ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2015/12/12
    175
    36

افت ولتاژ و رابطه آن با توان

سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم و اون رو به یک لامپ کم مصرف 40 وات 220 ولت AC میدیم و در این حالت ولتاژ به 210 ولت[DC] افت میکنه،آیا این لامپ باندازه توان اسمی خودش یعنی 40 وات روشنایی میده؟
    2014/06/28
    OSKU
    566
    158

پاسخ : افت ولتاژ و رابطه آن با توان

نقل قول نوشته اصلی توسط Ebrahim988
    سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم و اون رو به یک لامپ کم مصرف 40 وات 220 ولت AC میدیم و در این حالت ولتاژ به 210 ولت[DC] افت میکنه،آیا این لامپ باندازه توان اسمی خودش یعنی 40 وات روشنایی میده؟
    با سلام
    بله لامپ با توان نامیش کار میکنه چون در اصل این لامپ های کم مصرف با ولتاژ dc کار میکنن اگه مدارشون رو مشاهده کنین میبینین که در ابتدای ورودی مدار چهارتا دیود وجود داره که ولتاژ روDC میکنه البته بعدا با اسیلاتور و چوک دوباره به ac با ولتاژ بالا تبدیل میشه و گاز داخل لامپ رو یونیزه میکنه و نور ساتح میشه
    2015/12/12
    175
    36

نقل قول نوشته اصلی توسط امیر کریمی
    با سلام
    بله لامپ با توان نامیش کار میکنه چون در اصل این لامپ های کم مصرف با ولتاژ dc کار میکنن اگه مدارشون رو مشاهده کنین میبینین که در ابتدای ورودی مدار چهارتا دیود وجود داره که ولتاژ روDC میکنه البته بعدا با اسیلاتور و چوک دوباره به ac با ولتاژ بالا تبدیل میشه و گاز داخل لامپ رو یونیزه میکنه و نور ساتح میشه
    ممنون از پاسختون،فرمایش شما درست ولی آیا افت ولتاژ رو هم در نظر گرفتید؟
    2014/06/01
    320
    6

سلام

سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم
    این جمله غلطه!
    سلام،فرض بفرمائید یه جریان DC در حالت بی باری چهارصدو ده ولت(نه 310 ولت ) داریم و اون رو به یک لامپ کم مصرف 40 وات 220 ولت AC میدیم و در این حالت ولتاژ به 210 ولت[DC] افت میکنه
    چرا ولتاز افت میکنه؟
    2014/06/28
    OSKU
    566
    158

ممنون از پاسختون،فرمایش شما درست ولی آیا افت ولتاژ رو هم در نظر گرفتید؟
    ولتاژ410 ولت از چه چیزی تامین میشه؟ ایا از حاصل یکسوسازی و خازن هستش؟ یا مداری شبیه به مدارات حشره کش که با چند المان ولتاژ رو داخل یک خازن افزایش داده ولی این ولتاژ در عمل اگه ازش جریان بکشیم تا حد زیادی افت میکنه
    2015/12/12
    175
    36

ولتاژ410 ولت از چه چیزی تامین میشه؟ ایا از حاصل یکسوسازی و خازن هستش؟ یا مداری شبیه به مدارات حشره کش که با چند المان ولتاژ رو داخل یک خازن افزایش داده و این ولتاژ در عمل اگه ازش جریان بکشیم تا حد زیادی افت میکنه
    این ولتاژ خروجی یه ترانس افزاینده 12 به 220 هست که من برای اینکه بتونم ولتاژ موثرش رو اندازه بگیرم به دی سی تبدیلش کردم.البته ولتاژ موثر خروجی بخاطر تعداد دور بیشتر ثانویه از 310 ولت حدود 100 ولت بیشتره
    2014/06/28
    OSKU
    566
    158

این ولتاژ خروجی یه ترانس افزاینده 12 به 220 هست که من برای اینکه بتونم ولتاژ موثرش رو اندازه بگیرم به دی سی تبدیلش کردم.البته ولتاژ موثر خروجی بخاطر تعداد دور بیشتر ثانویه از 310 ولت حدود 100 ولت بیشتره
    خب اگه اشتباه نکنم ولتاژ موثر همون ولتاژی هستش که در حالت ac با مولتی متر میگیرین ؟این ولتاژ که شما دارین اسمش پیک ولتاژ هستش
    2015/12/12
    175
    36

خب اگه اشتباه نکنم ولتاژ موثر همون ولتاژی هستش که در حالت ac با مولتی متر میگیرین ؟این ولتاژ که شما دارین اسمش پیک ولتاژ هستش
    ببینید ولتاژ ای سی خروجی ترانس فرکانسش 14 کیلوهرتزه که با ولت متر ای سی معمولی یا نمیشه اندازه گرفت یا حتی اگه RMS هم باشه عدد ثابتی نشون نمیده،برای تغذیه لامپ کم مصرف یا هر لامپ معمولیه دیگه ولتاژ 310 ولت لازمه و توان واقعی رو موقعی داریم که 310 در حالتی که با روی اون باشه افت نکنه.حالا ما اینجا ولتاژ 410 رو در حالت بی باری داریم ،که با وصل شدن لامپ به 210 میرسه،حالا سوال من اینه که این افت ولتاژ چه رابطه ای با توان خروجی لامپ داره؟
    2014/06/28
    OSKU
    566
    158

ببینید ولتاژ ای سی خروجی ترانس فرکانسش 14 کیلوهرتزه که با ولت متر ای سی معمولی یا نمیشه اندازه گرفت یا حتی اگه RMS هم باشه عدد ثابتی نشون نمیده،برای تغذیه لامپ کم مصرف یا هر لامپ معمولیه دیگه ولتاژ 310 ولت لازمه و توان واقعی رو موقعی داریم که 310 در حالتی که با روی اون باشه افت نکنه.حالا ما اینجا ولتاژ 410 رو در حالت بی باری داریم ،که با وصل شدن لامپ به 210 میرسه،حالا سوال من اینه که این افت ولتاژ چه رابطه ای با توان خروجی لامپ داره؟
    رابطه خاصی نباید وجود داشته باشه
    با در نظر داشتن اینکه ولتاژ متناوب شما دارای فرکانس زیادی هست و شما اون رو یکسو میکنید طبیعتا ولتاژ پیک زیادی رو در قسمت dc شاهد هستیم که فکر میکنم با برقرار شدن جریان مصرفی(لامپ) شما ولتاژی که میگیرین همون ولتاژ RMSهستش اگه اشتباه میکنم اساتید اصلاح کنن
    2015/12/12
    175
    36

رابطه خاصی نباید وجود داشته باشه
    با در نظر داشتن اینکه ولتاژ متناوب شما دارای فرکانس زیادی هست و شما اون رو یکسو میکنید طبیعتا ولتاژ پیک زیادی رو در قسمت dc شاهد هستیم که فکر میکنم با برقرار شدن جریان مصرفی(لامپ) شما ولتاژی که میگیرین همون ولتاژ RMSهستش اگه اشتباه میکنم اساتید اصلاح کنن
    بحث AC یا DC بودن یا ولتاژ موثر مورد نظر بنده نیست،شما فرض بفرمایید کلا یه باتری داریم که 410 ولت DC با جریان محدود میده و بهمین دلیل وقتی به مصرف کننده وصل میشه به 210 ولت افت میکنه.در اصل من یک اینورتر خیلی ساده با 4047 و دو تا ماسفت و یک ترانس افزاینده روی فریت میله ای درست کردم،حالا وقتی که در سمت اولیه ترانس تعداد دور رو بیشتر میگیرم از 12 ولت جریان حدود 2.5 امپر میکشه و ولتاژ دی سی دو سر لامپ به 210 میرسه،ولی وقتی در اولیه تعداد دور رو کم تر میکنم(نسبت به قبلی)این افت ولتاژ خیلی کم تر میشه(به 300 ولت میرسه) ولی حدود 4.5 امپر 12 ولت میکشه.تفاوت نور لامپ رو نمیشه در این دو حالت با چشم از هم تشخیص داد،میخوام اگه توان لامپ در حالت اول فرق زیادی با حالت دوم نمیکنه برای اینکه عمر شارژ باتری بیشتر باشه از همون حالت اول استفاده کنم.ثانویه ترانسم هم 540 دوره(سه لایه 180 دور) و اولیه دوبل در حالت اول دو تا 25 دوره و در حالت دوم که دو تا 18 دوره ،هسته هم فریت میله ای هست به طول 7 سانتیمتر که 6 سانتیمترش سیم پیچی کردم.آیا در این مورد هم باید حاصل ضرب ولتاژ در جریان برای ورودی با مقدارش در خروجی برابر باشه و حتی بعلت تلفات بیشتر باشه؟
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24