اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در تحریک رله با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در تحریک رله با میکرو

سلام دوستان عزیز
    صبحتون بخیر
    یه مشکلی برام پیش اومده دیگه واقعا موندم
    من به یه رله ی 24 ولت تحریک با میکرو میخوام فرمان بدم طبق شکل زیر
    http://8pic.ir/images/ubqnjfzu5t8x0pd7gddu.jpg
    تو این مدار میکرو رو با اپتوکوپلر ایزوله کردم و رله اول که تحریکش 12 ولته کاملا تحریک میشه
    ولی رله ی تحریک 24 رو هم که به مدار میارم وقتی تحریک میشه شدیدا به میکرو نویز میندازه!!!!!!!!!!!!
    نوشته های توی lcd قاطی میکنن یا اینکه دیگه اصلا رله ی آخری (24) تحریک نمیشه بعد watchdog timer میکرو رو ریست میکنه دوباره برمیگرده از اول شروع میکنه به تایم انداختن
    خوب من با اپتو کوپلر میکرو رو ایزوله کردم ثانیا بین رله ی 24 ولت تحریک با میکرو دوتا فرمان دهنده فاصله داره. یکی اپتوکوپلر یکی هم رله ی 12 ولت تحریک
    آخه چرا اینجوری میشه؟
    چرا رله ای که نه تحریکش با میکروئه نه خروجیش برقی به میکرو میده باید اینطوری کنه میکرو رو؟؟؟؟؟
    من با برق میکرو فقط و فقط به اپتوکوپلر فرمان میدم
    لطفا کمکم کنید

پاسخ : مشکل در تحریک رله با میکرو

نوشته اصلی توسط hadibarca
    سلام دوستان عزیز
    صبح روز جمعتون بخیر
    یه مشکلی برام پیش اومده دیگه واقعا موندم
    من به یه رله ی 24 ولت تحریک با میکرو میخوام فرمان بدم طبق شکل زیر
    http://8pic.ir/images/ubqnjfzu5t8x0pd7gddu.jpg
    تو این مدار میکرو رو با اپتوکوپلر ایزوله کردم و رله اول که تحریکش 12 ولته کاملا تحریک میشه
    ولی رله ی تحریک 24 رو هم که به مدار میارم وقتی تحریک میشه شدیدا به میکرو نویز میندازه!!!!!!!!!!!!
    نوشته های توی lcd قاطی میکنن یا اینکه دیگه اصلا رله ی آخری (24) تحریک نمیشه بعد watchdog timer میکرو رو ریست میکنه دوباره برمیگرده از اول شروع میکنه به تایم انداختن
    خوب من با اپتو کوپلر میکرو رو ایزوله کردم ثانیا بین رله ی 24 ولت تحریک با میکرو دوتا فرمان دهنده فاصله داره. یکی اپتوکوپلر یکی هم رله ی 12 ولت تحریک
    آخه چرا اینجوری میشه؟
    چرا رله ای که نه تحریکش با میکروئه نه خروجیش برقی به میکرو میده باید اینطوری کنه میکرو رو؟؟؟؟؟
    من با برق میکرو فقط و فقط به اپتوکوپلر فرمان میدم
    لطفا کمکم کنید
    با سلام
    دوست عزیز به چنتا سوال زیر جواب بدین انشاا... مشکلش پیدا میکنیم
    1-ایا پایه ریست میکرو توسط یک مقاومت4.7 کیلو پول اپ شده؟
    2-ایا تغذیه میکرو و رله ها از یک منبع تامین میشه؟
    3-مدار روی برد بورد هست؟
    4-ایا در خط تغذیه میکرو از خازن های 100 نانو فاراد استفاده کردین؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
      احتمالا تغذیه مدارت با تغذیه رله ها یکی هست. برای این کار از یک تغذیه ی 24 ولتی برای رله هات استفاده کن. حتی منفی تغذیه ها رو هم به هم متصل نکن.
      راه دوم هم گذاشتن یه خازن الکترولیتی موازی با یه خازن عدسی 104 بین پایه های تغذیه میکرو و گذاشتن یک یا دو خازن 104 بین پایه های تغذیه ال سی دی هستش.
      موفق باشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــید :bye
      سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ

(SMART DESIGN....(POWERFUL & QUICK

موفقیت اتفاقی نیست......بابای پولدار میخواد

دیدگاه

منفی سمت 12 و 24 رو اگر منبع جداگانه ای دارن از منفی سمت میکرو جدا کن.
        در ضمن برای رله اول(12 ولت) دیود هرزگرد گذاشتی ولی برای دومی نه.این کار رو برای رله دوم هم تکرار کن.
        احتمالا مشکلت حل میشه.

دیدگاه

سلام داداش امیر و سید محمد عزیز
          پایه ریست رو با یه مقاومت 10K دادم به vcc و با یه خازن 100 نانو دادم به گراند
          برا تغذیه میکرو از 24 ولت برق باتری دستگاه سنگین استفاده میکنم تو دو مرحله تبدیلش میکنم به 5 ولت که با راهنماییهای قلی شما دوست عزیز رگولاتورامم همیشه سرد سردن حتی یه ذره هم داغ نمیکنن
          یه بار میکنمش 12 ولت یه بار میکنمش 5 ولت
          تحریک رله ی اول رو ازون 12 ولت میگیرم و تحریک رله دوم که یه رله ی صنعتیه نه الکترونیکی و داخل مدارم نیست از برق 24 خود دستگاه میگیرم و تغذیه میکرو کاملا جداس
          بله مدارم روی برد نصب شده
          در تغذیه میکرو در خروجی رگولاتور 5 ولت یک فیلتر LC گذاشتم برا محکم کاری
          خروجی رو با یه خازن 100 نانو و سلف 10 میکروهانری توان بالا فیلتر کردم (خازن رو دادم زمین و سلف رو دادم به ورودی)
          طبق استانداردی که تو کتاب و خیلی از سایتها گفته شده

یه سوالم از سید بزرگوار
          گراندهارو چجوری آخه از هم جدا کنم؟؟؟؟؟؟؟ نمیشه که
          گراندهام همه جا مشترکن مگر اینکه کلا برق میکرو رو جدا کنم اونم شدنی نیس چون کنار دستگاههای سنگین باتری دیگه ای نیست که
          یه راهی دارید تا من بتونم حتی گراندها رو فیلتر کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

nanocycle عزیز
            من واقعا نمیدونم چجوری گراندها رو از هم ایزوله کنم !!!!!!!!
            میشه یه مدار شماتیک به من نشون بدی

دیدگاه

هیچ نیازی به اپتوکوپلر نیست. حتی نیازی به رله ۱۲ ولتی هم نیست. چون رله ها جریان زیادی مصرف نمی کننددر حالی که بوبین تحریک رله از تیغه های قدرت جدا است.
              شما بهتر است بطور مستقیم رله ۲۴ ولتی رو با ترانزیستور تحریک کنید (ترانزیستور هایی که حداکثر تحمل جریان نیم آمپری را داشته باشند مانند TIP41 یا MJE13007 یا ترانزیستور های MOSFET با قرار دادن دیود هرزگرد)

همونطور که دوستان اشاره کردند باید به نکته هایی توجه کنید:
              ریست میکرو را Disable کنید یا آنرا Pull-up کنید.
              خازن ها و مقاومت ها: این ها عناصر مهمی هستند. هیچ گاه آنها را نادیده نگیرید.
              برای تغذیه میکرو ترکیب خازن های (۱۰۰nF و ۱uF ) را قرار دهید.
              پایه های GND میکرو را متصل کنید (۲ پایه)
              پایه ی AVCC را نیز متصل کنید
              دیود هرزگرد برای بار های القایی (در اینجا بوبین رله و حتی در صورت امکان برای تغذیه میکرو)
              زمین مدار(GND) باید مشترک باشد در غیر این صورت ممکن است اختلاف سطح ولتاژ ایجاد شود.
              در کنار بار های القایی (سیم پیچ ها یا سلف ها) از چند خازن در رنج های مختلف استفاده کنید
              در صورت امکان پایه تحریک ترانزیستور ها (Base) را با مقاومت به زمین مدار متصل کنید. (۲ تا ۳ برابر کمتر از مقاومتی که این پایه را تحریک می کند)
              اگر مدار بسیار نزدیک به موتور های القایی قدرت است بهتر است روی مدار را با یک فنس ریز (توری) متصل به زمین بپوشانیم.
              ...

در بیشتر موارد نادیده گرفتن این ها کارکرد مدار را با مشکل مواجه می کند.
              If the wind will not serve, take to the oars

دیدگاه

با سلام
                بنده هم در تکمیل فرمایشات دوستان نکاتی که به زهنم میرسه رو ذکر میکنم
                اول اینکه مقاومت پایه ریست رو کمتر بزارین 10 کیلو زیاده همون4.7 کیلو مناسبه
                و نکته دوم اینه زمین قسمت سویچ رو با استفاده از فریت بید میتونید به زمین میکرو متصل کنید
                فریت بید از ورود نویز های فرکانس بالا و الکترومغناطیسی به زمین میکرو جلوگیری میکنه

دیدگاه

سلام مجدد.
                  برای ایزوله کردن گراند ها کافیست که اگر از دو ترانس برای تغذیه استفاده میکنید، پایه ی منفی دیود پل هر یک از ترانس ها رو به هم متصل نکنید. اگر هم از دو تغذیه سوئیچینگ استفاده میکنید بازم پایه های منفی رو بهم متصل نکنید که البته شما میفرمایید از یک باطری برای تغذیه استفاده میکنید.
                  اخرش نگفتی مشکلت حل شد یا نه؟
                  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلَائِکَةِ وَ الرُّوحِ

(SMART DESIGN....(POWERFUL & QUICK

موفقیت اتفاقی نیست......بابای پولدار میخواد

دیدگاه

نه سید حل نشد
                    تازه اگه من دوتا ترانس داشتم که مشکلم حل بود
                    ولی متاسفانه تو معدن امکانش نیس

دیدگاه

سلام دوست عزیز

منابع نویز که روی یک مدار تاثیر میگذارن بیش از 10 مورد هستند و صحبت در مورد اونها حقیقتا امکان پذیر نیست اما مداری رو که تصویرش رو در ادامه میبینید تقریبا موارد مهم موثر بر روی میکروکنترلر و سایر عناصر مدار رعایت شده و فکر میکنم تا همین حد کافی باشه .

نکات قابل توجه

*اگر دلیل خاصی برای استفاده از رله 24 ولت ندارید از رله با سیم پیچ تحریک 12 ولت استفاده کنید ( در صورتی که نیاز به جریان راه اندازی بالاتری دارید و یا نیاز جدی به رله 24 ولت هست مدار رو کمی تغییر میدیم .) استفاده از 2 رله مشکل دیگری به مشکلات شما اضافه میکنه که در موارد آبی و قرمز زیر شرح داده شده .

** آسیبی که مدار شما رو به چالش کشونده یکی از منابع نویز پر درد سر هست که بهترین راهش تولید نشدنش در مداره چون جمع کردنش به این سادگی ها نیست .
                      نویز الکترومغناطیس به صورت ارتعاشات ولتاژ و جریان ، سوار بر خط تغذیه حاصل از سوییچ عناصر القایی .
                      نویز الکترومغناطیس منتشر در فضای اطراف مدار و قطعات الکترونیکی .

که موارد آبی رنگ درطراحی مدار زیر رعایت شده و موارد قرمز رنگ رو شما باید در هنگام پیاده سازی مدار رعایت کنی .

از مطالبی که شما گفتید اینطور بر میاد که بیشترین تاثیر رو از مورد قرمز میگیره و بدون اینکه میکرو کنترلر شما هنک کنه ، نویز الکترومغناطیس روی گذرگاه LCD شما تاثیر میگذاره و داده ها و فرمانهای اون رو خراب میکنه .

شما مدارت رو به صورت بالا ببند و سیم تغذیه 12 ولت و خود رله و ترانزیستورش رو دور از میکروکنترلر و سیمهای رابط LCD قرار بده ، و نتیجه رو بگو تا بنده و دوستان بتونیم مشکل رو ان شالله حل کنیم .
                      موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

عرض سلام.
                        دوست عزیز کار شما 2حالت داره. یا میخوای یه مدار و دستگاهی درست کنی به عنوان پروژه دانشجویی یا بزن در رویی که در این مورد نیاز به ایزولاتور و خیلی تمهیدات دیگه ای نیست. ولی حالت دوم اینه که میخوای یه دستگاه صنعتی و استاندارد درست کنی. اینجا دیگه تغذیع ایزوله و رگلاتور اصل و اپتوکوپلر و فیلتر و نوع طراحی PCB و ..... همه و همه مهم و ضروری و قابل تامل هستن.
                        مثال:
                        با در نظر گرفتن ورودی 24ولت.
                        1.با رگلاتور LM2576 ولتاژ رو تبدیل میکنی به 12 برای قسمت رله ها.
                        2.با کانورتر DC-DC ایزوله ورودی رو تبدیل میکنی به 5ولت کاملا ایزوله از ورودی برای میکروکنترلر و ال سی دی و... .یعنی منفی و مثبت 5ولت خروجی کاملا ایزوله از ورودیه.
                        3.پایه avccمیکرو رو با خازن 100نانو MKT یا مولتی لایر یا تانتالیوم به gnd وصل میکنی.و همین پایه رو با سلف 10میکرو هانری به 5ولت وصل میکنی.
                        4.پایه Aref رو با خازن 100نانو (از انوع بالایی) به gnd وصل میکنی.
                        5.پایه ریست میکرو رو با مقاومت 10کیلو به 5ولت و با خازن 10میکرو به منفی وصل میکنی.
                        6.حتما و حتما و حتما از میکروکنترار smd استفاده کن و لایه مس زیر میکروتو کاملا متصل به gnd کن.در اصل باید فیبرت دولایه متالیزه باشه تا بتونی توسط لایه های gnd که ایجاد میکنی و جدا کردن قسمتهای آنالوگ و دیجیتال و جدا کردن قسمتهای با جریان کشی زیاد از قسمتهای جریان کشی کم و.... ( هنر pcb کشیدن) کلا نویز رو سرکوب کنی.
                        7.حتما برای رله هات دیود هرزگرد بزار. دیود فست بهتره.
                        8.یه خازن بین 4.7 نانو تا 10 نانو پلی استر با کنتاکت رلت موازی کن. (این قسمت در مواقعی که نویز بیداد میکنه یا رله قرار جریان زیادی رو سوئیچ کنه)
                        9.برای هر رله یه ماسفت یا هر قطعه قدرت دیگه ای که قرار بار جریانی رو سوئیچ کنه اپتوکوپلر بزار. ورودی اپتوکوپلر به گراند 5ولتت وصل میشه که ایزوله شده.و امیتر اپتوکوپلرت به گراند 12ولت. کلکتور هم با مقاومت 10کیلو به مثبت 12 ولت وصل میشه. حالا کلکتور اپتوگوپلر رو بده به ترانزیستور منفی یا مثبت .با خروجی ترانزیستور هم رله رو سوئیچ میکنی.
                        این نکته رو فراموش نکن هیچوقتتتتتتتتتتت: گراند قسمت میکروکنترلر و ال سی و دی و ... کلا از گراند رله و قدرت جداست جداست جداست.

میدونم الان گرخیدی و کلا بیخیال شدی. ولی همون اول هم گفتم این نکاتی که گفتم فقط برای طراحی یه دستگاه صنعتی و استاندارد و با پدر و مادره.
                        که تو نصف بیشتر طراحی ها ی بازاری هیچوقت رعایت نمیشه.

اوووووف.انگشتام قلنج کرد :rolleyes:

دیدگاه

سلام
                          یه دیود فست ( مثلا uf4007 ) موازی سیم پیچ رله 24 ولتی در نزدیکترین نقطه به اون قرار بدین
                          نتیجه رو هم به اطلاع دوستان برسونین

دیدگاه

Dr.micro عزیز
                            این گوشه ای از مدار منه
                            http://8pic.ir/images/ywc1o5zd6eq72k83e68e.jpg
                            به جای 7812 و 7805 از دوتا lm2576 استفاده کردم که تو محیط پروتئوس نبود اینارو گذاشتم
                            البته بگم یه فست دیود گذاشتم دو سر تحریک رله ی 24 ولتی که قبلا نذاشته بودم و فعلا مشکل حله و کاراکترهای lcd قاط نمیزنه یا میکرو ریست نمیکنه
                            اما بازم میترسم

دیدگاه

nanoelectronic عزیز
                              خیلی خیلی ممنون داداش
                              من بیشترشو رعایت کردم ولی هیچوقت نمیدونم چطوری گراند میکرو (مدار فرمان) رو از گراند مدار قدرت جدا کنم که میدونم خیلی خیلی مهمه
                              مثلا برای تشخیص اینکه موتور خاموشه یا روشن فقط تنها راهش استفاده از فشنگی روغنه که منفی رو قط و وصل میکنه و سیم اون فشنگی رو با فیلتر rc مستقیم دادم به اینتراپت خارجی میکرو ولی میدونم اون فیلتره کافی نیست
                              به کانورتر dc to dc اشاره کردی میشه یه توضیحی بدی
                              و میشه در مورد مس زیر میکرو که حتما باید به گراند وصل بشه توضیح بدی
                              ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X