اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رفع نویز ناشی از سوئیچ IGBT

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رفع نویز ناشی از سوئیچ IGBT

سلام ، دوستان
    من دارم رو یک منبع سوئیچینگ 8 ولت ، 500 آمپر کار میکنم ، الآن مراحل پایانی پروژست ...
    اما با یک مشکل عجیب روبه رو شدم ، مدار با IGBT های کوچک مثل 60n90 , ... به خوبی کار میکنه ، اما وقتی از IGBT های قدرت استفاده میکنم ، نویز عجیبی روی پالس های گیت ها میافته که باعث میشه ، شکل موج خروجی به هم بریزه ...

توپولوژی استفاده شده ، هف بریجه و از Ir2113 برای درایو IGBT ها استفاده شده ، مقاومت گیت ( 5~10) اهم انتخاب شده و مقاومت گیت ، امیتر هم 10 کیلو ...
    جالب تر اینه که با جابه جا کردن مکانی IGBT ها چند سری مدار به خوبی کار کرده و تا 400 آمپر هم جریان کشیدم ...

IGBT مورد استفاده :

دوستان نظری دارند ؟؟؟
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

پاسخ : رفع نویز ناشی از سوئیچ IGBT

اولا عجب منبع باحالی درس کردین :applause:
    سه فازه یا تکفاز؟
    فک میکنم آقای جبراییلی در این زمینه بتونه خیلی کمک کنه،یادمه ایشون در مورد منبع 700امپری خودشون میگفتن هاف بریج و اینها در این توان خوب نیس و از شیفت فاز باید استفاده کرد که اصن نمیدونم چیه
    ................Fx7SAM................

دیدگاه

1- این با تلفات و ... فکر نمیکتم توان کلش از 5 شیش کیلو تجاوز بکنه. چرا سمت همچین سوییچایی میری؟
      2- اگه شکل گیت به هم میریزه بررسی بکن ببین شکل سورس نسبت به زمین چطوره!! اگه جریان بالا باشه و مسیر جریان سورس طولانی باشه به هم ریختگی گیت میتونه دلیلش از ناپایداری سورس باشه. خازن گیت رو ببین چقدره. 2113 فکر نمیکنم زورش به همچین سوییچایی برسه. به نظرم درایور قویتری نیاز داری. فرکانس کاری سوییچ جدید رو هم چک کن. معمولا سوییچای گردن کلفت سرعت کمتری دارن و همپوشانی دو سوییچ ممکنه پیش بیاد. چک کن اگه سوییچها دیود داخلی دارن ممکنه زمان روشن شدن سوییچ دیود مقابل هنوز خاموش نشده باشه (trr دیود) در این صورت باید از اسنابر های جریان استفاده بکنی تو مسیر دی سی لینکت به سوییچ. خیلی از این بد شکلیها که تو اسکوپ میبینیم اصلا وجود نداره. دلیلشون همپوشانی سوییچ با دیود مقابل یا سوییچ مقابله که با جریان شدیدی که میکشن میتونن سیستمهای اندازه گیریمونو به خطا بندازن.
      حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
      به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
        1- این با تلفات و ... فکر نمیکتم توان کلش از 5 شیش کیلو تجاوز بکنه. چرا سمت همچین سوییچایی میری؟
        2- اگه شکل گیت به هم میریزه بررسی بکن ببین شکل سورس نسبت به زمین چطوره!! اگه جریان بالا باشه و مسیر جریان سورس طولانی باشه به هم ریختگی گیت میتونه دلیلش از ناپایداری سورس باشه. خازن گیت رو ببین چقدره. 2113 فکر نمیکنم زورش به همچین سوییچایی برسه. به نظرم درایور قویتری نیاز داری. فرکانس کاری سوییچ جدید رو هم چک کن. معمولا سوییچای گردن کلفت سرعت کمتری دارن و همپوشانی دو سوییچ ممکنه پیش بیاد. چک کن اگه سوییچها دیود داخلی دارن ممکنه زمان روشن شدن سوییچ دیود مقابل هنوز خاموش نشده باشه (trr دیود) در این صورت باید از اسنابر های جریان استفاده بکنی تو مسیر دی سی لینکت به سوییچ. خیلی از این بد شکلیها که تو اسکوپ میبینیم اصلا وجود نداره. دلیلشون همپوشانی سوییچ با دیود مقابل یا سوییچ مقابله که با جریان شدیدی که میکشن میتونن سیستمهای اندازه گیریمونو به خطا بندازن.
        ممنون آقا مهدی ...
        تو این مدار از ترانس هم استفاده شده ، سوئیچ ها ولتاژ 150 رو سوئیچ میکنن و خروجی ترانس حدود 10 ولته ...
        با این روش تا 8 کیلو وات هم جواب گرفتیم ...

نکاتی که فرمودین رو باید فردا چک کنم ، اما یک سوال ...
        چرا این مدار بگیر نگیر داره ! یعنی زمانی که جواب داده تا 400 آمپر جریان کشیده شده ، که با توجه به عرض پالس خروجی ترانس برای جریان بالاتر هم جا داشت ...

اگر قراره که ir2113 درست نتونه درایو کنه ، چرا چند بار مدار درست کار کرده ! واقعا گیج کنندست

در مورد اسنابر جریان هم توضیح میدید ؟ چه فرقی با اسنابر ولتاژ دارند ...

اضافه شده در تاریخ :
        نوشته اصلی توسط Nima200
        اولا عجب منبع باحالی درس کردین :applause:
        سه فازه یا تکفاز؟
        فک میکنم آقای جبراییلی در این زمینه بتونه خیلی کمک کنه،یادمه ایشون در مورد منبع 700امپری خودشون میگفتن هاف بریج و اینها در این توان خوب نیس و از شیفت فاز باید استفاده کرد که اصن نمیدونم چیه
        تک فازه - متاسفانه فعلا نمیتونم به توپولوژی دیگه ای فکر کنم ...

دیدگاه

خب میگم هشت میلو وات با موازی کردن دو سه تا سوییچ حل میکنه مشکل رو. نیاز به همچین سوییچای گردن کلفتی نیست فکر کنم.
          حدس میزنم اشکلا از سیمکشی و سلف های پراکنده مدار باشه. با سوییچ کوچیک سیم کشی مرتب تر بوده حالا سوییچ بزرگ شده مسلما سیمها بلند تر شدن و شاید هم نامرتب تر. به این دلیله که جابجایی فیزیکی قطعات گاهی باعث میشه تاثیر میدانهایی که سیمها روی هم میذارن تغییر بکنه. چون به مسیر حرکت سیمها توجه نمیکنی ممکنه اونها باعث تفاوت مدارهات با همه و چون توجه نمیکنی بهش ایراد رو پیدا نمیکنی. تو مدارهایی که جریان سیمها بالاست معمولا سیمهای رفت و برگشت جریان رو موازی با هم عبور میدن که میدان همدیگه رو خنثی بکنن. حتی دقت کرده باشی تو خیلی از مدارها مسیر گلت و سورسی (یا گیت و امیتری) که جریان لحظه ای ازش عبور میکنه رو هم موازی هم میبرن که یه حالت دیفرانسیلی داشته باشه و هر القایی روی سیم گیت بود روی سیم سورس هم باشه که در نهایت اختلاف ولتاژ ها برابر بمونه و همچنین میدانی که خودشون ایجاد میکنن کنار هم رفت و برگشت باشه که همدیگه رو خنثی بکنن. تو مدارهای قدرت چون این جریانا خیلی زیاده و تاثیرشون خیلی زیاد میشه چه تو کنترل و چه تو اندازه گیری مسیر ها موازی هم هستن.
          تو اسنابر ولتاژ اسپایک های ما از جنس ولتاژه پس اسنابر رو به صورت موازی و خازنی (مقاومت در مقابل تغییرات ولتاژ) قرار میدیم. گاهی (معمولا تو مدار باک و هالف بریدج و فول بریدج) همپوشانی وجود داره. حتی اگه همپوشانی سوییچها نباشه دیودها حتما هست. تو توانهای پایین از توان تلف شده به واسطه وجود trr دیود صرفنظر میکنیم. ولی به وضوح مشخصه که سوییچ رو کمی گرم میکنن. ولی تو توانهای بالا به همون نسبت زیاد شدن توان دستگاه تلفاتش هم زیاد میشه پس به اسابر نیاز داریم. یه جریانهای لحظه ای خیلی کوتاه زمان تغییر وضعیت سوییچ (فرض کن میخوایم سوییچ بالایی رو روشن بکنیم. دیود پایینی هنوز به دلیل تخلیه ترانس روشنه. سوییچ بالا که روشن میشه یه لحظه تا دیود خاموش بشه و سویچی روشن بشه خواه ناخواه میفتن رو هم و جریان خیلی زیادی میکشن) یه اسپایک جریانی زده میشه. معمولا یه سلف - به اندازه ای که تو اون یه لحظه جلوی عبور جریان رو بگیره و اجازه عبور اون جریان زیاد رو نده- و اشباع شونده بین خازنهای خط دی سی لینک تا سوییچ هایساید قرار میدن و یک دیود هم باهاش موازی میکنن واسه تخلیه شدنش. جلوی تغییران سریع جریان رو توی سوییچها میگیره و طبعا این پیک جریان رو هم میگیره دیگه.
          برای اینکه بفهمی تغییرات جریان داخل مدارت چطوره از یک پراب میدان اسکوپ استفاده بکن. یه هسته بشکه ای بردار هفتاد هشتاد دور سیم بپیچ دورش بزن دو سر اسکوپ تو مدارت بچرخون. تو فضای دستگاه و روی بدنه سوییچها و ... بچرخون. هر جا شکلی به غیر از شکل مورد انتظارت دیدی یعنی یه جای کار میلنگه. این پیک جریان قطعا یه پیک میدان هم داره دیگه. اون پیک میدان رو با این پراب میدان به راحتی میتونی ببینی.

K.Show

دیدگاه

خب میگم هشت میلو وات با موازی کردن دو سه تا سوییچ حل میکنه مشکل رو. نیاز به همچین سوییچای گردن کلفتی نیست فکر کنم.
            حدس میزنم اشکلا از سیمکشی و سلف های پراکنده مدار باشه. با سوییچ کوچیک سیم کشی مرتب تر بوده حالا سوییچ بزرگ شده مسلما سیمها بلند تر شدن و شاید هم نامرتب تر. به این دلیله که جابجایی فیزیکی قطعات گاهی باعث میشه تاثیر میدانهایی که سیمها روی هم میذارن تغییر بکنه. چون به مسیر حرکت سیمها توجه نمیکنی ممکنه اونها باعث تفاوت مدارهات با همه و چون توجه نمیکنی بهش ایراد رو پیدا نمیکنی. تو مدارهایی که جریان سیمها بالاست معمولا سیمهای رفت و برگشت جریان رو موازی با هم عبور میدن که میدان همدیگه رو خنثی بکنن. حتی دقت کرده باشی تو خیلی از مدارها مسیر گلت و سورسی (یا گیت و امیتری) که جریان لحظه ای ازش عبور میکنه رو هم موازی هم میبرن که یه حالت دیفرانسیلی داشته باشه و هر القایی روی سیم گیت بود روی سیم سورس هم باشه که در نهایت اختلاف ولتاژ ها برابر بمونه و همچنین میدانی که خودشون ایجاد میکنن کنار هم رفت و برگشت باشه که همدیگه رو خنثی بکنن. تو مدارهای قدرت چون این جریانا خیلی زیاده و تاثیرشون خیلی زیاد میشه چه تو کنترل و چه تو اندازه گیری مسیر ها موازی هم هستن.
            تو اسنابر ولتاژ اسپایک های ما از جنس ولتاژه پس اسنابر رو به صورت موازی و خازنی (مقاومت در مقابل تغییرات ولتاژ) قرار میدیم. گاهی (معمولا تو مدار باک و هالف بریدج و فول بریدج) همپوشانی وجود داره. حتی اگه همپوشانی سوییچها نباشه دیودها حتما هست. تو توانهای پایین از توان تلف شده به واسطه وجود trr دیود صرفنظر میکنیم. ولی به وضوح مشخصه که سوییچ رو کمی گرم میکنن. ولی تو توانهای بالا به همون نسبت زیاد شدن توان دستگاه تلفاتش هم زیاد میشه پس به اسابر نیاز داریم. یه جریانهای لحظه ای خیلی کوتاه زمان تغییر وضعیت سوییچ (فرض کن میخوایم سوییچ بالایی رو روشن بکنیم. دیود پایینی هنوز به دلیل تخلیه ترانس روشنه. سوییچ بالا که روشن میشه یه لحظه تا دیود خاموش بشه و سویچی روشن بشه خواه ناخواه میفتن رو هم و جریان خیلی زیادی میکشن) یه اسپایک جریانی زده میشه. معمولا یه سلف - به اندازه ای که تو اون یه لحظه جلوی عبور جریان رو بگیره و اجازه عبور اون جریان زیاد رو نده- و اشباع شونده بین خازنهای خط دی سی لینک تا سوییچ هایساید قرار میدن و یک دیود هم باهاش موازی میکنن واسه تخلیه شدنش. جلوی تغییران سریع جریان رو توی سوییچها میگیره و طبعا این پیک جریان رو هم میگیره دیگه.
            برای اینکه بفهمی تغییرات جریان داخل مدارت چطوره از یک پراب میدان اسکوپ استفاده بکن. یه هسته بشکه ای بردار هفتاد هشتاد دور سیم بپیچ دورش بزن دو سر اسکوپ تو مدارت بچرخون. تو فضای دستگاه و روی بدنه سوییچها و ... بچرخون. هر جا شکلی به غیر از شکل مورد انتظارت دیدی یعنی یه جای کار میلنگه. این پیک جریان قطعا یه پیک میدان هم داره دیگه. اون پیک میدان رو با این پراب میدان به راحتی میتونی ببینی.
            واقعا دستت درد نکنه :applause: خوشم میآد تو توضیحات کم نمیزاری :agree:
            فکر موازی کردن چند سوئیچ رو داشتم ، اما درایو کردنشون سخته ! روشن شدن هم زمان بدون تاثیرات دمایی و ...

اون سلف و دیود موازی که گفتید بین خازن های DC ... رو بعد خازن ها سری کنم ؟

دیدگاه

من هم بااینکه چیزی سرم نمیشه فیض بردم
              حداقل با پراب جریان،اسنابر جریان و کنار هم بردن سیم های خطرناک آشنا شدم :wow:
              ممنون
              ................Fx7SAM................

دیدگاه

ببین. خازنهای دی سی لینک که ولتاژ دی سی روشونه. با یه سیمی ولتاژ مثبت دی سی داره میره سمت کلکتور ای جی بی تی بالایی دیگه. تو این مسیر یه سلف حجم بالا ولی اشباع شونده میذاری. یه دیود هم خلاف جهت جریان اصلی مدار باهاش موازی میکنی. دیود رو نذاری سلف ممکنه به سوییچهات اسیب بزنه ها. ظرفیتش بالا باشه که بتونه خیلی خوب جلو تغییرات جریان مقاومت بکنه و اشباع شونده باشه که بعد از اون زمان کوتاه سریع اتصال کوتاه بشه که جریان مدار تامین بشه.
                قبل از همه اینها اون تست میدان رو با اسکوپ بگیر ببین اصلا همچین اسپایکی تو میدانهای اطراف سوییچات و جریان خط مثبت خازنها با سوییچ میبینی یا نه. جریان اگه مربعی و همشکل با ولتاژ خروجی باشه نیازی به این اسنابر نداری.
                این پرابها رو تو بازار به اسم پراب emi میشناسن. ولی خیلی سخت پیدا میشه و گرون هم هست. صرفه نداره خریدش. با پراب اسکوپ معمولی و چند تا هسته تو چند سایز میشه درست کرد با هزینه پایین. اونایی که تو بازارن دقیق ن و شدت میدان و ... رو هم میشه باهاشون اندازه گیری کرد ولی ما استفاده مون واسه اندازه گیری نیست. ما میخوایم فقط شکلا رو ببینیم. یه چیز سر سری هم باشه فقط شکل رو نشون بده کارو راه میندازه که همین هسته و چند دور سیم دورش کافیه واسمون.

K.Show

دیدگاه

ببین. خازنهای دی سی لینک که ولتاژ دی سی روشونه. با یه سیمی ولتاژ مثبت دی سی داره میره سمت کلکتور ای جی بی تی بالایی دیگه. تو این مسیر یه سلف حجم بالا ولی اشباع شونده میذاری. یه دیود هم خلاف جهت جریان اصلی مدار باهاش موازی میکنی. دیود رو نذاری سلف ممکنه به سوییچهات اسیب بزنه ها. ظرفیتش بالا باشه که بتونه خیلی خوب جلو تغییرات جریان مقاومت بکنه و اشباع شونده باشه که بعد از اون زمان کوتاه سریع اتصال کوتاه بشه که جریان مدار تامین بشه.
                  قبل از همه اینها اون تست میدان رو با اسکوپ بگیر ببین اصلا همچین اسپایکی تو میدانهای اطراف سوییچات و جریان خط مثبت خازنها با سوییچ میبینی یا نه. جریان اگه مربعی و همشکل با ولتاژ خروجی باشه نیازی به این اسنابر نداری.
                  این پرابها رو تو بازار به اسم پراب emi میشناسن. ولی خیلی سخت پیدا میشه و گرون هم هست. صرفه نداره خریدش. با پراب اسکوپ معمولی و چند تا هسته تو چند سایز میشه درست کرد با هزینه پایین. اونایی که تو بازارن دقیق ن و شدت میدان و ... رو هم میشه باهاشون اندازه گیری کرد ولی ما استفاده مون واسه اندازه گیری نیست. ما میخوایم فقط شکلا رو ببینیم. یه چیز سر سری هم باشه فقط شکل رو نشون بده کارو راه میندازه که همین هسته و چند دور سیم دورش کافیه واسمون.
                  ممنون دوست عزیز ، فردا حتما تست میکنم ...

من اسپایک جریان رو اینطور بدست میآوردم :
                  6 تا مقاومت 0.1 ، دو وات با هم موازی میکردم بعد قبل کلکتور میزاشتم ، با اسکوپ دو سر مقاومت رو میدیدم ، ولتاژ های لحظه ای تقسیم بر مقاومت میکردم مقدار جریان بدست میومد که حدود 400 الی 500 آمپر بود ... آیا این روش اندازه گیری اسپایک جریان اصولیه ؟؟؟

دیدگاه

این که میشه 2600 وات تو 400 امپر تلفات.. نمیسوختن مقاومتات؟
                    نه خیلی روش درستی نیست. افت ولتاژ ایجاد میکنه. تو جریانای بالا چون جریان توان دو میخوره و تلفات توان دو افزایش پیدا میکنه از این روش سخت میشه استفاده کرد. البته باز هم میشه تو این جریان از این روش استفاده کرد ولی نه با این مقاومتا. مقاومت باید خیلی کمتر بشه. البته این روش برای بدست اوردن جریانه. اونی که من گفتم جریان دی سی رو نمیتونه نشون بده. فقط نوسانات جریان رو نشون میده. یعنی جریان ac. جایی که جریان خیلی زیاده اضافه کردن این مقاومت خودش میتونه خصوصیات مدارر و تغییر بده به طوری که مقاومت رو بر میداری یه طوره بعد مقاومت رو میذاری یه طور دیگه. راه درست اینه که مدار بسته بشه و مدار نهایی بدون اضافه کردن هیچ قطعه دیگه ای اندازه گیری بشه.

K.Show

دیدگاه

این که میشه 2600 وات تو 400 امپر تلفات.. نمیسوختن مقاومتات؟
                      نه خیلی روش درستی نیست. افت ولتاژ ایجاد میکنه. تو جریانای بالا چون جریان توان دو میخوره و تلفات توان دو افزایش پیدا میکنه از این روش سخت میشه استفاده کرد. البته باز هم میشه تو این جریان از این روش استفاده کرد ولی نه با این مقاومتا. مقاومت باید خیلی کمتر بشه. البته این روش برای بدست اوردن جریانه. اونی که من گفتم جریان دی سی رو نمیتونه نشون بده. فقط نوسانات جریان رو نشون میده. یعنی جریان ac. جایی که جریان خیلی زیاده اضافه کردن این مقاومت خودش میتونه خصوصیات مدارر و تغییر بده به طوری که مقاومت رو بر میداری یه طوره بعد مقاومت رو میذاری یه طور دیگه. راه درست اینه که مدار بسته بشه و مدار نهایی بدون اضافه کردن هیچ قطعه دیگه ای اندازه گیری بشه.
                      جریان رو بیشتر از 50 نمیبردم :biggrin:
                      من امروز سلف و دیود موازی معکوس رو اضافه کردم ،آ‌ اسپایک های جریان دو برابر شدند ...
                      اتصالات رو هم کمترین مسیر ممکن مد نظر گرفتم ،آ‌نتیجه ای نداشت ...

دیدگاه

به نظرم درایور قویتری نیاز داری. فرکانس کاری سوییچ جدید رو هم چک کن. معمولا سوییچای گردن کلفت سرعت کمتری دارن و همپوشانی دو سوییچ ممکنه پیش بیاد. ..
                        دقیقا به همین علت چندین سال قبل سوئیچ های مشابه همین عکس دوستمون رو از دست دادم - دد تایم رو رعایت کرده بودم طبق دیتا شیت ولی به خاطر سیم کشی ها و ... باعث شده بود در عمل با دیتاشیت فاصله پیدا کنه سرعت سوئیچ و همپوشانی پیش بیاد.

دیدگاه

آقا مهدی عزیز ، طبق فرمایشات من پراب میدان رو درست کردم :

سلف و دیود معکوس موازی رو هم قرار دادم ...

پراب میدان مجاور سوئیچ بدون اسنابر جریان :

پراب میدان مجاور سوئیچ با اسنابر جریان ( سلف و دیود موازی ) :

تو درست کردن سلف فکر کنم اشتباه کردم ، سلف حدود یک هانری ، با هسته تیروئید ...
                          به نظر شما چه هسته و چه تعداد دوری بپیچم ؟؟؟

برای هر دو سوئیچ اسنابر جریان بزارم ؟ چون سوئیچی که اسنابر نداشت اسپایک جریانش کم نشده بود !

اضافه شده در تاریخ :
                          نوشته اصلی توسط voyager2020
                          دقیقا به همین علت چندین سال قبل سوئیچ های مشابه همین عکس دوستمون رو از دست دادم - دد تایم رو رعایت کرده بودم طبق دیتا شیت ولی به خاطر سیم کشی ها و ... باعث شده بود در عمل با دیتاشیت فاصله پیدا کنه سرعت سوئیچ و همپوشانی پیش بیاد.
                          شما برای رفع هم پوشانی کاری هم کردید ؟

دیدگاه

دد تایم رو بیشتر کردیم و از درایور دیگه ای استفاده کردیم - طول سیم ها رو هم کم کردیم و کل قطعات رو نزدیک هم گزاشتیم روی یک هیت سینک اندازه ی یه 4 تا پاور پی سی !

دیدگاه

همینطوری یلخی سلف گذاشتی؟ اون اخرین راه حلته. همه چی رو میزون کن دست اخر میدانهای دور سوییچهاتو ببین. به نظرم سلفه رو خیلی بزرگ گرفتی. کلا مسیر جریان رو مسدود کرده.تغییران رو باید ببینی. تغییرات ناخواسته نباید باشه وگرنه مسلما روی سوییچ تغییرات جریان داری.
                              هسته واسه پراب کوچیکتر نداشتی؟ من یکی درست کرده بودم اندازه یه سر خودکار شده بود. چه خبره؟ قشنگ یه هسته بشکه ای اندازه لوله خودکار بردار صد دور سیم نازک بپیچ دورش بذارش داخل یه لوله خودکار. سلف رو بچسبون به بدنه قطعات. میتونی شکل جریان گذرنده از اون قطعه رو ببینی. شکل باید مربعی باشه روی سوییچ. اگه دستگاهت رزونانسی بود باید سینوسی باشه. اگه لحظه سوییچ زدن اسپایک دیدی اونو باید برطرف بکنی.
                              طولانی بودن مسیرها خیلی مهم نیست اگه اون حالت دیفرانسیلی مسیرها رو رعایت بکنی. مثلا مسیر رفت جریان به ترانس که دو تا سیمه از مبدا هر دو سیم تا مقصد هر دو سیم موازی همدیگه تو نزدیک ترین فاصله به هم باشن. بتابشون به هم که از هم جدا نشن. سیم اینورتر به ترانست سه متر اونورتر هم باشه خیلی مهم نیست. اگه جفت هم رفته باشن فقط مقاومت اهمیشون تاثیر میذاره. میداناشون (خاصیت سلفی سیم و ...) همدیگه رو خنثی میکنن تا حد خیلی زیادی.

K.Show

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X