اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شناسایی قطعه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شناسایی قطعه؟

سلام دوستان.من چند وقت قبل از چهره الکترونیک این قطعه رو به عنوان دیود ژرمانیم خریدم. :cry: :cry: :cry: :cry:
    اما روش هیچی نوشته نشده و با اهم متر هم از هیچ طرفی راه نمیده.آیا کسی میتونه این قطعه رو شناسایی کنه؟ :question: :question: :question:
    اینم عکسش روی بردبورد

پاسخ : شناسایی قطعه؟

سلام
    از ظاهرش به نظر میاد درسته..
    مولتی متر رو روی تست دیود بگذارید و ببینید ولتاژ فورواردش چقدره..
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

از هر دو طرف تست کردم. بینهایت نشون میده.فکر میکنم قطعه دیود نباشه.

دیدگاه

بعضی دیودها هستند که تست دیود عادی رو اونها جواب نمیده و در تست با مولتی متر همین نتیجه شما رو میدن. کاملن هم سالم است و هیچ مشکلی ندارن.( خانواده خاصی هستند)
        این تست رو انجام بدید و نتیجه رو بفرمایید:
        یه مقاومت 1 کیلو با این دیود سری کنید و به دو سر این مدار جدید ( یه سر مقاومت و یه سر دیود) مثلا 5 ولت بدهید. ولتاژ دو سر رو اندازه بگیرید، چند ولته؟
        این تست رو برای هر دو حالت که دوید روشن بشه و روشن نشه امتحان کنید.
        منتظر نتیجه هستم
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

دیود ژرمانیوم ولتاژ مستقیم (ولتاژ اتصال پیوند) خیلی کمی داره.
          شاید دلیل اینکه بینهایت نشون میده ، همین باشه.

به قول دوستان یکی از راه ها اینه که یک مدار تست باهاش پیاده سازی کنید و عملکرد قطعه رو بررسی کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
            بعضی دیودها هستند که تست دیود عادی رو اونها جواب نمیده و در تست با مولتی متر همین نتیجه شما رو میدن. کاملن هم سالم است و هیچ مشکلی ندارن.( خانواده خاصی هستند)
            این تست رو انجام بدید و نتیجه رو بفرمایید:
            یه مقاومت 1 کیلو با این دیود سری کنید و به دو سر این مدار جدید ( یه سر مقاومت و یه سر دیود) مثلا 5 ولت بدهید. ولتاژ دو سر رو اندازه بگیرید، چند ولته؟
            این تست رو برای هر دو حالت که دوید روشن بشه و روشن نشه امتحان کنید.
            منتظر نتیجه هستم
            ممنونم از راهنمایی همه دوستان.
            این کار رو انجام دادم اما از با اعمال ولتاژ 5 ولت از هر دو طرف باز هم ولتاژ دو سر دیود 5 ولت بود و راه نمی داد. :angry: :angry: :angry:

دیدگاه

دیود ژرمانیوم ولتاژ مستقیم (ولتاژ اتصال پیوند) خیلی کمی داره.
              شاید دلیل اینکه بینهایت نشون میده ، همین باشه.
              فرض اول درسته و با درست بودن این فرض باید صفر یا نزدیک صفر نشون بده و نه بینهایت.
              در بعضی دیودهای زنر هست که با نام "Reference Diode" تولید میشن، این دیودها از هیچ طرف راه نمیدن .
              تا حالا Reference Diode در دیودهای معمولی ندیدم، برای همین در پست قبلی این بحث رو مطرح نکردم.
              از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

این کار رو انجام دادم اما از با اعمال ولتاژ 5 ولت از هر دو طرف باز هم ولتاژ دو سر دیود 5 ولت بود و راه نمی داد.
                یعنی با تعویض پلاریته ها باز هم دیود روشن نشد؟
                5ولت و 1کیلو جریان 5 میلی آمپر رو تامین میکنه که قاعدتا برای روشن شدن دیود کافیه، محض اطمینان ولتاژ رو تا 15 ولت بالا ببرید ببینید تغییری حاصل میشه؟

اگر نشد که به نظر میرسه دیودها مشکل دارن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی امانی
                  یعنی با تعویض پلاریته ها باز هم دیود روشن نشد؟
                  5ولت و 1کیلو جریان 5 میلی آمپر رو تامین میکنه که قاعدتا برای روشن شدن دیود کافیه، محض اطمینان ولتاژ رو تا 15 ولت بالا ببرید ببینید تغییری حاصل میشه؟

اگر نشد که به نظر میرسه دیودها مشکل دارن
                  ولتاژ رو هم بالا بردم اما بازم از هیچ طرف دیود روشن نشد.حتی به جای مقاومت 1 کیلو مقاومت 330 اهم قرار دادم.در مورد خرابی قطعه هم باید بگم که من از این قطعه 5 تا دارم که همه رو به همین روش امتحان کردم و از همه یک نتیجه گرفتم.حالا دیگه نمی دونم باید چکار کنم!!! :sad: :sad: :sad: :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط K1.IEEE
                    سلام
                    از ظاهرش به نظر میاد درسته..
                    مولتی متر رو روی تست دیود بگذارید و ببینید ولتاژ فورواردش چقدره..
                    با سلام خدمت شما کاربر گرامی:
                    روش تست دیود ژرمانیوم و سلیکون هر دو یکی است. منتها در تست فوروارد دیود ژرمانیوم افت 0.2 ولت و سلیکوه 0.7 ولت و در حالت معکوس مقاومت بینهایت. اما چون با اعمال ولتاژ 5 ولت با یک مقاومت 1 کیلو به دو سر این قطعه از هر دو طرف ولتاژ 5 ولت داشت، اگر این قطعه دیود زرمانیوم باشد مطمئنا خراب یا اوپن می باشد.
                    دیود های قدیمی ژرمانیوم و سلیکون بجای شماره فنی با کد رنگی ماننده مقاومت ها تعین می شد، ماننده کد رنگی قرمز قرمز که حلقه رنگی به نزدیک ترین پایه بود می شود 1N22 که یک دیود آشکارساز امواج اودیو از کریر می باشد. ( جدا کننده موج صوتی از امواج رادیویی)÷
                    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminshafiei
                      ابتدا یک دیود معمولی و سالم مثلاً 1N4007 رو با روش تست دیود امتحان کنید. اگر مولتی متر و دیود هردو سالم باشند، ولتاژی در حدود 0.65 ولت را خواهید دید.
                      پس از اطمینان از صحت مولتی متر یک بار دیگر تست دیود را برای دیود مورد نظر از هر دو سمت انجام دهید. اگر ولتاژی در حدود 0.2 ولت را مشاهده نکردید، قطعه ی مورد نظر احتمالاً خراب است.
                      *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***

دیدگاه

حالا دیگه نمی دونم باید چکار کنم!!!
                        اگر روش جناب K1.IEEE جواب داد و مطمئن شدید که ابزارتون سالمه، یعنی دیود ها خرابن . چشماتون رو ببندید و با لبخند قطعات رو در سطل زباله بریزید. اصلن هم ناراحت نباشید چون تو همین تاپیک چندتا چیز جدید یاد گرفتید که ارزشش ازون قیمت دیودها بیشتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aminshafiei
                          سلام دوستان.من چند وقت قبل از چهره الکترونیک این قطعه رو به عنوان دیود ژرمانیم خریدم. :cry: :cry: :cry: :cry:
                          اما روش هیچی نوشته نشده و با اهم متر هم از هیچ طرفی راه نمیده.آیا کسی میتونه این قطعه رو شناسایی کنه؟ :question: :question: :question:
                          اینم عکسش روی بردبورد
                          درود بر شما،

این طور که از آزمایش ها و تلاش های شما می شود حدس زد، اینها نوعی "باصطلاح" دیود محافظ پالس های ولتاژی هستند که به آنها high Voltage Surge Arrester می گویند. این افزاره ها دارای مقاومت اهمی بالایی هستند.

از این افزاره ها به ویژه در ورودی مدارها و دستگاه های تلفن استفاده می شود.

در ضمن پیشنهاد می کنم از خود چهره بپرسید که اینها چه هستند. چون هر کس که کوچک ترین آشنایی با دیود ژرمانیوم داشته باشد، با دیدن عکس های شما متوجه می شود که این افزاره ها همه چیز می توانند باشند بجز دیود ژرمانیوم. زیرا در داخل حباب شیشه ای دیودهای ژرمانیوم سیم بسیار نازکی وجود دارد که به آن Cat Whisker (سبیل گربه) می گویند و یک حالت فنری دارد و اتصال یکی از پایانه ها را با پایانه ی دیگر که بلور ژرمانیوم پیوندی PN روی آن سوار است، برقرار می کند.

ضمناً ممکن است این مطلب شما را در شناسایی برخی قطعات گامی به پیش ببرد:

http://etesalkootah.blog.ir/1394/05/03/MELF_SMD_Components

پیروز باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X