اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار سیم پیچ در مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار سیم پیچ در مدار

سلام خسته نباشید
    دوستان من به علت علاقه داشتن به مدارات فرستنده بیشتر مدار هایی که درست می کنم فرستنده هستن و همون طور که میدونین بیشتر مدار های فرستنده یک سیم پیچ در مدار داران که با حرف Lدر مدار مشخص میشود
    می خواستم ببینم کار ان در مدار چیست
    اگر قطر سیمی که در مدار است بیشتر یا کمتر کنیم چه میشود
    اگر هستهی ان را عوض کنیم عمل کرد ان چه طور میشود
    مرسی
    (علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه)
    ( نابغه بودن 99درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

پاسخ : کار سیم پیچ در مدار

سلام
    L کاربردهای مختلی میتونه داشته باشه، میتونه سیم پیچ( سلف ) باشه به عنوان یکی از قطعات اصلی فرستنده و گیرنده، میتونه آنتن باشه یا میتونه سلف باشه برای فیلتر
    اگر شماتیک باشه بهتر میشه نظر داد
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

اها پس چند کار برد داره
      الان مثلا در تصویر زیر کار سیم پیچ L1چیست ؟و اگر نباشه چی میشه به جاش میشه از وصیله دیگه ای استفاده کرد ؟
      مرسی لطفا کامل جواب بدین

دیدگاه

کار اون سلف تنظیم فرکانس اسیلاتور آی سی هستش. طبق چیزی که درسایت اومده:
        the L1 is 3-4 turns of 24 guage enameled wire wound on 5mm ferrite core or use ready made variable coil of 3.5 turns shown below.
        قابل جایگزینی نیست و یکی از مهمترین قطعات داخل مدار است.
        شاید بشه این قطعه رو با سلف های موجود در بازار( البته با هانری برابر) جایگزین کرد.
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

اها حالا من اگه بخوام فرکانس این مدار رو عوض کنم یعنی الان با رادیو موج اف ام ردیف 93.9 میگیرم موجش رو اگه بخوام موجش رو عوض کنم یعنی رو 90.0 بگیرمش باید این سیم پیچ رو عوض کنم
          دیدی تو اف ام پلیر های ماشین خودت موج رو انتخاب میکنی اون چه طوریه؟

دیدگاه

بنظر میرسه، برای همین کار هستش

دیدگاه

با سلام
              البته عملا در گیرنده ها بجای اینکه اندوکتانس سیم پیچ را تغییر دهند از تغییر ظرفیت خازن سری یا موازی با آن بنام خازن واریابل استفاده میکنند تا بتوانند ایستگاههای مختلف رادیو را با پدیده تشدید انتخاب کنند. اصول کارکرد رادیوهای سوپرهترودین را مطالعه نمایید.

دیدگاه

اها خوب اگه بخوام از واریابل استفاده کنم باید با سیم پیچ موازیش کنم ؟ بعد واریابلی که من دیدم 3 تا پایه داشت اگر اشتباه نکنم 90 پیکو فاراد بود حالا از کدوم پایه هاش باید وصل کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X