ایجاد می کنه.

تا الآن حدود 99.9% از مشکلات رو بحث کردیم. مابقی مباحث اهمیت کمتری دارند، اما بررسی اون ها خالی از لطف نیست.

3) ضریب تقویت
    آی سی AD620 می تونه تا حدود 10000 برابر ضریب تقویت داشته باشه. اما این بدین معنی نیست که شما می تونید یه سیگنال مزخرف 1 میکرو ولتی رو تقویت کنید و برسونید به 10 میلی ولت و بعدش هم یه پ امپ استفاده کنید و 100 برابر تقویتش کنید تا بشه 1 ولت! باید دقت داشته باشید که این ضریب تقویت روی نویز ورودی هم اعمال می شه و توی خروجی ظاهر می شه. در مورد نویز AD620 توی دیتاشیت نمودارها و مطالبی مورد بحث قرار گرفته.

تنها موردی که می تونه اثر نویز ورودی رو توی خروجی از بین ببره، وجود نویز مشترک بر روی هر دو سیگنالِ + و - ورودیه. یعنی که شما یه سیگنالی دارید که ماهیتش تفاضلیه مثل جریانی که از سنسور صنعتی 4-20 میلی آمپر داره میاد توی یه مقاومت و شما مقاومت رو چسبوندید به پین های + و - آی سی AD620. خوب این سیگنال ورودی ماهیتش تفاضلیه چون جریان باید حتماً از توی مقاومت رد بشه و استفاده از AD620 در این مورد منجر به یه خروجی تر و تمیز و کم نویز میشه حتی اگه ضریب گین 1000 باشه.
    مثالِ دیگه پل وتستونه که اگه درست ببندیدش، سیگنال تفاضلی به شما میده و با استفاده از AD620 می تونید نویز مشترک رو حذف کنید و سیگنال کم نویزی در خروجی داشته باشد.

4) نسبت حذف ولتاژ مد مشترک
    اگه الکترونیک 2 رو خوب خونده باشید، در مبحث تقویت کننده های تفاضلی یه پارامتری به نام CMRR مطرح میشه که هر چی بیشتر باشه بهتره. معنیش اینه که همیــــــــشه یه ضریبی از ولتاژ مشترک پین های ورودی، توی خروجی ظاهر میشه. اما این ولتاژ با ضریب حداقل 70-80 دسی بل تضعیف شده. یعنی در حد 0.0001 برابر. ولتاژ مشترک از بین نمیره، فقط تضعیف میشه و هر چی CMRR بیشتر باشه، این تضعیف هم بیشتر خواهد بود.
    با افرایش فرکانس سیگنال های ورودی به بیش از 10kHz، مقدار CMRR به شدت کاهش پیدا می کنه.

5) جریان خروجی
    جریان خروجی AD620 زیاد نیست. پس لطفاً ازش جریان نکشید! بار خازنی هم توی خروجی قرار ندید چونکه نمی تونه خازن رو به درستی شارژ و دشارژ کنه.

برای آخرین نکته توجه کنید که AD620 و پ امپ ها آی سی های آنالوگ هستند. حافظه ندارند، راه اندازی لازم ندارند، فقط تغذیه، مرجع و سیگنال. همین. نباید ازشون بترسیم و باید در هر پروژه و مدار جدید، مطالعاتمون رو بیشتر کنیم و با دقت بیشتری مدار آنالوگ رو طراحی کنیم.

من حدود 7 سال پیش، به دلیل کم تجربگی در طراحی الکترونیک و مخصوصاً عدم توجه به تغذیه و مرجع ولتاژ AD620 یه پروژه بزرگ رو به فنا دادم! هنوز هم که هنوزه با وجود اینکه ده ها و صدها مدار و برد عملی و محصول تولیدی با این آی سی درست کردم، اخیراً توی حلقه فیدبک منفی ناپایدار پ امپ و AD620 تو یه پروژه موندم! اینست دنیای آنالوگ...

خوب دیگه، امیدوارم مطالب بالا مفید بوده باشه.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

پاسخ : لطفاً قبل از طرح سوال در مورد AD620 این مطلب را مطالعه کنید

بروزرسانی مجدد!

دیدگاه

عالی بود!!!!!!
      معلومه شما هم دلتون مثل من از دست کسانی که حتی به خودشون زحمت خوندن دیتاشیت رو نمیدن خونه! :biggrin:

البته شما استاد ما هستید، منتها با اجازه تون منهم چند تا نکته تغذیه ای رو که مستقیما به خود AD620 بر نمیگرده ولی باهاش در ارتباطه بگم :smile:

1- به حساب تغذیه برسید ، قبل از اینکه تغذیه به حساب شما برسه
      2- حتی الامکان سعی کنید در قسمت مدارات آنالوگ از تغذیه سوئیچینگ استفاده نکنید(مورد داشتیم به دلیل کیفیت پایین تغذیه سوئیچینگ فاز ورودی منبع تو خروجی ظاهر شده و دمار از روزگار مدار درآورده! که بعد از اینکه منبع رو باز کردیم دیدیم خازن Ycap موجود روی ترانس نشتی داشته و ...)
      3- هر نوع خازنی برای قسمت صافی تغذیه استفاده نکنید. در مواردی کیفیت پایین خازن خودش مسبب ایجاد نویز روی خط بوده که هنوز نتونستم دلیلی براش پیدا کنم(اسیلاتوری بود برای خودش)
      4- بحث مقایسه گرها با تقویت کننده ها به کلی جدا هستش. بحث مدلهای ساده تقویت کننده ها با مدلهای تفاضلی هم جدا از همه.
      5- دیتاشیت یک سری برگه مشخصات محصول مورد نظر شما هستش که معمولا تمامی راه و روش استفاده از اون قطعه رو توش گفته اما تو ایران معمولا بی استفاده و اضافی فرض میشه :biggrin: . بیایید و این دم آخری با دیتاشیت قطعات آشتی کنید. اون کار خونه بدبخت برای دلخوشی خودش نیومده دیتاشیت بده بیرون. برای مطالعه کردن من و شما دادتش.

پیشنهاد میدم حتما این دو مقاله رو مطالعه بفرمایید که یکیش به قلم استاد عزیز رضا سپاسیار هست و بسیار میتونه مفید باشه

http://uplod.ir/cazsrat9efaa/opamp.rar.htm

موفق باشید

دیدگاه

سلام دوستان من این مدار را برای این آی سی بستم اما گین آی سی با تغییر ورودی تغییر می کند وزیاد می شود ودر ضمن تغذیه ی منفی را با آی سی 7660 ساختم وتغذیه مثبت را با 7805 وتصویر مدار در لینک زیر قرار دارد اگر امکان دارد کمک کنید

http://uupload.ir/files/gk80_untitled.png

امام علی (ع)
        بزرگترین گناه «ترس» است
        بزرگترین تفریح «کار» است
        بزرگترین بلا «نومیدی» است
        بزرگترین شجاعت «صبر» است
        بزرگترین استاد «تجربه» است
        بزرگترین اسرار «مرگ» است
        بزرگترین افتخار «ایمان» است
        بزرگترین سود «فرزند نیک» است
        بزرگترین هدیه «گذشت» است
        بزرگترین سرمایه «اعتماد به نفس» است

دیدگاه

سلام دوستان من این مدار را برای این آی سی بستم اما گین آی سی با تغییر ورودی تغییر می کند وزیاد می شود ودر ضمن تغذیه ی منفی را با آی سی 7660 ساختم وتغذیه مثبت را با 7805 وتصویر مدار در لینک زیر قرار دارد اگر امکان دارد کمک کنید
          گین رو روی چند تنظیم میکنید؟
          دامنه ولتاژ ورودی چقدره؟
          از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام ببینید من می خواهم با این آی سی خروجی لودسل را تقویت کنم واین ولتاژ از 0.1 میلی ولت شروع می شود ومثلا زمانی که وزن 50 کیلو گرم است به 2.2 میلی ولت می رسد حال مشکل اینجاست که هنگامی که مثلا ورودی 0.5 میلی ولت است تقویت کننده با گین مثلا 100 تقویت می کند وزمانی که ولتاژ وروردی 2.2 میلی ولت است گین کاهش پیدا می کند وبه گین اصلی که برای آی سی تعیین کردیم نزدیک تر می شود یعنی با افزایش ورودی گین تقویت کننده کاهش می یابد به نظر شما آیا مشکل از تغذیه ی آی است چون من ولتاژ منفی را با 7660 که تقریبا 4.98 ولت منفی می دهد ساختم وتغذیه ی مثبت را هم با 7805 ساختم و rg را هم با پتانسیومتر ،آیا آی سی مشکل دارد
            ممنون می شوم کمک کنید

امام علی (ع)
            بزرگترین گناه «ترس» است
            بزرگترین تفریح «کار» است
            بزرگترین شجاعت «صبر» است
            بزرگترین اسرار «مرگ» است
            بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

فکر کنم مشکل از صفر کردن پایه 5 باشه، یه نگاه به دیتاشیت بندازید،پایه 5 در شماتیکی که پیشنهاد داده صفر نیست
              از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط qwwe
                سلام ببینید من می خواهم با این آی سی خروجی لودسل را تقویت کنم واین ولتاژ از 0.1 میلی ولت شروع می شود ومثلا زمانی که وزن 50 کیلو گرم است به 2.2 میلی ولت می رسد حال مشکل اینجاست که هنگامی که مثلا ورودی 0.5 میلی ولت است تقویت کننده با گین مثلا 100 تقویت می کند وزمانی که ولتاژ وروردی 2.2 میلی ولت است گین کاهش پیدا می کند وبه گین اصلی که برای آی سی تعیین کردیم نزدیک تر می شود یعنی با افزایش ورودی گین تقویت کننده کاهش می یابد به نظر شما آیا مشکل از تغذیه ی آی است چون من ولتاژ منفی را با 7660 که تقریبا 4.98 ولت منفی می دهد ساختم وتغذیه ی مثبت را هم با 7805 ساختم و rg را هم با پتانسیومتر ،آیا آی سی مشکل دارد
                ممنون می شوم کمک کنید
                سلام. آشناییِ من با AD620 حدود 7 سال پیش! برای راه اندازی یک لودسل بود. خیلی هم خوب و خوش و خرم کار کرد. اصــــلاً هم چیز عجیب و غریبی نداره.

تغذیه لودسل که استفاده می کنید چقدر است؟

ضمناً، برای شما و دیگر دوستانی که سوال می پرسند عرض می کنم که وقتی یک دوستی ازتون نقشه مدار و شماتیک می خواد، یه مدار ساده مفهومی از آی سی منظورش نیست. منظــور دقیـــــــــــقاً مداری است که بسته شده با جزئیاتِ کامل. اگه در بیان جزئیات خسیس باشید، نباید از دیگران انتظار کمک داشته باشید...

دیدگاه

ضمناً، برای شما و دیگر دوستانی که سوال می پرسند عرض می کنم که وقتی یک دوستی ازتون نقشه مدار و شماتیک می خواد، یه مدار ساده مفهومی از آی سی منظورش نیست. منظــور دقیـــــــــــقاً مداری است که بسته شده با جزئیاتِ کامل. اگه در بیان جزئیات خسیس باشید، نباید از دیگران انتظار کمک داشته باشید...
                  جناب مهندس رستمی عزیز، شما دیگه چرا؟
                  وقتی با ارجاع دادن به دیتاشیت میشه کار رو راه انداخت چرا باید شماتیک اینجا پلود بشه؟ در همین ارجاع 4 تا چیز دیگه هم یاد میگیریم . گیریم این سوال دوستمون رو رو شماتیک گذاشتیم و حل شد، رو پروژه بعد میخوان چیکار کنن؟
                  هدف ما اینجا اینه که انتقال تجربه درست کنیم، همونجوری که من و شما سختی کشیدیم و ذره ای تجربه کسب کردیم، باید همه دوستان هم این مسیر رو طی کنند.... شماتیک فقط برای مواردی خوبه که در دیتاشیت نباشه و دسترسی مستقیم به مطلبی نباشه.....
                  الان خودتون تو انجمن نگاه کنید، بعضی کابران سوال استادشون رو اسکن کردن، و گفتن این مدار رو طراحی کنید کامل برای من بفرستید!!!!! آینده الکترونیک ایران ( که همین الان هم تقریبن نابوده) چی میشه؟ :applause:

دیدگاه

ممنون که وقت می گذارید. وپاسخ می دهید در ضمن آقای رستمی تغذیه ی لودسل را از همان 7805 گرفتم.

امام علی (ع)
                    بزرگترین گناه «ترس» است
                    بزرگترین تفریح «کار» است
                    بزرگترین شجاعت «صبر» است
                    بزرگترین اسرار «مرگ» است
                    بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

تغذیه ی لودسل را از همان 7805 گرفتم.
                      لودسلتون 5 ولته؟ اغلب لودسل هایی که دیدم حداقل 12 ولت هستند

دیدگاه

بله لودسل را به پنج ولت متصل کردم چون داخل دیتاشیتش نوشته از 5 تا 12 ولت ورودی ومن با پنج ولت که می دهم مثلا وقتی وزن 45 کیلو برروی آن است خروجی آن به 2.5 میلی ولت می رسد ودر وزن هایی مانندیک کیلو خروجی ان به .1 میلی می رسد د.ستان اگر می شود بگویید آیا عیب می تواند از تغذیه یad620 باشد که پنج ولت است و قسمت منفی آن تقریبا -5 ولت است آیا این آی سی با این تغذیه خطی عمل می کند یا مثلا تغذیه آن باید 9 و -9 باشد تا درست عمل کند خود شما با چه ولتاژی آن را تغذیه کرده اید و محدوده ی عملکرد خطی این آی سی چقدر بوده است این ها را پرسیدم چون شما قبلا با این آی سی کار کرده اید ممنون

امام علی (ع)
                        بزرگترین گناه «ترس» است
                        بزرگترین تفریح «کار» است
                        بزرگترین شجاعت «صبر» است
                        بزرگترین اسرار «مرگ» است
                        بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

من موردی که به ذهنم میرسید رو در بالا عنوان کردم، ولی شما دقت نکردید

دیدگاه

ببینید آخه مشکل اینجاست که تقویت کننده غیر خطی عمل می کنه حال لودسل به هر شکلی که هست دارد به ورودی آن مقدار می دهد

امام علی (ع)
                            بزرگترین گناه «ترس» است
                            بزرگترین تفریح «کار» است
                            بزرگترین شجاعت «صبر» است
                            بزرگترین اسرار «مرگ» است
                            بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

البته من کاری را هم که گفتید را انجام دادم یعنی پایه ی 5 را به ولتاژ 2 ولت متصل کردم آی سی خطی تر عمل کرد اما دلیلش را متوجه نشدم

امام علی (ع)
                              بزرگترین گناه «ترس» است
                              بزرگترین تفریح «کار» است
                              بزرگترین شجاعت «صبر» است
                              بزرگترین اسرار «مرگ» است
                              بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه