اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل AV-FM modulator ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل AV-FM modulator ؟؟

سلام ...................

دوستان مخابراتی ، من در مورد نحوه ی کار کرد این مبدل به مشکل خوردم .

میخوام بدونم دقیقا چطور کار میکنه ؛ اما چون الکترونیکیم ؛ زیاد از اصطلاحات مخابراتی سر در نمیارم . میتونید من رو در این زمینه کمک کنید .

ممنون و موفق باشید .
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

پاسخ : مبدل AV-FM modulator ؟؟

عملکرد مدولاتور fm به این صورت که فرکانس سیگنال کریر (موجی که قرار است اطلاعات بر روی آن قرار گیرد) را متناسب با دامنه سیگنال ویدئو و صوت تغییر میدهد.
    تا زهره و مه در آسمان گشت پدید
    بهتر ز می ناب کسی هیچ ندید
    من در عجبم ز می فروشان، کایشان
    به، زآنچه فروشند ، چه خواهند خرید
    خیام

دیدگاه

سلام این فرستنده ای که گذاشتید رو ساختمش ولی هیچوقت t1 ( آی اف) رو گیر نیووردم (5 سال پیش ساختمش)
      فقط قسمت ویدئو رو فعال کردم.
      در کل فرستنده خوبی بود.
      خیام

دیدگاه

سلام ...........................

در ابتدا از جناب عزیزی و جناب دیانی تشکر می کنم .
        لینکی که جناب عزیزی زحمت کشیده بودن و گذاشته بودن رو خوندم ، تقریبا کلیت امر رو متوجه شدم . این مدولاتور وظیفه ی ارسال صدا و تصویر رو به صورت بیسیم بر عهده داره و در قالب ارسال سیگنال به گیرنده، این کار رو انجام میده .
        اما چند تا سوال:
        اول اینکه صدا و تصویر تا اون جایی که میدونم از خواص سیگنالی متفاوتی بر خوردارن و برای ارسال اونها نیاز به محیط های متفاوتی از نظر پهنای باند و محدوده ی فرکانسی داریم . اینجا به چه ترتیب این قضیه پشتیبانی میشه؟ یعنی میخوام بدونم چه طور صدا و تصویر با هم ارسال میشن؟

دوم اینکه پس از ارسال برای ایمن موندن سیگنال ارسالی (تصویر+صدا) از امواج متداخل و نویز و سیگنال های مجاوری که در حال ارسال و دریافت بین دو ایستگاه دیگه هستن ، چه فکری شده و یا میشه کرد؟

سوم اینکه اگه بخوایم از FDM برای ارسال پیام ها استفاده کنیم ، باید چه کار کنیم؟ اصلا امکان داره که سیگنال ها رو بر حسب محدوده ی فرکانسیشون مالتی پلکس کرد؟

چهارم اینکه اگه این توضیحات و عملیات رو بخوایم ببریم به سمت محیط دیجیتال ؛ اونوقت اونجا به چه ترتیب میشه این دیتا ها رو که همون تصاویر دیجیتالی ما هستن ، به صورت بیسیم ارسال کرد؟ اصلا امکانش هست یا نه؟

ممنون از توجهتون . موفق باشید .

دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

اما چند تا سوال:
          اول اینکه صدا و تصویر تا اون جایی که میدونم از خواص سیگنالی متفاوتی بر خوردارن و برای ارسال اونها نیاز به محیط های متفاوتی از نظر پهنای باند و محدوده ی فرکانسی داریم . اینجا به چه ترتیب این قضیه پشتیبانی میشه؟ یعنی میخوام بدونم چه طور صدا و تصویر با هم ارسال میشن؟

سلام
          همیشه در هر فرستنده یک موج حامل وجود دارد در فرستنده ای که برادر عزیزی قرار دادند این موج حامل در حدود 50 مگاهرتز ه
          تعیین حداقل فرکانس مورد نیاز برای کریر(موج حامل) بستگی مسیقیم به سیگنال پیام دارد( از قبیل صدا ،تصویر ،دیتا و......)
          به این صورت که بالاترین فرکانس موجود در سیگنال پیام را 8 برابر میکنیم تا بتوانیم حداقل فرکانس کریر را پیدا کنیم.
          مثلا برای صوت که پهنای باند آن از 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز ه حداقل کریر میشود :
          20000*8=160کیلوهرتز
          و برای تصویر که پهنای باند آن از حدود 0.5 مگاهرتز تا 5.5 مگاهرتزه فرکانس انتخابی کریر میشود :
          5.5MHZ* 8 =44MHZ
          این حداقل فرکانسی است که میتوان برای کریر انتخاب کرد .
          البته اسیلاتور باید به گونه ای طراحی شود که پهنای باند 5.5 مگاهرتز رو پوشش دهد
          یعنی چه؟
          یعنی اینکه اگر مثلا 44 مگاهرتز به عنوان کریر یک سیگنال تصویر انتخاب شد با تغییر فرکانس کریر به 41.5 MHZ و 46.5 مگاهرتز(ناشی از اعمال
          پهنای باند تصویر) سیستم نباید دامنه را در این پهنای باند (41.5 مگارتز تا 46.5 مگاهرتز ) کاهش دهد . و باید به صورت یک فیلتر باند گذر با پهنای باند 5 مگاهرتز
          عمل کند.
          در فرستنده های AVقبل از مدوله کردن پیام بر روی کریر اصلی سیگنال صدا را در انتهای سیگنال تصویر قرار میدهند . (این روش با مدوله کردن سیگنال صوت بر روی
          یک فرکانس 5.5 مگاهرتز صورت میگیرد ) و د رآخر یک سیگنال متشکل از صوت وتصویر را برای ارسال به مدولاتور میفرستند.
          در مورد سایر موارد هم انشا الله در آینده یه چیزایی میگم.

....................
          خیام

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X