اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افت ولتاژ و رابطه آن با توان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افت ولتاژ و رابطه آن با توان

سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم و اون رو به یک لامپ کم مصرف 40 وات 220 ولت AC میدیم و در این حالت ولتاژ به 210 ولت[DC] افت میکنه،آیا این لامپ باندازه توان اسمی خودش یعنی 40 وات روشنایی میده؟

پاسخ : افت ولتاژ و رابطه آن با توان

نوشته اصلی توسط Ebrahim988
    سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم و اون رو به یک لامپ کم مصرف 40 وات 220 ولت AC میدیم و در این حالت ولتاژ به 210 ولت[DC] افت میکنه،آیا این لامپ باندازه توان اسمی خودش یعنی 40 وات روشنایی میده؟
    با سلام
    بله لامپ با توان نامیش کار میکنه چون در اصل این لامپ های کم مصرف با ولتاژ dc کار میکنن اگه مدارشون رو مشاهده کنین میبینین که در ابتدای ورودی مدار چهارتا دیود وجود داره که ولتاژ روDC میکنه البته بعدا با اسیلاتور و چوک دوباره به ac با ولتاژ بالا تبدیل میشه و گاز داخل لامپ رو یونیزه میکنه و نور ساتح میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر کریمی
      با سلام
      بله لامپ با توان نامیش کار میکنه چون در اصل این لامپ های کم مصرف با ولتاژ dc کار میکنن اگه مدارشون رو مشاهده کنین میبینین که در ابتدای ورودی مدار چهارتا دیود وجود داره که ولتاژ روDC میکنه البته بعدا با اسیلاتور و چوک دوباره به ac با ولتاژ بالا تبدیل میشه و گاز داخل لامپ رو یونیزه میکنه و نور ساتح میشه
      ممنون از پاسختون،فرمایش شما درست ولی آیا افت ولتاژ رو هم در نظر گرفتید؟

دیدگاه

سلام

سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم
        این جمله غلطه!
        سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم و اون رو به یک لامپ کم مصرف 40 وات 220 ولت AC میدیم و در این حالت ولتاژ به 210 ولت[DC] افت میکنه
        چرا ولتاز افت میکنه؟

دیدگاه

ممنون از پاسختون،فرمایش شما درست ولی آیا افت ولتاژ رو هم در نظر گرفتید؟
          ولتاژ410 ولت از چه چیزی تامین میشه؟ ایا از حاصل یکسوسازی و خازن هستش؟ یا مداری شبیه به مدارات حشره کش که با چند المان ولتاژ رو داخل یک خازن افزایش داده ولی این ولتاژ در عمل اگه ازش جریان بکشیم تا حد زیادی افت میکنه

دیدگاه

ولتاژ410 ولت از چه چیزی تامین میشه؟ ایا از حاصل یکسوسازی و خازن هستش؟ یا مداری شبیه به مدارات حشره کش که با چند المان ولتاژ رو داخل یک خازن افزایش داده و این ولتاژ در عمل اگه ازش جریان بکشیم تا حد زیادی افت میکنه
            این ولتاژ خروجی یه ترانس افزاینده 12 به 220 هست که من برای اینکه بتونم ولتاژ موثرش رو اندازه بگیرم به دی سی تبدیلش کردم.البته ولتاژ موثر خروجی بخاطر تعداد دور بیشتر ثانویه از 310 ولت حدود 100 ولت بیشتره

دیدگاه

این ولتاژ خروجی یه ترانس افزاینده 12 به 220 هست که من برای اینکه بتونم ولتاژ موثرش رو اندازه بگیرم به دی سی تبدیلش کردم.البته ولتاژ موثر خروجی بخاطر تعداد دور بیشتر ثانویه از 310 ولت حدود 100 ولت بیشتره
              خب اگه اشتباه نکنم ولتاژ موثر همون ولتاژی هستش که در حالت ac با مولتی متر میگیرین ؟این ولتاژ که شما دارین اسمش پیک ولتاژ هستش

دیدگاه

خب اگه اشتباه نکنم ولتاژ موثر همون ولتاژی هستش که در حالت ac با مولتی متر میگیرین ؟این ولتاژ که شما دارین اسمش پیک ولتاژ هستش
                ببینید ولتاژ ای سی خروجی ترانس فرکانسش 14 کیلوهرتزه که با ولت متر ای سی معمولی یا نمیشه اندازه گرفت یا حتی اگه RMS هم باشه عدد ثابتی نشون نمیده،برای تغذیه لامپ کم مصرف یا هر لامپ معمولیه دیگه ولتاژ 310 ولت لازمه و توان واقعی رو موقعی داریم که 310 در حالتی که با روی اون باشه افت نکنه.حالا ما اینجا ولتاژ 410 رو در حالت بی باری داریم ،که با وصل شدن لامپ به 210 میرسه،حالا سوال من اینه که این افت ولتاژ چه رابطه ای با توان خروجی لامپ داره؟

دیدگاه

ببینید ولتاژ ای سی خروجی ترانس فرکانسش 14 کیلوهرتزه که با ولت متر ای سی معمولی یا نمیشه اندازه گرفت یا حتی اگه RMS هم باشه عدد ثابتی نشون نمیده،برای تغذیه لامپ کم مصرف یا هر لامپ معمولیه دیگه ولتاژ 310 ولت لازمه و توان واقعی رو موقعی داریم که 310 در حالتی که با روی اون باشه افت نکنه.حالا ما اینجا ولتاژ 410 رو در حالت بی باری داریم ،که با وصل شدن لامپ به 210 میرسه،حالا سوال من اینه که این افت ولتاژ چه رابطه ای با توان خروجی لامپ داره؟
                  رابطه خاصی نباید وجود داشته باشه
                  با در نظر داشتن اینکه ولتاژ متناوب شما دارای فرکانس زیادی هست و شما اون رو یکسو میکنید طبیعتا ولتاژ پیک زیادی رو در قسمت dc شاهد هستیم که فکر میکنم با برقرار شدن جریان مصرفی(لامپ) شما ولتاژی که میگیرین همون ولتاژ RMSهستش اگه اشتباه میکنم اساتید اصلاح کنن

دیدگاه

رابطه خاصی نباید وجود داشته باشه
                    با در نظر داشتن اینکه ولتاژ متناوب شما دارای فرکانس زیادی هست و شما اون رو یکسو میکنید طبیعتا ولتاژ پیک زیادی رو در قسمت dc شاهد هستیم که فکر میکنم با برقرار شدن جریان مصرفی(لامپ) شما ولتاژی که میگیرین همون ولتاژ RMSهستش اگه اشتباه میکنم اساتید اصلاح کنن
                    بحث AC یا DC بودن یا ولتاژ موثر مورد نظر بنده نیست،شما فرض بفرمایید کلا یه باتری داریم که 410 ولت DC با جریان محدود میده و بهمین دلیل وقتی به مصرف کننده وصل میشه به 210 ولت افت میکنه.در اصل من یک اینورتر خیلی ساده با 4047 و دو تا ماسفت و یک ترانس افزاینده روی فریت میله ای درست کردم،حالا وقتی که در سمت اولیه ترانس تعداد دور رو بیشتر میگیرم از 12 ولت جریان حدود 2.5 امپر میکشه و ولتاژ دی سی دو سر لامپ به 210 میرسه،ولی وقتی در اولیه تعداد دور رو کم تر میکنم(نسبت به قبلی)این افت ولتاژ خیلی کم تر میشه(به 300 ولت میرسه) ولی حدود 4.5 امپر 12 ولت میکشه.تفاوت نور لامپ رو نمیشه در این دو حالت با چشم از هم تشخیص داد،میخوام اگه توان لامپ در حالت اول فرق زیادی با حالت دوم نمیکنه برای اینکه عمر شارژ باتری بیشتر باشه از همون حالت اول استفاده کنم.ثانویه ترانسم هم 540 دوره(سه لایه 180 دور) و اولیه دوبل در حالت اول دو تا 25 دوره و در حالت دوم که دو تا 18 دوره ،هسته هم فریت میله ای هست به طول 7 سانتیمتر که 6 سانتیمترش سیم پیچی کردم.آیا در این مورد هم باید حاصل ضرب ولتاژ در جریان برای ورودی با مقدارش در خروجی برابر باشه و حتی بعلت تلفات بیشتر باشه؟

دیدگاه

دوستان اگه امکان داره بفرمایید اگه استفاده از فریت میله ای برای ترانس اینورتر بجای استفاده از EI مشکلی ایجاد میکنه ،بهتره یا بدتره!؟

دیدگاه

سلام شما کلاس ششمی؟ من کلاس هفتمم !
                        نه برای اینورتر باید از هسته فریت EI یا EE استفاده کنی اگه از هسته فریت میله ای استفاده کنی شار های مقناطیسی نمیتونن به راحتی از هوا رد بشن و بعد اینورتر شما دارای افت ولتاژ میشه .
                        باید از EE استفاده کنی

دیدگاه

دوستان اگه امکان داره بفرمایید اگه استفاده از فریت میله ای برای ترانس اینورتر بجای استفاده از EI مشکلی ایجاد میکنه ،بهتره یا بدتره!؟
                          با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
                          لطفا به قوانین استفاده از هسته آهنی و فریت و بدون هسته توجه فرمائید.
                          1- استفاده از فرکانس یک هرتز الی 20 کیلو هرتزt از هسته آهنی E و I استفاده شود. (هسته ترانس فورمر های تغذیه معمولی)
                          2- استفاده از فرکانس 20 کیلو هرتز الی 2 مگا هرتز هسته فریت.
                          3- استفاده از فرکانس 2 مگا هرتز به بالا هسته هوا. ( بدون هسته )
                          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

مدارهای سوییچینگ داخل لامپهای کم مصرق بر خلاف نظر بعضی از دوستان که در بالا پاسخ دادن خروجی رگوله شده تولید نمیکنه
                            بخاطر اینکه اینها از مدارهای ساده ای استفاده میکنند برای همین با تغییر ولتاژ توان مصرفی هم تغییر پیدا میکنه.
                            حتا با گرم و سرد بودن محیط هم این مصرف ممکنه تغییر کنه. برای همین برای 210 ولت
                            توانی مصرفی لامپ کمتر از 40 وات خواهد بود. از نظر اینکه مصرف این لامپها تابع شرایط دیگری هم هست (در ارتباط به تیوب مورد استفاده)
                            نمیشه گفت که این تغییر خطی هست یعنی نمیشه گفت که مثلن با نصف شدن ولتاژ جریان مصرفی هم نصف میشه.
                            برای اندازه گیری بازدهی اینورتر کافیه ولتاژ و جریان ورودی و خروجی به/از مبدل رو اندازه بگیرید و مصرف خروجی رو به مصرف ورودی
                            تقسیم کنید و در 100 ضرب کنید تا راندمان بدست بیاد. این کار نباید سخت باشه چون هر دو دی سی هستند

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون که وقتتون رو گذاشتید،یه سوال دیگه دارم ممنون میشم جواب بدین آیا لزوما وقتی که بر روی خروجی اینورتر باری قرار نداره باید مدار جریانی مصرف نکنه؟(منظورم از 12 ولت هست)البته صرف نظر از جریان میلی امپری ای سی سوییچینگ.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X