اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کدام توپولوژی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کدام توپولوژی؟

با سلام خدمت دوستان دوست داشتنی انجمن
    چند وقت پیش ها یک پاور دوست داشتنی دستم رسید که البته خراب بود
    24V 20A
    پس از کلی بررسی متوجه شدم چوک کوچولویی که معمولا برای تغذیه فرمان هست سوخته
    دست بکار شدم و بازش کردم و خواستم دوباره بپیچمش که دیدم یادم نیست کدوم طرفی سیم هارو باز کردم :cry2:
    بصورت پیشفرض همه رو در یک جهت پیچیدم که در شکل ترتیب سیم ها ، تعداد دور و ضخامتشون البته تقریبا اومده
    دو سه تا دیود و مقاومت هم سوخته بودن که عوضشون کردم اما چشمتون روز بد نبینه :angry:
    وقتی زدمش به برق کار نکرد :cry2:
    ایسیش ka3525هستش و 13 ولت رو تغذیه داره اما پاور هیچ خروجی نداره
    البته یک قسمت از پاور شامل یک ترانزیستور گنده،یک مقاومت گنده و چند قطعه دیگس کمی گرم میشه ولی هیچ اتفاق دیگه ای نمیفته
    اگه میدونستم چوکشو درس پیچیدم میگشتم دنبال یه عیبی که البته تا حالا پیدانشده
    حتی اگه از توپولوژیش خبر داشتم یه خاکی....
    اما حالا موندم چه کنم :cry2: :angry:
    حالاهم دست به دامان شما شدم تا یه راهنمایی ای بکنین
    خیلی پاور خوبیه،خیلی هم تمیزه و جمع و جور!همه مقاومت هاش 5 حلقه و 6 حلقه هستن
    فرکانسش هم انگار 250کیلو هست
    چوک هاش همه ورق مسیه نه سیم
    بردش هم دو لایه هست
    نذارین از دستم بره :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

واقعا جالبه تو این چندروز،هیشکی جواب نداده!
    شاید سطح سوالم خیلی بالا بوده :rolleyes:(الکی!)
    ................Fx7SAM................

پاسخ : کدام توپولوژی؟

نوشته اصلی توسط Nima200
    ...
    پس از کلی بررسی متوجه شدم چوک کوچولویی که معمولا برای تغذیه فرمان هست سوخته
    ...
    ...
    حتی اگه از توپولوژیش خبر داشتم یه خاکی....
    ...
    سلام بر نیما خان عزیز
    شما از کجا متوجه شدین که اون چوک سوخته؟! آیا با LCR متر تستش کردین؟ مقدار اندوکتانسش رو اندازه گرفتین؟
    توپولوژی استفاده شده در این مدار هاف بریچ هست. همونطوری که خودتون اشاره کردین اون چوک یا ترانس، ترانس مدار فلایبک با ساختار Self-Oscillation هست که جهت تغذیه آیسی 3535 به کار رفته. به نظر من بهتره که شما خروجی مدار فلایبک رو تست کنید ببینید ولتاژ میده یا نه اگه اوکی بود که هیچ اگه نبود با توجه به پایه های ترانس بر روی بورد سرهای نقطه دار رو اصلاح کنید.
    بنا به تعمیراتی که تا این لحظه انجام دادم تا حالا ندیم که ترانس مدارات توان پایین بسوزه و احتمال میدم شما تو تست ترانس اشتباه کردین.

موفق باشید

دیدگاه

آخ جون :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:
      بالاخره یکی جواب داد :applause: :applause: :applause:
      ممنووووون
      اخه یه سیمپیچش اصن به هیچ جا راه نمیداد،بازشم که کردم معلوم بود یه تیکه سیاه شده بود،خلاصه مطمینم سوخته بود البته منم تو این چنتاییکه تعمیر کردم ندیده بودم این بسوزه oo:

عرض کردم،ده ولت روی تغذیه ایسی داریم،ولی پاور خروجی نداره،ایسی هم سالمه،چون نو هم گذاشتم،همین بود
      یعنی فکر میکنم ایسی به حالت قطع رفته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
        ...
        اخه یه سیمپیچش اصن به هیچ جا راه نمیداد،بازشم که کردم معلوم بود یه تیکه سیاه شده بود،خلاصه مطمینم سوخته بود البته منم تو این چنتاییکه تعمیر کردم ندیده بودم این بسوزه oo:
        ...
        منم یه بار یه همچین ترانسی رو باز کردم و نکته جالبش اینجا بود که یه سر یکی از سیمپیچیها به گراند وصل بود و اون یکی سرش به هوا!!!! بعد متوجه شدم که این سیم پیچ جهت کاهش مقدار ظرفیت خازنی بین سیم پیچ اولیه و ثانویه پیچیده شده!!! ولی چون میگید سیمش سیاه شده بوده پس نمیتونست به عنوان سیم پیچ کاهنده ظرفیت خازنی عمل کنه!
        راستی اون آیسی خروجی چه؟ پ امپه؟
        درضمن یه چیزه دیگه! تا اونجایی که دیدم و تست کردم اکثرا تغذیه آیسیهای سوئیچینگ مثل tl494 و UC384x و SG3525 رو حدودا بین 12 تا 15 ولت در نظر میگیرن اینجا تغذیه شما 10 ولته!!! نمیدونم چرا احساس میکنم هرچی که هست بر میگرده به تغذیه آیسی شما!!!
        دو تا کار میتونید انجام بدین!
        1. یه مقاومت 20 اهم با خروجیش موازی کنید تا ببینید که آیا افت میکنه یا نه! اصلا میتونه جریان بده !؟
        2. بخش تغذیه آیسی 3525 رو کلا جدا کنید و شما از بیرون توسط یه منبع تغذیه مجزا تغذیه اش رو تامین کنید و با اون شرایط هم یه تست بزنید و نتیجه رو بررسی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
          منم یه بار یه همچین ترانسی رو باز کردم و نکته جالبش اینجا بود که یه سر یکی از سیمپیچیها به گراند وصل بود و اون یکی سرش به هوا!!!! بعد متوجه شدم که این سیم پیچ جهت کاهش مقدار ظرفیت خازنی بین سیم پیچ اولیه و ثانویه پیچیده شده!!! ولی چون میگید سیمش سیاه شده بوده پس نمیتونست به عنوان سیم پیچ کاهنده ظرفیت خازنی عمل کنه!
          چه جالب،نشنیده بودم :-?
          نوشته اصلی توسط SA3ID
          راستی اون آیسی خروجی چه؟ پ امپه؟
          اره،اپ امپه
          نوشته اصلی توسط SA3ID
          درضمن یه چیزه دیگه! تا اونجایی که دیدم و تست کردم اکثرا تغذیه آیسیهای سوئیچینگ مثل tl494 و UC384x و SG3525 رو حدودا بین 12 تا 15 ولت در نظر میگیرن اینجا تغذیه شما 10 ولته!!! نمیدونم چرا احساس میکنم هرچی که هست بر میگرده به تغذیه آیسی شما!!!
          دو تا کار میتونید انجام بدین!
          1. یه مقاومت 20 اهم با خروجیش موازی کنید تا ببینید که آیا افت میکنه یا نه! اصلا میتونه جریان بده !؟
          2. بخش تغذیه آیسی 3525 رو کلا جدا کنید و شما از بیرون توسط یه منبع تغذیه مجزا تغذیه اش رو تامین کنید و با اون شرایط هم یه تست بزنید و نتیجه رو بررسی کنید.
          البته شایدم 13 بود،ولی به هر حال...
          البته بعید میدونم جریان نده ها وگرنه 13 ولت نبود،میومد پایین،ولی تستش میکنم
          برای تغذیه خارجی ایسی ،زمین تغذیه و مدار یکی شن دیگه؟

راستی،تو اموزش سوییچینگ اقا ناصر گفتن تو فلایبک،اولیه و ثانویه باید تو فاز مخالف پیچیده شن،خب این ینی چی؟
          همونطوریکه من گفتم همه رو در یک جهت پیچیدم :cry2:

دیدگاه

برای تغذیه خارجی ایسی ،زمین تغذیه و مدار یکی شن دیگه؟
            بله 100 درصد!

راستی،تو اموزش سوییچینگ اقا ناصر گفتن تو فلایبک،اولیه و ثانویه باید تو فاز مخالف پیچیده شن،خب این ینی چی؟
            همونطوریکه من گفتم همه رو در یک جهت پیچیدم
            دوست عزیز تو پیچیدن ترانسهای سوئیچینگ مهم نیست که در کدوم جهت میپیچید! مهم اینکه سرهای نقطه دار رو درست تشخیص بدید و درست رو بورد مونتاژ کنید!! من براتون یه فایل آماده کردم میتونید از لینک زیر دانلود کنید اگه کم و کاستی بود بگید بیشتر توضیح بدم.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
              بله 100 درصد!

دوست عزیز تو پیچیدن ترانسهای سوئیچینگ مهم نیست که در کدوم جهت میپیچید! مهم اینکه سرهای نقطه دار رو درست تشخیص بدید و درست رو بورد مونتاژ کنید!! من براتون یه فایل آماده کردم میتونید از لینک زیر دانلود کنید اگه کم و کاستی بود بگید بیشتر توضیح بدم.

موفق باشید
              بله،ممنون
              ماشالا شما دست به فایلتون خوبه
              البته اینطور بهتر هم هست چون شما دیگه وقت زیادی نمیگذاری برای تایپ در نتیجه کاملتر توضیح میدین و من هم بیشتر بهره مند میشم :applause:
              جالب و خوب بود فقط یه چیزی،
              منننن،
              منننننننننننن،
              مننننننننننننننننننننننننن،
              LCمتر نداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا اااااااااااااااااااااااااااااااااررررررررررررررررر رررررررررررررررررررررمممممممممممممم :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

حالا چکارکنم؟ :cry2:
              اسکوپ هم ندارم :cry2: :cry2:
              فقط منبع و مولتیمتر و چیزای معمولی دارم :rolleyes:
              خواستم یه السی متر بسازم،دوستم که تازه کار تر ازمنه گفت با هم بسازیم،بردشو زد،ولی کاش نمیزد،چون انقد کثیف زد که خودشم نفهمید چی زده :surprised: oo:؛در نتیجه کار نکرد،منم خواستم رفع عیبش کنم،از بس کثیفه اصن نمیشه نگاش کرد،خلاصه فعلا به نتیجه ای نرسیدم
              باشه تا برسه یه حالی یا یه پولی :rolleyes:

دیدگاه

رفتم تغذیه ایسی رو به طرق مختلف چک کردم و مطمین شدم که اولا 13 ولته و ثانیا جریان کافی رومیده
                از طرفی برای اینکه السی متر ندارم :cry2: به روش رو هوا :surprised: وارد عمل شدم،اول جای دوسر ثانویه رو جابجا کردم که تغذیه ایسی به 5 ولت کاهش پیدا کرد بعدش هم جای دوسر یکی از سیمپیچ های اولیه رو جابجا کردم که اون ترانزیستوریکه گرم میشد در یک ان به اوج داغی رسید و سوخت :cry2:
                خلاصه فکر کنم با این دو آزمایش فوق حرفه ای :redface: بشه مطمین شد که تغذیه ایسی سالمه،فقط یه ترانزیستور افتاد رو دستم ،البته امیدوارم چیز دیگه ای نسوخته باشه -O<
                خب حالا چه کنیم؟
                راستی اپ امپو هم عوض کردم ولی فرقی نکرد :angry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                  ...اول جای دوسر ثانویه رو جابجا کردم که تغذیه ایسی به 5 ولت کاهش پیدا کرد بعدش هم جای دوسر یکی از سیمپیچ های اولیه رو جابجا کردم که اون ترانزیستوریکه گرم میشد در یک ان به اوج داغی رسید و سوخت :cry2:
                  ...
                  خب حالا چه کنیم؟
                  ...
                  طبیعتا سیم پیچی که 185 دوره همون اولیه است. حالا شما دو تا سیم پیچ دیگه دارید اگه شما به سیم پیچ اولیه دست نزنید و اون ثابت بمونه تو دوتای دیگه شما 4 حالت دارید که باید تست کنید و خدا میدونه تو کدوم یکی جواب خواهد داد اگه برای بقیه قطعات مشکلی پیش نیاد!!!! این روش تست اصلا درست نیست و ممکن به بقیه قطعات صدمه بزنه!

من اگه جای شما بودم:
                  1. اون ترانس رو یه جورایی حلش میکردم.
                  2. تک تک خازنها رو با LCR متر تست میکردم یا اگه LCR متر نداشتم عوضشون میکردم
                  3. تک تک دیود های موجود بر روی بورد رو تست میکردم
                  4. تک تک ترانزیستورهای موجود رو بورد رو تست میکردم

اکثرا تو این جور مدارات خازن دیود و ترانزیستور و نهایت IC مشکل پیدا میکنه!

موفق باشید

دیدگاه

ترانزیستورها،دیودها و ایسیها تست شدن و بجزهمون ترانزیستور گنده هه و دو دیود بقلش همه سالم بودن که عوض شده بودن که البته الان دوباره ترانزیستوره سوخت
                    درسته چک کردن خازن ها رو فراموش کردم،هرچند ظاهرشون کامل خوبه
                    البته فقط الکترولیت ها باید چک شن دیگه؟
                    من فکر میکنم گرم شدن اون ناحیه ایکه توضیح داده بودم یه معنی داره و شاید به خازن مربوط نباشه

راستی السی متر خوب چنده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                      ترانزیستورها،دیودها و ایسیها تست شدن و بجزهمون ترانزیستور گنده هه و دو دیود بقلش همه سالم بودن که عوض شده بودن که البته الان دوباره ترانزیستوره سوخت
                      درسته چک کردن خازن ها رو فراموش کردم،هرچند ظاهرشون کامل خوبه
                      البته فقط الکترولیت ها باید چک شن دیگه؟
                      من فکر میکنم گرم شدن اون ناحیه ایکه توضیح داده بودم یه معنی داره و شاید به خازن مربوط نباشه

راستی السی متر خوب چنده؟
                      اصلا به ظاهرشون نگاه نکن!!!! من منابع تغذیه 5 ولت 40 آمپر که بر تابلوروانها استفاده میشه خیلی تعمیر کردم( نزدیک 200 300 تا! ) که تقریبا 80 درصدشون خازنهای الکترولیتشون خراب شده بودن اونم به خاطر حرارت. وقتیم تعویض میکردم خازنهای 105 درجه با ESR پایین رو خریدم و جایگزین کردم که الان تقریبا بیشتر از یه سال میشه که شکر خدا برگشتی نداشتم!

برای خرید LCR متر به سایت http://www.rayannik.com/ مراجعه کن و لیست قیمت محصولاتش رو دانلود کن و برو زیر شاخه LCRمتر که قیمتهای مختلف رو میتونی اونجا مشاهده کنی. من خودم LCR-915 دارم که خیلی ازش راضیم.

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
                        اصلا به ظاهرشون نگاه نکن!!!! من منابع تغذیه 5 ولت 40 آمپر که بر تابلوروانها استفاده میشه خیلی تعمیر کردم( نزدیک 200 300 تا! ) که تقریبا 80 درصدشون خازنهای الکترولیتشون خراب شده بودن اونم به خاطر حرارت. وقتیم تعویض میکردم خازنهای 105 درجه با ESR پایین رو خریدم و جایگزین کردم که الان تقریبا بیشتر از یه سال میشه که شکر خدا برگشتی نداشتم!

برای خرید LCR متر به سایت http://www.rayannik.com/ مراجعه کن و لیست قیمت محصولاتش رو دانلود کن و برو زیر شاخه LCRمتر که قیمتهای مختلف رو میتونی اونجا مشاهده کنی. من خودم LCR-915 دارم که خیلی ازش راضیم.

موفق باشید
                        ممنون
                        اتفاقا منم یه همچون تجاربی دارم ولی بدون السی متر :cry2:
                        اره میدونم ظاهرشون فریبنده است ولی غیر الکترولیت ها که خرابی ندارن؟

البته خداییش منم بودم راضی بودم
                        امروز یه کم دنبال قیمت گشتم دیدم با پولی که من در نظر دارم (فووووووووووقش 300 تومن)از این به درد نخور ها میشه خرید که فک کنم یکی بسازم سنگین تر باشه تا 100 تومن بدم یه اشغال بخرم

دیدگاه

اره میدونم ظاهرشون فریبنده است ولی غیر الکترولیت ها که خرابی ندارن؟
                          نه، تا حالا خرابی تو غیرالکترولیتها ندیدم ولی یه بار اون فقط یه بار اون خازن پلی استر 2.2 میکروفاراد 400 یا 600 ولتی که به عنوان خازن بلوکه کننده DC با سیمپیچ اولیه سری میشه به خاطر حرارت بیش از حد و یا جریان زیاد که نمیدونم کدوم یکی باعث شده بود یه پایش زغال شده بود!!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X