اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاهش ولتاژ باتری موبایل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاهش ولتاژ باتری موبایل

سلام دوستان
    من یه باتری لیتیوم موبایل به ولتاژ 3.7 ولت و 890میلی آمپر دارم .
    و میخوام این رو به عنوان منبع استفاده کنم .لذا نیاز دارم که ولتاژ اون رو به 1.2 ولت یا 1.5 ولت کاهش بدم.
    تا برای راه اندازی یه موتور الکتریکی کوچک استفاده کنم
    دوستان ممنوم میشم راهنماییم کنید.
    ترجیحا کاهش ولتاژ بوسیله "مقاومت" باشه

پاسخ : کاهش ولتاژ باتری موبایل

نوشته اصلی توسط habib1366
    سلام دوستان
    من یه باتری لیتیوم موبایل به ولتاژ 3.7 ولت و 890میلی آمپر دارم .
    و میخوام این رو به عنوان منبع استفاده کنم .لذا نیاز دارم که ولتاژ اون رو به 1.2 ولت یا 1.5 ولت کاهش بدم.
    تا برای راه اندازی یه موتور الکتریکی کوچک استفاده کنم
    دوستان ممنوم میشم راهنماییم کنید.
    ترجیحا کاهش ولتاژ بوسیله "مقاومت" باشه
    با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
    وقتی ولتاژ موتور الکتریکی شما 1.5 ولت است ، شما باید یک آمپر متر با موتور و و باتری سری تا جریان مصرفی را در هنگام کارکرد موتور اندازه گیری و با این محاسبه مقاومت سری با آن را طبق فرمول جساب کنید. اما ساده ترین کار اینست شما 3 عدد دیود 4001 را بصورت سری با توجه به قطب های باتری وصل کنید . در این صورت ولتاژ خروجی شما می شود 1.6 ولت تا 1.5 ولت و موتور بدون هیج مشکلی کار می کند.( آند دیود ها به طرف قطب مثبت باتری و کاتد ها بسمت موتور یا قطب منفی باتری.)
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

البته استاد عزیزمون درست میگند ولی چون از مقاومت می خواین استفاده کنین از فرمول زیر استفاده کنین
      V = IR
      v=ولتاژ
      I=جریان
      R=مقاومت
      (علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه)
      ( نابغه بودن 99درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
        وقتی ولتاژ موتور الکتریکی شما 1.5 ولت است ، شما باید یک آمپر متر با موتور و و باتری سری تا جریان مصرفی را در هنگام کارکرد موتور اندازه گیری و با این محاسبه مقاومت سری با آن را طبق فرمول جساب کنید. اما ساده تریت کار اینست شما 4 عدد دیود 4001 را بصورت سری با توجه به قطب های باتری وصل کنید . در این صورت ولتاژ خروجی شما می شود 1.6 ولت تا 1.5 ولت و موتور بدون هیج مشکلی کار می کند.( آند دیود ها به طرف قطب مثبت باتری و کاتد ها بسمت متور یا ثطب منفی باتری.)
        ممنون از پاسخگویی.
        مشخصات باتری فابریکی که برا منبع استفاده میشده اینه
        500mah و 1.2v
        ولی چون مدار زیاد حساس نیست فکر میکنم موتور با 1.5 ولت هم مشکل نداره.

خودم کاری که انجام دادم اینه :
        دوتا مقاومت هم اندازه رو با باتری سری کردم ولتاژ نصف شد ولی موتور روشن نشد.علت چیه؟

اضافه شده در تاریخ :
        وقتی ولتاژ موتور الکتریکی شما 1.5 ولت است ، شما باید یک آمپر متر با موتور و و باتری سری تا جریان مصرفی را در هنگام کارکرد موتور اندازه گیری و با این محاسبه مقاومت سری با آن را طبق فرمول جساب کنید. اما ساده تریت کار اینست شما 4 عدد دیود 4001 را بصورت سری با توجه به قطب های باتری وصل کنید . در این صورت ولتاژ خروجی شما می شود 1.6 ولت تا 1.5 ولت و موتور بدون هیج مشکلی کار می کند.( آند دیود ها به طرف قطب مثبت باتری و کاتد ها بسمت متور یا ثطب منفی باتری.)
        lممنونم این کارو انجام دادم اوکی شد فقط با دیود 4007 و با سری کردن 3 دیود.
        فقط سوال اینکه افت ولتاژ در این دیودی که من استفاده کردم چقدره؟
        در دیود 4001 (7 دهم) ولته
        اینو نمیدونم

دیدگاه

با سلام
          از ولتاژ رگولاتور LM317 استفاده نمایید طرز ساختن مدار و تنظیم ولتاژ در دیتا شیت آن آمده است .

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کاهش ولتاژ باتری موبایل

lممنونم این کارو انجام دادم اوکی شد فقط با دیود 4007 و با سری کردن 3 دیود.
            فقط سوال اینکه افت ولتاژ در این دیودی که من استفاده کردم چقدره؟
            در دیود 4001 (7 دهم) ولته
            اینو نمیدونم
            با سلام:
            دیود از سری 1N4001الی 1N4007 همگی یک آمپر می باشند و فرقی نمی کند از کدام استفاده کنید چون ولتاژ شما 1.5 ولت می باشد. فقط 1N4007 در ولتاژ یک آمپر 1000 ولت به پائین استفاده می شود. هر دیود 0.7 ولت در مدار سری افت ولتاز ایجاد می کند و با 3 عدد دیود 2.1 ولت افت که از 3.7 ولت کم کنیم میشود 1.6 ولت که برای آرمیچر کوچک شما کافیست.

دیدگاه

ممنون از پاسخگویی.
              مشخصات باتری فابریکی که برا منبع استفاده میشده اینه
              500mah و 1.2v
              ولی چون مدار زیاد حساس نیست فکر میکنم موتور با 1.5 ولت هم مشکل نداره.

خودم کاری که انجام دادم اینه :
              دوتا مقاومت هم اندازه رو با باتری سری کردم ولتاژ نصف شد ولی موتور روشن نشد.علت چیه؟
              با سلام:
              چون باتری فابریک 1.2 ولت است شما باید آرمیچر را بدون وصل دو مقاوت و بطور مستقیم بهموتور وصل کنید.

دیدگاه

با سلام:
                دیود از سری 1N4001الی 1N4007 همگی یک آمپر می باشند و فرقی نمی کند از کدام استفاده کنید چون ولتاژ شما 1.5 ولت می باشد. فقط 1N4007 در ولتاژ یک آمپر 1000 ولت به پائین استفاده می شود. هر دیود 0.7 ولت در مدار سری افت ولتاز ایجاد می کند و با 3 عدد دیود 2.1 ولت افت که از 3.7 ولت کم کنیم میشود 1.6 ولت که برای آرمیچر کوچک شما کافیست.
                دوست عزیز همونطور که گفتین من سه دیود رو سری کردم موتور روشن شد ولی قدرت نداشت.
                رو این حساب باز یه دیود کم کردم الان مدار با دو دیود سری کار میکنه و آرمیچر قدرت هم داره.
                ولی مشکل اینجاست که دیود ها داغ میکنن.
                آیا ای داغ کردنا ایرادی داره؟
                راه حل چیه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : کاهش ولتاژ باتری موبایل

دوست عزیز همونطور که گفتین من سه دیود رو سری کردم موتور روشن شد ولی قدرت نداشت.
                  رو این حساب باز یه دیود کم کردم الان مدار با دو دیود سری کار میکنه و آرمیچر قدرت هم داره.
                  ولی مشکل اینجاست که دیود ها داغ میکنن.
                  آیا ای داغ کردنا ایرادی داره؟
                  راه حل چیه؟
                  با سلام:
                  اگر موتور با قدرت حرکت می کند ولی دیود ها گرم می شوند، به طوری که گرمای آن ها قابل لمس نیست، می توانید آن ها را با دیود 2 یا 3 آمپری تعویض کنید ولی اگر کمی گرما دارند، طبیعیست.

دیدگاه

با سلام:
                    اگر موتور با قدرت حرکت می کند ولی دیود ها گرم می شوند، به طوری که گرمای آن ها قابل لمس نیست، می توانید آن ها را با دیود 2 یا 3 آمپری تعویض کنید ولی اگر کمی گرما دارند، طبیعیست.
                    گرماش زیاده طوری که دست میسوزونه.
                    مشخصات دیود رو لطف میکنید؟
                    کدام سری دیود 2 آمپری هستن که من استفاده کنم
                    یه سوال دیگه اینکه آیا افت ولتاژ در این دیود هایی که فرمودین هم باز (7دهم ولت) هستش؟

دیدگاه

گرماش زیاده طوری که دست میسوزونه.
                      مشخصات دیود رو لطف میکنید؟
                      کدام سری دیود 2 آمپری هستن که من استفاده کنم
                      یه سوال دیگه اینکه آیا افت ولتاژ در این دیود هایی که فرمودین هم باز (7دهم ولت) هستش؟
                      با سلام:
                      شما از هر دیودی که 2 آمپر باشد می توانید استفاده کنید، به فروشنده بگوئید به شما خواهد داد. اما برای اطمینان از دیود های 3 آمپری سری 1N5403 استفاده کنید.بله افت ولتاژ این دیود ها هم همان 0.7 ولت می باشد.

دیدگاه

با سلام
                        استفاده از روشهایی که دوستان پیشنهاد کرده اند بر پایه اتلاف انرژی و در نتجه افت ولتاژ میباشد و اینکار علاوه بر اسیب پذیر کردن قطعات در مقابل ازدیاد حرارت سبب خالی شدن زودهنگام باتری هم میشود راه عملی و البته حرفه ای استفاده از ولتاژ رگولاتور مناسب است که قبلا به شما پیشنهاد کردم ولی ظاهرا مورد توجه شما قرار نگرفت !!! استفاده از
                        LM317

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar
                          با سلام
                          استفاده از روشهایی که دوستان پیشنهاد کرده اند بر پایه اتلاف انرژی و در نتجه افت ولتاژ میباشد و اینکار علاوه بر اسیب پذیر کردن قطعات در مقابل ازدیاد حرارت سبب خالی شدن زودهنگام باتری هم میشود راه عملی و البته حرفه ای استفاده از ولتاژ رگولاتور مناسب است که قبلا به شما پیشنهاد کردم ولی ظاهرا مورد توجه شما قرار نگرفت !!! استفاده از
                          LM317
                          برای اینکه من بتونم خروجی 1.25 ولت از این رگولاتور بگیرم .استفاده از فقط خود رگولاتور کافیه؟ یا باید براش مداری درست کنم

اضافه شده در تاریخ :

چیزی که من از مشخصات دستگیرم شد اینه که ولتاژ خروجی این آیسی 1.25 ولت هستش و حداقل و حداکثر آمپیر خروجی به ترتیت 10 میلی آمپر و 2.2 آمپر هستش .درست متوجه شدم؟
                          حداقل ولتاژ ورودی این رگولاتور چند ولته؟
                          و اینکه برق مثبت و منفی باتری رو چجوری به این رگولاتور بدم؟
                          INPUT -OUTPUT - ADJUST این پایه ها رو باید چجوری در مدار قرار بدم .؟

دیدگاه

سلام
                            بله بهترین کار همین رگلاتور هست این رگلاتور 3 پایه داره که وقتی رگلاتور روبه خودتون بگرین پایه سمت چپ ولتاژ رو وصل منید و پایه وسط منفی بعد از پایه سمت راست به متور بدید و از پایه وسط به صورت مشترک به متورتون بدید
                            موفق باشید
                            (علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه)
                            ( نابغه بودن 99درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر جسین123
                              سلام
                              بله بهترین کار همین رگلاتور هست این رگلاتور 3 پایه داره که وقتی رگلاتور روبه خودتون بگرین پایه سمت چپ ولتاژ رو وصل منید و پایه وسط منفی بعد از پایه سمت راست به متور بدید و از پایه وسط به صورت مشترک به متورتون بدید
                              موفق باشید

برق باتری 3.7 ولت/ برق خروجی برای موتور 1.25 ولت
                              مدار به همین شکل درسته؟
                              نیاز به قعطات دیگه ای نیست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X