اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر اسپیکر Shaan-4150

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر اسپیکر Shaan-4150

سلام دوستان عزیز

من یک اسپیکر چینی چند سال پیش خریدم و از اون موقع هر چند وقت یکبار خرج روی دستم میذاشت و برد امپلی فایرش مشکل پیدا میکرد و میبردم تعمیر میکردند .

اینقدر این اتفاق افتاد که تعمیرش از قیمت خود اسپیکر زد بالا و خودم دست به کار شدم و تعمیرش کردم

این توضیح رو بدم که اسپیکر دارای 4 تا برد هست . دو تا برد اصلی داره که یکیش ورودی های صدا و مدار ولوم و سی پی یو و ... رو روش داره و یک خروجی سه سیم ( لفت و رایت و گراند استریو ) به برد امپلی فایر میده و برد امپلی فایر هم به باند ها وصل میشه . ضمنا دو برد هم جلوی اسپیکر هست که یکیش مربوط به ورودی میکروفن هست و یکیش هم مربوط به سون سگمنت ( برای نمایش ولوم و ... ) و گیرنده ریموت کنترل هست .

حالا اتفاقی که افتاد این بود که برد امپلی فایر حدود 20 عدد ترانزیستور 5401 و 5551 داره که این ترانزیستور ها میسوختند و با تعویض چند تاش مشکل خروجی حل میشد .

سری آخر که این اتفاق افتاد و برد رو خودم تعمیر کردم همه چیز درست شد و در نهایت اومدم از ورودی تغذیه مدار دو تا سیم بگیرم و یک فن روی برد وصل کنم که مثبت و منفی با هم اتصال پیدا کرد و اسپیکر خاموش شد و دیگه روشن نشد .

مجدد دست به کار شدم و برد امپلی فایر رو تعمیر کردم و در حال حاضر برد امپلی فایر رو اگر ورودی مستقیم بدم اسپیکر کار میکنه .

اما برد اصلی که برد سی پی یو و ولوم و .... هست رو چندین ماه هست که باهاش کلنجار میرم و نفهمیدم مشکلش کجاست .

عکس های برد رو میذارم و یک سری توضیحات میدم :

ای سی a2dp زیرش نوشته شده CPU و تمامی پایه هاش حدود 14 ولت ولتاژ دارند

ای سی FM62429 و CD2399 ولتاژ 5 ولت رو دارند

ترانزیستور 9014 وسط برد زیادی داغ میشه ( دست رو میسوزونه ) . اما همین اتفاق توی برد امپلی فایر هم برای ترانزیستور هاش میفته ولی برد سالم کار میکنه . ترانزیستور 78L09 پایه هاش نهایت ولتاژشون همان 2.8 هست که بیرون از مدار و با ولت متر هم همون ولتاژ رو داره . اما به نظر میاد یک مقداری گرم میشه ، یعنی جریان ازش رد میشه .

ترانزیستور 9014 بالای برد ولتاژی بهش نمیرسه و اصلا هم گرم نمیشه ( البته سیم مدار میکروفن که زیرش میخوره رو زمان تست وصل نمیکنم اما فکر نمیکنم ارتباطی داشته باشه چون مدار میکروفن فقط دو تا جک ورودی صدا هست و چیز خاصی نداره .

وقتی برد رو به منبع تغذیش وصل میکنم مقاومت بالایی ترانزیستور 9014 که با دایره قرمز مشخص کردم و یکی دیگر از مقاومت ها که با دایره مشخص کردم اتصال کوتاه میشن ( همه رو چک نکردم شاید یک سری دیگه هم اتصال کوتاه بشن )

تقریبا 30% قطعات برد رو که شک داشتم و بیشترشون مقاومت و خازن هستند رو تعویض کردم اما مشکل حل نشد . ضمنا ترانزیستور رگولاتور پایین مدار هم خراب شده بود و تعویضش کردم اما مشکل حل نشد . یکی از مقاومت های وسط مدار هم سوخته بود و با تعویضش ای سی 2313 گرم میشه و مشخص هست که توی مدار جریان پیدا کرد

ای سی سی پی یو کاملا یخ هست و با اینکه جریان ازش رد میشه اما اصلا گرم نمیشه .

سیمی که به برد سون سگمنت میره دارای ولتاژ 5 هست و به نظرم ولتاژ مدار سالم هست و توی دیتا مشکل باید وجود داشته باشه .

دوستان من روی یک چیزی زوم کنم تا درستش نکنم دست بردار نمیشم :nerd:

این اسپیکر هم یک سالی هست که باهاش دارم کلنجار میرم و باید د د د د د د درستش کنم .

هر راه حلی به نظرتون میرسه دریغ نکنید
    ممنون

پاسخ : تعمیر اسپیکر Shaan-4150

با سلام
    ترانزیستور 9014 وسط برد زیادی داغ میشه ( دست رو میسوزونه ) . اما همین اتفاق توی برد امپلی فایر هم برای ترانزیستور هاش میفته ولی برد سالم کار میکنه . ترانزیستور 78L09 پایه هاش نهایت ولتاژشون همان 2.8 هست که بیرون از مدار و با ولت متر هم همون ولتاژ رو داره . اما به نظر میاد یک مقداری گرم میشه ، یعنی جریان ازش رد میشه .
    ترانزیستور9014 رو دربیارید و پایه هاش رو تست کنین اتصال کوتاه نشده باشه و همینطور مسیر کلکتورش رو دنبال کنین ببینین به کجا ختم میشه ؟
    7809 ای سی رگلاتور 9 ولت هست شما پروب منفی مولتی متر رو بزارین پایه وسط ای سی و اول پایه اولی(از روبرو )رو چک کنین ولتاژ باید حداقل 2 ولت بیشتر از 9 ولت باشد سپس پروب رو بزارید پایه سوم که در اینصورت باید ولتاژ فیکس9 ولت رو داشته باشی اگه اینطور بود درسته

وقتی برد رو به منبع تغذیش وصل میکنم مقاومت بالایی ترانزیستور 9014 که با دایره قرمز مشخص کردم و یکی دیگر از مقاومت ها که با دایره مشخص کردم اتصال کوتاه میشن ( همه رو چک نکردم شاید یک سری دیگه هم اتصال کوتاه بشن )
    مسیر مقاومت رو دنبال کن ببین به کجا وصل هست اون قطعه رو تست کن
    درضمن دیود ها هم تست اتصال کوتاه شود

دیدگاه

ممنونم از شما بخاطر راهنمایی

این رو یادم رفت بگم .

ترانزیستور ها فقط همون 78L09 ای که داغ میشه ولتاژ 14 و روی یک پایه 8.88 داره و دو ترانزیستور 9014 دیگه ( خارج از مدار تست شدند و سالم هستند ) اصلا داغ نمیشن و ولتاژ 2 رو ولت متر روی 9014 ها نشون میده .

مشکل از کجا میتونه باشه ؟

آیا آی سی ها میتونن باعث وجود مشکل تغذیه مثل این بشن ؟

دیدگاه

خازن های سبز و نارنجی پر رنگی که روی مدار هستند و نمیدونم چطور باید تست کرد . آیا مشکل میتونه از این خازن های غیر الکترولیتی باشه ؟ کدوم قطعات شک بیشتری دارند ؟
        ضمنا تست خازن های عدسی روی مدار رو هم بفرمایید و اینکه آیا این خازن ها هم میتونن باعث مشکل باشن ؟

من توی کلاس تعمیرات موبایلی که میرم از استادمون شنیدم که گفت خازن هارو میشه اتصال کوتاه کرد و برداشت ! البته اگر اشتباه نشنیده باشم . برای تست خازن ها میشه دو پایش رو به هم وصل کنم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_aa
          خازن های سبز و نارنجی پر رنگی که روی مدار هستند و نمیدونم چطور باید تست کرد . آیا مشکل میتونه از این خازن های غیر الکترولیتی باشه ؟ کدوم قطعات شک بیشتری دارند ؟
          ضمنا تست خازن های عدسی روی مدار رو هم بفرمایید و اینکه آیا این خازن ها هم میتونن باعث مشکل باشن ؟

من توی کلاس تعمیرات موبایلی که میرم از استادمون شنیدم که گفت خازن هارو میشه اتصال کوتاه کرد و برداشت ! البته اگر اشتباه نشنیده باشم . برای تست خازن ها میشه دو پایش رو به هم وصل کنم ؟
          نه دوست عزیز اصلا به خازن های سرامیکی شک نکن چون به ندرد دچار خرابی میشن و خرابیشونم معمولا اینطور هستش که ظرفیتشون تغییر میکنه و چون مشکل بوجود امده مدار شما ناشی از اتصال کوتاه عمدی هست پس بیشتر قسمت ورودی تغذیه که اتصال کوتاه رخ داده رو چک کن
          تجربه من اینه که مشکل میتونه از این قسمت ها باشه نه جای دیگه
          ترانزیستور ها- دیود های زنر یا معمولی-ای سی های مربوط به قسمت تغذیه

دیدگاه

ممنونم

ای سی تغذیه رو مشکل داشت تعویض کردم .

دیود های زنری هم تستی که توی نت نوشته شده رو انجام میدم همگی سالم هستند و دیود های یکطرفه رو هم تست کردم .

یک سوال ، دیود زنری روش نشوته شده 5v1 یعنی 5.1 ولت .

آیا دقیقا همین دیود زنر رو باید تعویض کنم یا دیود دیگری میشه جایگزین کرد ؟ چون یک سری برد دارم که دیود زنر روشون هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed_aa
              ممنونم

ای سی تغذیه رو مشکل داشت تعویض کردم .

دیود های زنری هم تستی که توی نت نوشته شده رو انجام میدم همگی سالم هستند و دیود های یکطرفه رو هم تست کردم .

یک سوال ، دیود زنری روش نشوته شده 5v1 یعنی 5.1 ولت .

آیا دقیقا همین دیود زنر رو باید تعویض کنم یا دیود دیگری میشه جایگزین کرد ؟ چون یک سری برد دارم که دیود زنر روشون هست
              بله یعنی5.1 ولت
              نخیر چون زنر ولتاژ رو تثبیت میکنه باید مشخصات زنری که جایگزین میشه با زنر معیوب یکسان باشه
              زنر وقتی اتصال کوتاه کنه یعنی سوخته
              درضمن مقاومتهای کم اهم رو هم چک کن
              اگه میشه قسمتی که اتصال کوتاه انجام دادی رو هم تو عکس مشخص کن و اینکه الان وقتی به تغذیه متصل میکنی کدوم قطعات داغ میکنن ؟
              اول خود قطعه ای که داغ میشه باید تعویض/تست بشه دوم مثلا گر اون قطعه ترانزیستور هست مسیر کلکتورش رو دنبال کن ببین به کجا وصل شده اون قطعه رو هم تست کن و الی اخر تا اینکه عیب محدود و کشف بشه

دیدگاه

نشد که نشد ! :cry:

هر چیزی شک داشتم خراب شده رو تعویض کردم ولی چراغها روشن نشد .

در نهایت هم وقتی وصل کردم به برد امپلی فایر رو روشن کردم یک چیزی توی مدار ترکید و دودش بلند شد !!

اگر بخوام بیخیال این برد بشم ، آیا بردی توی بازار هست بصورت حاضری یا مداری باشه که بخوام بسازم و کار این رو انجام بده ؟

یه مداری میخوام که اکولایزر و ریموت کنترل داشته باشه

ضمنا اینجا کسی هست که توی تعمیر این برد بهم کمک کنه و برد رو براش بفرستم یا حضوری برم پیشش ؟

دیدگاه

با درود

78L09 ترانزیستور نمیباشد و آی سی رگولاتور هست که ولتاژ را باید به 9 ولت رگوله بکند !!!!!

الان کجای بردت مشکل پیدا کرده و آیا مشخص است؟؟؟؟

دیدگاه

سلام و ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار بنده قرار دادید .

ای سی رگولاتور 78L09 یک پایه 8.88 و پایه دیگه 15 ولت رو داره و گرم میشه .

اما دو ترانزیستور ( یا رگولاتور و... ) شماره 9014 روی برد هیچ ولتاژی ندارند و تست دیود و ولتاژشون تقریبا با تست خارج از مدار یکی هست . آیا اینها هم باید ولتاژ بالای 5 داشته باشن ؟

و اینکه دیروز تمام خازن های الکترولیتی رو در اوردم و بیرون از مدار تست کردم و همگی خازن ها سالم بودند . البته این رو بفرمایید ضریب خطای خازن چقدر هست ؟ چون هر کدوم ضریب خطایی داشتند . و چیزی که جالب بود این بود که من به تازگی ولت متر Victor VC97 خریدم . دو تا خازن 10 میکرو فاراد و 100 میکرو فاراد رو بترتیب حدود 16 و 180 میکرو فاراد اندازه گیری کرد ! و چند خازن 10 و 100 دیگه داشتم که از روی برد های دیگه برداشته بودم و اونها رو هم همین مقدار بهم نشون داد . با این تفاسیر امکان اینکه خازن ها خراب باشند کم هست.مشکل از کجا هست و آیا ولت متر ضعفی در اندازه گیری این دو خازن داره ؟

مشکل کلی این برد این هست که ولتاژ که بهش میدم هیچ عکس العملی از خودش نشون نمیده و مدار سون سگمنت که یک مدار جداگانه هست و با رشته سیم 6 پین به این برد وصل هست روشن نمیشه ! و جالب اینکه اگر خروجی های این برد رو که لفت و رایت و گراند هست رو به امپلی فایر وصل کنم چند تا از خازن های امپلی فایر میترکند و یک دیود زنرش هم میسوزه !

این رو هم توضیح بدم که برد جداگانه سون سگمنت ولتاژ 5 رو داره ولی هیچی روشن نمیشه . به نظرم ولتاژ رسانی مدار مشکلی نداره و مشکل در دیتا هست !

الان که تک تک تست گرفتم تقریبا 99% مطمئن هستم که خازن های غیر الکترولیتی و مقاومت ها و دیود های یکسوساز و زنر ها سالم هستند . می مونه یک ای سی PT2313L که از پشت به برد وصل هست و یک ای سی سی پی یو که یک شماره عجیب و غریب هم روش داره و توی بازار نیست . این توضیح رو هم بدم که 4-5 ای سی که روی برد هست خودتون استاد هستید و میدونید که یکیش که پردازشگر صدا هست ( 2313 ) و یکیش برای ولوم ریموت کنترل هست و یکیش برای اکو هست . به نظرم تمامی ای سی ها گرم میشن تا حدی غیر از ای سی سی پی یو که کاملا یخ میمونه . یعنی میشه گفت اون ای سی ها همگی در حال پردازش هستند.

قطعاتی که مونده خازن های غیر الکترولیتی و عدسی هست و ای سی ها .

با تمام این تفاسیر ، به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه ؟

دیدگاه

با درود

خازنهای الکترولیتی که در مداری غیر از خازنهایی که در قسمت تغذیه بکار میروند به سختی خراب میشوند....

آیا موقعیکه برد پردازش صدا را به برد آمپیلی متصل میکنی خازن و دیود زنر ها میسوزد ؟؟؟(در کدام قسمت فطعات میسوزند)

از زیر برد پردازش صدا هم عکس قرار بده....

دیدگاه

زیرش فقط یه ای سی PT2313L هست و چیز دیگه ای نیست

اونم رفتم خریدم و تعویض کردم نشد که نشد ! اگه واقعا از خازن ها و دیود ها و مقاومت ها نباشه شاید از ای سی هست که نوشته سی پی یو !

فعلا که بیخیال شدم و همینطوری بستمش و الان شده یه امپلی فایر با ولوم 100% و بدون کنترل .

دوستان یه سوال هم دارم . برد این اسپیکر خیلی فاجعه هست و با هویه گرفتن و ... سریع مسیر کشی هاش بلند میشه ! الانم که برای تعویض ای سی هیت گرفتم کلا زیر اس سی طبله کرد و با هزار مصیبت ای سی رو به برد وصل کردم . تا قبل از این با هویه معمولی کار میکردم ولی یک هفته هست که هیتر Quick 700 گرفتم . دمای هویه رو روی 300 و هیت رو هم روی 300 گذاشتم . زیاده ؟ البته برای این برد که زیاد بود طبله کرد !

اصولا این برد های آت آشغال چینی و ایرانی رو چه دمایی باید کار کرد ؟

دیدگاه

با درود برای بردهای معمولی هویه 40 وات کافی میباشد و هیتر بیشتر برای قطعات smd استفاده میشود !!!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X