اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یکسوسازی خروجی دوبل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یکسوسازی خروجی دوبل

سلام،من میخوام خروجی ترانس سه سر رو یکسو کنم و چون ترانس خیلی آمپر بالایی داره از پل دیود 35 آمپر فلزی(بجای استفاده از دو دیود در ابتدا و انتهای ثانویه) استفاده کنم.چطوری میتونم از پل دیود معمولی بجای دو دیود در این مدار استفاده کنم:

پاسخ : یکسوسازی خروجی دوبل

سلام
    شما میتونید دو سر متناوب پل دیود رو به سرهای کناری ترانس سه سر وصل کنید و سر وسط رو به زمین مدار . به این ترتیب خروجی مثبت تغذیه شما از سر مثبت پل دیود دریافت میشه و زمین هم تغذیه منفی شما خواهد بود .
    موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.micro
      سلام
      شما میتونید دو سر متناوب پل دیود رو به سرهای کناری ترانس سه سر وصل کنید و سر وسط رو به زمین مدار . به این ترتیب خروجی مثبت تغذیه شما از سر مثبت پل دیود دریافت میشه و زمین هم تغذیه منفی شما خواهد بود .
      ممنون.یعنی این جوری میشه درسته؟اونوقت جریانش همون 35 آمپره؟

دیدگاه

[quote author=Ebrahim988 link=topic=117190.msg762801#msg762801 date=1450493457]

دیدگاه

سلام
          اگر در مدارتون نیاز به تغذیه منفی ندارید، سر وسط رو هیچ استفاده ای نکنید و از دو سر ابتدایی و انتهایی به پل دیود وصل کنید و خروجی بگیرید.
          دقت کنید که در اینحالت ولتاژ خروجیتون دوبرابر ولتاژ نامی ترانس خواهد بود.
          اگر این ولتاژ زیاد است ، از سر وسط و یکی از سرهای کناری استفاده کنید.

در همه حالت های بالا جریان نامی ترانس تغییر نخواهد کرد.
          از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
            سلام
            اگر در مدارتون نیاز به تغذیه منفی ندارید، سر وسط رو هیچ استفاده ای نکنید و از دو سر ابتدایی و انتهایی به پل دیود وصل کنید و خروجی بگیرید.
            دقت کنید که در اینحالت ولتاژ خروجیتون دوبرابر ولتاژ نامی ترانس خواهد بود.
            اگر این ولتاژ زیاد است ، از سر وسط و یکی از سرهای کناری استفاده کنید.

در همه حالت های بالا جریان نامی ترانس تغییر نخواهد کرد.
            اگه سر وسط رو استفاده نکنم و دو سر ابتدایی و انتهایی رو به پل دیود وصل کنم 50 ولت با نصف جریان نامی ترانس یعنی 15 امپر دارم که بدردم نمیخوره ولی اگه مثل مدار اولی هر کدومش رو بدم به دیود و بهم وصل کنم و سر وسط رو منفی بگیرم ولتاژ 25 ولت با جریان 30 امپر دارم که با 8 تا ترانزیستور 2955 قابلمه ای و lm317 جریان خیلی بالاتری در ولتاژ 14 ولت بهم میده.اگه 50 ولت رو مستقیم به مدار بدم تلفات ترانزیستورها خیلی بالا میره،تا حالا از همین مدار با دوتا دیود جداگونه استفاده میکردم ،بخاطر اینکه برای شارژ باتری اسیدی 74 امپر ساعت ماشین ازش استفاده مینکم اولش که باطری خالیه ،دیودها بشدت داغ میشن و اگه فن مستقیم سمتشون نباشه میسوزن ،یه خازن 10000 میکروفاراد هم برا صافی گذاشتم و بهمین خاطر جریان هجومی هم بیشتر از حد تحمل دیود ها میشه و بعضی وقت ها یکدفعه میسوزن.فکر میکنم دیود KBPC5010 گزینه خوبی باشه.

دیدگاه

اگه سر وسط رو استفاده نکنم و دو سر ابتدایی و انتهایی رو به پل دیود وصل کنم 50 ولت با نصف جریان نامی ترانس یعنی 15 امپر دارم که بدردم نمیخوره ولی اگه مثل مدار اولی هر کدومش رو بدم به دیود و بهم وصل کنم و سر وسط رو منفی بگیرم ولتاژ 25 ولت با جریان 30 امپر دارم که با 8 تا ترانزیستور 2955 قابلمه ای و lm317 جریان خیلی بالاتری در ولتاژ 14 ولت بهم میده.اگه 50 ولت رو مستقیم به مدار بدم تلفات ترانزیستورها خیلی بالا میره،تا حالا از همین مدار با دوتا دیود جداگونه استفاده میکردم ،بخاطر اینکه برای شارژ باتری اسیدی 74 امپر ساعت ماشین ازش استفاده مینکم اولش که باطری خالیه ،دیودها بشدت داغ میشن و اگه فن مستقیم سمتشون نباشه میسوزن ،یه خازن 10000 میکروفاراد هم برا صافی گذاشتم و بهمین خاطر جریان هجومی هم بیشتر از حد تحمل دیود ها میشه و بعضی وقت ها یکدفعه میسوزن.فکر میکنم دیود KBPC5010 گزینه خوبی باشه.
              حرف شما کاملن متین و صحیح است منتها در اینحالت یکسوسازی شما نیم موج خواهد بود و ظرفیت خازنها بالا میره.
              در شکل دومی که گذاشتید عملا همین کار رو انجام دادید و یکسوسازی نیم موج دارید.
              از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

من خودم یه ترانس دارم که مال شمارو میخوره :-SS
                هر دیودی تا حالا گذاشتم سوزونده،راهی که پیدا کردم موازی کردن دوتا پل 50 امپر بود
                البته معمولا دیودها اونقدریکه اسمشونه که جون ندارن
                ................Fx7SAM................

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebrahim988
                  سلام،من میخوام خروجی ترانس سه سر رو یکسو کنم و چون ترانس خیلی آمپر بالایی داره از پل دیود 35 آمپر فلزی(بجای استفاده از دو دیود در ابتدا و انتهای ثانویه) استفاده کنم.چطوری میتونم از پل دیود معمولی بجای دو دیود در این مدار استفاده کنم:

با سلام:
                  برای داشتن جریان قوی و ولتاژ مورد نظر مدار قبلی، شما باید مدار پل را با سر وسط با یکی از از سر های کناری ببندید.

علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                  نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nima200
                    من خودم یه ترانس دارم که مال شمارو میخوره :-SS
                    هر دیودی تا حالا گذاشتم سوزونده،راهی که پیدا کردم موازی کردن دوتا پل 50 امپر بود
                    البته معمولا دیودها اونقدریکه اسمشونه که جون ندارن
                    مطمئنی ترانست بپای این میرسه،65 آمپر.ثانویش سیم 6 هست که با دست غیر مسلح خم نمیشه اولیشم سیم 0.61 .از این یکی به صورت برعکس استفاده میکنم ،12 بهش میدم 220 میگیرم .باهاش ال سی دی 50 اینچ 480 واتی رو برق ماشین روشن میکنم :twisted:

. البته ترانسی که تو مدار بالا گفتم یه خورده از این کوچیکتره و دوبل 25 ولت میده 40 امپر،برای منبع تغذیه متغیر ازش استفاده میکنم.که البته الان بعلت فقدان دیود وضعیتش اینه:(10 12 تا دیودی که از روی ناچاری با هم موازی کردم رو داشته باش :mrgreen

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                      با سلام:
                      برای داشتن جریان قوی و ولتاژ مورد نظر مدار قبلی، شما باید مدار پل را با سر وسط با یکی از از سر های کناری ببندید.

در این صورت اقای تحیری نصف جریان نامی ترانس میتونم استفاده کنم مگه این طور نیست؟

دیدگاه

در این صورت اقای تحیری نصف جریان نامی ترانس میتونم استفاده کنم مگه این طور نیست؟
                        با سلام:
                        خیر چون دارید از مدار پل استفاده می کنید جریان و ولتاژ شما درست ماننده استفاده از جفت سر ترانس ها با دو دیود است و اتصال زمین است. جریان و ولتاژ اصلا فرقی نمی کند. می توانید با یک بار در هر دو حالت آزمایش کنید.
                        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

مطمئنی ترانست بپای این میرسه،65 آمپر.ثانویش سیم 6 هست که با دست غیر مسلح خم نمیشه اولیشم سیم 0.61 .از این یکی به صورت برعکس استفاده میکنم ،12 بهش میدم 220 میگیرم .باهاش ال سی دی 50 اینچ 480 واتی رو برق ماشین روشن میکنم :twisted:

[/center]
                          . البته ترانسی که تو مدار بالا گفتم یه خورده از این کوچیکتره و دوبل 25 ولت میده 40 امپر،برای منبع تغذیه متغیر ازش استفاده میکنم.که البته الان بعلت فقدان دیود وضعیتش اینه:(10 12 تا دیودی که از روی ناچاری با هم موازی کردم رو داشته باش :mrgreen
                          تنه به اولی میزنه ولی گرده
                          ولی مال شما هم چیز جون داریه :applause:
                          ببین بی دیودی ادمو به کجا میرسونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری
                            با سلام:
                            خیر چون دارید از مدار پل استفاده می کنید جریان و ولتاژ شما درست ماننده استفاده از جفت سر ترانس ها با دو دیود است و اتصال زمین است. جریان و ولتاژ اصلا فرقی نمی کند. می توانید با یک بار در هر دو حالت آزمایش کنید.
                            سلام اقای تحیری اگر ما یک ترانس دوبل 12 ولت 1 امپر داشته باشیم از سر وسط و یک سر کنار با یکسوسازیه 4 دیود پل استفاده کنیم ولتاژ همون 12 و جریان 1 امپر میشه؟عجیبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elect2
                              سلام اقای تحیری اگر ما یک ترانس دوبل 12 ولت 1 امپر داشته باشیم از سر وسط و یک سر کنار با یکسوسازیه 4 دیود پل استفاده کنیم ولتاژ همون 12 و جریان 1 امپر میشه؟عجیبه
                              منم قضیه این ترانسارو دقیق نمیدونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X