اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر منبع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر منبع تغذیه

با سلام
    منبع تغذیه 30 آمپر و 12 ولت، دنی لایت با بدنه ی آلومنیوم به دستم رسیده که ولتاژ خروجی نمیده!
    فکر می کنم هاف بریج باشه، چون دوتا ترانزیستور 13009 داره ک تست کردم سالمه، شاتکی هاشم سالمه، احتمالا شیف فازه چون ای سی TL494 داره!
    ولتاژ ورودی پس از یکسو سازی تا خازن های ورودی هم میره پایه ترانزیستور هم به ی ترانس کوچیک متصل تا ولتاژ 14 ولت رو روی دوتا پایه ترانس بزرگتره تعقیب کردم ، دیگه رسیده بودم به شاتکی ها که ولتاژ ندارم. ترانسش هم از لحاظ ظاهری سالم بنظر می رسه!
    قبل و بعد شاتکی ولتاژ ندارم. کلافه شدم. تقریباً همه قطعه ها رو در آوردم تست کردم، فکری دیگه ای جز اینکه از دوستانی ک تجربه دارن کمک بگیریم به ذهنم نرسید،
    لطفا ی نظری بدین.

پاسخ : تعمیر منبع تغذیه

من مشکل شما رو داشتم البته با یک ترانس 24 مثل شما هم همه قطعه هارو دراوردم تست کردم به هر کدام که شک داشتم حتی عوض کردم اما اخرش بعد از 2 ماه متوجه شدم برد مدار قطی داشته شما هم با تست بوق مولتی متر یه چک بکن
    (علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه)
    ( نابغه بودن 99درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

متشکرم
      درسته مشکل اولیه این منبع قطعی برد بود( به قول تعمیر کارا بُرد پرونده بود) اما بعد از رفع عیب دیگه ولتاژ خروجی نمی ده! همین هم واسم سواله!
      با این حال ی بار از کل مدار تست بوق گرفتم اما... اما... واقعا برام عجیبه!
      احتمال می دم از ترانسش باشه، اما اون هم از لطاظ ظاهری مشکلی نداره! تست کردم، اهم هم داده!

دیدگاه

سلام
        گفتید برد پرونده ، یعنی بر اثر یه اتصالی یا سوختگی قسمتی از مدار این اتفاق برای برد افتاده یا فقط یک قطعی ساده بر اثر ضربه یا از این قبیل بوده ؟ شاید با توضیحات بیشتر شما بنده و یا دوستان بتونیم شما رو بهتر راهنمایی کنیم .
        موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

بدلیل جریان خروجی قابل قبول از این منبع تغذیه به عنوان شارژر استفاده می شده!
          گویا به اشتباه پروپ های خروجی منبع تغذیه رو بالعکس به باتری می زنند. به عبارت دیگه یک جریان بالا ابالعکس از منبع عبور می کنه. که باعث پریدگی بُرد، نزدیکی ترمینال خروجی می شه.
          بنده بعد از رفع عیب برد، برخی از قطعات رو هم تست کردم اما تماما سالم بودند. اما بعد از تست، فیوز ورودی AC می سوزه!
          بعد از تعویض فیوز، قطعات مربوط به ولتاژ بالا رو هم تست کردم، همه سالم بودند!!!!!!!(احتمال دادم شاید روی میز کارم فلزی بوده که باعث اتصال کوتاه شده باشه، اما قابل ذکر است که هیچ آثاری از دود و جرقه روی برد نیست!)
          من از ترانسش سر در نمی آرم! اما فکر کنم آخرش هم ترانس رو باید باز کنم دوباره بپیچم.

دیدگاه

دیدگاه

با سلام
              همونطوری که میدونید توپولوژی به کار رفته تو این مدار هاف بریچ هست . حالا با توجه به خروجی این توپولوژی یه بررسی جزئی انجام میدیم. اگه ما باطری رو برعکس بزنیم اولین اتفاقی که میوفته اینه که خازنهای خروجی در پلاریته معکوس قرار میگیرند و جریان زیادی میکشن! ازطرفی دیودهای شاتکی نیز چون پلاریته تغییر کرده در بایاس مستقیم قرار میگیرن و جریان رو هدایت میکنند.

تا اینجا دو تا المان ممکنه خراب بشه یکی خازنهای خروجی و دومی دیودها که شما گفتین دیودها سالمند! آیا خازنهای خروجی رو با LCR متر تست کردید؟

دومین مورد اینکه چون احتمال داره به آیسی LT494 یا KA7500 که رو بورد هست صدمه رسیده باشه. برای تست این آیسی بر روی بورد (البته این تست کاملا تجربیه و تا حالا که بیش از 200 300 تا از این نوع بوردها رو تعمیر کردم درصد جواب داده) مولتی متر رو در حالا دیود تست بزارین و پروب قرمز مولتی متر رو به پایه های 10 و9 آیسی بزنید و پروب سیاه رو دونه دونه به پایه ها بزنید که اگه آیسی سالم باشه 100 درصد تو تمام پایه ها باید مولتی متر یه مقداری رو نشون بده که این مقدار بین 0.3 تا 0.6 خواهد بود در غیر این صورت آیسی رو باید عوض کنید. البته تو مولتی مترهای مختلف ممکنه یه خورده از این مقدارهایی که گفتم کم و زیاد بشه ولی مهم نیست. تنها تو پایه 7 باید عدد 000 و یا اتصال کوتاه رو نشون بده که اگه بورد رو برگردونید متوجه میشدید که پایه 7 9 10 هر سه به هم وصل شدن.

درضمن زیر ترانس دو تا دیود هم هست اونا رو هم تست کن تا مشکلی نداشته باشن.

منتظره جواتون هستم.
              موفق باشید

دیدگاه

خداشانس بده :rolleyes:ما اینجا کلی صبر کردیم یه جوابایی برسه ، اینجا یک ساعته جواب میرسه!!
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=116835.0
                با اجازه اساتید :mrgreen:
                تغذیه ایسیتون برقراره؟
                اینطوری که از عکس پیداست مدارتون برد نپرونده،بلکه برد رو پرررررررررروووووووووونننننننننده!
                خب اینطوریکه این پریده فک کنم احتمال داره که چوک بزرگه هم یه تیکه هاییش پریده باشه،فلذا باید مطمین شید که سالمه
                حتی سلف و بقیه رو هم چک کنید،چون فک کنم خیلی بد برد پرونده احتمال داره یه جاهایی رو سوزونده باشه ولی اصن معلوم نباشه،حتما مسیر قدرت مدار باید اهم خیلی کمی داشته باشه،اینو حتما چک کنین
                اون دو تا مقاومت 0.47 اهم پای 13007 ها رو هم بررسی کنین
                راستی دوتا خازنتون یکین؟اخه تو عکس انگار یکیش بزرگتره oo:
                ................Fx7SAM................

دیدگاه

با تشکر فراوان از تمامی دوستان که کمک کردن و با نظراتشون راه رو برای من روشن کردن.
                  در رابطه با شاتکی ها، دورباره تست کردم و سالم بودن، در رابطه با ای سی هم باید بگم که همون اول عوضش کردم،
                  اما با تست مقاومت های بیس ترانزیستور به پدیده ی مدار باز روبه رو شدم و جفت مقاومت ها سوخته و مدار باز شده بود.
                  بعد از تعویض مقاومت ها، ی چک نهایی کردم. خوشبختانه جواب داد و منبع تغذیه روشن شد. واقعا کیف کردم که اینقدر هم وطن با معرفت دارم ک کمکم می کنن با اینکه اصلاً همدیگه رو نمیشناسیم واقعا لذت برم.
                  راستی چون از این منبع تغذیه برای شارژر استفاده می کنن برای محدود کردن جریان چی پیشنهاد می کنین؟
                  قطعاً مقاومتی با این توان که 25 آمپر رو تحمل کنه نداریم و فکر نمی کنم موازی کردن مقاومت های آجری مهندسی باشه!
                  چیزی ک به فکر خودم رسید سلف بدون هسته! که همون کار مقاومت کنه حدود 0.5 تا 0.8 اهم.

دیدگاه

یا باید بصورت دستی کنترل شه،ینی اولش که باتری وصل میکنین ببینین چقد جریان میکشه ، اگه زیاد بود ولتاژ پاوررو کم کنید
                    یا اینکه با کمی اضافات با ارور امپلی های 494 یه کنترل جریان بذارین که کمی سخت تره
                    دقت کردین اون مقاومت های پای 13007 ها چقد با حال میسوزن ! خیلی بی سرو صدا،قیافشون کاملا سالمه ولی سوختن oo:

تشریف داشتین! :redface:
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=116835.0
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=116946.0

دیدگاه

دقیقاً همینطوره، مقاومت ها از لحاظ ظاهری کاملاً سالم نشون میدن.
                      برای اون هم میشه از میکرو کنترلر استفاده کنم که کم کم ولتاژ را افزایش بده(اتفاقاً ی پتانسیومتر هم داره)
                      اما دنبال راه ساده تری ام! راستش دیگه حوصله این کارها رو ندارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط whitewolf
                        دقیقاً همینطوره، مقاومت ها از لحاظ ظاهری کاملاً سالم نشون میدن.
                        برای اون هم میشه از میکرو کنترلر استفاده کنم که کم کم ولتاژ را افزایش بده(اتفاقاً ی پتانسیومتر هم داره)
                        اما دنبال راه ساده تری ام! راستش دیگه حوصله این کارها رو ندارم
                        از راه دستی که گفتم ساده تر؟
                        منظور من در روش دستی هم کاهش ولتاژ با همون پتانسیومتر بود
                        بامیکرو که نمیشه بگی همینجوری کم کم جریانو زیاد کنه،باید بگی باتوجه به جریانی که داره میده ، ولتاژو تنظیم کنه که خیییییییییییییییلی کار سختیه نسبت به کار با خود 494
                        ناسلامتی این 494 خودش این چیزارو داره ، فقط باید راش بندازی :agree:

دیدگاه

مد نظر من این بود که ولتاژ باتری رو ببینه و یک ولت یک ولت شارژ کنه تا جریان کمتری بکشه!
                          یه مشکل دیگه هم همین امروز بر خوردم، ی محافظ سوپر دیجیتال با مارک MICRO 6L دستم رسیده که به خاطر اتصالی میکروش سوخته، میکرو کنترل مگا 8 استفاده کرده.
                          اگه از این نوع محافظ دارین، ی لطفی کنین فلش میکرو رو بخونین و فایل HEX برنامش رو واسم بفرستین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X